Tag Archives

58 Articles
Si të instalojmë Whatsapp në iPad

Si të instalojmë Whatsapp në iPad

A ke një iPad dhe dëshiron të instalosh Whatsapp në të?

Nëse po, atëherë këtu ju shfaqim se si të instaloni Whatsapp në iPad.

1.Merrni .ipa skedarin (fajllin).

Para se të fillojmë ajo çfarë duhet të bëjmë është të instalojmë skedarin e aplikacionit i cili përdor formatin .ipa. Këtë nuk mund ta bëjmë direkt në iPad, për këtë arsye do ta bëjmë në mënyrën e vjetër, do ta shkarkojmë atë në Mac. Hapeni Finder dhe shkoni në dosjen e muzikës – se ku është e vendosur kjo, varet nga versioni i OS. Mund ta bëni thjesht duke shtypur Go në menynë lartë. Shtypeni Home e pastaj iTunes pastaj iTunes Media e më pas Mobile Applications ose drejt nga iTunesMobile Applications. Aty do t’i gjeni të gjithë .ipa skedarët që keni shkarkuar. Gjejeni skedarin Whatsapp dhe zhvendoseni në desktop.

Finder> Home > Music > iTunes > iTunes Media >Mobile Applications > WhatsApp.ipa

 2.Shkarkoni dhe startoni iFunbox

Lidheni iPadin me Mac. Përveç iTunes do të na nevojtiet edhe një tjetër program, që të i menaxhojmë skedarët në iPad. Ky është iFunbox i cili mund të shkarkohet këtu. Shkarkojeni dhe startojeni.

  1. Hapeni iFunbox dhe klikoni Install App
  2. Duhet ta shihni Whatsapp.ipa këtu. Hapeni
  3. Aplikacioni Whatsapp do të instalohet në iPad.

3.Instaloni Whatsapp në iPhone

Tani, duhet të instaloni Whatsapp në iPhone ashtu siç e keni bërë gjithmonë, duhet të jetë një instalim i ri, nëse e keni të instaluar më herët ndoshta duhet ta shlyeni dhe ta instaloni përsëri. Hapeni, dhe regjistrohuni me numrin që dëshironi ta përdorni në iPad. Si zakonisht do ju vijë kodi për verifikim.

Kur ta përfundoni lidheni iPhonin tuaj me Mac. Shkoni në User Applications nën hyrjen për iPhone klikoni dy herë te Whatsapp dhe më pas kopjoni dosjet Libary dhe Documents në desktop. Kjo përmban të dhënat e regjistrimit.

User Applications > WhatsApp > kopjo Library dhe Documents në desktop

4.Kopjimi i të dhënave të regjistrimit

Gati përfunduam. Largoni iPhonin dhe lidheni përsëri Ipadin me Mac dhe hapeni iFunbox, shkoni tek User Applications nën hyrjen për iPad dhe pastaj në Whatsapp. Documents dhe Library që ndodhen këtu i zëvendësojmë me ato që ndodhen në desktop pra të dhënat që i kemi dhënë në iPhone i kopjojmë në iPad.

Mbylleni Whatsapp në iPad dhe hapeni përsëri në mënyrë që ta largojmë mesazhin që thotë që aplikacioni nuk punon.

Do të keni mundësi që shumë mirë ta përdorni Whatsapp në iPad nëse i bëni të gjithë këta hapa me kujdes.

 

iPhone 8 vjen me ekran të lakuar

iPhone 8 vjen me ekran të lakuar

Apple ka bërë një porosi të madhe të ekranëve të lakuar OLED nga Samsung, bazuar në shumë raporte që burojnë nga zinxhiri aziatik i furnizimit të Apple. Porosia  po nxit thashethemet që modeli i ardhshëm iPhone 8 do të ketë ekran të lakuar.

Në mes tjerash Nikkei Asian Review ka raportuar:

“Apple ka porositur 70 milion njësi të paneleve OLED nga Samsung këtë vit, përderisa Samsung po përgatit që të shesë në total deri 95 milion njësi për Apple në këtë vit, në rast se kërkesat i kalojnë pritshmëritë”

DigiTimes, i cili ka një rekord sa i përket thashethemeve për iPhone, të enjten theksoi raporte tjera nga mediet aziatike:

“Raportohet që Apple ka nënshkruar një kontratë dy vjeçare me Samsung Display për furnizim me panele OLED në vlerë prej 9 miliardë $,”

Nuk është e qartë nëse ekranet do të jenë të lakuar për të mbështetur funksione të reja, ashtu sikur pajisjet Galaxy të Samsung janë, apo ekrani i lakuar do të jetë për arsye estetike. iPhone 7 plus e ka një lakim të vogël të ekranit, por nuk ka ndonjë funksion.

Edhe Wall Street Journal, në vitin 2016 po ashtu ka raportuar se Apple po i shqyrton ekranet e lakuara. Megjithatë, kohëve të fundit, thashethemet kanë sugjeruar se Apple do të vazhdoj me ekranet e rrafshëta.

Apple pritet që t’i prezantoj tri pajisje të reja më vonë gjatë këtij viti, viti i dhjetë i lansimit të iPhone. Një pajisje me ekran të madh mund të ketë një emër special si iPhone 8, iPhone X ose iPhone Edition. Dy pajisje tjera më të vogla priten së bashku me të si përditësime të produkteve tradicionale. Këto pajisje pritet të kenë ekran të rrafshët, bazuar në DigiTimes./ameble

 

Microsoft lanson Sprinkles, një kamera aplikacion për iOS

Microsoft lanson Sprinkles, një kamera aplikacion për iOS

Microsoft po hyn në konkurrencën e kamerave për argëtim, me një aplikacion për iOS të quajtur Sprinkles, që tashmë është shfaqur tek kategoria “new apps we love” në App Store. Në thelb ky aplikacion ka si synim të rinjtë duke i ofruar dekorime të ndryshme të fotove për rrjete sociale, siç janë stickers, emoji dhe përshkrime në foto, por përdor edhe intelegjencën artificiale të Microsoft për të dalluar fytyrën, moshën, dhe emocionet gjthashtu dallon ngjashmëritë me VIP dhe ju sugjeron përshkrime.

Këto mjete janë të integruara në këtë aplikacion për kamerë dhe editim të fotove dhe me këtë Microsoft synon që të tërheq vëmendje sikurse Snapchat me efektet e tij të famshme.

Aplikacioni i ri thekson teknikat e njohjes së fytyrës në mënyrë që saktësisht të vendos dekorimet si kapela, mustaqet si dhe për tv ditur moshën e subjektit si dhe ngjashmëritë me VIP.Aplikacioni përdor njohjen e objektit për të dalluar se çka ka në foto dhe dallon nëse jeni duke buzëqeshur, dhe më pas ju sugjeron përshkrime adekuate.

Gjithashtu mund të sugjeroj përshkrime bazuar në vendin ku ndodheni dhe orën se kur është bërë foto.

Mund të zgjedhni nga sugjerimet e ndryshme siç janë përshkrimet, mosha e të tjera, ose mundeni që vet ta dekoroni foton.

Kuptohet që foton mund ta ruani ose ta shpërndani në rrjetet sociale ose me shokët tuaj.

Në të vërtetë kjo nuk është hera e parë që Microsoft lanson aplikacione të fotove në iOS, sidoqoftë Sprinkles është aplikacioni i parë i Microsoft që ka si synim të rinjtë

Aplikacionin mund ta shkarkoni këtu./ameble

 

Përditësoni iPhonin tuaj në iOS 10.3.1 për të shmangur sulmeve nëpërmjet WiFi

Përditësoni iPhonin tuaj në iOS 10.3.1 për të shmangur sulmeve nëpërmjet WiFi

Në më pak se një javë Apple ka publikuar iOS 10.3 me më shumë se 100 vrima të mbyllura dhe me siguri më të lartë, Kompania Apple e ka publikuar me urgjencë iOs 10.3.1 që ti mënjanojë problemet që kishte në updaten e kaluar, njëra prej tyre e cila cilësohet si shumë e rrezikshme me të cilën hakerët do të mund të ekzekutojë kod përmes Wi-Fi chipit.

Dobësia, e identifikuar si CVE-2017-6975, ishte zbuluar nga Gal Beniamini, pjesë e stafit të Google Project Yero, i cili theksoi në Twitter që më shumë informacion do të jepet gjatë ditës së nesërme. Kliko per blogun e Project Zero

Apple nuk ka mundësuar më shumë detaje teknike mbi dobësinë, por i ka preferuar përdoruesve të iPhone,iPad dhe iPod Touch të përditësojnë pajisjet e tyre sa më shpejtë. Në sqarimin e sigurisë për iOS 10.3.1, Apple përshkruan këtë çështje si dobësi tek stack buffer overflow, i cili ndodh kur stack tejkalon memorien e rezervuar, duke i lejuar hakerëve të ekzekutojnë kod përmes Wi-Fi.

Kjo dobësi i lejon hakerët që të ekzekutojnë kod në Wi-fi chipin e cdo paisje me iOs, dobësia ka efekt prej iPhone 5 deri në iPhone 7 plus, iPad gjenerata 4, dhe të gjitha paisjet të cilat mbështesin sistemin operativ iOs 10.3 Ja vlen të ceket që iPhone 5 dhe 5C janë iPhonet e fundit të Apple të cilët janë përdorur procesorë prej 32 bit me Apple A6 sistem në chipin e saj.

Për më shumë informacione po pritet që Gal Beniamini të dal me më shumë sqarime rreth vrimave në iOs 10.1, me lëshimin e iOs 10.3 .1 paisjet me 32 bit nuk do të kishin mundësi të përditësonin sistemin, por Apple ka vazhduar mbështetjen për iPhone 5 dhe 5S. Përditësimin e fundit të 10.3.1 mund ta bëni duke shkuar në Setings – General – Software update në paisjen tuaj iOs, Përdoruesit të cilët e kanë të instaluar iOs 10.3 do të kenë mundësinë që të bëjnë update në 10.3.1 duke klikuar në Download and Install butonin për të përditësuar sistemin. /ameble.com

YouTube Mobile Live Streaming tani me disa përditësime

YouTube Mobile Live Streaming tani me disa përditësime

Live streaming në YouTube nuk është një funksion i ri. Megjithatë, ky funksion më parë ka qenë i kufizuar nga smartphone-at, sidomos për ata që kanë pasur me pak se 10.000 abonentë ose nëse kanali nuk ka qenë i verifikuar. Kjo i bie që shumë kanale nuk kanë pasur mundësi të kenë ketë funksion.

Por tani kjo do të ndryshoj. YouTube kohët e fundit ka përditësuar faqen e saj, ku thuhet se kanalet YouTube që janë të verifikuara dhe së paku kanë 1.000 abonentë do të kenë mundësinë të shfaqin video drejtpërdrejt nga pajisjet e tyre smartphone.

Pra, kjo do të thotë se në qoftë se keni një kanal relativisht të vogël dhe dëshironi të shpërndani diçka drejtpërdrejtë atëherë kjo është e mundur. Për ta bërë ketë të mundur youtube ka paraqitur edhe disa kërkesa si psh. duhet të keni një pajisje Android me minimum versionin Android 6.0, ose një pajisje iOS që posedon iOS 8 e më lartë. /ameble

75 % të pajisjeve iOS tani përdorin versionin iOS 9

75 % të pajisjeve iOS tani përdorin versionin iOS 9

iOS 9Kompania Apple ka publikuar disa detaje në lidhje me adoptimit e sistemit operativ në pajisjet e tyre, si dhe ka paraqitur një tabelë të asaj se si versioni i ri iOS 9 ka ecur kohët e fundit.

Sipas të dhënave të fundit, iOS 9 tani gjendet në 75% të pajisjeve të Apple-it, iOS 8 në 19%, ndërsa iOS 7 në 7% të pajisjeve.
Sipas kësaj shumica e përdoruesve tani janë duke përdorur iOS 9 pavarësisht disa problemeve që janë paraqitur në ketë version.

Kompania ka lëshuar edhe versionin iOS 9.3 Beta për zhvilluesit, i cili sjell disa karakteristika të dobishme për pajisjet, veçanërisht për iPad që ofron mundësinë e përdorimit multiuser. Sa i përket këtij versioni nuk janë dhënë informata se kur pritet të lëshohet për përdoruesit tjerë. /ameble

Google Chrome Beta vjen në pajisjet iOS

Google Chrome Beta vjen në pajisjet iOS

Google nga tani u mundëson përdoruesve të iOS-it që të testojnë versionin Beta të Chrome-it, e cila në heshtje ka shtuar përkrahjen për iPhone dhe iPad në listën e platformave për teste.

Google Chrome Beta

Versioni Beta i shfletuesit të Google-it për smartphone vjen edhe me përkrahje për 3D Touch dhe disa mundësi tjera të vogla. Kompania me ketë hap u mundëson të testoni duke përdorur TestFlight të Apple-it.

Për të testuar Chrome Beta për iOS, ju duhet të shkarkoni dhe regjistroheni në TestFlight nga AppStore, pastaj vizitoni ueb-faqen e Google Chrome Beta dhe thjesht shtypni butonin “download Chrome Beta”. Pas kësaj e pranoni një email për konfirmim ku ju duhet të prisni derisa TestFlight ju dërgon konfirmimin që aplikacioni është i gatshëm për shkarkim.

Në anën tjetër dobitë e opsionit 3D Touch janë se mundëson të shtypni me pak forcë në ekranin e faqes së Chrome-it nga e cila, pastaj hapët një meny e re me ekstra opsione.

Pra, të gjitha këto janë disa mundësi dhe opsione të reja nga Google Chrome për iOS. /ameble

Apple nxjerr përditësimin e ri iOS 9.1

Apple nxjerr përditësimin e ri iOS 9.1

Apple iOS 9.1Apple ka nxjerr versionin iOS 9.1 për iPhone, iPad dhe iPod Touch, përditësimi vjen me disa karakteristika të reja, përmirësime në siguri si dhe disa korrigjime në defekte. Të përfshira në përditësim janë edhe karakteret e reja të Apple-it Emoji. Ekzistojnë edhe disa përmirësime tjera në Live Photos për iPhone 6S dhe 6S Plus si dhe Apple News tani është në dispozicion edhe nëpër disa vende tjera.

Ju kujtojmë se përditësimi iOS 9.1 e prish Pangu 9 jailbreak-un, kështu që nëse jeni duke e përdorë nuk është mirë të bëni përditësimin.

Ky përditësim nga tani është në dispozicion të cilin mund ta merrni nëpërmes “over the air” gjithashtu me anë të iTunes-it ose duke shkuar tek Settings > General > Software update. /ameble

Përditësimi i fundit i Instagram-it sjell opsione të reja

Përditësimi i fundit i Instagram-it sjell opsione të reja

Instagram ka njoftuar se ka lëshuar një përditësim të ri të aplikacionit të tyre mobil për platformën iOS dhe Android. Përditësimi sjell disa opsione të reja në pajisjet iOS dhe Android, dhe një nga dy opsionet kryesore janë Color dhe Fade.

Instagram Color & Fade

Në përditësimin që u bë në dhjetor, ne kemi prezantuar pesë filtra të ri dhe kemi sjellë mundësinë për të rregulluar perspektivën në fotografi. Sot, ne ju sjellim dy opsione të reja kreative: Color dhe Fade, kanë deklaruar ata.

Versioni i fundit i Instagram-it tanimë është në dispozicion në Google PlayStore, kurse përditësimi për iOS pritet të shfaqet ditët e ardhshme në iTunes. /ameble

Cortana në iOS dhe Android

Cortana në iOS dhe Android

Cortana AndroidAsistenti digjital nga Microsoft, Cortana, aktualisht është në dispozicion vetëm në platformën Windows Phone dhe si duket Microsoft është duke e përgatitur versionin e saj edhe për platforma të tjera.

Sipas një raporti të fundit nga Reuters, Microsoft është fokusuar në një version të veçantë të Cortanes i cili do të jetë në dispozicion për të shkarkuar për pajisjet nga Apple dhe Android. Microsoft kishe njoftuar edhe më parë për planet e saja në lidhje me Cortanen, për integrimin e saj edhe jashtë platformës Windows Phone, si asistent digjital edhe për platformën desktop në sistemin e ri operativ Windows 10.

Apple dhe Google tashmë kanë ndihmësit e tyre digjitale, Apple e ka Siri dhe Google ka Google Now dhe Microsoft është duke kërkuar për të zgjeruar shërbimin e tyre në platformat e tjera jashtë Windows Phone.

Sigurisht kjo ende ka për t’u konfirmuar nga Microsoft, dhe po sa marrim më shumë informata mbi Cortanen dhe përkrahjen e saj për platformat iOS dhe Android, ne do të ju njoftojmë. /ameble.com

iOS dhe Android gati drejt zëvendësimit të kuletës tuaj

iOS dhe Android gati drejt zëvendësimit të kuletës tuaj

iPhone  patente shoferiOS ose edhe Android mund të bëhen pjesa më e rëndësishme e jetës tonë në të ardhmen. Sipas një raporti të The Wall Street Journal përdoruesit e smartphone-ve se shpejti mund te ruajnë patentën e shoferit në një aplikacion special. Iowa është vendi i parë në Amerikë që po provon të fus patentën e shoferit për smartphone-t në Amerikë, e që do të funksionoj ngjashëm sikur me patentën tradicionale të plastikes.

Me sa duket, të dy edhe iOS edhe Android janë zhvillimin e kësaj ideje si aplikacion, ku pritet të jetë në dispozicion pa pagesë për përdoruesit e interesuar në të ardhmen. Megjithatë, edhe pse aplikacionet pritet të lansohet në vitin 2015, ende ekzistojnë disa shqetësime në lidhje me sigurinë, që mund të vonojnë lansimin.

Problemi me patentë shoferin digjital është se mund të ekspozohen të dhëna shtesë për përdoruesin, në rast se ai ose ajo ja jap pajisjen oficerit në kërkim për të parë dokumentin digjital. Andrea Henry, një zëdhënëse e Departamentit Lokal të Transportit thotë se aplikacioni duhet të punojë në mënyrë të tillë telefoni nuk lë dorën e përdoruesit, në rast kur patenta e shoferi duhet të inspektohet. 
Së fundi
, krijuesit e aplikacionit do të përfshijnë gjithashtu disa karakteristika të sigurisë për aplikacionin, kështu që licencat e shoferit të mos falsifikohen.

Përveq Iowa-s, kompania që po e zhvillon ketë aplikacion është duke e shqyrtuar ketë mundësi edhe me 20 vende tjera. /ameble

Facebook Groups tani si aplikacion i ndarë në iOS dhe Android

Facebook Groups tani si aplikacion i ndarë në iOS dhe Android

Facebook GroupsFacebook të martën ka njoftuar për aplikacionin e tyre tani të ndarë “Facebook Groups” që mundëson bisedat në grupe pa pasur nevojë të përdoret aplikacioni i Facebook-ut nga smartphone-i. Ky aplikacion i ri tani është në dispozicion për të dy platformat Android dhe iOS.

Facebook ka thënë se ideja dhe arsyeja e krijimit të Facebook Groups është se dëshirojmë që bisedat në grupe të jenë të ndara nga ato individuale. Facebook Groups, nëse nuk e dini, është një mundësi në Facebook që është e ngjashme me faqet, por posedon me shumë privatësi dhe mundësi, p.sh një grup miqsh mund të ndajnë foto, komente e shumë gjëra tjera me njëri-tjetrin. Facebook thotë se do të keni mundësi të gjeni grupe të reja që mund të merrni pjesë duke përdorur funksionin e ri Discover.

Shkarkoni aplikacionin e ri Facebook Groups për Android dhe iOS. /ameble