Tag Archives

7 Articles
Shitjet e iPhone 5C mund të ndërpriten vitin e ardhshëm

Shitjet e iPhone 5C mund të ndërpriten vitin e ardhshëm

iPhone 5CAsnjë kompani nuk është në gjendje ta mbaj ndonjë model të caktuar për shumë kohë dhe si duket edhe Apple do të futet në këtë grup pasi që është duke menduar për të ndërpre prodhimin e modelit iPhone 5C.

Pavarësisht tregut të madh, Apple është menduar që të këtë bërë disa gabime me serinë e modelit iPhone 5C dhe për këtë arsye është duke planifikuar që modelin të ndërpresë nga vija e prodhimit duke e shtyrë kështu prodhimin e modeleve të fundit, iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus.

iPhone 5C ishte edhe një prej smartphone-ve që kishte arritur rekorde të shitjeve në treg duke u nisur nga fakti se çmimi i tij ishte më i përballueshëm në krahasim me modelet tjera, andaj fansat e brendit Apple e kishin nderin që të kenë këtë pajisje në duart të tyre.

Se si do të vazhdoj më tutje me modelin iPhone 5C, mbetet të vendos kompania Apple e cila në fakt e ka edhe fjalën kryesore në këtë proces. /ameble

Video Shpaketim: Apple iPhone 5C

Video Shpaketim: Apple iPhone 5C

Siç kemi njoftuar disa ditë më parë, Apple ka filluar me shitjen e dy modeleve të reja, iPhone 5S dhe iPhone 5C dhe duke iu falënderuar dyqanit F-Mobile nga Prishtina, sot kemi arritur të përgadisim video shpaketimin e iPhone 5C.

Si gjithnjë, edhe kësaj radhe, Apple ka bërë një inovacion në paketimin e modelit të ri. Nëse jeni kureshtar ta dini se si duket paketimi i ri, si dhe çfarë vjen në paketimin e iPhone 5C, shikoni me poshtë video shpaketimin si dhe karakteristikat e plota e këtij modeli:

[youtube id=”3KFZtQhuaGE” width=”600″ height=”350″]

Specifikat e plota të iPhone 5C janë:

Dizajni
Sistemi Operativ iOS 7
Dimensionet 124.4 x 59.2 x 8.97 mm
Pesha 132 g
Ngjyra Bardhë, kaltër, gjelbërt, verdhë, rozë
Ekrani
Madhësia (inç) 4.0
Rezolucioni (pikselë) 640 x 1136
Densiteti (ppi) 326
Teknologjia LED-backlit IPS LCD
Touchscreen (me prekje) Po, Kapacitiv, Multi-touch
Harduer
Lloji i procesorit Apple A6
Procesori 2-bërthamor 1.3 GHz
RAM (GB) 1 GB
Hapësira e brendshme 16/32 GB
Mundësia për SD-kartë Jo
Kamera
Kamera frontale 1.2 Megapikselë
Kamera e pasme 8 Megapikselë
Flash LED
Video incizimi 1920×1080 (1080p HD) (30 fps)
Lidhjet
SIM Nano
Teknologjia e komunikimit LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
USB USB 2.0
HDMI Jo
Radio Jo
Konektori i kufjeve 3.5mm
Konektori i mbushësit i posaçëm
Pozicionimi/Navigacion GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning / Turn-by-turn navigation
Bateria
Kapaciteti 1510 mAh
Lloji i baterisë Li-Po
Çmontuese Jo
Çmimi 549 €F-Mobile (nga momenti që po shkruajm)

Prezantohen iPhone 5S dhe iPhone 5C

Prezantohen iPhone 5S dhe iPhone 5C

Disa orë më parë keni pasur mundësit të përcjellin ngjarjen drejtpërsëdrejti nga Apple me ç’ rast janë prezantuar edhe zyrtarisht modelet e reja iPhone 5S dhe iPhone 5C.

Për të informuar shkurtimisht për pajisjet e reja shikoni videot e më poshtme.

iPhone 5S

[youtube id=”wGCetsl-srk” width=”600″ height=”350″]

iPhone 5C

[youtube id=”gyarolYre3M” width=”600″ height=”350″]

Ndërsa specifikat e plota për pajisjet në fjalë janë të paraqitura më poshtë.

Apple-iPhone-5SiPhone 5S Specifikat

 • Sistemi Operativ iOS 7
 • Dimenzionet 123.8 x 58.6 x 7.6 mm
 • Pesha 112 g
 • Madhësia e ekranit 4 inç
 • Rezolucioni 640 x 1136 pikësela
 • Teknologjia e ekranit LED-backlit IPS LCD
 • Madhësia e baterisë Li-Po 1440 (e integruar)
 • Koha në Stand-by deri në 250 orë (2G) / deri në 250 orë (3G)
 • Koha gjatë përdorimit në rrjetin 3G deri në 10 orë (2G) / deri në 100 orë (3G)
 • Procesori Apple A7 me 64-bit arkitekturë
 • RAM 2 GB
 • Memoria interne 16/32/64 GB
 • Mundësia për SD-Kartë JO
 • Kamera e pasme 8 Megapikëselë
 • Kamera e përparme 1.2 Megapikëselë
 • Video incizimi FULL HD
 • Radio JO

Apple-iPhone-5CiPhone 5C Specifikat

 • Sistemi Operativ iOS 7
 • Dimenzionet 124.4 x 59.2 x 9 mm
 • Pesha 132 g
 • Madhësia e ekranit 4 inç
 • Rezolucioni 640 x 1136 pikësela
 • Teknologjia e ekranit LED-backlit IPS LCD
 • Madhësia e baterisë Li-Po 1440 (e integruar)
 • Koha në Stand-by deri në 250 orë (2G) / deri në 250 orë (3G)
 • Koha gjatë përdorimit në  rrjetin 3G deri në 10 orë (2G) / deri në 100 orë (3G)
 • Procesori Apple A6, 2 – bërthamorë  1.3 GHz
 • RAM 1 GB
 • Memoria interne 16/32 GB
 • Mundësia për SD-Kartë JO
 • Kamera e pasme 8 Megapikëselë
 • Kamera e përparme 1.2 Megapikëselë
 • Video incizimi FULL HD
 • Radio JO |ameble|
Drejtpërdrejt: Në pritje të produkteve të reja të Apple

Drejtpërdrejt: Në pritje të produkteve të reja të Apple

Sot është 10 Shtatori, një ditë madhështore për adhuruesit e produkteve të Apple-it. Dita kur e gjithë bota e teknologjisë është e orientuar në ngjarjen që do të organizohet nga Apple, ku edhe priten të zyrtarizohen të rejat e këtij brendi. Sot do të përfundojnë të gjitha thashethemet me zyrtarizmin e produkteve të reja.

Ameble gjithashtu është në pritje të kësaj ngjarje të madhe dhe si gjithnjë do ju njoftojmë për detaje dhe risit më hollësisht.

Për ata të cilit duan të shohin se si do të duket dhe çfarë do të përmbajë iPhone 5S, iPhone 5C dhe produktet e tjera të Apple që do të prezantohen, mund ta shikoni videon më poshtë, në të cilën shfaqet transmetimi i drejtpërdrejt i kësaj ngjarje.

Kjo ngjarje do të fillojë nga ora 19:00 sipas kohës tonë lokale.  |ameble| 

[youtube id=”QPZzriiHsgI” width=”600″ height=”350″]

Zyrtare: Ngjarja për iPhone 5S dhe 5C me 10 Shtator

Zyrtare: Ngjarja për iPhone 5S dhe 5C me 10 Shtator

Apple zyrtarisht u ka dërguar ftesë mediave për një ngjarje që ka caktuar të mbahet më 10 Shtator, ku aty priten të prezantohen smartphone-t iPhone 5S, iPhone 5C, dhe detaje e reja për IOS 7. Është e mundshme që për pajisjen iPad, Apple do të organizoj një ngjarje të veçantë në një datë tjetër.

Është spekuluar, gjithashtu janë parë edhe imazhe se iPhone 5S do të shfaqet  me ngjyra të ndryshme, duke përfshirë ngjyrën grafiti, zi, i bardhë dhe ngjyrë shampanjë. Gjithashtu mund të shfaqet me opsionin me lexues gishtash (fingerprint), me procesorë të përditësuar si dhe me kamerë më të mirë.

Kurse iPhone 5C pritet të shfaqet në të kaltër, të kuqe, të verdhë, të zezë dhe ndoshta në të bardhë, dhe do të ketë trupin nga plastika dhe çmimi tij do të jetë i ulët. Më poshtë keni një galeri të asaj së çfarë është parë deri me tani për iPhone 5S dhe iPhone 5C:

Apple pritet të prezantoj pajisje të reja me 10 Shtator

Apple pritet të prezantoj pajisje të reja me 10 Shtator

Sipas një raporti nga AllThingsD kompania Apple pritet të prezantoj smartphone-in e saj të ardhshëm, saktësisht pas një muaj. Burimet flasin se kjo ngjarje pritet të mbahet më 10 Shtator, edhe pse ende është e paqartë se çfarë saktësisht Apple do të prezantoj, një iPhone gjithsesi, por karakteristikat janë të panjohura. Duke parë disa pamje të një pajisje të lirë e përfolur si iPhone 5C shanset janë se do të shohim edhe një smartphone tjetër të përfolur si iPhone 5S.

iPhone 5S pritet të ketë tipare me të mira se modeli i fundit i tyre iPhone 5, performancë me te mirë, me i shpejt dhe softuer të përditësuar, kurse iPhone 5C do të jetë krejt i kundërt, mban dizajnin e njëjtë të familjes se iPhone-ve, është përfolur të jetë një përzierje ne mes të iPhone 5 dhe iPhone 3GS.

Në ketë ngjarje se fundmi mund të prezantohet edhe versioni i fundit i platformës iOS 7 e cila ka dal me disa përditësime të njëpasnjëshme Beta. Për të gjitha këto mbetet të njoftohemi me datë 10 Shtator. |ameble|

A është kjo gjenerata e re e iPhone-it?

A është kjo gjenerata e re e iPhone-it?

Deri në këtë fundjavë, askush nuk e dinte se si do të quhet Apple iPhone i ri përfolur i cili thuhet të jetë një smartphone i buxhetit të ulët, por një foto e re është shfaqur e cila ende nuk është verifikuar, që tregon se ky model do të quhet iPhone 5C. Shkronja C nuk qëndron për të lirë (në anglisht “Cheap) aty thuhet se qëndron për ngjyrën (në anglisht “Color”).

iPhone 5C

Fotoja qe është shfaqur janë një numër të kutive plastike të shitjes me pakicë me një shenjë dalluese Apple iPhone 5C të shtypura në njërën nga anët. Kjo tregon se Apple mund të përdorë shkronjën “C” tek modeli i ri. Apple iPhone 5C është e thënë të jetë i ngjashëm me Apple iPhone 5, por me një mbështjellës nga  plastika dhe pjesët e tjera të bëra nga plastike, kjo për të ulur koston e prodhimit. |ameble|