Tag Archives

10 Articles
Një sulm kibernetik aktivizon 156 sirena emergjence në Dallas të Shteteve të Bashkuara

Një sulm kibernetik aktivizon 156 sirena emergjence në Dallas të Shteteve të Bashkuara

156 sirenat e Dallasit vazhdimisht përdoren për të të paralajmëruar kushte të rënda atmosferike apo tornado. U desh që inxhinierët ti fiknin sirenat manualisht në orën 1:17 të natës.

Një sulm kibernetik aktivizoi të gjitha sirena e emergjencës në Dallas të Shteteve të Bashkuara për rreth 90 minuta gjatë mesnatës të së Premtes u shprehen zyrtarët shtetit të Teksasit.
156 sirenat e Dallasit vazhdimisht përdoren për të të paralajmëruar kushte të rënda atmosferike apo tornado. U desh që inxhinierët ti fiknin sirenat manualisht në orën 1:17 të mesnatës.Qyteti ka mbi 1.6 milion banorë nga mendohet të ketë ardhur edhe sulmi. Ekspertët shprehen se ky është një prej sulmeve më të mëdha kibernetike ndërmarrë ndaj sistemit të emergjencave.Inxhinierët arritën të rikthenin funksionin normal të sirenave mbrëmjen e të Dielës. Hakimi i paprecedent po hetohet nga Komisioni Federal i Komunikimeve.

Përditësoni iPhonin tuaj në iOS 10.3.1 për të shmangur sulmeve nëpërmjet WiFi

Përditësoni iPhonin tuaj në iOS 10.3.1 për të shmangur sulmeve nëpërmjet WiFi

Në më pak se një javë Apple ka publikuar iOS 10.3 me më shumë se 100 vrima të mbyllura dhe me siguri më të lartë, Kompania Apple e ka publikuar me urgjencë iOs 10.3.1 që ti mënjanojë problemet që kishte në updaten e kaluar, njëra prej tyre e cila cilësohet si shumë e rrezikshme me të cilën hakerët do të mund të ekzekutojë kod përmes Wi-Fi chipit.

Dobësia, e identifikuar si CVE-2017-6975, ishte zbuluar nga Gal Beniamini, pjesë e stafit të Google Project Yero, i cili theksoi në Twitter që më shumë informacion do të jepet gjatë ditës së nesërme. Kliko per blogun e Project Zero

Apple nuk ka mundësuar më shumë detaje teknike mbi dobësinë, por i ka preferuar përdoruesve të iPhone,iPad dhe iPod Touch të përditësojnë pajisjet e tyre sa më shpejtë. Në sqarimin e sigurisë për iOS 10.3.1, Apple përshkruan këtë çështje si dobësi tek stack buffer overflow, i cili ndodh kur stack tejkalon memorien e rezervuar, duke i lejuar hakerëve të ekzekutojnë kod përmes Wi-Fi.

Kjo dobësi i lejon hakerët që të ekzekutojnë kod në Wi-fi chipin e cdo paisje me iOs, dobësia ka efekt prej iPhone 5 deri në iPhone 7 plus, iPad gjenerata 4, dhe të gjitha paisjet të cilat mbështesin sistemin operativ iOs 10.3 Ja vlen të ceket që iPhone 5 dhe 5C janë iPhonet e fundit të Apple të cilët janë përdorur procesorë prej 32 bit me Apple A6 sistem në chipin e saj.

Për më shumë informacione po pritet që Gal Beniamini të dal me më shumë sqarime rreth vrimave në iOs 10.1, me lëshimin e iOs 10.3 .1 paisjet me 32 bit nuk do të kishin mundësi të përditësonin sistemin, por Apple ka vazhduar mbështetjen për iPhone 5 dhe 5S. Përditësimin e fundit të 10.3.1 mund ta bëni duke shkuar në Setings – General – Software update në paisjen tuaj iOs, Përdoruesit të cilët e kanë të instaluar iOs 10.3 do të kenë mundësinë që të bëjnë update në 10.3.1 duke klikuar në Download and Install butonin për të përditësuar sistemin. /ameble.com

A është thyer Apple iCloud nga hakerët holandez?

A është thyer Apple iCloud nga hakerët holandez?

Një ekip holandez i hakerëve që e quajnë veten “Doulci” pretendojnë të jenë grupi i parë ndonjëherë që thyejnë sistemin Apple iCloud. Sipas një raporti nga organizata holandeze De Telegraaf, hakerët kanë blerë telefona të vjedhur për 50 deri 150$ që kanë që kanë qenë të bllokuar dhe pastaj kanë përdorur një mangësi (bug) të sigurisë në mënyrë që t’i qasen sistemit Apple iCloud dhe zhbllokojnë telefonat e vjedhur, të cilët më pas janë shitur nga një shumë e madhe parash.

Në anën tjetër Portali ValueWalk vë në dukje se ky grup i hakerëve kanë punuar për pesë muaj për të thyer sistemin e Apple iCloud. Kjo ueb-faqe thotë gjithashtu se kanë parë një llogari të Twitter-it e cila mund të jetë e lidhur me grupin Doulci të hakerëve, duke theksuar një cicërimë në të cilën një haker i dyshuar pretendon se ka “përpunuar” më shumë se 5700 pajisje të Apple-it në vetëm pesë minuta duke përdorur ketë qasje (shih më poshtë).

Sipas raportit të De Telegraaf-it, hakerët për herë të parë qasjen në iCloud e kanë arritur në muajin Mars dhe e kanë njoftuar Apple-in të cilët kanë mbetur të heshtur sa i përket kësaj çështje. Hakerët thonë se më në fund ata kishin vendosur t’i drejtoheshin mediave holandeze, sepse Apple nuk po dëshiron ende të pranoj publikisht që sistemi i tyre është sulmuar.

Apple sa i përket kësaj nuk ka dhënë asnjë përgjigje, edhe pse De Telegraaf thotë se kompania Apple është duke punuar rreth kësaj brenda për brenda, për të adresuar çështjen. /ameble

Vodafone Germany sulmohet nga hakerët, 2 milion llogari të prekura

Vodafone Germany sulmohet nga hakerët, 2 milion llogari të prekura

Vodafone LogoKompania e dytë mobile në Gjermani Vodafone Germany, ka lëshuar një deklaratë për media duke konfirmuar për një sulm masiv kibernetik në serverët e tyre që ka prekur së paku 2 milion konsumatorë. Hakerët, të cilët ende janë të panjohur, kanë arritur t’ju qasen emrave, adresave, detajeve të llogarive bankare dhe të dhënave shtesë nga llogaritë e tyre personale. Ai ose ajo nuk ka marrë ndonjë numër telefoni, kredit kartel ose numrat e bankomateve.

Kompania beson se sulmuesi nuk mund të ketë qenë nga jashtë, pa pasur informacione të brendshme vështirë që kish arritur një gjë të tillë. Ata kaë identifikuar një person të dyshuar dhe të mundshëm dhe janë duke punuar me autoritetet gjermane për kapjen e tij apo saj. Kompania ka paralajmëruar konsumatorët e tyre se sulmuesit mund të përdorin të dhënat personale që ata kanë dhënë.

Çështjet e privatësisë janë veçanërisht të ndjeshme në Gjermani, duke e bërë sulmin gjithnjë e më tronditës. “Në një intervistë për Reuters, eksperti i Internet për siguri Mikko Hypponen vuri në dukje se “kjo mund të jetë një nga rastet më të madha të vjedhjeve të dhënave personale për klientët gjermanë deri më tani.”

Është zbuluar një sulm i mundshëm nëpërmes kartelave SIM

Është zbuluar një sulm i mundshëm nëpërmes kartelave SIM

SIM kartelaËshtë zbulur një mënyrë e re e rrezikshme për sulm (hacking) nëpërmes kartelave SIM, potencialisht u mundëson hakerëve që nga largësia të dërgojnë mesazhe SMS ose të incizojnë thirrjet, ka raportuar Forbes.

Gjermani Karsten Nohl (studiues për hulumtime të sigurisë) e ka vërejtur ketë të metë dhe ka qenë duke punuar në ketë çështje për tri vjet. Studimet i ka bërë në 1000 kartela SIM për të parë dhe testuar sulmin mbi to, i cili është i bazuar në një standard të vjetër digjital të enkriptimit DES (Digital Encryption Standard).

Mirëpo, ai ka thënë se jo të gjitha kartelat SIM janë të arritshme, sipas testit të tij vetëm një e katërta e tyre ishin të arritshme për sulm. Nga kjo, miliona pajisje në mbarë botën mund të sulmohen ka thënë ai.

Nohl pasi që është qasur tak ato të arritshmet, ai ka mundur të përdorë telefonin e viktimës për të dërguar mesazhe SMS Premium e cila mund të rris faturën e telefonit, të mbledhë të dhëna për vendndodhjen e viktimës, ti drejtoj thirrjet dika tjetër si dhe ti incizoj ato.

Nohl thotë se për momentin nuk ka gjasa që hakerët të kenë gjetur këtë mënyrë të sulmit dhe mendon se kjo nuk mund të ndodhë edhe në gjashtë muajt e ardhshëm. Ndërkohë dy operator (providers) të mëdhenj tanimë veç janë duke punuar në gjetjen e një mënyre për mbrojtjen nga kjo, të cilat gjithashtu kanë në plan të bashkëpunojnë me operatoret e tjerë.

Nohl do të prezantojë hulumtimin e tij në konferencën e ardhshme të sigurisë Black Hat, që mbahet në Las Vegas më 31 Korrik. |ameble|

Sulmohet uebfaqja e zhvilluesve të Apple-it

Sulmohet uebfaqja e zhvilluesve të Apple-it

Apple ka konfirmuar se uefaqja e tyre Developer Center ishte sulmuar të enjten nga individ të panjohur dhe mbyllja e përkohshme e uebfaqes ka qenë e nevojshme.

Ata kanë deklaruar se të gjitha informatat personale kanë qenë “të koduara dhe të pa arritshme”, por nuk janë të sigurt nëse ndonjë nga emrat apo email adresat e zhvilluesve të tyre mund të janë marrë. Email-i që kanë dërguar tek zhvilluesit vijon kështu:

Apple Developer Website

Apple Developer Website Update

Last Thursday, an intruder attempted to secure personal information of our registered developers from our developer website. Sensitive personal information was encrypted and cannot be accessed, however, we have not been able to rule out the possibility that some developers’ names, mailing addresses, and/or email addresses may have been accessed. In the spirit of transparency, we want to inform you of the issue. We took the site down immediately on Thursday and have been working around the clock since then.

In order to prevent a security threat like this from happening again, we’re completely overhauling our developer systems, updating our server software, and rebuilding our entire database. We apologize for the significant inconvenience that our downtime has caused you and we expect to have the developer website up again soon.

Përveç kësaj, Apple ka konfirmuar për MacWorld se nuk ka shkeljet të ndonjë informacioni të konsumatorëve (p.sh., iTunes, llogarive AppStore, informata të aplikacioneve). |ameble|

Hakerët kosovarë sulmojnë ueb-faqet izraelite

Hakerët kosovarë sulmojnë ueb-faqet izraelite

Një grup hakerësh kosovarë me emrin “Kosova Hackers Security” janë bërë pjesë e raportimit të medieve botërore, konkretisht të televizionit NBC për sulmin e tyre kibernetike ndaj ueb-faqeve të izraelit.

Sipas lajmit, grupi i hakerëve ka filluar një operacion të quajtur “OpIsrael” në internet ndaj faqeve të ndryshme të internetit në Izreal.

Një zëdhënës i Qeverisë së Izraelit ka dalë para medieve ku ka thënë se ky grup hakerësh ka bërë me miliona sulme javën e fundit.

“Një grup hakerësh nga Kosova po vazhdojnë të sulmojnë shërbimet kibernetike, afër një milion sulme në muaj. Këto sulme vinë nga Kosova Hackers Security por këta njerëz janë anonim. Ne po hulumtojmë kush është përgjegjës për sulmet kibernetike kundër Izrealit. Pasi të marrim informacionet e duhur ne do të dalim me një tjetër konferencë për shtyp”, ka thënë ky zyrtarë izraelit.

Në mëngjesin e së enjtes ishte sulmuar ueb-faqja e Ministrisë së Shëndetësisë së Izrealit, ku janë fshirë llogaritë e personalit të ministrisë. Sulm i tyre ishte bërë kundër http://www.health.gov.il/ , ku thuhet se ata kanë marrë edhe të dhëna të përdoruesve të personelit edhe pse atyre ju kishte kaluar afati.

I njëjti grup i hakerëve muaj me parë kishte marrë përgjegjësinë edhe të sulmit mbi faqen e Institutit Meterologjik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ende nuk dihen motivet se pse KHS bëjnë sulme në faqet amerikane dhe izraelite. |gazetaexpress| |ameble|

[youtube id=”ksLl8YPp1NI” width=”600″ height=”350″]

Sulmohen nga hakerët billbordet elektronike në Beograd

Sulmohen nga hakerët billbordet elektronike në Beograd

Përderisa billbordet statike që vendosen me letër të shtypur mund të shkarraviten ose shqyhen përmes akteve të vandalizmit në kuptimin fizik, posterat elektronik të cilat kërkojnë fuqi punëtore shumë më pak për të ndryshuar pamjen e saj që e tëra bëhet nëpërmes një klipi apo një imazhi të ri në formatin elektronik (file), tani rrezikohen nga hakerizmi apo pirateria.

Ata që janë në botën e reklamave të cilët kishin vendosur për të bërë reklamat me lëvizje me LCD ose LED mund të kenë anashkaluar një rrezik të tillë, siç edhe kemi një shembull që është raportuar nga Beogradi.

Billbordet elektronike që u ngritën në qendër të Beogradit janë disa nga ato që nuk mund të kalohen për pa e kapur syrin e secilit që kalon andej pari.

Billbordet ishin sulmuar nga hakerët duke vendos logon “The Pirate Bay”, si dhe një simbol paqeje me citim nga Gandhi, “Së pari ju injorojnë ju, pastaj qeshin me ju, pastaj ju sulmojnë, dhe ju fitoni” (First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win).

Sipas një grupi ky akt i tërë është bërë nga disa student të shkencës kompjuterike për të treguar se sa e sigurtë është kjo në fushën e IT-së, edhe pse mediat serbe nuk e kanë pranuar dhe kanë deklaruar ndryshe duke thënë se sulmuesit janë ende të pa njohur.

Shpresojmë që hakerët mos tu qasen këtyre akteve përseri, nuk i dihet ndoshta nesër mund të shfaqet diçka krejt ndryshe që mund të shkaktoj aksidente. |ameble| [divider top=”0″]

Hakerët dështuan të thyejnë platformën Chrome OS

Hakerët dështuan të thyejnë platformën Chrome OS

Google u ka ofruar hakerëve një shans të madhe më pagesë nëse ata mund të godasin platformën e tyre Chrome OS.
Kompania gjatë kësaj jave ka mbajtur konkurrencën e saj Pwnium në konferencën vjetore të sigurisë ConSecWest në Vankuver, ku ka ofruar 3.14 milion $ për fituesit.

Përderisa një numër i hakerëve tentuan të marrin ketë shumë parash, një zëdhënës i Google-it ka konfirmuar në një deklaratë për TechCrunch se asnjëri prej tyre nuk ka arritur të qaset në sistemin operativ Chrome OS. Kompania megjithatë ka vlerësuar disa punë që mund të kualifikohen si kredi të pjesshme.

Google po bën një shtytje e madhe për të rritur interesin e konsumatorit për Chrome OS. Ata së fundmi kanë lansuar pajisjen Chromebook Pixel me karakteristika të larta dhe sistem operativ Chrome, për të konkurruar direkt me Macbook Pro që posedon ekran retinë. |ameble| [divider top=”0″]

Apple, caku më i ri i hakerëve

Apple, caku më i ri i hakerëve

Të martën, Apple ka njoftuar se hakerët kishin infektuar disa kompjuterë Macintosh të punonjësve të tyre. Nuk kishte asnjë dëshmi të ndonjë vjedhje të të dhënave apo diç tjetër.

Raportohet së Apple është duke punuar për të nxjerr një softuer për mbrojtje dhe do të bëjë lançimin më vonë. Sistemet e infektuara brenda në Apple janë identifikuar dhe ndarë nga rrjeti i brendshëm.

Hakerat e panjohur kanë shfrytëzuar një vegël (bug) nëpërmes softuerit Java duke përdor si një shtojcë (plugin) për shfletuesin ueb. Ky Malware i njëjtë është përdorur për të sulmuar edhe Facebook-un me herët. Sulmi i fundit është bërë jo vetëm në Apple, por edhe në kompani të tjera.

Kompjuterët Apple ishin menduar për një kohë të gjatë të jenë më të sigurtit në industri, edhe pse kjo nuk duket që është për shkak të sistemit operativ së është i pathyeshëm, përkundrazi hakerët nuk e kanë pasur shumë vëmendjen ndaj sistemeve të Apple-it, sepse shumica e kompjuterëve që përdoren në botë janë Microsoft Windows.

Tani ndoshta sepse Apple ka fituar një pjesë me të madhe të tregut mbi Microsoft, për atë arsye hakerat kanë përqendruar paksa ndoshta vëmendjen në produktet e Apple. |ameble| [divider top=”0″]