Tag Archives

4 Articles
Prezantohet HTC Butterfly, versioni ndërkombëtar

Prezantohet HTC Butterfly, versioni ndërkombëtar

HTC në muajin tetor kishte njoftuar për smartphone-in e tyre J Butterfly me Android, kurse tani ata kanë njoftuar për versionin ndërkombëtar të kësaj pajisje, i cili do të quhet HTC Butterfly, i njëjti është në dispozicion në SHBA mirëpo me emër si HTC Droid DNA.

Specifikat e HTC Butterfly janë të ngjashme me ato të Droid DNA dhe J Butterfly, ai vjen me Android 4.1 Jelly Bean, përmban ekran 5 inç HD të plotë dhe rezolutë 1920×1080 pixel.

HTC Butterfly është i pajisur me procesorë quad core Qualcomm Snapdragon S4 Pro clocked në 1.5GHz, gjithashtu përmban 2GB RAM, plus kamera të dyfishtë, atë të përparmen për video chat me 2,1 megapixel, kurse në pjesën e prapme për foto dhe video me 8 megapixel.

Fatkeqësisht HTC nuk ka dhënë asnjë detaj se kur ky Butterfly i ri do të jetë në dispozicion, dhe sa do të jete çmimi i tij. |ameble| [divider top=”0″]

HTC Droid DNA vs Samsung Galaxy SIII

HTC Droid DNA vs Samsung Galaxy SIII

Para dy ditësh HTC ka publikuar smartphone-in HTC Droid DNA në njërën anë, ndërsa në anën tjetër, kompania hulumtuese Strategy Analitics ka bërë të ditur se Sasmung Galaxy S3 ka zënë vendin e parë në tregun e smartphone-ve. Duke pasur parasysh të dhënat rreth tregut dhe konkurencës globale, në vijim kemi paraqitur krahasimin e disa specifikave harduerike të smartphone-ve në fjalë. |ameble|

 

HTC Droid DNA

Samsung Galaxy SIII

Sistemi Operativ

Android (4.1.1) Sense 4+UI

 Android 4.0.4

Dimenzionet

141 x 70.5 x 9.73 mm

136.6 x 70.6 x 8.6 mm

Pesha

 138 g

 133 g

Madhësia e ekranit

 5”

4.8”

Rezolucioni

 1080 x 1920  pixela

 720 x 1280  pixela

Teknologjia e ekranit

S-LCD 3, me Gorila Glass 2

Super AMOLED

Madhësia e baterisë

2020 mAh

2100 mAh

Koha në Stand-by

Nuk dihet momentalisht

830 orë

Koha gjatë përdorimit në 3G

Nuk dihet momentalisht

 11.6 orë

Lloji i Procesorit

Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064

 Exynos 4412

Specifikat e Procesorit

Quad core, 1500 MHz

Quad core, 1400 MHz, ARM Cortex-A9

Kartela Grafike

Adreno 320

ARM Mali-400/MP4

RAM

2048 MB RAM (Dual-channel, 533 MHz)

1024 MB RAM / DDR2

Memoria interne

16 GB

16/32 GB

Mundësia për SD-Kartë

Jo

Po – Deri në 64GB SD-Kartë

Kamera e pasme

8 Megapixel,  Immobile

 8 Megapixel

Apertura e kamerës

F2.0

F2.6

Flash

LED

 LED

Video inçizimi

1920×1080 (1080p HD)

 Deri në 1080p (30fps)

Kamera e përparme

2.1 Megapixel

1.9 Megapixel

Shfletuesi i internetit suporton

HTML5

HTML, HTML5, Flash

Bluetooth

4.0

4.0

Wi-Fi

 802.11 a, b, g, n, n 5GHz

802.11 a, b, g, n, n 5GHz

HDMI

Përmes microUSB MHL adapterit

Përmes microUSB MHL adapterit

 [divider top=”0″]
Publikohet HTC Droid DNA

Publikohet HTC Droid DNA

HTC dhe Verizon para disa orëve kanë prezantuar smartphone-in e ri android me ekran 5 inç Full HD, që quhet Droid DNA.

Sic kemi raportuar me herët ky smartphone vjen me procesor quad-core 1.5 GHz Snapdragon S4 dhe 2GB RAM, android 4.1 Jelly Bean.
Ekranin Super LCD3 Gorilla Glass, smartphone-i i parë që paraqitet me rezolucion të plotë dhe video 1080p, 440ppi piksella rezolutë kjo që është përtej konkurrentëve që momentalishtë janë në treg si psh. iPhone 5 ka 326 ppi.

Ka trashësi 0.38 inç dhe peshon rreth 137 gram. Gjithashtu vjen me mbushësin wireless Qi-compatible, posedon 16GB hapësirë të brendshme, microSD, NFC, Bluetooth 4.0, zërimin Beats, kamerë frontale për biseda 2 Mpix si dhe 8 Mpix të pasme për foto dhe video incizim.

Në dispozicion për shitje do të jetë nga Verizon për 199 $ me kontratë dy-vjeçare. (me parapagesë fillon sot). |ameble| 

[youtube id=”R512phD0it4″ width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

HTC Droid DNA me 13 Nëntor

HTC Droid DNA me 13 Nëntor

HTC dhe Verizon u kanë dërguar ftesë mediave për prezantimin e një pajisje të re që është  planifikuar për datën 13 Nëntor në qytetin e New York-ut.

Të dy kompanitë pritet të zbulojnë smartphone-in HTC Droid DNA. Kjo pajisje është përfolur të paraqitet me ekran 5 inç dhe rezolucion 1080p, procesorë 1.5GHz quad-core Snapdragon, 2GB RAM, 16GB hapësirë të brëndshme, posedon microSD, NFC, LTE dhe sistemin operativ Android 4.1 Jelly Bean. Për me shumë detaje mbetet të shihet ditën e publikimit. |ameble| [divider top=”0″]