Tag Archives

10 Articles
Lansohet Smartphone-i Lenovo Vibe Z2 64-bit

Lansohet Smartphone-i Lenovo Vibe Z2 64-bit

Vibe Z2 është i pari smartphone 64-bit i prodhuar nga Lenovo, që do të thotë se do të jetë në gjendje të përfiton nga versionet e ardhshme nga Android që do të mbështesin pajisjet me performancë të lartë harduerike.

Lenovo Vibe Z2 64-bit

Lenovo Vibe Z2 Sony është i pajisur me një ekran 5.5 inç me rezolucion prej 1290 x 720 pikselëve, i përkrahur nga procesori 64-bit 4-bërthamor me shpejtësi 1.4GHz nga Qualcomm Snapdragon, 32GB hapësirë të brendshme, kamerën frontale 8 megapikselë, kamerën kryesore 13 megapikselë dhe një bateri 3000mAh.

Vibe Z2 gjithashtu ofron mbështetje të dyfishtë të SIM kartelave.

Lenovo Vibe Z2 do të lansohet së pari në Kinë në tetor me një çmim prej 429$. /ameble

Zyrtare: Lansohet Sony Xperia Z3 Compact

Zyrtare: Lansohet Sony Xperia Z3 Compact

Siç kishte edhe paralajmëruar, në ngjarjen IFA 2014 kompania Sony prezantoi modelin Sony Xperia Z3 Compact dhe tani më ky model është zyrtarizuar.

Sony Xperia Z3 Compact vijën me një ekran 4.6 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve i përkrahur nga procesori 4-bërthamor Snapdragon 801 me shpejtësi prej 2.5GHz,, 2GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës edhe për 128GB , kamerën frontale 2.2 megapiksel, kamerën kryesore 20.7 megapiksel me sensor nga Sony Exmor RS dhe një bateri të fuqisë prej 2600 mAh.

Modeli Xperia Z3 Compact përkrahë teknlologjitë 2G, 3G, 4G LTE, AGPS, Bluetooth 4.0, DLNA, NFC, dhe WiFi.

Pajisja vjen me sistemin operativ Android 4.4 Kitkat dhe përmban një dizajn të ngjashëm sikurse modeli Xperia Z3 i cili po ashtu është zyrtarizuar. Momentalisht Sony nuk ka njoftuar për çmimin e pajisjes Sony Xperia Z3 Compact, ndërsa ajo pritet të dalin në shitje gjatë këtij muaji. /ameble

IFA 2014 – çfarë pritet nga kjo ngjarje në Berlin

IFA 2014 – çfarë pritet nga kjo ngjarje në Berlin

Çdo Shtator shtypi për teknologji në botë zbret në Berlin të Gjermanisë, për ngjarjen IFA (tregun botërorë për teknologji), që është një nga ngjarjet më të mëdha tregtare të vitit për teknologji. Nëse nuk ju ka rënë të dëgjoni, IFA mund të krahasohet si përgjigje e Evropës për CES-in që mbahet në Amerikë. Kjo ngjarje fillon me 5 Shtator ku ameble do ta përcjell çdo organizim dhe gjithsesi se do të informoj për me të rejat nga kjo.

IFA-2014

Samsung, LG, ASUS, Sony, dhe Huawei së bashku me shumë kompani të tjera të mëdha do të jenë të pranishme dhe të mbajnë konferenca të tyre për shtyp gjatë gjithë javës duke lansuar gjithashtu produkte të reja.

Kemi paraqitur raporte, lajme, thashetheme, disa nga ato janë zyrtarizuar nga kompanitë, mirëpo shkurtimisht do tu japin një pasqyrë, se cilat janë produktet që pritet të shfaqen në ketë organizim vjetor:

  • Samsung Galaxy Note 4,
  • HTC Desire 820,
  • Sony Xperia Z3 dhe ndoshta Sony Xperia Z3 Compact,
  • Nokia Lumia 730 dhe Nokia Lumia 830,
  • Motorola Moto X+1,
  • Huawei Ascend D3 (ose D7), Ascend Mate 7,
  • Lenovo Vibe X2,
  • Asus ZenWatch, e shumë e shumë pajisje tjera.

Për te gjitha këto, ameble do t’ju informoj vazhdimishtë, gjatë këtyre ditëve. /ameble

Rrjedhin fotot e para të Sony Xperia Z3 Compact

Rrjedhin fotot e para të Sony Xperia Z3 Compact

Kompania Sony pritet të njofton për një numër të madh të pajisjeve në ngjarjen IFA duke përfshi modelin të ri të smartphone-it Sony Xperia Z3 si dhe Sony Xperia Z3 Compact.

Por edhe pse ngjarja IFA 2014 ende nuk ka filluar, janë shfaqur disa foto të modelit Sony Xperia Z3 Compact për të cilat është raportuar se janë foto zyrtare të pajisjes të cilat do të përdorën edhe gjatë mbajtjes së konferencës për shtyp të organizuar nga Sony në IFA 2014.

Sony Xperia Z3 Compact do të vijë me një ekran 4.5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 ose 1920 x 1080 pikselëve i përkrahur nga procesori 4-bërthamor Snapdragon 801, 2GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme, kamerë frontale 2 megapiksel, kamerë kryesore 20.7 megapikeel me sensor nga Sony Exmor RS dhe pajisja do të vijë me Android 4.4.4 Kitkat.

Edhe ky model pritet të jetë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit. /ameble

Rrjedhin fotot e para të HTC Desire 820

Rrjedhin fotot e para të HTC Desire 820

Javën e kaluar kemi publikuar lajmin për disa thashetheme se smartphone-i HTC Desire 820 do të jetë pajisja e parë Android me procesorin 64-bit, ndërsa sot janë publikuar edhe fotot e para si dhe disa specifika të pajisjes në fjalë.

HTC Desire 820 do të ketë procesorin 64-bit 8-bërthamor nga Qualcomm Snapdragon 615, i përberë nga një procesor 4-bërthamor ARM Cortex A53 me shpejtësi prej 1.7GHz dhe një procesor tjetër 4-bërthamor ARM Cortex A53 me shpejtësi prej 1.0GHz.

Specifika të tjera të smartphone-it HTC Desire 820 përfshijnë ekranin e plotë 5.5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve, kamerën frontale 8 megapiksel, kamerën kryesore 13 megapiksel, 2GB RAM memorie, sistemin operativ Android 4.4.4 KitKat dhe një bateri të fuqisë prej 2600 mAh.

HTC pritet të prezanton pajisjen HTC Desire 820 në një konferencë shtypi në IFA më 4 Shtator, me ç’ rast do të kemi më shumë detaje rreth pajisjes duke përfshi edhe çmimin e mundshëm. / ameble

Microsoft së shpejti prezanton Nokia Lumia 730

Microsoft së shpejti prezanton Nokia Lumia 730

Nokia Lumia 730 1Microsoft pritet të njoftojë për një numër të madh të pajisjeve të reja në ngjarjen IFA e cila fillon të mbahet këtë javë dhe njëra prej pajisjeve që do të prezantohet është modeli Lumia 730, një smartphone i dizajnuar për selfie.

Për modelin e ri Lumia 730 është përfolur se do të vjen me një ekran 4.7 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselë, kemeren frontale 5 megapikselë si dhe do të vijë me versionin e fundit të sistemit operativ nga Microsoft-i, Windows Phone 8.1.

Konferenca për shtyp në ngjarjen IFA nga Microsoft pritet të mbahet me 4 Shtator në ora 10:00 me ç’ rast do të kemi më shumë detaje rreth modeli të ri Lumia 730 si dhe për pajisje të tjera. /ameble

Ora e mençur nga Asus shfaqet në një video të shkurtër

Ora e mençur nga Asus shfaqet në një video të shkurtër

Pak ditë para ngjarjes së ardhshme për teknologji IFA 2014 gjatë së cilës mund të paraqiten shumë pajisje të reja dhe gjithashtu dizajne të reja të orëve të mençura (smartwatch), Asus ka publikuar një video të shkurtër të orës së tyre të re të emëruar ZenWatch.

Asus ZenWatch pritet të shfaqet me platformën Android Wear nga Google dhe çmim i tij pritet të jetë rreth 150$.

Video 30 sekondëshe e publikuar nga Asus zbulon më shumë informacione në lidhje me dizajnin e orës, megjithatë nuk jepet asnjë informacion në lidhje me karakteristikat e tij. Krye-shefi i Asus-it, Jerry Shen me herët kishte deklaruar se dizajni i Asus smartwatch do të jetë më i rafinuar se sa konkurrentët e tij, si dhe do të ketë çmimin konkurrues.

https://www.youtube.com/watch?v=GvzkwpQbO50

Më shumë detaje dhe një prezantim më të gjerë pritet ta shohim në ngjarjen IFA 2014 që mbahet javën e ardhshme nga 3 Shtatori në Berlin. /ameble

Smartphone të ri nga seria e re Samsung Galaxy “A”

Smartphone të ri nga seria e re Samsung Galaxy “A”

Samsung Galaxy AlphaSamsung së fundmi ka lansuar smartphone-in e ri Samsung Galaxy Alpha, kurse tani sipas një raporti të fundit, kjo kompani do të lansoj edhe disa pajisje të tilla të cilat janë të ngjashme me modelin Galaxy Alpha të serisë së quajtur Samsung Galaxy “A”. Sipas portalit Sammobile, kompania do të nxjerrë edhe tri modele të reja të serisë Galaxy “A”.

Të tri modelet që do të vijnë do të jenë të koduara si SM-A300, SM-A500 dhe SM-A700, Samsung SM-A300 do të vijë me ekran qHD dhe rezolucion 960 x 540 pikselë. SM-A500 me sa duket do të vijë me rezolucion HD prej 1280 x 720 pikselë, dhe të tri modelet do të jenë me platformën Android 4.4.4 Kitkat dhe kamerë të re.

Ende nuk dihet nëse këta smartphone do t’i shohim muajin e ardhshëm në ngjarjen IFA 2014 apo më vonë. /ameble

HTC Desire 820 do të jetë pajisja e parë Android me procesorin 64-bit

HTC Desire 820 do të jetë pajisja e parë Android me procesorin 64-bit

HTC Desire 820 8 Core 64-bit AndroidHTC Desire 820 mund të jetë smartphone-i i parë Android që do të ketë procesorin 64-bit 8-bërthamor nga Qualcomm Snapdragon 615.

Nuk ka detaje të sakta për modelin HTC Desire 820, por si duket do të vijë me një ekran 5.5 inç, të paktën 1GB ose 2GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme si dhe versionin e sistemit Android 4.4.4 Kitkat dhe HTC Sense.

Sikurse shumica e kompanive të tjera, edhe HTC ka rezervuar datën 4 Shtator në IFA 2014, ku pritet të mbanë konferencën për shtyp për të mësuar më shumë për detaje rreth pajisjes në fjalë si dhe për lansimin e mundshëm të disa pajisjeve të tjera nga HTC. /ameble

Microsoft së shpejti prezanton modelin Nokia Lumia 830

Microsoft së shpejti prezanton modelin Nokia Lumia 830

Nokia Lumia 830Lumia 830 si duket do të jetë pajisja e ardhshme nga Nokia e cila tani më është në pronësi nga Microsoft-i. Pajisja është parë në foto disa javë më parë së bashku me disa detaje të ndryshme për specifika të tij.

Në foto janë paraqitur masat të Lumia 830 me dimensione 139.4 mm x 70,7 mm x 8.5 mm, që tregojnë se ky model do të jetë relativisht më i hollë në krahasim me modelet e mëparshme nga Lumia.

Ky model është i koduar si RM-985 ndërsa është konfirmuar emri Lumia 830 si model më i ri nga Nokia.

Sa i përket specifikave, Lumia 830 pritet të ketë madhësinë e ekranit 4.5 ose 4.7 inç me rezolucion të plotë, i përkrahur nga një procesor 4-bërthamor Snapdragon 800 ose 801, kamerën frontale 5 megapikselë, kamerën kryesore 20 megapikselë ndërsa informacionet në lidhje me RAM dhe hapësirë të brendshme ende janë të panjohura.

Microsoft tani më ka rezervuar datën 4 Shtator në ngjarjen IFA 2014 me ç’ rast do të njoftohemi për më shumë detaje për modelin e ri Nokia Lumia 830. /ameble