Tag Archives

7 Articles
GoPro sjell kamerën e re Fusion me 5.2K

GoPro sjell kamerën e re Fusion me 5.2K

Go Pro ka lansuar sot një kamerë sferike me 5.2K, të quajtur GoPro Fusion. Fusion është anëtari më i ri në linjën e kameravë GoPro.

“Fusion është pajisja kryesore për foto dhe video sferike. Pajisja mund të xhiroj në 5.2K video dhe të shkrep foto të mrekullueshme,” ka deklaruar Jess Foley nga GoPro.

“Falë Fusion, përdoruesit tanë mund të kapin momente në të gjitha drejtimet dhe më pas të zgjedhin kompozicionin që dëshirojnë. Kjo quhet kornizimi OverCapture.” – tregon Foley./ameble

GoPro është në proces të zhvillimit të drone-ve të vet

GoPro është në proces të zhvillimit të drone-ve të vet

Phantom droneThe Wall Street Journal (WSJ) ka njoftuar sot se prodhuesi i kamerave në lëvizje GoPro aktualisht është në proces të zhvillimit të drone-ve GoPro (avionë me telekomandë), të cilët pritet të konkurrojnë direkt me DJI, Parrot dhe të tjerë. Kjo informatë ka rrjedhur nga një burim i afërt për zhvillimin e drone-ve GoPro i cili për WSJ ka shpjeguar se, GoPro në fund të 2015-ës po planifikon të fillojë shitjen e drone-ve multirotor të pajisur me kamera me definicion të lartë.

Pajisja e re drone-ve nga GoPro pritet të vijë me çmim në mes 500 dhe 1000$. Megjithatë, GoPro po qëndron e heshtur rreth këtyre thashethemeve ku deri më tani nuk ka konfirmuar apo mohuar thashethemet.

Për fansat e kamerave GoPro si dhe për shumë pajisje tjera shtesë, mund ti gjeni në dyqanin MEGA në Prishtinë. /ameble

Zyrtare: Lansohet kamera GoPro Hero4

Zyrtare: Lansohet kamera GoPro Hero4

Javën e kaluar janë shfaqur disa imazhe të kamerës GoPro Hero4 e cila në atë kohë ende nuk ishte zyrtarizuar, por tani ky modeli është zyrtarisht prezantuar nga kompania GoPro.

GoPro Hero4 vjen në dy versione Hero4 Black dhe Hero4 Silver të cilat do të jenë në dispozicion për të blerë nga muaji e ardhshëm, respektivisht nga 5 tetori. GoPro Black Hero4 do të ketë çmimin rreth 370 £ ndërsa GoPro Silver Hero4 290£.

GoPro Hero4 Black e ka mundësinë të marrë video 4K në 30 korniza (frames) për sekondë dhe llogaritet si kamera “GoPro më e avancuar ndonjëherë,” posedon procesorë më të shpejtë, duke ofruar dyfishin e shpejtësisë nga Hero3 dhe e përmirësuar në cilësinë e imazheve nga 15fps në 30fps për videot 4K. Rezolucioni i GoPro Hero4 Black është 4K në 30fps, 2.7K në 50fps, 1440p në 80fps, 1080p në 120fps, 960p në 120fps, dhe 720p në 120fps. Ky model përmban lidhjet Wireless dhe Bluetooth, si dhe parametrat e ekspozimit natën.

Kurse GoPro Hero4 Silver për fat të keq nuk ofron Video 4K në 30fps por vjen i pajisur me ekranin më prekje i cili ofron navigim më të lehtë në menytë dhe karakteristikat e kamerës. GoPro Hero 4 Silver e ka mundësinë të marrë video 4K vetëm nga 15fps, 2.7K në 30fps, 1440p në 48fps, 1080p në 60fps, 960p në 100fps, dhe 720p në 120fps.

Për fansat e kamerave GoPro si dhe për të gjithë ata që janë të interesuar për të blerë modelin e ri GoPro Hero4, për më shumë informata, rekomandojmë dyqanin MEGA në Prishtinë. /ameble

Rrjedhin pamjet dhe karakteristikat e kamerës GoPro Hero4

Rrjedhin pamjet dhe karakteristikat e kamerës GoPro Hero4

Për kamerën e re GoPro Hero4 është përfolur edhe më herët kurse sot janë shfaqur imazhet e këtij modeli para se kompania GoPro të prezantoj zyrtarisht.

GoPro Hero4 do të jetë në dispozicion në dy versione Hero4 Black dhe Hero4 Silver duke përfshirë dy karakteristika kryesore video incizimin 4K në 30fps si dhe ekranin me prekje (touch screen) por për fat të keq jo në të dyja kamerat.

GoPro-Hero4

GoPro Hero4 Black e ka mundësinë të marrë video 4K në 30 korniza (frames) për sekondë dhe llogaritet si kamera “GoPro më e avancuar ndonjëherë,” posedon procesorë më të shpejtë, duke ofruar dyfishin e shpejtësisë nga Hero3 dhe e përmirësuar në cilësinë e imazheve nga 15fps në 30fps për videot 4K. Rezolucioni i GoPro Hero4 Black është 4K në 30fps, 2.7K në 50fps, 1440p në 80fps, 1080p në 120fps, 960p në 120fps, dhe 720p në 120fps. Ky model përmban lidhjet Wireless dhe Bluetooth, si dhe parametrat e ekspozimit natën.

Kurse GoPro Hero4 Silver për fat të keq nuk ofron Video 4K në 30fps por vjen i pajisur me ekranin më prekje ku ofron navigim më të lehtë në menytë dhe karakteristikat e kamerës. GoPro Hero 4 Silver e ka mundësinë të marrë video 4K vetëm nga 15fps, 2.7K në 30fps, 1440p në 48fps, 1080p në 60fps, 960p në 100fps, dhe 720p në 120fps dhe përfshin të ngjashme me versionin Black.

Për momentin ende nuk ka informata apo thashetheme për çmimet ose disponueshmërinë e këtyre pajisjeve në mbarë botën, por thuhet së ato do të prezantohen nga kompania më 8 Tetor. Të dy kamera të reja GoPro Hero4 janë në përputhje pajisje tjera shtesë të më hershme. Edhe GoPro Hero4 gjithsesi se pas lansimit zyrtar mund ti gjeni edhe tek ne, më konkretisht në dyqanet e MEGA-s. /ameble

Ish udhëheqësi i Skype-it, Tony Bates emërohet udhëheqës i GoPro-së

Ish udhëheqësi i Skype-it, Tony Bates emërohet udhëheqës i GoPro-së

Tony BatesGoPro, kompani kjo e shumë popullarizuar për kamera, ka njoftuar të mërkurën se ka emëruar Tony Bates si udhëheqës të saj. Bates ishte udhëheqës në Skype dhe zëvendës president ekzekutiv në Microsoft, ai në kompaninë GoPro do të raportojë drejtpërdrejt tek krye-shefi dhe themeluesi i GoPro-së, Nicholas Woodman, gjithashtu do të udhëheq bordin e drejtorëve të kësaj kompanie.

“Si udhëheqës i GoPro-së, Bates do të fokusohet në biznesin tonë kryesor” tha Woodman. Kurse Bates ka përshkruar lëvizjen e tij të re si një “ëndërr që bëhet realitet”

Kompania GoPro ka njoftuar gjithashtu se ka emëruar edhe Peter Gotcher në bordin e drejtorëve dhe në komisionin e auditimit. Gotcher është kryesues edhe në Dolby Laboratories, gjithashtu anëtar i bordit në shërbimin digjital për streaming Pandora. /ameble

Shfaqen karakteristika të larta të modelit të ardhshëm “GoPro Hero 4”

Shfaqen karakteristika të larta të modelit të ardhshëm “GoPro Hero 4”

GoPro-Hero-4Kanë rrjedhur detajet e para për karakteristikat e kamerës së ardhshme GoPro Hero 4, e cila ende nuk është paralajmëruar nga vetë kompania. Asnjë nga këto karakteristika nuk janë konfirmuar nga GoPro por nëse të dhënat që janë shfaqur janë të vërteta atëherë i bie që kamera GoPro Hero 4 do të vijë me rezolucion 4K Ultra HD në 30 frames për sekondë .

Karakteristika të tjera të kësaj kamere përfshijnë 1080p në 120fps dhe 720p në 240fps për shkak të përfshirjes së SoC Ambarella A9 CPU ofron procesori 1 GHz dual A9 ARM Core CortexTM-A9 dhe FPU acceleration.  Në ketë njoftim gjithashtu thuhet se GoPro Hero 4 do të vijnë me kamerë 13-megapikselë dhe lensin tërësisht tjetër, për të fotografuar në kushte të errëta, gjithashtu përmenden edhe shumë funksione tjera.

Kamera GoPro Hero 4 e re pritet të lansohet gjatë muajve të verës mirëpo për momentin ende nuk ka asgjë zyrtare, kështu që nëse do shfaqet diçka zyrtare do të njoftojmë me kohë. /ameble

GoPro lanson modelin e ri të kamerës Hero 3+

GoPro lanson modelin e ri të kamerës Hero 3+

GoPro, kompani kjo e njohur për linjën e saj të kamerave HD Hero që posedojnë mundësinë e incizimeve në kushte ekstreme, ka lansuar modelin Hero 3+. Kjo kamerë është me e lehtë dhe me e vogël sesa ato më herët, si dhe baterinë e konsumon në një ritëm më të ngadaltë.

GoPro Hero 3+ 1

Hero 3+ vjen në dy versione. Versioni i zi është 20 % më i vogël se sa Hero 3 dhe ofron 30% me shumë jetë të baterisë. Ai gjithashtu shpejtësinë e rrjetit Wi-Fi e ka katër herë më të shpejtë, posedon lente të reja për video me të mprehtë dhe cilësi me të mirë të imazhit. Një tipar i ri i quajtur SuperView ofron pamje me kënd më të gjerë.

Kurse në versionin me ngjyrë të argjend Hero 3+, procesimi i imazheve është dy herë më i shpejt se në Hero 3. Ai gjithashtu përkrah video 1080p në 60 fps, si dhe 720p në 120 fps.

[youtube id=”3wbvpOIIBQA” width=”600″ height=”350″]

GoPro Hero 3+ do të shfaqet në treg këtë javë për 299$ (versioni me ngjyrë të argjend) ose 399 $ (versioni me ngjyrë të zezë).

GoPro Hero gjithsesi se mund ti blini edhe tek ne, për me shumë informata vizitoni dyqanet e Mega-s|ameble|