Tag Archives

4 Articles
Krahasim: Kualiteti i fotografisë në iPhone

Krahasim: Kualiteti i fotografisë në iPhone

Në këtë artikull është bërë krahasimi i fotografive të nxjerra nga aparatet e të gjithë versioneve të iPhone-it prej kur versioni i parë i tij u publikua në vitin 2007.

Krahasimet janë bërë në mes (Gjenerates së parë të iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, dhe iPhone 5).

Këtu mund të vëreni dallimet në secilin nga tre rastet që kemi prezantuar në të cilën shfaqen imazhet origjinale të secilit dhe imazhet e detajuara përmes(zoom).

Cili iPhone sipas jush ka kualitetin më të mirë të fotografisë ?

ameble1

ameble2

ameble3

 

|ameble|

Vodafone paralajmëron përdoruesit iPhone 4S të mos pranojnë përditësimin iOS 6.1

Vodafone paralajmëron përdoruesit iPhone 4S të mos pranojnë përditësimin iOS 6.1

Vodafone nëpërmjet një emalit ka paralajmëruar klientët e iPhone 4S se ata nuk duhet pranuar përditësimin e sistemit operativ iOS 6.1 në smartphone-t e tyre deri në kohën e pacaktuar.

Pse nuk duhet bërë përditësimi i ri, vjen për arsye se janë shfaqur disa probleme me sistemin e ri  iOS 6.1 me të cilin disa iPhone 4S  nuk mund të lidhen ne internet, si dhe dërgimi dhe pranimi i teksteve është po ashtu parandaluar tek përdoruesit. Këto probleme janë shfaqur tek pajisjet e Vodafone që shfrytëzojnë rrjetin 3G.

Apple nuk ka komentuar për situatën e krijuar deri më tani, si dhe nuk ka pasur asnjë prononcim për përdoruesit e iPhone 4S se a duhet bërë apo jo, përditësimi i sistemit iOS 6.1 në këtë kohë. |ameble| [divider top=”0″]

A me ble iPhone 5?

A me ble iPhone 5?

Duke u nisur nga fakti se iPhone ka shumë fansa dhe shumë përdorues në Kosovë, ku një pjesë e madhe e tyre ndoshta nuk kanë informata të mjaftueshme për “inovacionet” në këtë pajisje. Po supozojmë se tani më ju keni një iPhone 4S (produkti i para fundit nga Apple), dhe dëshironi të bleni një iPhone 5 (produkti i fundit nga Apple).

Disa prej juve thjesht mund të pyesin veten a me ble iPhone 5, dhe nëse e blej, çfarë dallon iPhone 5 nga iPhone 4S që tani më e keni në dispozicion? Për këtë arsye kemi vendosur që ta bëjmë një krahasim në mes të iPhone 4S dhe iPhone 5, që të keni më qartë se çfarë mund të përfitoni nga kjo pajisje e fundit nga Apple? Krahaso këto dy modele sipas tabelës të paraqitur më poshtë. |ameble|

iPhone 4S

iPhone 5

Sistemi Operativ iOS 5, upgradable to iOS 6.0 iOS 6
Dimenzionet 115.2 x 58.6 x 9.3 mm 123.8 x 58.6 x 7.6mm
Pesha 140 g 112 g
Madhësia e ekranit 3.5” 4”
Rezolucioni 640 x 960 pixela 640 x 1136 pixela
Teknologjia e ekranit LED-backlit IPS TFT IPS LCD
Madhësia e baterisë Li-Po 1432 mAh Nuk dihet momentalisht
Koha në Stand-by 200 orë 225 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 8 orë 8 orë
Lloji i Procesorit Apple A5 Apple A6
Specifikat e Procesorit Dual-core 1 GHz Cortex-A9 Dual core, ARM Cortex-A15
Kartela Grafike PowerVR SGX543MP2 Ekziston por nuk ka informata
RAM 512 MB 1 GB
Memoria interne 16/32/64 GB storage, 16/32/64 GB
Mundësia për SD-Kartë Jo Jo
Kamera e pasme 8 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.4 F2.4
Flash LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme VGA, 0.3 Megapixel 1.2 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML (Safari) HTML, HTML5
Teknologjia e komunikimit HSDPA 14.4 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE,   EV-DO Rev.A LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS,   EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B
Pozicionimi A-GPS, Glonass A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning
Navigacioni Google Maps Navigimi Turn-by-Turn Apple Maps
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi 802.11 b, g, n, Wi-Fi hotspot 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Jo Jo

[divider top=”0″]

iPhone 4S tri herë më shumë energji rrezatuese sesa Galaxy S3

iPhone 4S tri herë më shumë energji rrezatuese sesa Galaxy S3

Kompania e quajtur Tawkon krijoi një aplikacion me diagram informues për telefona të ndryshëm i cili tregon se sa trupi juaj absorbon sasi të energjisë rrezatuese SAR (Specific absorption rate) gjatë përdorimit.

Sipas Tawkon, “iPhone 4S lëshon tri herë më shumë energji rrezatuese sesa Galaxy S3”.

Kompania më parë kishte paraqitur aplikacionin në App Store për ti lajmëruar përdoruesit e iPhone kur telefonat e tyre transmetojnë energji rrezatuese të rrezikshme gjatë përdorimit, por pas një viti Apple largoi aplikacionin nga App Store me arsyetimin se nuk kishte interesim për aplikacionin. Në atë kohë ishte dilemë se Apple veproi arsyeshëm ku edhe sot besohet nga disa që largimi i aplikacionit ishte vetëm se iPhone nuk paraqitej në mënyrë më të mirë.

Lajmi i mirë është që aplikacioni është ne dispozicion për telefonat Android ku dhe mund ta shkarkoni më poshtë:
 [divider top=”0″]