Tag Archives

2 Articles
Skuadra Windows Phone 8

Skuadra Windows Phone 8

Na kanë mbetur edhe një muaj e gjysëm deri në lançimin e Windows 8 dhe pajisjeve të bazuara në të. Është koha që të njohim më mirë lojtarët kyq të kësaj skuadre. Specifikat më poshtë:

HTC 8X Nokia Lumia 920 Samsung ATIV S
Sistemi Operativ Windows Phone 8 Windows Phone 8 Windows Phone 8
Dimenzionet 132.3 x 66.2 x 10.1 mm 130.3 x 70.8 x 10.7 mm 137.2 x 70.5 x 8.7 mm
Pesha 130 g 185 g 135 g
Madhësia e ekranit 4.3” 4.5” 4.8”
Rezolucioni 720 x 1280 pixela 768 x 1280 pixela 720 x 1280 pixela
Teknologjia e ekranit S-LCD 2 IPS LCD Super AMOLED
Madhësia e baterisë 1800 mAh 2000 mAh 2300 mAh
Koha në Stand-by Nuk dihet momentalisht 400 orë Nuk dihet momentalisht
Koha gjatë përdorimit në 3G Nuk dihet momentalisht 10.00 orë Nuk dihet momentalisht
Lloji i Procesorit Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960
Specifikat e Procesorit Dual core, 1500 MHz, Krait Dual core, 1500 MHz, Krait Dual core, 1500 MHz, Krait
Kartela Grafike Adreno 225 Adreno 225 Adreno 225
RAM 1024 MB 1024 MB 1024 MB
Memoria interne 16 GB 32 GB 16 GB
Mundësia për SD-Kartë Jo Jo Po – Deri në 32GB SD-Kartë
Kamera e pasme 8 Megapixel 8.7 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.0 F2.0 Nuk dihet
Flash LED Dual LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps) – Stabilizim optik i imazhit Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 2.1 Megapixel 1.3 Megapixel 1.9 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton Internet Explorer 10 – HTML, HTML5 Internet Explorer 10 – HTML, HTML5, XHTML HTML, HTML5
Teknologjia e komunikimit LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Pozicionimi GPS, A-GPS, Glonass GPS, A-GPS, S-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning GPS, A-GPS, Glonass
Navigacioni Navigimi Turn-by-Turn Navigimi Turn-by-Turn, Navigimi me zë Navigimi Turn-by-Turn
Bluetooth 2.1, EDR 3.0 3.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz (me mobile Hotspot) 802.11 a, b, g, n
NFC Po Po Po
Çmimi (i përafërt, mund të ndryshojë në kohën e lansimit) 500-550€ 600€ 550€

 

Samsung ATIV S është i ndërtuar nga alumini, ka mundësi për SD-kartë dhe është më i madhi për sa i përket ekranit. Nokia Lumia 920 është një smartphone kompakt me kamerën më të mirë në këtë grup. HTC 8X është me ekranin më të vogël me 4.3” me S-LCD 2. Nëse këto ndryshime nuk janë fundamentale për ju, atëherë, influenca e vetme për të zgjedhur njërin apo tjetrin mund të jetë çmimi apo preferenca juaj për prodhuesin. Fotot më poshtë.

[gallery, exclude=”8902,8904″ link=”file”]

|ameble|[divider top=”0″]

HTC Publikon: HTC Windows Phone 8X

HTC Publikon: HTC Windows Phone 8X

Para pak minutash HTC në konferencën në New York ka prezantuar 2 smartphone të bazuar në Windows Phone 8, HTC 8X dhe HTC 8S. Sot HTC i bashkangjitet Nokia’s dhe Samsung në platformën mobile të gjigantit Microsoft (Phone 8). HTC 8S është një smartphone mesatar dhe për të do të flasim në një post tjetër. Mirëpo, HTC 8X është gjithçka përveç mesatar. Me një dizajn elegant, specifika që rivalizojnë konkurentët nga Nokia dhe Samsung, HTC ka vënë shënjestrën në kuletën tuaj. Disa foto dhe specifikat më poshtë:

[gallery, exclude=”8722″ link=”file”]

Specifikat harduerike:

 • Dizajni
  • Dimenzionet: 132.3 x 66.2 x 10.1 mm
  • Pesha: 130 g
  • Ngjyrat: Zezë, Verdhë, Kaltër, Kuq
 • Ekrani
  • Madhësia e Ekranit: 4.3”
  • Rezolucioni: 720 x 1280 pixela
  • Densiteti i pixelave: 342 ppi
  • Teknologjia: S-LCD 2
 • Bateria
  • Madhësia e baterisë: 1800 mAh
  • Teknologjia: Li – Polymer
 • Procesori dhe memoria
  • Procesori: Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960, Dual core, 1500 MHz, Krait
  • Kartela Grafike: Adreno 225
  • RAM: 1024 MB Dual-channel
  • Memoria interne: 16 GB
  • SD-Kartë: Momentalisht kjo është e diskutueshme (ka burime që konfirmojnë prezencën/mos-prezencën)
 • Kamera
  • Kamera e prapme
   • 8 Megapixel
   • LED Flash
   • Apertura F2.0
   • Inçizim të videove deri në 1080p
  • Kamera e përparme
   • 2.1 Megapixel
   • 1080p rezolucion
 • Teknologjia e komunikimit
  • CDMA: 800, 1900 MHz
  • GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • UMTS: 800, 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz
  • Data: LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A
  • Micro SIM: Po
  • Pozicionimi: GPS, A-GPS, Glonass
  • Navigacioni: Navigim Turn-by-Turn

Me këto specifika harduerike HTC 8X definitivisht do të ketë një vend të sigurt në duart e shumë përdoruesve. Disponueshmëria e këtij smartphone në shumë ngjyra e bën këtë edhe më shumë atraktiv. Ky smartphone së bashku me shokët e tij nga skuadra e Windows Phone 8 do të jetë në shitje dikur kah fundi i muajit të ardhshëm (varet nga lansimi i Windows Phone 8). Çka mendoni për specifikat më lartë? |ameble||phonearena|[divider top=”0″]