Tag Archives

17 Articles
Gjenerata e re e SSD nga Intel më në fund është gati

Gjenerata e re e SSD nga Intel më në fund është gati

Teknologjia Micron dhe Intel janë duke punuar në një memori të gjeneratës së re që nga 2012. Ajo quhet 3D XPoint, dhe ka nje shpejtësi të padiskutueshme. Kjo mund të krahasohet edhe me një RAM, por 3D XPoint nuk I humb të dhënat kur fiket, sikurse RAM memoriet. Është shumë më e shtrejtë sesa teknologjia paraprake por normalisht edhe shumë më e shpejtë. 

Tani gjiganti Intel ka filluar shitjen e produkteve me Teknologjinë e re; Intel Optana SSD DC P4800X me 375 GB memorie me qmim 1520$. 
 
Pra 3D XPoint është mbreti I ri I memorieve dhe më I mirë në të gjitha aspektet

Super kompjuteri për lojëra dhe editim

Super kompjuteri për lojëra dhe editim

Maingear Rush është një kompjuter i dizajnuar veçanërisht për të përballuar edhe punët më të rënda si, video-lojërat moderne ose editimin multimedial më qetësi maksimale dhe përfomancën më të lartë.

Tani këto gaming kompjuter mund ta bleni edhe në tregun tonë ne gjirafa50.com

Dizajni është ndër aspektet që bie në sy më së shumti. Pjesa qendrore përbëhet nga alumini dhe metali 4mm i hollë, ndërsa në dy anët ka xham 5mm të tejdukshëm që shfaq gjithçka çka gjendet brenda kësaj bishe. Vjen me ngjyra të ndryshme dhe për ngjyrosje përdoret e njëjta metodë si tek veturat luksoze që quhet ElectroColor, që zgjatë shumë dhe reziston ndaj korrozionit.

Butonat ne pjesen anesore

Por pamja e jashtme nuk është i vetmi aspekt mahnitës. Brenda kutisë ka dy konfigurime opsionale që mund t’i zgjedh blerësi. Konfigurimi i parë i quajtur Intel Z270 përbëhet nga procesori Intel i7 7700K 4 bërthama deri në 4.5GHz Turbo, grafikë prej 4 njësive NVIDIA GeForce Titan X 12GB GDDR5 me konfigurim SLI dhe RAM memorie deri në 64GB DDR4-2666Mhz.

Konfigurimi tjetër, Intel X99, përbëhet nga procesori Intel i7 6950X 10 bërthama deri në 3.5Ghz Turbo, grafikë prej 4 njësive AMD Radeon R9 390X 8GB GDDR5 ose 4x R9 Fury X 4GB dhe memorie deri në 128GB DDR4-2666Mhz. Ka hapësirë për 6 hard disqe ose SSD, 4 njësi DVD/Blu-Ray dhe njësi furnizuse të rrymës Corsair Professional Digital Series 1500 Watt. Sistemi i ftohjes vjen me ftohje të lëngshme premium të punuar me dorë. E gjithë kjo paketë vjen me një peshë hiq më pak se 36Kg.

E për të reklamuar këtë produkt Maingear së bashku me kanalin më të famshëm ne YouTube, atë të PewDiePie, ka vendosur që një person fatlum ta shpërblej me këtë kompjuter duke lansuar lojën shpërblyese. Të gjithë mund të hyjnë përmes këtij linku https://maingear.com/promotions/pewdiepie.php

E për ata qe dëshirojnë ta blejnë çmimi i këtij kompjuteri me konfigurimin më bazik fillon nga 1667 Euro, ndërsa tek ne kemi zgjedh kompjuterin Aegis nga gjirafa50.com (kliko) /ameble.com

Intel do të bashkoj biznesin e çipave për PC dhe pajisje mobile

Intel do të bashkoj biznesin e çipave për PC dhe pajisje mobile

Intel ndertesaIntel ka konfirmuar se do të bashkoj biznesin e çipave për PC dhe pajisje mobile, kjo është konfirmuar nga ekzekutivi i kompanisë në një e-mail dërguar për The Wall Street Journal. Ky hap është bërë veçanërisht në kohën kur pajisjet mobile po bëhen më të përdorshme dhe se Intel po zgjeron shtrirjen e tyre në hapësirën e pajisjeve mobile. Disa smartphone dhe tablet tanimë gjenden në treg me procesorë e tyre Atom, të cilët më parë ishin përdorur në kompjuter tradicional.

Ky bashkim gjithashtu do t’i mundësoj kompanisë që të përqendrohet edhe në pajisje dy-në-një (two-in-one), në ato që shërbejnë si kompjuterë dhe si dhe tablet.

“Tregu vazhdon të zhvillohet me shpejtësi dhe ne gjithashtu duhet të ndryshojmë edhe më të shpejtë për të qenë përpara,” ka thënë kryeshefi Brian Krzanich, duke vënë në dukje se ndryshimi do të fillojë vitin e ardhshëm. /ameble

Intel lançon procesorët Core M

Intel lançon procesorët Core M

Në prezantimin e Intel në Computex, presidenti Renee James ka treguar për herë të parë të ardhmen e Intel-it: një laptop 2 në 1 i pajisur me procesorin 14 nanometër Intel Core M. Ky procesor është gjenerata e pestë e procesorëve Core (edhe pse në foto thuhet se është gjenerata e katërt).

intelCore M

Përdorimi i këtyre procesorëve shpenzon më pak energji, pra do të kemi një kohëzgjatje më të madhe të baterisë. Jemi akoma në pritje të dizajnit final të këtij laptopi dhe dihet që do të jetë një tablet-laptop me trashësi 7.2mm. Pajisja do të shoqërohet me tastierën dhe një pajisje tjetër që do të sigurojë një temperaturë optimale dhe performancë më të mirë.

Edhe pse nuk është hera e parë për një procesor të ngjashëm me këtë, kompania ka thënë se procesori i ri do të jetë më efikas dhe do të përdorë më pak energji. Gjithashtu pajisjet me procesorin Core M nuk do të kenë ventilatorë duke pasur një dizajn më elegant. Intel Core M do të ketë një performancë 20-40% më të mirë se gjenerata paraardhëse, do të konsumojë 45% bateri më pak dhe do të lëshojë 60% më pak nxehtësi, duke lejuar që të mos nevojiten ventilatorët. /ameble

Intel njofton për procesorë të ri 64-Bit për pajisjet Android

Intel njofton për procesorë të ri 64-Bit për pajisjet Android

Intel LogoIntel gjatë një prezantimi në MWC 2014 në Barcelonë ka njoftuar për dy procesorë të ri 64-bit të dizajnuar për smarthphone dhe tablet Android. Procesorët 22nm 2-bërthamor Merrifield dhe 4-bërthamor Moorefield posedojnë shpejtësi më të shpejtë se sa procesorët rival të tyre nga Apple A7, si dhe Snapdragon Qualcomm 800.

Merrifield, i quajtur ndryshe edhe si Intel Atom Z3480, është me shpejtësi 2.13 GHz dhe thuhet se ofron përmirësim në jetën e baterisë. Pajisjet e para që do ta kenë ketë procesorë të ri mund të lansohen nga muaji i ardhshëm. Ndërkohë, tabletet dhe smartphone-t Android me çipin e ri Moorefield nuk do të lansohen deri në gjysmën e dytë të vitit 2014. Procesori 4-bërthamor është më shpejtësi 2.3GHz dhe ofron grafikë më të mirë dhe memorie të shpejtë.

Intel në ketë prezantim ka shfrytëzuar rastin të informoj gjithashtu edhe për partneritetin e tyre të ri me Lenovo, Asus dhe Foxconn. Tani për tani, prodhuesi i çipave është e vetmja kompani prodhuese e procesorëve 64-bit për pajisje Android dhe Windows edhe pse Qualcomm ka njoftuar gjithashtu për plane të ngjashme. /ameble

Verizon blen biznesin Intel Media Cloud TV

Verizon blen biznesin Intel Media Cloud TV

Intel ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me Verizon Communications për shitjen e biznesit të tyre Intel Media Cloud TV. Intel Media ishte kryesisht përgjegjëse për krijimin e produkteve dhe shërbimeve televizive cloud dhe fillimisht ka qenë përgjegjës për zhvillimin e Set Top Box-eve. Verizon do t’i marrë pasuritë e kësaj kompanie për të forcuar shërbimet e produktit të saj FiOS , gjithashtu thuhet se do të integrojë atë edhe në Verizon Wireless.

Intel sign Verizon sign

“Platforma OnCue dhe komplet ekipi do të ndihmojë kompaninë Verizon të sjellë shërbimet me video të gjeneratës së ardhshme tek shikuesit të cilët gjithnjë presin për të parë përmbajtjen të tilla” ka thënë kryeshefi i kompanisë Lowell McAdam. Ne do të kemi mundësi t’a rrisim, zgjerojmë, përshpejtojmë dhe integrojmë shpërndarjen e produkteve dhe videove tona për t’i shërbyer më mirë audiencës në një rrjet të gjerë të pajisjeve.”

Sipas marrëveshjes, Verizon ka marr të drejtat e pronësisë të Intel Media në platformën TV OnCue Cloud, ka thënë Intel në anën tjetër dhe me ketë do të ofrojë vende pune për të gjithë 350 punonjësit sa ka kjo kompani. Grupi i punëtoreve do të mbetet dhe të funksionoj siç është tani, në zyrën ekzistuese në Santa Clara të Kalifornisë.

Kushtet e marrëveshjes ende nuk janë bërë publike, edhe pse gjithçka pritet të transferohet brenda tre muajve. /ameble

Intel nxjerr tablet të ri të dedikuar për tregun e Arsimit

Intel nxjerr tablet të ri të dedikuar për tregun e Arsimit

Intel Atom Z2420Intel ka njoftuar për dy tablet të ri që ka prodhuar për tregun e arsimit. Tabletët e ri të prodhuar nga Intel janë në dispozicion me ekran 7 dhe 10 inç dhe vijnë të pajisur nga procesorë Intel Atom.

Tableti me ekran 7 inç posedon rezolucion 1024 X 600 pikselë i pajisur me Atom Z2420 në 1.2GHz, 1GB RAM, kamerë të dyfishtë si dhe 8GB hapësirë të brendshme për ruajtje.

Kurse tableti tjetër  10 inç posedon ekran me rezolucion 1280 X 800 dhe është i pajisur me procesorë pak më të shpejtë Intel Atom Z2420 në 1.6GHz, 1GB RAM, kamera të dyfishtë si dhe dyfishin e hapësirës së brendshme për ruajtje që i bje 16 GB.

Të dy tabletët Intel janë IP41 (të certifikuar) duke u siguruar se janë të mbrojtur nga ekspozimi aksidental ndaj pluhurit dhe ujit. Për fat të keq nuk ka informata për çmimet ose disponueshmërinë e tyre nëpër botë. |ameble|

McAfee nxjerr një pako për siguri “LiveSafe”

McAfee nxjerr një pako për siguri “LiveSafe”

McAfee-LiveSafeNë ditët e sotme, kërcënimet e sigurisë në pajisje teknologjike ndikojë të çdo konsumator, pavarësisht nga sistemi operativ ose pajisja që përdorni. Me këtë mendim, McAfee dhe Intel kanë lansuar një softuer pako të gjitha-në-një (all in one) për siguri, të quajtur LiveSafe që përfshin mbrojtjen Anti-Virus, menaxherin për fjalëkalime dhe hapësirën Cloud ​​të siguruar me enkriptim nga zëri dhe njohja të fytyrës.

Qëllimi i LiveSafe është për ti mbajtur konsumatorët të sigurt gjatë gjithë kohës. “Nuk ka rëndësi se çfarë bëni, çfarë përdorni, ose ku zgjidhni për tu lidhur, ju do të jeni të mbrojtur,” ka thënë Gary Davis, Zëvendës-President i marketingut për konsum global nga McAfee.

LiveSafe është i përshtatshëm për Windows, iOS dhe Android. Nuk ka kufizime në numrin e pajisjeve që ju mund të përdorni ketë softuer, kështu që klientët mund të përdorin atë në të gjithë kompjuterët e tyre, tabletët si dhe smartphone-t. LiveSafe do të kushtojë 19.99 $ për abonim vitin e parë, dhe pas kësaj nga 79.99 $.

Përveç mbrojtjeve të zakonshme Anti-Virus, Anti-Malware dhe Firewall, McAfee kjo pako ofron 1 GB hapësirë për ruajtje e sigurtë në internet të quajtur “Personal Locker”, ku përdoruesit mund të ruajnë dokumentet e tyre më të ndjeshme.

Në momentin e aktivizimit, përdoruesit i kërkohet të zgjedhin një pin, të dërgoj një foto të fytyrës së tyre dhe pastaj të regjistroj zërin, së bashku, këto tri masa të sigurisë të sigurojnë mbrojtje të sigurt.

Ky shërbim do të jetë në dispozicion për konsumatorët që blejnë kompjuterë dhe laptopë Dell duke filluar nga 9 Qershor. McAfee në të ardhmen planifikon të shesë LiveSafe edhe nëpërmjet partnerëve tjerë, dhe gjithashtu është duke punuar për të shitur atë si një produkt të pavarur. |ameble|

Udhëheqës i ri i Intel-it është zgjedhur Brian Krzanich

Udhëheqës i ri i Intel-it është zgjedhur Brian Krzanich

Intel CEOKompania Intel gjatë kësaj javë ka njoftuar se shefin operativ Brian Krzanich e kanë zgjedhur si Drejtor të Përgjithshëm të kompanisë. Ai po merr pozitën e udhëheqësit të kompanisë më të madhe në botë për prodhimin e çipave, në një kohë kur shitjet e kompjuterëve kanë rënë ndërsa po rriten ato të smartphone-ve dhe tablet-ve.

Krzanich do të zëvendësojë Paul Otellinin nga data 16 Maj, në takimin vjetor të kompanisë.

52 vjeçari Krzanich filloi në kompaninë Intel në vitin 1982 si inxhinier dhe në Janar 2012 ai u emërua Shef Operativ i Kompanisë Intel.

Ne anën tjetër Otellini kishte njoftuar për vendimin e dorëheqjes se tij në muajin Nëntor, ai po i jap fund një karriere prej afro 40 vjetësh me Intel-in, duke përfshirë periudhën e fundit prej 8 vjetëve si Drejtor i Përgjithshëm. Ai u bashkua me kompaninë në Santa Clara të Kalifornisë, menjëherë pas diplomimit nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley dhe ka punuar më kompaninë deri kur kishte ndërruar udhëheqësin e asaj kohe Craig Barret në Maj 2005.

Si kandidatë tjerë të brëndshëm për postin e Drejtorit të Përgjithshëm ishin Renee James, Udhëheqës i Biznesit në Softuer dhe Stacy Smith, Zyrtari Kryesor Financiar. |ameble|

Se shpejti, Laptop me platformën Android

Se shpejti, Laptop me platformën Android

AndroidbookLaptop-at me platformën Android do të vijnë shumë shpejt, dhe me shumë gjasë do ti zbresin çmimet e laptop-ve të tanishëm. Ky është një lajm i mirë për këdo që posedon buxhet të vogël dhe dëshiron të ketë një laptop.

Shefi ekzekutiv i Intel-it Dadi Perlmutter, javën e kaluar tha se kompjuterët me prekje mund të fillojnë në muajt e ardhshëm me çmime rreth 200$. Nuk jemi të sigurtë se cilën nga platformat do të posedojnë këto pajisje, por për momentin ne e dimë se shumica e këtyre pajisjeve sidomos ato me Intel Atom silicon do të jenë me platformën Android. Sa i përket çmimeve të laptop-ve me Windows 8 ajo varet nga vendimet e Microsoft-it ka thënë ai. |ameble|

Lansohet platforma për zhvillim të aplikacioneve Intel HTML5

Lansohet platforma për zhvillim të aplikacioneve Intel HTML5

Intel HTML5Intel ka lansuar shërbimin e tyre platformë, në formën Intel HTML5 App Development Environment, e cila përfshinë një grup veglash të ndër-platformave HTML5 të cilat janë krijuar për të ndihmuar zhvilluesit që sa me lehtë të krijojë aplikacione HTML5 për seri të ndryshme të pajisjeve mobile.

Intel për ketë ka shpjeguar duke thënë:

“Për shkak se HTML5 është e ardhmja në botën e zhvillimit të aplikacioneve, Intel beson se është e rëndësishme ti ndihmojmë zhvilluesve në përvojë e tranzicionit në qasjen e ndër-platformave në mënyrë që të mund të nxjerrim aplikacione dhe lojëra në pothuajse të gjitha platformat informatike moderne.

Përdorni fuqinë e HTML5 dhe mjetet kyçe të platformës Intel. Me Intel® XDK, zhvilluesit me të vërtetë mund të “zhvillojnë atë një herë, dhe të lansojn për shumë pajisje.” Zhvillo aplikacione për tablet iOS, smartphone iOS, tablet Android, smartphone Android, Google Play Store, Amazon App Store, Mozilla App Store, Facebook App Center, dhe Google Chrome “.

Për më shumë informata për sa i përket Intel HTML5 App Development Environment mund të gjeni në uebfaqen e tyre të internetit Intel.

Gjithashtu ju që keni përdorur edhe me herët vegla HTML5 për aplikacione mobile atëherë e keni me lehtë përdorimin e veglave të Intel-it. |ameble|

Intel në plan të mbyll prodhimin e pllakave amë

Intel në plan të mbyll prodhimin e pllakave amë

Intel ka njoftuar së në tri vitet e ardhshme do të përfundoj se prodhuari pllakat amë (motherboard) për desktop. Punonjësit që punojnë në ketë grup do të kalojnë në departamente të tjera në kuadër të kompanisë, duke punuar me FFRDs. Kjo shënon fundin e një epoke të gjatë për dy dekada dhe një ndryshim në tersi të tregut për Intel-it. Kërkesat për të prodhuar pllakat amë për desktop nga Intel janë zvogëluar, mirëpo kompania do të vazhdojë të furnizojë me çipa për palët e treta.

Garancioni i produkteve do të mbështetet ende sipas kohëzgjatjes së tyre, pavarësisht mbylljes eventuale të prodhimit të motherboard-ave. Kompania është e angazhuar ende për produktet desktop, mirëpo nuk e shohin nevojën për të qenë në zinxhirin e prodhimit.

Në anën tjetër kompania planifikon të përcjell segmentin e biznesit, të shtyj planet për njësinë e ardhshëm të kompjuterëve (NUC), të gjitha në një (all in one), tableta, notebook, etj. |ameble| [divider top=”0″]