Tag Archives

27 Articles
Samsung përdoruesit e iPhone-it i quan “përqafues të mureve”

Samsung përdoruesit e iPhone-it i quan “përqafues të mureve”

Samsung është kthyer me traditën e vjetër të saj, në përpjekje për të rritur shitjet e saj të smartphone-it të ri Galaxy S5. Kompania ka publikuar një video të re ku përdoruesit e iPhone-it i quan përqafues të mureve (Wall huggers).

Samsung me ketë reklamë thjesht paraqet atë se si përdoruesit e iPhone-it duhet të kyçin smartphone-at e tyre në rrymë shumë shpesh, në rast se dëshirojnë ti përdorin, dhe më ketë pretendon se jeta e baterisë në Galaxy S5 është më e mirë:

https://www.youtube.com/watch?v=mzMUTrTYD9s

Samsung Galaxy S5 vërtet si model posedon baterinë e fuqishme, por në ketë rast kompania reklamën do të ishte më mirë ta bënte kundrejt rivaleve kryesor të këtij viti për smartphone, siç janë HTC One M8 dhe LG G3 dhe jo me modelin iPhone i cili është i vitit të kaluar.

Apple modelin e ri të iPhone-it pritet të lansoj gjatë këtij viti, dhe pa dyshim se Samsung do duhet që reklama të këtij lloji të bëj pas lansimit të modelit të ri iPhone 6.

Strategjia e marketingut nga Samsung në të kaluarën ka ecur mirë për kompaninë, edhe pse në ketë rast kjo kompani nuk duhet të shqetësohet shumë vetëm nga Apple, ajo duhet të merret më shumë me konkurrentet serioz të Galaxy S5 siç janë LG G3 dhe HTC One M8.

Sido që të jetë, modeli i fundit i Samsung-it nuk duket që ka pasur atë suksesin e madh siç ka pretenduar kompania, dhe për ketë arsye si duket kompania po merret me reklama të tilla. /ameble

Apple nis programin për zëvendësimin e butonit të ndezjes së iPhone 5

Apple nis programin për zëvendësimin e butonit të ndezjes së iPhone 5

iPhone 5 power button 2Apple ka marrë nismën për të zëvendësuar butonin e ndezjes së pajisjeve iPhone 5 të cilët kanë problem me këtë buton. Nëse iPhone 5 i juaj i plotëson kushtet për ndërrimin e butonit, Apple do e ndërrojë atë pa asnjë kosto.

Apple ka dalë në përfundime se mekanizmi i butonit të ndezjes mund të mos punojë ose të punojë me ndërprerje. Pajisjet e prodhuara në Mars 2013 duket se janë prekur nga ky problem. Apple do të zëvendësojë butonin pa kosto shtesë nëse iPhone 5 ka një numër serial të vlefshëm.

Apple ka krijuar një faqe ueb ku ju mund të shikoni nëse iPhone 5 juaj i plotëson kushtet për t’u riparuar falas për këtë problem. Nëse pajisja juaj po ju shfaq probleme, atëherë ky është momenti i duhur për ta riparuar. /ameble

Apple pritet të prezantoj pajisje të reja me 10 Shtator

Apple pritet të prezantoj pajisje të reja me 10 Shtator

Sipas një raporti nga AllThingsD kompania Apple pritet të prezantoj smartphone-in e saj të ardhshëm, saktësisht pas një muaj. Burimet flasin se kjo ngjarje pritet të mbahet më 10 Shtator, edhe pse ende është e paqartë se çfarë saktësisht Apple do të prezantoj, një iPhone gjithsesi, por karakteristikat janë të panjohura. Duke parë disa pamje të një pajisje të lirë e përfolur si iPhone 5C shanset janë se do të shohim edhe një smartphone tjetër të përfolur si iPhone 5S.

iPhone 5S pritet të ketë tipare me të mira se modeli i fundit i tyre iPhone 5, performancë me te mirë, me i shpejt dhe softuer të përditësuar, kurse iPhone 5C do të jetë krejt i kundërt, mban dizajnin e njëjtë të familjes se iPhone-ve, është përfolur të jetë një përzierje ne mes të iPhone 5 dhe iPhone 3GS.

Në ketë ngjarje se fundmi mund të prezantohet edhe versioni i fundit i platformës iOS 7 e cila ka dal me disa përditësime të njëpasnjëshme Beta. Për të gjitha këto mbetet të njoftohemi me datë 10 Shtator. |ameble|

Nokia reklamë kundër Apple

Nokia reklamë kundër Apple

Samsung është e njohur për reklamat e tyre kundrejt produkteve të kompanisë Apple mirëpo kësaj radhe edhe Nokia ka vendosur të luaj të njëjtin rol me Apple-in. Sipas një reklame të saj të fundit më Nokia Lumia 925 ajo ka shfaqur dallimet në mes fotografisë së tyre.

Në ketë reklamë Nokia ka shfaqur atë se Lumia 925 është më e mirë në fotografim se sa iPhone 5, madje vazhdon duke thënë se fotot më të mira janë ato të Nokia Lumia se sa të çdo smartphone tjetër.

[youtube id=”PqfEE_X5cpQ” width=”600″ height=”350″]

Mbetet të shpresojmë nëse kjo reklamë e re do ta ndihmojë Nokia-n të shesë më shumë smartphone. |ameble|

Fotot e reja të iPhone 5S zbulojnë brendësinë e tij

Fotot e reja të iPhone 5S zbulojnë brendësinë e tij

Pak orë më parë kanë filluar të qarkullojnë fotot e para të brendësisë dhe pjesës së pasme të iPhone 5S. Këto fotografi janë zbuluar nga “MacRumors” dhe shfaqin pllakën logjike të ngjashme me atë që e kemi parë në foto të tjera që janë zbuluar ditë më parë.

Nga vrojtimet e para vërehet se:

 • Pllaka logjike është më e ngushtë se ajo e iPhone 5 dhe pjesa ku lidhen komponentët dallon gjithashtu.
 • Çipi kryesor nuk përmban ndonjë mbishkrim “A-series” të cilin e shohim në iPhone 5.
 • Kodi i datës në pjesën e poshtme të pllakës shkruan “1243” që donë të thotë se është prodhuar ne javën e 43të të 2012. Që në fakt i bie se ky mund të jetë një prototip shumë i hershem i serisë 5S.
 • Shifrat që shohim në pjesën e baterisë “616-0652” nënkuptojnë se kjo bateri i takon serisë më të re të baterive.
 • Pritet që Apple të lansoj për treg smartphone-in iPhone 5S dikur gjatë vjeshtës se këtij viti.

Më poshtë mund ti shikoni fotot:

iphone5s ameble1 iphone5s ameble2

|ameble|

Krahasim: Kualiteti i fotografisë në iPhone

Krahasim: Kualiteti i fotografisë në iPhone

Në këtë artikull është bërë krahasimi i fotografive të nxjerra nga aparatet e të gjithë versioneve të iPhone-it prej kur versioni i parë i tij u publikua në vitin 2007.

Krahasimet janë bërë në mes (Gjenerates së parë të iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, dhe iPhone 5).

Këtu mund të vëreni dallimet në secilin nga tre rastet që kemi prezantuar në të cilën shfaqen imazhet origjinale të secilit dhe imazhet e detajuara përmes(zoom).

Cili iPhone sipas jush ka kualitetin më të mirë të fotografisë ?

ameble1

ameble2

ameble3

 

|ameble|

iPhone 5S i ardhshëm mund të jetë i ngjashëm me iPhone 5

iPhone 5S i ardhshëm mund të jetë i ngjashëm me iPhone 5

iphone 5SKompania Apple ditën e djeshme ka njoftuar për rezultatet e fundit financiare të tyre, dhe sipas rezultateve duket se kanë shitur më shumë iPhone në tremujorin e fundit së sa vitin e kaluar, edhe pse numri i pajisjeve të shitura përfshinë iPhone 4, iPhone 4S dhe iPhone 5.

Apple nuk ka zbuluar se sa njësi të iPhone 5 janë shitur, mirëpo ka pasur raporte se shitja e këtij modeli nuk kanë qenë aq e mirë krahasuar me modelin e mëparshëm.

Udhëheqësi kryesor në kompaninë Apple, Tim Cook ka folur për iPhone 5 gjatë kësaj ngjarje duke thënë:

Pikëpamja ime për iPhone 5 vazhdon të jetë e njëjtë, që ka ekranin më të mirë në industri. Ne gjithmonë përpiqemi për të krijuar ekran shumë më të mirë. Disa konsumatorë vlerësojnë madhësinë e ekranit të madh, të tjerët vlerësojnë faktorët të tjerë të tillë si cilësia, rezolucioni, ngjyra, reflektimi, konsumi i energjisë, pajtueshmëria e aplikacioneve, dizajni etj. Ai ka vazhduar kështu duke përmendur disa krahasime përreth modeleve të tyre.

Pra, nga kjo çfarë ai ka thënë, lirishtë mund të mendojmë se iPhone-i i ardhshëm mund do të shfaqet me ekran të njëjtë dhe i madhësisë së njëjtë me iPhone 5, smartphone-i i ardhshëm është përfolur që të quhet iPhone 5S. |ameble|

Video Shpaketim: iPhone 5 nga IPKO me pakon EXTRA 12

Video Shpaketim: iPhone 5 nga IPKO me pakon EXTRA 12

Se çfarë vjen brenda pako kontratës EXTRA 12 nga IPKO shikoni videon!

[youtube id=”bSjmGJe6sZM” width=”600″ height=”350″]

Në Kosovë shumë dyqane shesin iPhone 5 dhe në shumë raste nuk jemi të informuar së nga e kanë prejardhjen, a janë të zhbllokuar plotësisht (fully unlock), apo janë të dekoduar nga shitësit?

Për të gjithë ata që kanë kësi lloj dyshimesh, një mundësi e re është që mund t’ju drejtoheni dyqaneve të IPKO-së që ofrojnë pakon EXTRA 12 dhe në ketë mund te merrni një iPhone 5 plotësisht të zhbllokuar dhe me garancion, në të njëjtën kohë pagesën mund ta bëni më këste deri në 12 muaj kurse në pako kontratë janë të përfshirë për çdo muaj edhe:

 • 100 min me të gjithë operatorët
 • 100 SMS me të gjithë operatorët
 • 1000 MB internet në mobil

Çmimi iPhone-it bashkë me pakon është 850 € (totali).

Përshkrimi i pajisjes:

Apple iPhone 5 është lansuar vitin e kaluar ne muajin Shtator. Kompania në ketë model të iPhone-it ka ndryshuar paksa paketimin e tij, dhe siç kemi njoftuar edhe me herët posedon kufje të reja EarPod. Këtu gjithashtu është përfshirë edhe adapteri i ri për mbushje që furnizon baterinë me më shumë rrymë, dhe sigurisht me kabllo të re të USB-së. Karakteristikat e plota të tij janë:

 • Sistemi Operativ: iOS (6.1, 6),
 • Ekrani – Rezolucioni: 640 x 1136 pixel, Teknologjia: IPS LCD, Ngjyrat: 16 777 216, Touchscreen: Capacitive, Multi – touch, Karakteristika: Light sensor, Proximity sensor
 • Bateria – Koha stand by: 9.4 ditë, Koka e bisedës: 8 orë, Muzikë: 40 orë, Video: 10 orë
 • Hardueri – System chip: Apple A6, Procesori: Dual core, 1300 MHz, Apple Swift, Procesori grafikë: PowerVR SGX543MP3, Memorie: 1016MB RAM (Dual-channel, 1066 MHz / LPDDR2, Memorie e integruar: 16 GB
 • Kamera – Kamera: 8 megapixel, Flash: LED, Të tjera: Back – sensor të iluminuar (BSI), Auto fokus, Fokus në prekje, Stabilizatori digjital i fotografisë, Detektimi i fytyrës, Geo tagging, Dinamikë të lartë, Range mode (HDR), Panorama
 • Videorekorderi – 1920 x 1080 (1080p HD) (30fps), Të tjera: Thirrje përmes videos, Fokusi
 • Multimedia – Muzika – Filtrimi: Albumi, Artisti, Zhanri, Playlist-a, Formatet: MP3, AAC, eAAC, WAV, M4A (Apple lossless), Video formate: MPEG4, H.264, Motion JPG, MOV, Speakers: Earpiece, Loudspeaker, Streaming: Audio, Video, YouTube player: Po
 • Interneti – Mbështet: HTML, HTML 5
 • Teknologjia – Të dhëna: LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B , Nano-SIM: Po
 • Lidhja – Bluetooth: 4.0, Wi-Fi, USB, headphones, mbushës etj. |ameble|
Samsung Galaxy S4 vs iPhone 5

Samsung Galaxy S4 vs iPhone 5

Pasi që tani më është e njohur për të gjithë ekzistenca e një konkurrence të madhe në mes dy gjigantëve Samsung dhe Apple , ose Apple dhe Samsung, ku secili në mënyrën e vet është duke u munduar të përshkruaj produktin e vet si ideal për konsumatorin. Është fjala për smartphone-t e fundit të prodhuar, Samsung Galaxy S4 dhe iPhone 5.

Çfarë dallohen ato në mes vete dhe cili do të pozicionohet më mirë në treg, mvaret nga karakteristikat e tyre, shërbimet që mund të kryhen me to si dhe nga vet konsumatori se cilin brend e preferon më shumë.

Më poshtë kemi bërë një krahasim në specifika kryesore nga Samsung Galaxy S4 dhe iPhone 5.

Sistemi Operativ

Samsung Galaxy S4 ka të instaluar sistemin operativ Android 4.2.2 ndërsa iPhone 5, sistemin iOS 6.

Ekrani i pajisjes

Nga pikëpamja e madhësie së ekranit, ekrani i Samsung S4 është 5 inç dhe është dukshëm më i madh në krahasim me iPhone 5 i cili është 4 inç.

Teknologjia e ekranit dhe rezolucioni

Ekrani i Samsung Galaxy S4 është Super Amoled dhe ka rezolucion 1080 x 1920 pixela, ndërsa ekrani i iPhone 5 është IPS LCD me rezolucion 640 x 1136 pixela.

Pesha

Galaxy S4 peshon 130 g dhe është pak më i rënd se sa iPhone 5 i cili peshon 112 g.

Procesori

Procesori i Galaxy S4 është Exynos Pro 5, Octa-qore 1.6GHz ndërsa i iPhone 5 Apple A6, Dual core, 1.2 GHz. Pra, vërehet një dallim shumë i madh, dhe si duket S4 është në një avantazh.

Mundësia për SD-Kartë

Samsung Galaxy S4 përkrah mundësinë e rritjes së hapësirës së brendshme deri në 64 GB, ndërsa iPhone 5 nuk e ofron këtë mundësi. Pra, supozojmë se keni ble një S4 me 16 GB hapësirë të brendshme dhe pas një kohe keni nevojë për më shumë hapësire, thjesht nëpërmjet SD kartelës ju mund të rritni hapësirën e brendshme deri në 64 GB në pajisjen e njëjtë. Ndërsa me iPhone 5 një gjë e tillë nuk është e mundur. Pra, keni blerë një iPhone 5 me 16 GB hapësirë të brendshme dhe pas një kohe keni nevojë për më shumë hapësire, ju jeni i kufizuar se pse iPhone 5 nuk e ka mundësinë e SD kartelës dhe ju duhet të ndërroni pajisjen tuaj me një model tjetër që ka më shumë hapësirë të brendshme, ose të lironi në mënyrë manuale hapësirën e mbushur.

RAM Memoria

Galaxy S4 ka të integruar 2 GB RAM që është më e madhe në krahasim me iPhone 5 i cili ka 1 GB RAM.

Kamera

Samsung po ashtu ka investuar edhe në kamerën e pajisjes së re. Kamera e pasme e Galaxy S4 është 13 Megapixel ndërsa ajo frontale është 2 Megapixel që në krahasim me kamerën e iPhone 5 është dukshëm në avantazh kamera e të cilit është 8 Megapixel ndërsa ajo fronatle është 1.2 Megapixel.

Këto ishin vetëm disa krahasime në aspektin harduerik të pajisjeve Galaxy S4 dhe iPhone 5. Por prapëseprapë, konsumatori është ai i cili vendos se cila pajisje është më e mira për të, sepse nuk qëndron gjithçka tek specifikat, por janë edhe disa gjëra që nuk mund të përshkruhen me fjalë. |ameble|[divider top=”0″]

Muaji i lansimit për iPhone 5S do të jetë Gusht

Muaji i lansimit për iPhone 5S do të jetë Gusht

Më herët kemi raportuar së lansimi i iPhone 5S do të jetë në muajin Qershor, por tani sipas një raporti të fundit nga iMore, data e lansimit të iPhone 5S do të jetë Gusht, dhe pajisje do të posedoj dizajnin e njëjtë sikur modeli iPhone 5. Të njëjtën gjë Apple e ka bërë edhe në të kaluarën me lançimin e modeleve 3G/3GS dhe 4/4S, të dyja pajisjet posedojnë të njëjtin dizajn, edhe pse versionet S kanë procesorë më të fuqishëm dhe karakteristika  tjera.

Sipas raportit, iPhone 5S do të shfaqet më kamerë shumë më të mirë se ajo në iPhone 5, gjithashtu mund të presim procesorë më të shpejtë dhe RAM më shumë, por dizajni i smartphone-it do të duket njëjtë sikur modeli iPhone 5. Apple vitin e kaluar pikërisht në muajin shtator ka lansuar iPhone 5.

Kompania Apple ende nuk kanë konfirmuar për detajet rreth modelit iPhone 5S dhe gjasat janë nuk do të ketë ndonjë hollësi zyrtare deri afër datës së lansimit që i bie në Gusht. |ameble| [divider top=”0″]

Top 5-shja, HTC One, BlackBerry Z10, Nokia Lumia 920, iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Top 5-shja, HTC One, BlackBerry Z10, Nokia Lumia 920, iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Vet titulli tregon të gjitha, që ka të bëj me Top 5-shen e smartphone-ve, Android, iOS, BlackBerry dhe Windows Phone të fundit dhe më të suksesshëm për 2012 dhe fillimin e 2013.

Më poshtë kemi bërë një përmbledhje të karakteristikave të tyre më kryesore, duke përfshirë edhe datën e lansimit si dhe çmimet e tyre të përafërta në treg.

HTC One

 • Sistemi Operativ: Android 4.1.2
 • Madhësia e ekranit: 4.7 inç
 • Procesori: Quad-core 1.7 GHz Krait 300
 • RAM: 2 GB
 • Kamera e pasme: 4 MP UltraPixel
 • Kamera e përparme: 2.1 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 2300 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Jo
 • HDMI: Përmes microUSB MHL adapterit
 • I lansuar në treg: pritet në Mars 2013
 • Çmimi: ~ 650 €

BlackBerry Z10

 • Sistemi Operativ: BlackBerry 10 OS
 • Madhësia e ekranit: 4.2 inç
 • Procesori: Dual-core 1.5 GHz Krait
 • RAM: 2 GB
 • Kamera e pasme: 8 Megapixel
 • Kamera e përparme: 2.0 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 1800 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Po, deri në 64 GB
 • HDMI: Micro HDMI (Type D)
 • I lansuar në treg: Janar 2013
 • Çmimi: ~ 630 €

Nokia Lumia 920

 • Sistemi Operativ: Windows Phone 8
 • Madhësia e ekranit: 4,5 inç
 • Procesori: Dual-core 1.5 GHz Krait
 • RAM: 1 GB
 • Kamera e pasme: 8 Megapixel
 • Kamera e përparme: 1.3 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 2000 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Jo
 • HDMI: Jo
 • I lansuar në treg: Nëntor 2012
 • Çmimi: ~ 620 €

iPhone 5

 • Sistemi Operativ: iOS 6
 • Madhësia e ekranit: 4 inç
 • Procesori: Dual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA
 • RAM: 1 GB
 • Kamera e pasme: 8 Megapixel
 • Kamera e përparme: 1.2 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 1440 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Jo
 • HDMI: Jo
 • I lansuar në treg: Shator 2012
 • Çmimi: ~ 600 €

Samsung Galaxy S3

 • Sistemi Operativ: Android (4.1.2, 4.1.1, 4.0.4)
 • Madhësia e ekranit: 4.8 inç
 • Procesori: Quad core, 1.4 GHz, ARM Cortex-A9
 • RAM: 2 GB
 • Kamera e pasme: 8 Megapixel
 • Kamera e përparme:  1.9 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 2100 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Po, deri në 64 GB
 • HDMI: Përmes microUSB MHL adapterit
 • I lansuar në treg: Maj 2012
 • Çmimi: ~ 420 € |ameble| [divider top=”0″]
BlackBerry Z10 vs iPhone 5

BlackBerry Z10 vs iPhone 5

Disa ditë më parë, është zyrtarizuar smarthone i ri nga BlackBerry Z10, dhe e kemi krahasuar atë me Samsung Galaxy S3.

Duke e nisur nga fakti se në tregun tonë, produktet nga Apple janë në trend e sidomos ai i fundit iPhone 5, kemi vendosur ta krahasojmë atë me BlackBerry Z10.

Pra, më poshtë është paraqitur tabela me disa specifika kryesore nga e cila mund të vërehen dallimet në mes BlackBerry Z10 dhe iPhone 5. |ameble|

  BlackBerry Z10 iPhone 5
Sistemi Operativ BlackBerry 10 OS iOS 6
Dimenzionet 130 x 65.6 x 9 mm 123.8 x 58.6 x 7.6mm
Pesha 137.5 g 112 g
Madhësia e ekranit 4.2 inç 4 inç
Rezolucioni 768 x 1280 pixela 640 x 1136  pixela
Teknologjia e ekranit Kapacitiv me prekje IPS LCD
Madhësia e baterisë 1800 mAh 1440 mAh
Koha në Stand-by 312 orë 225 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 10 orë 8 orë
Lloji i Procesorit Qualcomm MSM8960 Snapdragon Apple A6
Specifikat e Procesorit Dual-core 1.5 GHz Krait Dual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA
Kartela Grafike Adreno 225 PowerVR SGX 543MP3
RAM 2GB 1GB
Memoria interne 16GB 16/32/64 GB
Mundësia për SD-Kartë Po – Deri në 64GB SD-Kartë JO
Kamera e pasme 8 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.2 F2.4
Flash LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 2 Megapixel 1.2 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML, HTML5 HTML, HTML5
Teknologjia e komunikimit LTE, HSPA (unspecified), UMTS, EDGE, GPRS LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B
Pozicionimi GPS, A-GPS A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi
Navigacioni PO Navigimi Turn-by-Turn
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Micro HDMI (Type D) Jo

[divider top=”0″]