Tag Archives

2 Articles
Huawei prezanton smartphone-in më të hollë në botë “Ascend P6”

Huawei prezanton smartphone-in më të hollë në botë “Ascend P6”

Prodhuesi kinez i elektronikës Huawei gjatë një ngjarje të mbajtur dje në Londër, ka prezantuar smartphone-in më të hollë në botë “Ascend P6”.

Huawei Ascend P6

Huawei Ascend P6 është me trashësi 6.18 mm, që i bie të jetë më i hollë se konkurrentët e tij iPhone 5 dhe Samsung Galaxy S4 (7.6 mm dhe 7.9 mm). Ky model i ri nga Huawei i takon serisë së tyre P. Më herët, Huawei kishte lansuar modelin Ascend P2, të cilin kompania në atë kohë e quante smartphone-i më i shpejtë në botë.

Ascend P6 karakterizohet me procesorë 4-bërthamor 1.5GHz, ekranin HD 4.7 inç, kamerën e pasme 8 megapikselë kurse ajo frontale 5 dhe vjen më platformën Android versioni 4.2.2 Jelly Bean. Smartphone-i gjithashtu përmban mundësinë “Magic Touch” teknologji që mundëson përdoruesit të përdorin pajisjen edhe me doreza.

Pesha e Ascend P6 është 120 gram, e përafërt deri diku me iPhone 5 i cili peshon 112 gram.

Pamja metalike e jashtme do të jenë në dispozicion në të zezë, të bardhë apo ngjyrë trëndafili. Tani për tani, Huawei thotë se ky model do të filloj në tregun e Kinës këtë muaj, kurse Europë muajin e ardhshëm. |ameble|

Huawei prezanton super smartphone-in 4LTE “Ascend P2”

Huawei prezanton super smartphone-in 4LTE “Ascend P2”

[MWC 2013] Prodhuesi kinez i smartphone-ve Huawei në ngjarjen MWC ka lansuar super smartphone-in e shpejtë (siç e quajnë ata) “Ascend P2”. Ky smartphone ka qenë pjesë e thashethemeve të ndryshme muajt e kaluar. Ascend P2 është i pajisur me procesor 4-bërthamor 1.5GHz i shoqëruar me 1GB RAM dhe 16GB memorie të brendshme që mund të zgjerohet me anë të slotës microSD. Ky smartphone shkon me platformën Android 4.1 (Jelly Bean).

Karakteristikat e plota janë:

  • Ekranin 4.7 inç (1280 x 720 piksela) HD SPI
  • Procesori 4-bërthamor 1.5 GHz
  • 1GB RAM
  • 16GB memorie të brendshme
  • 13 MP kamerën auto fokus me LED flash
  • 1.3 MP kamerën frontale
  • 4G LTE, HSPA + 3G, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS dhe NFC
  • Android 4.1.2 (Jelly Bean)
  • Baterinë 2420 mAh
  • Pesha 122 gram

Huawei Ascend P2 pritet të vijë në dispozicion në tremujorin e dytë të këtij viti për rreth 400 €. |ameble

[divider top=”0″]