Tag Archives

18 Articles
Huawei P9 vjen me 6 Prill

Huawei P9 vjen me 6 Prill

Smartphone-i Huawei P9 është përfolur të vij në pranverë, ku tani saktësisht e dimë datën e prezantimit zyrtar të këtij smarphone-i. Një ftesë që është shpërndarë tregon se ky model i smartphone-it do të debutojë muajin e ardhshëm në një ngjarje të veçantë në Londër.

Huawei P9 lansimi

Ftesa, e cila eshte publikuar nga ueb-faqja Hungarian Tech2, zbulon planet e kësaj ngjarje të Huawei-it të Mërkurën me 6 Prill. Në të gjithashtu është përfshirë tagline “change the way you see the world” dhe më lartë janë simbolet “#oo.” Kjo mund të jetë si referencë që është përfolur për kamerën e dyfishtë të smartphone-it, 12-megapikselë të cilat janë të vendosura njëra afër tjetrës dhe mund të ofrojnë mënyra të reja për incizim të videove dhe fotove.

camera Huawei P9

P9 pritet të vij me ekran 5.2 inç 1080p, procesorin Kirin 950 Huawei, baterinë 3900mAh, 3GB RAM dhe 32GB hapësirën e brendshme për ruajtje.

Për këto dhe për të gjitha karakteristikat tjera pritet t’i shohim ditën e lansimit. /ameble

Huawei e Leica bashkohen për fotografi të smartphone-ve

Huawei e Leica bashkohen për fotografi të smartphone-ve

Leica MNë të kaluarën kemi parë se si disa kompani të mëdha të teknologjisë së lartë si Bang dhe Olufsen kishin arritur të integrojnë teknologjitë e tyre në smartphone. Pastaj, kemi parë të njëjtën gjë nga kompanitë Nokia e cila ka punuar me kompaninë Carl Zeiss për kamerat të smartphone-ve të tyre. Sidoqoftë, tani si duket është Leica ajo që ka bërë këso marrëveshjesh.

Në një njoftim, si nga Leica po ashtu edhe nga Huawei është njoftuar për një partneritet në të cilën të dy kompanitë do të punojnë së bashku për zhvillimin e kamerave për smartphone. Kjo do të thotë se në të ardhmen, është e mundur që ne mund të shohim logon e famshme, pikën e kuqe të Leica-së në disa nga smartphone-t Huawei.

Për fat të keq është e paqartë se çfarë do të jetë rezultati i këtij partneriteti, por të gjithë mund të presin diçka të mirë nga kjo.

Kompania Leica në të kaluarën është bashkuar edhe me kompani të tjera, si shembull me kompaninë Panasonic ku disa nga kamerat e kësaj kompanie janë me lente nga Leica.

Tani, mirë apo keq kjo marrëveshje bashkëpunimi me siguri se do të rezultojë në një smartphone me kamerë mbresëlënëse. Një bashkëpunim interesant dhe gjithashtu një shans e mirë për Huawei-n që të tërheq edhe me shumë klientë. /ameble

Huawei vitin e ardhshëm shpreson të hyj edhe në tregun e SHBA-ve

Huawei vitin e ardhshëm shpreson të hyj edhe në tregun e SHBA-ve

Huawei tani është një nga lojtarët kyç në industrinë e smartphone-ve, gjithashtu është shitësi i tretë më i madh në botë pas Samsung-ut dhe Apple-it.

Huawei Mate 8

Sipas një raporti nga WSJ, kompania kineze nga viti i ardhshëm do të hyj në tregun amerikan me smartphone-et e fundit Mate 8 dhe Honor 5X.

Pra është hera e parë që Huawei do të lansoj smartphone në tregun e SHBA-ve, gjithashtu është thënë se kompania do të bëj një prezantim në lidhje me hyrjen e tyre në tregun e SHBA-ve, muajin e ardhshëm në ngjarjen CES në Las Vegas.

Në ngjarjen CES raporti i WSJ më tej përmend se kompania kineze do të shfaqë modelin e ri të smartphone-it Mate 8, ku gjithashtu pritet të zbulojë detaje rreth disponueshmërisë dhe çmimit të këtij modeli. Krahas dy smartphone-ve të lartpërmendur, raporti më tej përmend se Huawei do të prezantoj edhe një smartwatch për tregun e SHBA-ve.

Huawei së fundmi kishte lansuar Mate 8, ku edhe është në dispozicion për shitje në Kinë. /ameble

Lansohet në Kinë smartphone-i Huawei Mate 8

Lansohet në Kinë smartphone-i Huawei Mate 8

Lansohet në Kinë smartphone-i Huawei Mate 8. I pajisur me ekran Full HD 6-inç dhe rezolucion 1920×1080 pikselë, posedon procesorin Kirin 950, 8-bërthamor i cili është i përbërë nga katër bërthama A72 në shpejtësi 2.3GHz, gjithashtu vjen me grafiken Mali T880 MP4 GPU. Si softuer e ka të instaluar EMUI 4.0 me bazë Android 6.0 Marshmallow.

Huawei Mate 8

Këto janë karakteristikat e vetme të prezantuara për ketë smartphone, tjetër që dimë është se do të vijë në tri ngjyra ari, bakri dhe argjendi dhe nga tani është në dispozicion për shitje në Kinë, kurse për vendet tjera pritet të dal në fillim të vitit të ardhshëm. /ameble

Kamerat e pesë telefonave me teknologjinë më të mirë auto fokus

Kamerat e pesë telefonave me teknologjinë më të mirë auto fokus

Autofokusi gjatë detektimit të fytyrës, laserët, infraredi, fokusi i pikselëve në nxjerrjen e imazheve dhe ngjyrave më përsosmërinë më të lartë, etj. Të gjitha këto janë karakteristika të kamerës së telefonave të mençur të ditëve të sotme.

Samsung tregoi vetveten me teknologjinë PDAF në Galaxy S5, më pas LG prezantoi Autofokusin laserik “Laser Auto Focus”, Lenovo integroi një sistem të fokusit përmes infrared-it në Vibe Shot, dhe Sony është gati për të sjell një zbulim të ri sa i përket kualitetit dhe fokusit të fotografisë në telefonin e gjeneratës së ardhme që do të quhet Hybrid AF.

Por, cila në fakt është më e shpejta, me më kualitet dhe thjeshtë më e mira?. Përderisa nuk ka një përgjigje të saktë në këtë pyetje duke ditë që secila teknologji nga ato që u përmenden më lartë ka karakteristikat e veta dhe qëllimin specifik, ne menduar që në këtë artikull thjeshtë të bëjmë një përmbledhje për ju, ku me pak fjalë mësojmë për secilën nga këto teknologji.

Me shpresën që do të qartësojmë disa gjëra në fjalën e marketingut të prodhuesve të telefonave të mençur, dhe të shohim më në detaje se çfarë ia vlen. \ameble

Për më shumë, shikoni videot më poshtë:

1.Galaxy S5- Demonstrimi i auto fokusit gjatë detektimit të fytyrës

[youtube id=”hwiPJNeQOiE” width=”600″ height=”350″]

 

2. Iphone 6- Demonstrimi i “auto fokusit dhe pikselave”

[youtube id=”fldnX0xuJ0E” width=”600″ height=”350″]

 

3.LG G3- Demonstrimi i auto fokusit laserik

[youtube id=”T_km8oZ2g98″ width=”600″ height=”350″]

 

4.Lenovo VIBE Shot- Demonstrimi i sistem të auto fokusit përmes infrared

[youtube id=”lEOSSnjkkmw” width=”600″ height=”350″]

 

5.Sony-  Demonstrimi i auto fokusit përmes Hybrid AF

[youtube id=”UfhKtwbqbfc” width=”600″ height=”350″]

Thashethemet për Huawei Ascend P8 tregojnë për një trup qeramike

Thashethemet për Huawei Ascend P8 tregojnë për një trup qeramike

Huawei Ascend P7 ka vetëm 6 muaj që ka dal në treg, por disa burime në Kinë po tregojnë se pasardhësi i Ascend P7 mund të prezantohet në Janar 2015, në CES 2015. Pajisja mesa duket ka nisur të testohet që në këto muaj.

Ashtu si dhe P7, dhe Ascend P8 synon të konkurojë me smartphonet më të mirë të kohës. Thashethemet e para tregojnë se Ascend P8 do të ketë një ekran 5.2 inç 1080p dhe xham të ngjashëm me atë të Note 4.

Huawei gjithashtu ka vendosur të ndjekë trendin e materialeve me të cilat ndërtohet paraqitja e jashtme e smartphone-ve sot. Ascend P8 mund të ketë trup prej metali dhe qeramike. Nga pamjet e ofruara, shikojmë se kemi të bëjmë me një skaner për shenjat e gishtave në pjesën e pasme të pajisjes.

Huawei-Ascend-P8-rumor

Por të gjitha këto thashetheme vihen në dyshim kur thuhet se Ascend P8 do të ketë një procesor 16nm FinFET Huawei të prodhuara nga TSMC. Megjithatë, prodhimi i këtyre procesorëve do të fillojë në gjysmën e dytë të 2015.

Në përfundim, këto thashetheme tregojnë se ndryshimi më i madh mes P8 dhe P7 do të jetë kualiteti i ndërtimit dhe dizajnit. /ameble

Lansohet tableti i ri Huawei Honor me ekran 8-inç dhe 3G

Lansohet tableti i ri Huawei Honor me ekran 8-inç dhe 3G

Huawei në Malajzi ka lansuar një tabletë të ri, Huawei Honor, i cili vjen me ekran 8-inç, dhe është dizajnuar për çmim të ulët.

Huawei Honor

 

Huawei Honor përmban procesorin quad Qualcomm Snapdragon 200 me shpejtësi 1.2GHz dhe është i pajisur me 1GB RAM. Ekran 8 inç i këtij tableti vjen me rezolucion 1280 x 800 pikselë dhe posedon lidhjet 3G një HSPA+. Hapësira e të dhënave është 16GB RAM dhe për zgjerim posedon gjithashtu portën microSD. Kamera e pasme e tij është 5 megapikselë kurse ne anën frontale është VGA.

Tableti vjen me platformën Android 4.3 Jelly Bean dhe gjithashtu përmban ndërfaqen e Huawei-t, Emotion UI 1.6. Ky tablet do të shitet me pakicë për 184$ në Malajzi dhe nuk ka informata nëse do të shitet edhe në vendet tjera.

Zyrtare: Huawei lanson smartphone-in Honor 3C Play

Zyrtare: Huawei lanson smartphone-in Honor 3C Play

Gjigant kinez Huawei, lansoi një Android smartphone të ri Honor 3C Play, një model i rangut më të ulet dhe më i lirë se modeli aktual Huawei Honor 3C.

Huawei Honor 3C Play

Huawei Honor 3C Play përmban një ekran IPS 5 inç me rezolucion të plotë i përkrahur nga një procesor 4-bërthamor Cortex-A7 me shpejtësi prej 1.3GHz, 1GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet, 8 megapikselë kamerën kryesore, 2 megapikselë kamerën frontale dhe përkrahë vendosjen e dy SIM kartelave.

Çmimi i smartphone-in Honor 3C Play nga Huawei pritet të jetë rreth 72 €. /ameble

Samsung e ka mundur Apple me shitjet rekord të smartphone-ve për Q4/2013

Samsung e ka mundur Apple me shitjet rekord të smartphone-ve për Q4/2013

Apple nuk është me e forta me shitjet rekord të smartphone-ve për tremujorin e fund-vitit (Q4) siç është raportuar. Sipas një raporti të ri nga Strategy Analytics, Samsung ka shitur 86 milionë smartphone në tremujorin e katërt të vitit 2013. Apple, nga ky krahasim është raportuar të ketë shitur 51 milionë iPhone për të njëjtën periudhë kohore tre-mujoreshe. Numri i shitjeve të smartphone-ve Samsung gjatë gjithë vitit 2013 ka arritur në 319.800.000 njësi, ka shkruar Strategy Analytics.

Shitjet e smartphonve

Samsung dhe Apple janë dy top prodhuesit e smartphone-ve duke u ndjekur kështu nga Huawei dhe LG, të cilët kanë shitur 16.600.000 njësi ndërsa kjo e dyta 13.600.000 njësi, dy prej të cilëve kanë hyrë shumë shpejt si konkurrent të mëdhenj në industrinë globale të smartphone-ve. Kompanive Samsung dhe Apple do të duhet shumë për të luftuar për të mbajtur larg sfiduesit të tjerë që duket së kanë marrë hov ketë vit” ka shkruar Strategy Analytics. /ameble

Dikush punon për shërbimin 5G, ne ende nuk kemi as 3G

Dikush punon për shërbimin 5G, ne ende nuk kemi as 3G

Huawei logoNë vendin tonë ende nuk e kemi shërbimin e teknologjisë 3G, kurse prodhuesi kinez Huawei thotë së është duke punuar në teknologjinë 5G.

Zëvendës kryetari i kompanisë Ken Hu në një intervistë për Forbes, ka folur për punën e kompanisë në të ardhmen dhe për rrjetet mobile.

Sipas Hu, Huawei dhe ekipit të zhvillimit të cilat janë të përbërë nga qindra inxhinierë, ata janë duke punuar më orar të plotë që disa vjet për teknologjinë 5G. Edhe pse lansimi i kësaj teknologjie m’varet nga shumë faktorë tjerë, Huawei thotë se deri në vitin 2020 do të jetë gati me 5G.

Pra, çfarë do sjellë teknologjia 5G? Hu nuk jap shumë detaje për të, por ai vlerëson se do të ofrojë shpejtësi të rrjetit mobil broadband deri në 10 gigabajt, ose për ta shpjeguar me mirë i bie 100 herë më e shpejt se 4G.” |ameble|

Huawei prezanton smartphone-in më të hollë në botë “Ascend P6”

Huawei prezanton smartphone-in më të hollë në botë “Ascend P6”

Prodhuesi kinez i elektronikës Huawei gjatë një ngjarje të mbajtur dje në Londër, ka prezantuar smartphone-in më të hollë në botë “Ascend P6”.

Huawei Ascend P6

Huawei Ascend P6 është me trashësi 6.18 mm, që i bie të jetë më i hollë se konkurrentët e tij iPhone 5 dhe Samsung Galaxy S4 (7.6 mm dhe 7.9 mm). Ky model i ri nga Huawei i takon serisë së tyre P. Më herët, Huawei kishte lansuar modelin Ascend P2, të cilin kompania në atë kohë e quante smartphone-i më i shpejtë në botë.

Ascend P6 karakterizohet me procesorë 4-bërthamor 1.5GHz, ekranin HD 4.7 inç, kamerën e pasme 8 megapikselë kurse ajo frontale 5 dhe vjen më platformën Android versioni 4.2.2 Jelly Bean. Smartphone-i gjithashtu përmban mundësinë “Magic Touch” teknologji që mundëson përdoruesit të përdorin pajisjen edhe me doreza.

Pesha e Ascend P6 është 120 gram, e përafërt deri diku me iPhone 5 i cili peshon 112 gram.

Pamja metalike e jashtme do të jenë në dispozicion në të zezë, të bardhë apo ngjyrë trëndafili. Tani për tani, Huawei thotë se ky model do të filloj në tregun e Kinës këtë muaj, kurse Europë muajin e ardhshëm. |ameble|

Huawei dërgon ftesa për 18 Qershor

Huawei dërgon ftesa për 18 Qershor

Huawei ka dërguar ftesa për një ngjarje të veçantë për media më 18 Qershor, mirëpo kompania nuk ka zbuluar se për çfarë do të njoftoj, dyshohet se do të jetë lansimi zyrtar i smartphone-it Huawei P6-UO6 i cili ishte përfolur më parë.

huawei ngjarja 18qershor

Modeli Huawei P6-U06 thuhet të vijë me ekran me definicion të lartë 4.7 inç dhe rezolucion 1280 X 720 pikselë, procesorin 4-bërthamor 1.5GHz, 2GB RAM, kamerën e pasme 8 megapikselë si dhe atë frontale 2 megapikselë.

Ky smartphone do të posedoj platformën Android 4.1.2 Jelly Bean dhe do të jenë në dispozicion në tri ngjyra në të zezë, të bardhë dhe rozë. Për të gjitha specifikat e sakta mbetet të shihet ditën e Shtunë (18 Qershor). |ameble|