Tag Archives

10 Articles
Apple porosit në sasi të madhe panele për ekrane

Apple porosit në sasi të madhe panele për ekrane

PaneliPas lansimit të produktit të suksesshëm iPad Mini i cili për fat të keq nuk mbante ekranin me Retina Display (kualitet me i lartë i ekranit), tani më Apple ka vendosur ne mënyrë të menjëhershme që të  porosisë sasi të mëdha të ekraneve  për gjeneratën e ardhshme iPad Mini.

Arsye pse modeli i tanishëm i iPad Mini-t nuk e ka ekranin Retina është bateria të cilën e ka të integruar iPad Mini.

Porosina e sasive të mëdha të paneleve për ekrane, tregon se Apple së shpejti do të bën një përditësim në harduerin ekzistues duke integruar edhe ekranin retina për gjeneratën e ardhme të modelit Mini i cili do të ketë një dizajn të ri. |ameble|

Video Shpaketim: iPad Mini

Video Shpaketim: iPad Mini

Nëse keni vendosur për blerjen e një iPad Mini nga Apple, dhe nëse jeni kureshtar të dini se çfarë ka brenda paketës së tij, në videon e më poshtme kemi paraqitur shpaketimin e iPad Mini.

[youtube id=”2h1H4Z7mNjI” width=”600″ height=”350″]

Pra, në brendësi të paketimit gjenden: iPad Mini, udhëzuesi, mbushësi i baterisë / kabllo USB llogoja nga Apple.

Disa nga karakteristika kryesore të iPad Mini janë të paraqitura si në vijim:

  • Sistemi Operativ: iOS (6.1, 6)
  • Përmasat:  7.87 x 5.30 x 0.28  inç
  • Pesha: 312 gram
  • Ekrani: 7.9 inç, IPS LCD, 1024 × 768 piksela
  • Bateria: 16.3 Wh
  • Procesori: Apple 5 1.0 GHz 2-bërthamorë ARM Cotrex – A9
  • RAM: 512 MB
  • Hapësira e brendshme: 16 GB
  • Kamera: e pasme 5 megapikselë me video incizim 1080p, ajo frontale 1.2 megapikselë
  • Rrjeti: Wi-Fi |ameble|
Apple për prodhimin e iPad-ve, me 128GB

Apple për prodhimin e iPad-ve, me 128GB

Nga Marsi i këtij viti sipas një raporti të fundit, Apple pritet të zbulojë një iPad të ri dhe një tjetër version Mini, kjo i bie që mund të jetë rasti i parë që do të shohim një iPad me 128GB hapësirë te brendshme.

Apple aktualisht ofron iPad me 16GB, 32GB dhe 64GB, një cicërim e fundit në Twitter nga @iNeal ka treguar për iPad 128GB që është në prodhim nga Apple, kjo u investua më pas nga iMore të cilët e vërtetuan ketë.

Ne investigimin e tyre u zbulua gjithashtu edhe iOS 6.1 beta, që në t’ardhmen e afërt ndoshta mund të shohin të dyja versionet 128GB dhe iOS 6.1 beta edhe në pajisje tjera, si iPhone dhe iPod Touch. |ameble| 

[divider top=”0″]

iPhone 5, iPad 4 dhe mini iPad në tregun Kinez nga Dhjetori

iPhone 5, iPad 4 dhe mini iPad në tregun Kinez nga Dhjetori

Apple ka bërë të ditur se produktet e fundit iPhone 5, iPad 4 dhe mini iPad do të futen në tregun e Kinës në dhjetor. Wi-Fi versionet do të jenë në treg nga 7 dhjetori, ndërsa iPhone 5 një javë më vonë.

Të gjitha pajisjet do të kushtojnë njëjtë sikurse çmimet aktuale në SHBA dhe mund të shiten nëpërmjet Online Apple Store, nga shitësit e autorizuar dhe në dyqane me pakicë të Apple-s.

Nga futja e produkteve më të reja nga Apple në tregun e Kinës, i cili realisht është më i madh në botë, priten shitjet e mëdha. |ameble| [divider top=”0″]

Publikohet zyrtarisht iPad Mini

Publikohet zyrtarisht iPad Mini

Siç edhe është pritur, Apple dje ka prezantuar zyrtarisht pajisjen e tyre të re tabletë iPad Mini.
Apple iPad Mini i ri përmban ekranin me prekje (touchscreen) 7,9 inç i pajisur me rezolucion 1024×768 dhe përmban procesorin dual-core A5.
Të gjitha aplikacionet të krijuara për tabletat iPad nga Apple funksionojnë në Apple iPad Mini të ri, karakteristikë tjetër në ketë pajisje është kamera frontale FaceTime HD, dhe 5 megapixel iSight në pjesën e pasme.
Shpejtësia e WiFi-së është rritur për dy herë ndërsa bateria është e qëndrueshme deri në 10 orë.
Apple iPad Mini i ri vetëm me WiFi do të startojnë me çmime prej 329$ më 16GB memorie të brendshme, ajo me 32GB për 429$ dhe 529$ me 64GB memorie. Kurse iPad Mini 3G është me çmim 459$ me 16GB, 559$ me 32GB dhe 659$ për 64GB memorie të brendshme.

Në ngjarjen e djeshme Apple ka njoftuar gjithashtu se kanë shitur 100 milion iPad gjatë një periudhe kohore prej vetëm dy vjet e gjysmë, për mbi 90 për qind të trafikut të internetit janë të gjeneruara nga tabletat iPad.

Për më shumë informacione rreth iPad Mini të ri nga Apple mund të informoheni nëpërmes faqes se internetit nga Apple. |ameble|

[divider top=”0″]

Apple për ngjarjen drejtpërdrejt të iPad Mini në Apple TV

Apple për ngjarjen drejtpërdrejt të iPad Mini në Apple TV

Siç duket Apple mund të ofroj ngjarjen e sotme për iPad Mini drejtpërdrejt nëpërmes Apple TV-së se tyre sepse një ikonë e re është shfaqur në pajisjet e Apple TV-së me titull ‘Apple Events’, dhe kur klikohet ikona, aty tregon ngjarjen e sotme të iPad Mini.
Apple pritet të shpallë iPad Mini e ri më të vogël i cili thuhet se të dal më një ekran 7.85 inç, dhe gjithashtu Apple pritet të njoftojë për pajisje tjera te reja në këtë ngjarje.
Disa nga këto pajisje që pritet te njoftoj janë 13 inç Retina MacBook Pro dhe një Mac Mini i ri, Apple gjithashtu mund të rifreskoj iPad-in ekzistuese me lidhjen (connector) e tyre të ri Lightning dock ka raportuar macrumors. |ameble| [divider top=”0″]

iPad Mini më 23 Tetor

iPad Mini më 23 Tetor

Apple si duket do të organizojë një ngjarje me 23 Tetor, në të cilën pritet të paraqes tabletin iPad më të vogël, i cili do duhej tu bëj konkurrencë modeleve të lira të Amazon-it dhe Google, ka thënë për Reuters një burim i njohur me këtë çështje.

Analistët nga Wall Street parashikojnë për disa muaj rresht se Apple është duke planifikuar një version më të vogël, më të lirë të tabletit iPad shumë të kërkuar, për të marr rolin e liderit në tregun e pajisjeve të lira. Një veprim që analistët thonë se mund të ndikoj negativisht në kufijtë e kompanisë, por do të parandalojë rivalët që dominojnë në një segment të rëndësishëm të tregut. Burimet nuk specifikojnë se cilat produkte do të jenë fokusi i ngjarjes dhe zëdhënësi i Apple nuk pranoi të komentojë për ketë, gjithashtu AllThingsD ka raportuar javën që shkoj për këtë ngjarje, kompania thotë është duke u përgatitur për të zbuluar produktin e ri më 23 Tetor, vetëm pak ditë para prezantimit të Windows 8 dhe tablet-it Surface nga Microsoft. |Reuters| [divider top=”0″]

 

10 Milion iPad Mini në prodhim e sipër

10 Milion iPad Mini në prodhim e sipër


Krijuesit e komponentëve të iPad në Azi deklarojnë se kanë marrë porosi për të prodhuar jo më pak se 10 Milion iPad Mini tabletë vetëm për çerekun e katër të 2012, raporton Wall Street Journal.

Spekulohet se tableti më i ri nga Apple “ Ipad Mini” do të publikohet me datën 17 ose 18 Tetor dhe ajo çfarë Apple pret është që ky tablet të thyej rekordet e shitjes. Shuma prej 10 Milion njësi që Apple ka porositur, automatikisht tejkalon porosinë prej 5 Milion njësi të Kindle Fire HD që Amazon ka bërë para disa javësh.

Përderisa Apple ka refuzuar të komentojë  rreth detajeve të iPad Mini, në media të ndryshme të Teknologjisë Informative përflitet se kjo pajisje do të ketë një ekran prej 7.85 inç dhe çmimi i saj do të jetë shumë më i lirë sesa tabletët tjetë të Apple të cilët janë prodhuar deri me tani. |ameble| [divider top=”0″]

Mini iPad fillon prodhimin masiv

Mini iPad fillon prodhimin masiv

Pa kaluar ende një muaj që nga prezentimi i iPhone 5 tani më kanë nisur thashethëmet tjera për produktin tjetër nga Apple. Këtë herë bëhet fjalë për iPad Mini.

Sipas një raporti nga The Wall Street Journal, ende pa u shpallur zyrtarisht, iPad mini ka nisur të prodhohet masovikisht në fabrikat e Foxconn-it në Brazil. Tableti 7 inç do të jetë përgjigjja e Apple për tregun në rritje të tableteve 7 inç, që momentalisht është i dominuar nga Amazon dhe Samsung.

Mos të harrojmë edhe faktin që Steve Jobs ka thënë se “ 7 inç është i vdekur ende pa mbërritur në treg”, si duket suksesi që Amazon dhe Samsung kanë pasur me tablet 7 inç ka shtyrë që Apple të rishqyrtojë idenë për tablet 7 inç. |ameble| [divider top=”0″]

Drejtpërdrejt: Ngjarja nga Apple sot prej orës 19

Drejtpërdrejt: Ngjarja nga Apple sot prej orës 19

Siç edhe kemi lajmëruar me herët konferenca për shtyp, e cila pritet të sjellë modelin e iPhone-it të ardhshëm nga Apple, mbahet në qendrën Yerba Buena të Arte-ve në San Francisko dhe fillon në orën 19, dhe keni mundësinë të ndiqni drejtpërdrejt nga video më poshtë:

iPhone 5 do pritet të kandidojë me sistemin operative të ri iOS 6, ky model thuhet se përfshinë ekranin 4 inç, një dizajn të hollë, me dok të ri, dhe natyrisht është i përmirësuar harduerikisht.

Në të njëjtën ngjarje është përfolur qe kompania do të zbulojë edhe tabletin iPad mini, qe thuhet të jetë një version i vogël me ekran 7 inç, pastaj nje e re tjetër do të jetë teknologjia wireless 4G që do të shfaqet për herë të parë, Apple TV si dhe shumë risi tjera që pritet ti shohim më vonë gjatë kësaj ngjarje. |ameble|

Ngjarja e kësaj konference për ata qe nuk kanë pasur mundësi ta shohin, mund ta shihni tani në videon më poshtë: [youtube id=”9i–xfa8I5I” width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]