Tag Archives

121 Articles
Lansohet HTC One X10

Lansohet HTC One X10

HTC One X10 është bërë zyrtar. Pajisja tani është e listuar në ueb faqen e kompanisë në Tajvan dhe Rusi.

Listimi zbulon se telefoni është i fuqizuar nga procesori MediaTek Helio P10 SoC dhe ka ekran full HD prej 5.5 inç.

RAM memoria vjen me 3GB, ndërsa hapësira e zgjerueshme ka kapacitet bazik prej 32GB. Pajisja posedon kamerën kryesore me 16MP ndërsa kamera frontale ka kapacitet prej 8MP.

Bateria e telefonit është mjaft e fuqishme dhe sjell gjithsej 4,000 mAh.

Në anën e pasme është i vendosur sensori i gishtërinjëve ndërkohë që pajisja mbështet poashtu mundësinë e inkuadrimit të dy kartelave SIM.

HTC One X10 do të dal në shitje në Rusi këtë muaj dhe ka një çmim prej 355 dollarëve. Telefoni vjen në model me ngjyrë të argjendtë dhe të zezë./ameble

HTC 10 mini përgatitet për Shtator, vjen me karakteristika të fuqishme

HTC 10 mini përgatitet për Shtator, vjen me karakteristika të fuqishme

HTC 10Smartphone-it HTC 10 i kanë mbetur vetëm edhe pak ditë para debutimit të tij zyrtar, por kompania thuhet të ketë diçka tjetër interesante gjatë këtij viti. Një raport i ri thotë se mund të vij edhe një model tjetër “HTC 10 mini” me kornizë të vogël dhe harduer më të mirë.

Thashetheme vijnë nga Android-News, një uebfaqe austriake që pretendon të ketë qasje në informata të brendshme të HTC-së. Ata vënë në dukje se HTC 10 mini do të nisë në muajin Shtator, i cili do të ketë një ekran 4.7-inç, 4GB RAM dhe procesorin Snapdragon 823. Kompania në ketë model thuhet se mund të ulë rezolucionin nga Quad HD në 1080p ose 720p për ekranin e modelit 10 mini.

Detaje tjera me siguri se do të kemi në ditët apo javët e ardhshme, gjithashtu do të njoftohemi më kohë. /ameble

HTC One ngacmon me një imazh për smartphone-in e ardhshëm M10

HTC One ngacmon me një imazh për smartphone-in e ardhshëm M10

Ndryshe nga kompanitë Samsung dhe LG, HTC nuk ka mbajtur një paraqitje zyrtare në Kongresin Botëror të pajisjeve Mobile 2016 (MWC 2016), për të prezantuar smartphone-in e tyre të fundit, modelin e përfolur HTC One M10. Megjithatë, është dëgjuar se kompania taivaneze së shpejti pritet të planifikojë një ngjarje të tillë dedikuar këtij smartphone-i.

HTC në llogarinë e tyre në Twitter ka postuar zyrtarisht ketë imazh, ku në një mënyrë ngacmuese ka paraqitur pajisjen e tyre të ardhshme, HTC One M10. Imazhi është shpërndarë me një hashtag të shkruar “#powerof10” ku çartë nënkupton së është fjala për smartphone-in HTC One M10. Në ketë imazh gjithashtu është paraqitur një kornizë metalike që do të thotë se ky model do të vijë me një dizajn premium. Nuk janë dhënë tjera detaje sa i përket lansimit apo karakteristikave.

Thashethemet thonë se ky smartphone do të vijë me ekran qHD 5.1-inç dhe procesorë Qualcomm Snapdragon 820. Karakteristika të tjera që janë përfolur përfshijnë 4GB RAM, hapësirën për të dhëna 32GB me mundësi zgjerimi, kamerën 12MP me stabilizim optik të imazhit dhe posedon versionin e fundit Android 6.0 Marshmallow.

Por, të dhënat zyrtare pritet ti shohim ditën e lansimit, që do të jetë shumë shpejt. /ameble

Facebook punëson inxhinier të Microsoft-it për ndihmë në pajisje virtuale

Facebook punëson inxhinier të Microsoft-it për ndihmë në pajisje virtuale

Oculus RiftInteresi i Facebook-ut në realitetin virtual (Virtual Reality-VR) nuk është më një sekret, sidomos nga viti i kaluar kur kompania kishte njoftuar zyrtarisht se ka blerë Oculus VR. Tani si duket kompania ka filluar të lëviz pak nga ky projekt. Sipas një raporti nga RE/code, rrjeti social kohët e fundit ka punësuar inxhinierë të Microsoft-it, për t’iu ndihmuar në ketë projekt.

Oculus Rift pritet të lansohet vitin e ardhshëm, bashkë me modele tjera nga kompanitë konkurruese.

Përderisa Facebook duket të jetë mjaft optimist për pajisjet VR, kompanitë tjera si HTC po presin rreth këtyre pajisjeve. HTC kohët e fundit ka deklaruar se besojnë se VR ndoshta do të marrë kohë nga 3 deri në 5 vite, të futet fuqishëm në treg. /ameble

Lansohet zyrtarisht HTC One A9

Lansohet zyrtarisht HTC One A9

HTC të martën ka lansuar zyrtarisht një model të ri të smartphone-it të emëruar One A9. Ky model posedon procesorin e fundit nga Qualcomm Snapdragon 617, pastaj vjen me versionin Android 6.0 Marshmallow, kamerën kryesore e ka 13 megapikselë me lentë të mbuluar nga safiri, kurse kamera frontale e tij posedon 4 ultrapikselë dhe ekranin 5-inç me Gorilla Glass 4.

Në SHBA do të shitet me 3GB RAM dhe 32GB hapësirë të brendshme, dhe mundësi zgjerimi nepermes portës microSD deri në 2TB. Në tregjet e tjera, duke përfshirë edhe Evropën, HTC do të shesë një version tjetër me 16GB hapësirë dhe 2GB RAM.

Para-porositë për HTC One A9 do të hapen për konsumatorët amerikanë nga dita e sotme. Çmimi i tij do të jetë 399$ (ose 352€). /ameble

HTC lanson edhe modelin One M9 Plus

HTC lanson edhe modelin One M9 Plus

Vetëm disa javë pas lansimit zyrtar të smartphone-it HTC One M9, kompania HTC tani ka zyrtarizuar modelin tjetër të ngjashëm, HTC One M9 Plus. Ky model është pak më i madh, posedon një dizajn të bukur metalik, por që ka të shtuar skanerin për gisht (fingerprint) të integruar në butonin Home dhe posedon kamerën Duo të cilin e kishte edhe smartphone-i i vitit të kaluar HTC One M8.

HTC One M9 Plus

HTC One M9 Plus, për fat të keq është një pajisje që është zyrtarizuar në Pekin, dhe deri tani thuhet se do të shitet vetëm në Kinë.

Më poshtë janë karakteristikat kryesore të HTC One M9 Plus:

Softueri: Android 5.0 Lollipop me HTC ‘China Sense’,
Dimensionet: 150.99 x 71.99 x 9.61mm,
Ekrani: LCD 5.2-inç me rezolucion Quad HD 1440 x 2560 pikselë,
Procesori: 8-bërthamor Mediatek MT6795T, në 2.2GHz,
RAM: 3GB,
Hapësira e brendshme: 32GB,
Kamera: 20 megapikselë kryesorja dhe “UltraPixel” ajo frontalja. /ameble

Konfirmohen specifikat të HTC One E9 +

Konfirmohen specifikat të HTC One E9 +

Tani më është e njohur se HTC do të prezanton pajisjen e re HTC One E9 + në iventin e tyre i cili do të mbahet me 8 prill në Kinë.

HTC One E9 +Dhe para prezantimit zyrtar specifikat të HTC One E9 + tashmë janë të listuar në faqen e internetit HTC në Kinë duke i konfirmuar specifikimet për këtë smartphone të ri Android.

HTC One E9 + vjen me ekranin QHD 5.5 inç me rezolucion prej 2560 x 1440 piksela i përkrahur nga procesori MediaTek MT6795T me 8 bërthama me shpejtësi 2 GHz dhe 3GB RAM memorie.

Pajisja po ashtu do të do të vijë me kamerën kryesore 20 megapiksel, kamerën frontalen 4 megapiksel si dhe 32GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet me anë të micro SD kartelës deri në 128GB.

Çfarë çmimi do të ketë pajisja HTC One E9 +, do të kuptojmë me 8 prill. /ameble.com

Shfaqen detajet të tabletit HTC T1H

Shfaqen detajet të tabletit HTC T1H

HTC është duke punuar për të lansuar një tablet të ri i koduar me emrin HTC T1H.

HTC T1HTableti i ri nga HTC vjen me ekranin 8,9 inç me një rezolucion prej 2048 x 1536 pikselëve i përkrahur nga procesori me 8 bërthama Allwinner H8 me shpejtësi prej 2.2GHz dhe 2GB RAM memorie.

T1H HTC ka të integruar 1.6 MP kamerën frontale, 8 MP kamerën kryesore në anën e pasme dhe një bateri 6.700 mAh.

Pajisja do të vijë me një përzgjedhje të modeleve me 16GB ose 32GB hapësirë të brendshme si dhe me një përzgjedhje të modeleve me WiFi dhe 4G LTE.

Tableti pritet të ketë versionin e fundit të ndërfaqes HTC Sense dhe sistemin operativ Android 5.0 Lollipop. /ameble.com

Zyrtare: HTC One M9 prezantohet me 1 Mars

Zyrtare: HTC One M9 prezantohet me 1 Mars

Edhe më herët është thënë se modeli HTC One M9 do të prezantohet në Kongresin Botërore të celulareve muajin e ardhshëm, dhe tani HTC ka konfirmuar datën e konferencës së tyre që do të mbahet me 1 Mars, në të cilën edhe zyrtarisht do të prezantohet modeli HTC One M9.

HTC ka postuar një foto në Twitter, duke konfirmuar se modeli i ri HTC M9 do të prezantohet në këtë ngjarje.

HTC One M9 Ftesa

Ajo çfarë është thënë deri më tani për HTC One M9, është se do të vijë me versionin e fundit të sistemit Android Lollipop, me një ekran 5 inç me një rezolucion Quad HD prej 2560 x 1440 pikselëve i përkrahur nga procesori 64-bit 8-bërthamor Qualcomm Snapdragon 810 dhe 3GB RAM memorie.

Një fokus i madh është bërë edhe tek kamerat e celularit, duke përfshi atë kryesoren e për të cilën është përfolur se do të jetë 20 megapikselë si dhe ajo fronatle 13 megapikselë e dizajnuar për selfie.

HTC gjithashtu pritet të lëshojë edhe një version të ri të ndërfaqes HTC Sense. /ameble

Shfaqen karakteristikat të HTC Desire A55

Shfaqen karakteristikat të HTC Desire A55

HTC Desire 620Janë shfaqur disa informata për telefonin e ri nga HTC i koduar me emrin HTC Desire A55, dhe nëse specifikimet janë të sakta, atëherë kjo pajisje do jetë një pajisje shumë mbresëlënëse.

Bazuar në informata aktuale, për HTC Desire A55 është thënë se ka një ekran 5.5 inç QHD me rezolucion prej 2560 x 1440 pikselëve i përkrahur nga procesori 8-bërthamor 64-bit nga Mediatek MT6795 me shpejtësi 2GHz dhe 3GB RAM memorie.

Karakteristikat e tjera të HTC Desire A55 përfshijnë 32GB hapësira e brendshme, 13 megapikselë kamera frontale. 20 megapiksel kamera kryesore si dhe pajisja do të vijë me versionin Android 5.0 Lollipop dhe me HTC Sense 7.0.

Sipas informatave aktuale, pajisja mund të lansohet gjatë këtij muaji. /ameble

Bloomberg: One M9 do të ketë kamerë 20MP

Bloomberg: One M9 do të ketë kamerë 20MP

HTC-One-M9-ConceptNjë artikull nga Bloomberg zbuloi disa detaje për smartphonin One M9 të HTC-së që do të prezantohet në eventin e 1 Marsit. Së bashku me këtë smartphone mund të prezantohet dhe smartwatch i parë nga HTC.

Në artikullin e Bloomberg flitet për një kamerë dhe eksperiencë audio të përmirësuar. Pajisja do të ketë një kamera 20MP si kamera kryesore, ndërsa kamera frontale do të ketë teknologjinë UltraPixel. Ky ndryshim i teknologjisë së kamerave ngjan me atë çfarë pamë në modelin Desire 826 të prezantuar në CES 2015.

Artikulli përmend shkurt dhe disa informacione për orën e parë të mençur nga HTC, e cila ka shumë gjasa të prezantohet së bashku me HTC One M9 në eventin e datës 1 Mars në Barcelonë. Detaji i vetëm për orën është integrimi më shërbimin fitness nga Under Armour. HTC tha disa ditë më parë se në pajisjet e vitit 2015 do të integrohej shërbimi nga Under Armour, një kompani që merret me performancën atletike.

HTC Smartwatch u konfirmua që në Tetor 2014 dhe kompani tha që ishte vonuar për lançimin e pajisjes në mënyrë që të kishte kohë për të krijuar dhe dizenjuar një pajisje sa më konkuruese në treg.

Këtu mund të lexoni përmbledhjen tonë të karakteristikave të HTC One M9. /ameble/

HTC One M9 do të prezantohet më 1 Mars

HTC One M9 do të prezantohet më 1 Mars

B7ehmTRIIAAjUK6Smartphone-i pasues i HTC One M8 do të prezantohet më 1 Mars në Barcelonë. HTC ka publikuar ftesën në media dhe eventi është planifikuar për në 1 Mars. Ende nuk dihet me siguri se smartphone-i që do të prezantohet do të jetë HTC One M9, por eksperienca tregon se në këtë kohë të vitit HTC gjithmonë ka prezantuar smartphone flagship të vitit.

Eventi do të zhvillohet një ditë para se MWC (Konferenca Botërore e Mobilëve) të fillojë dhe kjo gjë është tipike, sepse kompania HTC do të tërheqë sa më shumë vëmendjen e publikut për produktet e tyre.

Ftesa nuk zbulon asnjë të dhënë për smartphonin e ri, ajo ka një sfond me yje dhe me mbishkrimin “utopia in progress”. Megjithatë, ne tashmë kemi bërë një përmbledhje të karakteristikave të mundshme që do të ketë HTC One M9 (Hima). /ameble