Tag Archives

7 Articles
Google publikon listën e aplikacioneve më të mira të 2014

Google publikon listën e aplikacioneve më të mira të 2014

Pas hyrjes në muajin e fundit të vitit 2014, shumë prej nesh po mendojnë për festat e fundvitit. Ne njerëzit e botës së teknologjisë mendojmë gjithashtu dhe për top listat e 2014. Google ka menduar të njëjtën gjë dhe ka prezantuar listën e aplikacioneve më të mira të 2014.

Në Google Play Store ju mund të shikoni faqen Best Apps of 2014.

Untitled

Në këtë listë nga Google përfshihen shumë aplikacione të njohur për ne si Link Bubble, IFTTT, SoundHound, Secret dhe Google Fit.

Por në listë ka dhe aplikacione më pak të njohura si Frontback, Monki, Obscure dhe Rundavoo. Kjo nuk do të thotë që këto aplikacione nuk ja vlejnë të futen në listën e më të mirave, por ka shumë pak gjasa që ju t’i keni dëgjuar më parë. Në listë nuk përfshihen lojëra, gjë që na bën të mendojmë se së shpejti Google do të publikojë dhe listën me lojërat më të mira të 2014.

Sigurohuni që të na ndiqni në ameble.com për më shumë rreth top listave të ndryshme të 2014./ameble

Nexus 5 gabimisht shfaqet në Google Play Store

Nexus 5 gabimisht shfaqet në Google Play Store

Google mbrëmë gabimisht ka bërë një paraqitje të shkurtër të smartphone-it Nexus 5 në Google Play Store, por e ka tërhequr atë menjëherë.

Nexus 5 Google Play Store

Gjatë kësaj kohë në uebfaqe janë parë të radhitur Nexus 5, Nexus 7 dhe 10, por nëse është klikuar në të nuk është shfaqur asgjë dhe ka qenë  e mundur të porositet.

I vetmi informacion që mund të dallohet nga këto pamje të marra të Nexus 5, ishte një çmim fillestar prej 349 $, dhe asgjë tjetër.

Natyrisht se ky smartphone shumë shpejt do të lansohet, por ende nuk dihet saktësisht se kur. Pajisja tani është hequr nga uebfaqja dhe është zëvendësuar nga Nexus 4. |ameble|

Përditësimi i ri i Youtube-it për Android me plotë ndryshime

Përditësimi i ri i Youtube-it për Android me plotë ndryshime

Youtube perditsimiAdhuruesit e videove do të ndihen të lumtur pas njoftimit se një përditësim i ri i YouTube-it për Android ka filluar të shfaqet në Google Play Store. Nëse nuk u është paraqitur ende atëherë do të vijë së shpejti. Përditësimi i përmirëson disa gabime dhe gjithashtu janë bërë disa ndryshime në ndërfaqen e përdoruesit.

Tani posedon dritare e shumëfishtë që ju mundëson të shikoni një video në një dritare ndërsa në dritaren tjetër të kërkoni ose të kaloni nëpër pamje tjera. Një tjetër ndryshim vizual është ikona e re e aplikacionit.

Ekziston edhe një stil tjetër i menysë, ju shfaqen sugjerime të videove gjatë rishikimit dhe mund të hapni udhëzues për të kontrolluar abonimet tuaja kudo në meny. HD dhe CC opsionet janë bartur nga këndi i majtë i videos në meny. Pra, nga të gjitha këto duket të jetë një ndryshim i mirë. |ameble|

Google Play Store në ueb, me dizajn të ri

Google Play Store në ueb, me dizajn të ri

Google kohën e fundit kishte bërë ri-dizajnimin e Google Play Store për versionin e pajisjeve mobile, kurse tani edhe versioni ueb ka pasuar të njëjtën.

Dizajni i ri ueb versionit të Google Play Store-it është projektuar për tu dukur më i pastër dhe më i thjeshtë, me pamje (screenshots) të zmadhuara dhe kështu i gjithë informacioni është në një faqe të vetme në vend të pjesëve të ndara.

Dizajnin e ri mund ta shihni në ketë link: https://play.google.com/store/apps/top

Google play store ueb

Google play store ueb 1

 

Google Play Store me dizajn të ri

Google Play Store me dizajn të ri

PLay Store i ri

Google të Martën ka filluar me paraqitjen e dizajnit të ri të Play Store-it për smartphone dhe tablet që përdorin platformën Android.

Në përputhje me thashethemet e mëhershme, Play Store i ri përfshinë ngjyra të ndritshme, imazhe të mëdha dhe një ndërfaqe të frymëzuar nga Google Now. Ndryshime të tjera përfshijnë auto-përditësimin duke u aktivizuar automatikisht për të gjitha aplikacionet (by default) dhe heqjen e opsionit shkarkim/instalim nga ekrani. Përmbajtja e rekomanduar definitivisht nuk është hequr nga dizajni i vjetër dhe Google ka bërë të ditur se opsioni për rekomandime gjithmonë do të jetë në faqen kryesore.

Nga dita e sotme Play Store i ri do të filloj të paraqitet nëpër smartphone dhe tablet duke filluar nga versionet Android 2.2 e më lart. |ameble|

Google Play mbush 1 vit

Google Play mbush 1 vit

Një vit pas riemërimit nga “Android Market” në Google Play Store, kompania sot feston përvjetorin duke ofruar dhurata për përdoruesit e platformës Android.

Dyqan online për aplikacione ka filluar promovimin një javorë duke e quajtur “dhurata jonë për ju” (Our gifts to you) në faqen e saj, së bashku me njoftimin e mëposhtme:

Ishte një vit më parë kur filluam me dyqanin online të mahnitshëm për të ofruar përmbajtje dixhitale të aplikacioneve. Sot ne festojmë datëlindjen tonë me një mori dhuratash festive. Prej sot (e Merkurë), festimi vazhdon për një javë me marrëveshje të veçantë për filma, libra, revista dhe së bashku me dhuratat ekskluzive edhe lojëra falas. |ameble|

[divider top=”0″]

VLC Player beta për Android

VLC Player beta për Android

by bmbi 0 Comments

Pas një pritje të gjatë, VLC Player(versioni beta) për Android me në fund është në dispozicion në Google Play Store. I quajtur si Neon, versioni beta përkrah vetëm pajisjet qe përdorin procesorë ARMv7, megjithatë shumë shpejt do të ketë përkrahjen edhe nga pajisje të tjera.
Siç edhe pritej, version për Android sjell disa karakteristika që janë të pranishme edhe në versionin VLC te desktop-it,  mundësinë për të bërë play local files dhe network streaming.
“Ky version nuk është programuar për të gjithë”  ka thënë ekipi i VLC-së, ka ende disa te meta që duhen përmirësuar. |ameble| |videolan.org|

Rekomandohet për:

  • Galaxy Nexus; (OMAP 4460)
  • HTC One X; (Tegra 3)
  • Samsung Galaxy S3; (Exynos 4 Quad)
  • Motorola Defy; (OMAP 3610)
  • HTC Desire; (QSD8250 Snapdragon)
  • Nexus one. (QSD8250 Snapdragon) [divider top=”0″]