Tag Archives

4 Articles
Apple prezanton iPad mini 2 dhe iPad Air

Apple prezanton iPad mini 2 dhe iPad Air

Në eventin e kompanisë Apple i mbajtur të martën në San Françisko, Apple ka prezantuar modele e rreja iPad mini 2, iPad Air, MacBook Pro dhe MacBook Air për të cilat poashtu ka theksuar se janë pajisje më interesante që janë prezantuar deri më tani.

Apple iPad mini 2 ka ekranin 7.9 inç me rezolucion prej 1536 x 2048 pikësele me densitet prej 324ppi. Ka të integruar procesorin e ri të Apple A7 2-bërthamor, 1.3 GHz, si dhe sistemin e ri iOS7. Opsionet e ngjyrave janë të zakonshme kombinim argjend dhe ngjyra e bardhë si dhe kombinim ngjyre hiri dhe e zezë. Përveç tjerash ka të integruar kamerën frontale 1.2 megapikselë  si dhe atë të pasmen 5 megapikselë.

iPad AirApple iPad Air ka ekranin e ndjeshëm në prekje 9.7 inç në Retina Display, me dizajn më të hollë se sa versioni i kaluar i iPad-it, dhe ka të integruar procesorin e ri të Apple A7, 64-bit dhe vjen në ngjyrë të argjendtë dhe të hirtë. Ky modeli vjen me kamerën e përparme HD FaceTime, dhe kamerën e pasme iSight me 5 megapikselë, e cila mundëson incizimin e videove në full HD në 1080p.

iPad Air

Për ti parë në detaje specifikat e këtyre modeleve duke përfshirë edhe çmimet, si dhe ti krahasoni ato në mes vete, klikoni mbi këtë link të krahasimeve. |ameble| 

Ngjarja për iPad të ri nga Apple është caktuar me 22 Tetor

Ngjarja për iPad të ri nga Apple është caktuar me 22 Tetor

Apple iPad ftesaApple siç edhe pritej ka lëshuar ftesë për një ngjarje më 22 Tetor. Kompania ka shumë gjasa të prezantoj iPad të ri, duke përfshirë iPad 5 dhe iPad 2 Mini, përveç këtyre edhe ndonjë kompjuterë Mac. Të paktën, kjo është ajo që është duke u pritur përderisa në ftesë thotë “We still have a lot to cover.”

Thashethemet e fundit sugjerojnë se patjetër do të shohim iPad-ët e ri, duke përfshirë një iPad 5 që do të ketë dizajnin e iPad Mini dhe përfshin procesorin e ri A7. Sensori me prekje të gishtit (fingerprint) do të përfshihet gjithashtu, ngjashëm siç është ne iPhone 5S.

Ndërkaq, iPad Mini 2 pritet gjithashtu të shfaqet me një procesor me të fuqishëm, edhe pse janë bërë thashetheme se a do të jetë me ekran Retina apo jo. Kurse MacBook Pro me ekran Retina pritet të shfaqen me përditësimin e procesorëve Intel të ri Haswell.

Sido që të jetë mbetet të shihet nga dita e prezantimit së çfarë do të shfaqet në të vërtet. |ameble|

Apple do të mbajë një konferencë shtypi me datën 22 Tetor

Apple do të mbajë një konferencë shtypi me datën 22 Tetor

Apple shitorjaSipas disa burimeve të AllThingsD, Apple është përgatitur dhe është gati të mbajë një konferencë shtypi me datën 22 Tetor, por natyra e ngjarjes dhe vendi është ende e panjohur për momentin. Burimet thonë se kjo do të jetë për pajisjen “iPad centric”, e cila përshtatet me thashethemet e shumta që kanë rrjedhur që një kohë. Gjithashtu OS X Mavericks dhe ndonjë pajisje e linjës MacBook Pro mund të shfaqet gjatë kësaj ngjarje.

Me numrin e rrjedhjeve që janë shfaqur kohet e fundit për gjeneratën e pestë të iPad-it dhe iPad Mini 2, këto të dyja mund të duket si pikë kryesore e ngjarjes, por nga Apple kurrë nuk e dimë se çfarë pritet saktësisht. Zyrtarisht, nuk ka pasur asnjë shenjë nga kompania për sa i përket kësaj ngjarje. |ameble| 

Apple iPad 5 dhe iPad Mini vijnë në Mars

Apple iPad 5 dhe iPad Mini vijnë në Mars

Apple tani ka futur në plan përditësimin e serisë së iPad-ve, sipas një analisti të industrisë i cili flet për lançimin e modeleve të reja 9.7 dhe 7.9 inç, ndoshta për muajin Mars.

Pas konsultimit me burimet e tij javën e kaluar në ngjarjen CES në Las Vegas, Brian White nga Topeka Capital Markets është i bindur se gjenerata e pestë e iPad-it dhe gjenerata së dytë e iPad Mini-it janë në rend në dy muajt e ardhshëm.

White u ka thënë investitorëve se iPad 5 do të jetë më i hollë dhe më i lehtë se sa modelet e brezit të tretë dhe të katërt.

Kurse iPad Mini i ri do të mbajë po të njëjtën formë, sipas White. Ai nuk komentoj  thashethemet e fundit, së iPad Mini i ardhshëm do të pajiset prapë me të njëjtin ekran retinë dhe rezolucion të njëjtë si iPhone-i dhe iPad-i. iPad Mini është kritikuar për rezolucionin e ekranit të ulët e që patjetër është diçka që mund të përmirësohet në modelin e ardhshëm.

Megjithatë, në qoftë së kompania planifikon të prodhoj modele të reja për muajin Mars, atëherë kjo do të duket e papërgjegjshme për të blerë një model aktual në këtë kohë, edhe pse modelet e tanishme kanë vetëm tre muaj qe kanë dal. |ameble| [divider top=”0″]