Tag Archives

22 Articles
Si të instalojmë Whatsapp në iPad

Si të instalojmë Whatsapp në iPad

A ke një iPad dhe dëshiron të instalosh Whatsapp në të?

Nëse po, atëherë këtu ju shfaqim se si të instaloni Whatsapp në iPad.

1.Merrni .ipa skedarin (fajllin).

Para se të fillojmë ajo çfarë duhet të bëjmë është të instalojmë skedarin e aplikacionit i cili përdor formatin .ipa. Këtë nuk mund ta bëjmë direkt në iPad, për këtë arsye do ta bëjmë në mënyrën e vjetër, do ta shkarkojmë atë në Mac. Hapeni Finder dhe shkoni në dosjen e muzikës – se ku është e vendosur kjo, varet nga versioni i OS. Mund ta bëni thjesht duke shtypur Go në menynë lartë. Shtypeni Home e pastaj iTunes pastaj iTunes Media e më pas Mobile Applications ose drejt nga iTunesMobile Applications. Aty do t’i gjeni të gjithë .ipa skedarët që keni shkarkuar. Gjejeni skedarin Whatsapp dhe zhvendoseni në desktop.

Finder> Home > Music > iTunes > iTunes Media >Mobile Applications > WhatsApp.ipa

 2.Shkarkoni dhe startoni iFunbox

Lidheni iPadin me Mac. Përveç iTunes do të na nevojtiet edhe një tjetër program, që të i menaxhojmë skedarët në iPad. Ky është iFunbox i cili mund të shkarkohet këtu. Shkarkojeni dhe startojeni.

  1. Hapeni iFunbox dhe klikoni Install App
  2. Duhet ta shihni Whatsapp.ipa këtu. Hapeni
  3. Aplikacioni Whatsapp do të instalohet në iPad.

3.Instaloni Whatsapp në iPhone

Tani, duhet të instaloni Whatsapp në iPhone ashtu siç e keni bërë gjithmonë, duhet të jetë një instalim i ri, nëse e keni të instaluar më herët ndoshta duhet ta shlyeni dhe ta instaloni përsëri. Hapeni, dhe regjistrohuni me numrin që dëshironi ta përdorni në iPad. Si zakonisht do ju vijë kodi për verifikim.

Kur ta përfundoni lidheni iPhonin tuaj me Mac. Shkoni në User Applications nën hyrjen për iPhone klikoni dy herë te Whatsapp dhe më pas kopjoni dosjet Libary dhe Documents në desktop. Kjo përmban të dhënat e regjistrimit.

User Applications > WhatsApp > kopjo Library dhe Documents në desktop

4.Kopjimi i të dhënave të regjistrimit

Gati përfunduam. Largoni iPhonin dhe lidheni përsëri Ipadin me Mac dhe hapeni iFunbox, shkoni tek User Applications nën hyrjen për iPad dhe pastaj në Whatsapp. Documents dhe Library që ndodhen këtu i zëvendësojmë me ato që ndodhen në desktop pra të dhënat që i kemi dhënë në iPhone i kopjojmë në iPad.

Mbylleni Whatsapp në iPad dhe hapeni përsëri në mënyrë që ta largojmë mesazhin që thotë që aplikacioni nuk punon.

Do të keni mundësi që shumë mirë ta përdorni Whatsapp në iPad nëse i bëni të gjithë këta hapa me kujdes.

 

Apple nxjerr përditësimin e ri iOS 9.1

Apple nxjerr përditësimin e ri iOS 9.1

Apple iOS 9.1Apple ka nxjerr versionin iOS 9.1 për iPhone, iPad dhe iPod Touch, përditësimi vjen me disa karakteristika të reja, përmirësime në siguri si dhe disa korrigjime në defekte. Të përfshira në përditësim janë edhe karakteret e reja të Apple-it Emoji. Ekzistojnë edhe disa përmirësime tjera në Live Photos për iPhone 6S dhe 6S Plus si dhe Apple News tani është në dispozicion edhe nëpër disa vende tjera.

Ju kujtojmë se përditësimi iOS 9.1 e prish Pangu 9 jailbreak-un, kështu që nëse jeni duke e përdorë nuk është mirë të bëni përditësimin.

Ky përditësim nga tani është në dispozicion të cilin mund ta merrni nëpërmes “over the air” gjithashtu me anë të iTunes-it ose duke shkuar tek Settings > General > Software update. /ameble

Apple dërgon ftesa për një ngjarje me 16 Tetor

Apple dërgon ftesa për një ngjarje me 16 Tetor

Apple ka filluar të dërgoj ftesa për një ngjarje tjetër të tyre qysh nga dita e djeshme. Ngjarje e madhe e kësaj kompanie është caktuar të mbahet më 16 Tetor në kampin e kompanisë në Kaliforni. Ngjarja do të filloj në ora 10:00 PT e cila tek ne i bie 19:00.

Në ftesë është e shkruar një porosi që thotë “It’s been way too long” (Ka qenë një rrugë shumë e gjatë)! Si zakonisht, kjo kompani gjithmonë mundohet ti mbaj gjërat në fshehtësi maksimale, edhe pse ne i kemi disa thashetheme që janë përfolur dhe mund t’i përmendim shkurtimisht.

Apple 16 Tetor

Ka shumë gjasa që të lansohen modele të reja të tabletit iPad, për arsye se Apple në ngjarjen e fundit nuk ka pasur një të tillë. Nga iPad-et e ri pritet të futet sensori për gjurmë të gishtit TouchID që fillimisht u fut në iPhone 5S. Gjithashtu pritet të vij edhe një pasues i Mac Mini, disa modele të reja MacBook, dhe data e fillimit të sistemit të ri operativ Mac OS X Yosemite. Apple gjithashtu mund të prezantoj planet e tyre për Beats Electronics, kompaninë për muzikë të Dr.Dre-së të cilën e kishin blerë me herët.

Pra këto janë disa nga pajisjet që Apple mund ti prezantoj në ketë ngjarje të organizuar. /ameble

iPad Mini 3 prezantohet me 16 tetor

iPad Mini 3 prezantohet me 16 tetor

iPad Mini 3Ngjarja iPad 2014 nga Apple tani më është zyrtare, në të cilën kompania pritet të prezanton disa tablet të ri, duke përfshi iPad Air 2 dhe iPad Mini 3.

Ajo çfarë dimë deri më tani është se iPad Mini 3 do të vije me ekranin Retina, procesorin 64-bit Apple A8, 2GB RAM memorie së bashku me platformën Apple iOS 8.1.

Po ashtu, ka pasur edhe disa thashetheme se dizajni i ri iPad Mini 3 do të ndryshojë pak, pajisja do të jetë më e hollë se modeli aktual si dhe Apple është duke punuar në përmirësimin e cilësisë së kamerës.

Për këtë model ka pasur edhe disa zëra se Apple mund të ndryshoi edhe emrin e iPad Mini në iPad Air Mini.

Të gjitha të lartë përmendura do të vërtetohen javën e ardhshme, me 16 tetor, në ngjarjen e organizuar nga Apple. /ameble

Microsoft Office për iPad, nga tani në dispozicion për shkarkim

Microsoft Office për iPad, nga tani në dispozicion për shkarkim

Më në fund, Microsoft sjell pakon e aplikacioneve Office për iPad ku nga sot e tutje mund të shkarkoni nëpërmjet iTunes. Programet Word, Excel, PowerPoint janë të dizajnuara në mënyrë specifike për tabletin iPad dhe mund të sinkronizohen lehtë nëpërmjet shërbimit OneDrive, në aplikacione tjera të Office-it, në pajisje tjera.

Në demonstrimin e sotëm, Microsoft ka prezantuar se si formatimi i aplikacioneve për iPad është në përputhje me versionet të tjera Desktop. Disa nga karakteristikat më interesante përfshijnë pamjet paraprake të listave (charts) në Excel para se t’i vendosni ato, gishtin laserik tregues në PowerPoint dhe një ndërfaqe fleksibile e Word-it.

[youtube id=”frpsGFQ4AIY” width=”600″ height=”350″]

Versioni i plotë, me aftësi të plotë editimi është pa pagesë për abonuesit e shërbimit Office 365. Për të gjithë të tjerët, mundësia e vetme është vetëm që t’i shihni dokumentet e pranuara.

Aplikacionin mund ta shkarkoni nga sot në iTunes nëpërmjet këtij linku. /ameble

Microsoft Office për iPad nga 27 Marsi

Microsoft Office për iPad nga 27 Marsi

Microsoft Office per ipadMicrosoft Office për iPad më në fund do të vij. Lansimi i këtij aplikacioni është caktuar në një konferencë për shtyp më 27 Mars në San Francisko. Në ftesën dërguar medieve thuhet së në ketë ngjarje do të paraqitet kryeshefi i Microsoft-it i emëruar kohët e fundit Satya Nadella, me fokus për “kryqëzimin e teknologjisë Cloud me pajisje mobile.”

Sipas Mary Jo Foley nga ZDNet, Nadella do të paraqitet sigurt për të njoftuar për versionin e Microsoft Office-it për iPad. Duke cituar disa burime të besueshme, sipas saj vihet në dukje se lansimi pritet para fundit të muajit.

Microsoft Office për iPad pritet të dal si një version  i kufizuar nga pakoja komplete e Office-itt, duke ofruar kështu aplikacionet Word, Excel, PowerPoint dhe OneNote. Për të gjitha detajet rreth kësaj pritet t’i shohim më 27 Mars. /ameble

Lansohet për publikun versioni iOS 7.1 për iPhone dhe iPad

Lansohet për publikun versioni iOS 7.1 për iPhone dhe iPad

iOS 7.1Janë bërë më shumë se një muaj që kur u lansua versioni Beta për iOS 7.1 dhe Apple tani ka lansuar ketë version të platformës së tyre edhe për publikun. Apple versionin e para-fundit Beta 5, e kishte lansuar më 4 Shkurt dhe siç kemi deklaruar edhe më parë ata në plan kishin që ky version të jetë versioni përfundimtar Beta për zhvilluesit para së të lansojn versionin iOS 7.1 Gold Master (GM). Çuditërisht, Apple ka vendosur të lë anash atë version dhe ka lansuar iOS 7.1. Sipas një raporti të mëhershëm iOS 7.1, edhe ka qenë i planifikuar që të dalë në publik diku në fillim ose në mes të muajit Mars, kështu që ka arritur në kohë.

iOS 7.1 përmban një numër të madh të ndryshimeve, duke përfshirë elemente të reja të ndërfaqes, përmirësime të gabimeve dhe shumë tjera. Ky version gjithashtu ka trajtuar disa ankesa të mëdha që kanë pasur përdoruesit e iPhone-it dhe iPad-it që nga koha kur u lansua iOS 7 nga Shtatori i kaluar.

Përdoruesit e platformes iOS me modele si iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 5, iPhone 4S, iPhone 4, iPad Air, iPad mini me ekran retinë, iPad mini, iPad (brezi i tretë dhe i katërt), iPad 2, dhe iPad Touch (gjenerata e pestë) munden nga tani të shkarkojnë versionin e përditësuar iOS 7.1 nëpërmes OTA ose duke përdorur iTunes. /ameble

Eksplodon një iPad në dyqanin e Vodafon

Eksplodon një iPad në dyqanin e Vodafon

Exploded iPad AirTë mërkurën e kaluar  (me 06 Nëntor 2013) në dyqanin e Vodafone në Canberra të Australis ndodhi një gjë e çuditshme. Njëri prej produkteve të Apple, tableti iPad ndodhi të eksplodoj gjersa ishte i vendosur në sirtarin e reklamave.

Ky lajm u konfirmua edhe nga punonjësit e Vodafone të cilët ishin të pranishëm në dyqan.

Menjëherë pas këtij incidenti, ekspertët e Apple shkuan të vizitojnë dyqanin për të shikuar se si erdhi deri tek ky i fundit dhe si konkludim doli të jetë adapteri jo i duhur (i cili nuk ishte produkt i Apple) me të cilin po mbushej pajisja iPad.

Akoma nuk është bërë e ditur se cili model i iPad ishte ky, por sipas burimeve të Apple ky nuk ishte model i ri Apple iPad Air. |ameble|

Ngjarja për iPad të ri nga Apple është caktuar me 22 Tetor

Ngjarja për iPad të ri nga Apple është caktuar me 22 Tetor

Apple iPad ftesaApple siç edhe pritej ka lëshuar ftesë për një ngjarje më 22 Tetor. Kompania ka shumë gjasa të prezantoj iPad të ri, duke përfshirë iPad 5 dhe iPad 2 Mini, përveç këtyre edhe ndonjë kompjuterë Mac. Të paktën, kjo është ajo që është duke u pritur përderisa në ftesë thotë “We still have a lot to cover.”

Thashethemet e fundit sugjerojnë se patjetër do të shohim iPad-ët e ri, duke përfshirë një iPad 5 që do të ketë dizajnin e iPad Mini dhe përfshin procesorin e ri A7. Sensori me prekje të gishtit (fingerprint) do të përfshihet gjithashtu, ngjashëm siç është ne iPhone 5S.

Ndërkaq, iPad Mini 2 pritet gjithashtu të shfaqet me një procesor me të fuqishëm, edhe pse janë bërë thashetheme se a do të jetë me ekran Retina apo jo. Kurse MacBook Pro me ekran Retina pritet të shfaqen me përditësimin e procesorëve Intel të ri Haswell.

Sido që të jetë mbetet të shihet nga dita e prezantimit së çfarë do të shfaqet në të vërtet. |ameble|

Shfaqet video me kopertinat e iPhone 5S dhe iPad Mini 2

Shfaqet video me kopertinat e iPhone 5S dhe iPad Mini 2

Tani kur kanë mbetur vetëm edhe pak ditë para publikimit zyrtar të gjeneratës së re të iPhone, nëpër internet kanë filluar të shfaqen fotografi dhe video të këtyre produkteve.

Në videon më poshtë shihen imazhe të kualitetit të lartë të kopërtinave të iPhone 5S, iPad Mini 2 dhe shpaketimi i tyre. |ameble|

[youtube id=”8yVfdsTi92A” width=”600″ height=”350″]

iOS 7 përditësohet me versionin Beta 4

iOS 7 përditësohet me versionin Beta 4

Të gjithë ata që tashmë kanë instaluar versionin iOS 7 në pajisjet e tyre Apple (iPhone, iPad) nga sot mund të bëjnë përditësimin me versionin iOS 7 Beta 4 të këtij sistemi operativ.

iOS 7 ka disa javë që është lansuar për tu instaluar tek pajisjet e zhvilluesve softuerik dhe të tjerëve të cilët e kanë instaluar në mënyrë manuale versionin beta të këtij sistemi.

Për ata që deri me tani nuk e kanë provuar sistemin iOS 7, ju kujtojmë se instalimin e këtij sistemi operativ mund ta bëni manualisht.

Gjithashtu keni parasysh që ju mund të ktheni pajisjen tuaj Apple nga iOS 7 në versione më të vjetra nëse nuk jeni të kënaqur me versionin  iOS 7 Beta. |ameble|

 

Microsoft Surface më i mirë se iPad nga Apple

Microsoft Surface më i mirë se iPad nga Apple

Për të tërhequr vëmendjen e përdoruesve si dhe për të treguar realitetin e mangësive ose mundësive që posedojnë produktet nga Apple, në këtë rast produkti iPad, Micosoft ka lansuar një video duke bërë një krahasim të shkurt, por shumë informues në mes të iPad dhe Surface.

I mbështetur në funksione bazike, që një përdorues i rëndomtë duhet të përfiton nga një pajisje, Microsoft Surface sfidon iPad-in dhe në realitet paraqet mundësit çfarë ofrohen nga të dy. Përveç krahasimit të disa funksioneve dhe mundësive,  gjeja më interesante është përmbyllja e videos ku bëhet edhe krahasimi në mes të çmimeve të të dyja pajisjeve, me ç’ rast  iPad është prezantuar si më i shtrenjtë rreth 250 $. A ia vlen, shikoje videon. |ameble|

[youtube id=”wE7AQY5Xk9w” width=”600″ height=”350″]