Tag Archives

23 Articles
iPhone 6 me ekranin 4 inç mund të lansohet vitin e ardhshëm

iPhone 6 me ekranin 4 inç mund të lansohet vitin e ardhshëm

Siç është e njohur, Apple ka lansuar dy modele të reja të iPhone 6 me madhësi të ndryshme të ekranit, 4,7 inç dhe 5.5 inç. Bazuar në disa thashetheme, si duket kompania Apple është duke punuar edhe në një model të ri të modelit iPhone 6 por me ekran më të vogël, 4 inç, i cili pritet të lanoshet në 2015.

iPhone 6 4 inç

Apple aktualisht ka dy versione të iPhone-it me ekranin 4 inç, iPhone 5s dhe iPhone 5C, edhe pse ka pasur thashetheme se iPhone 5C do të ndërpritet vitin e ardhshëm, ajo ndoshta do të mund të zëvendësohet me një iPhone 6 me ekran 4 inç.

Tani, sipas disa zërave, Apple po planifikon të nisë me një prodhim të modelit iPhone më madhësinë 4 i cili ndoshta mund të jetë edhe iPhone 6 Mini.

Nëse Apple do të nis me prodhimin e modelit iPhone 6 4 inç, atëherë ne mund të presim se ky model do të jetë në shitje paralel me modelin iPhone 5s, i cili pritet të vazhdojë të jetë në dispozicion edhe vitin e ardhshëm.

Nëse Apple do të konfirmon për prodhimin e modelit të ri të iPhone 6 me ekranin 4 inç, atëherë ne do të ju njoftojmë në kohë. /ameble

Një kompani kineze pohon se Apple u ka vjedhur dizajnin për iPhone 6

Një kompani kineze pohon se Apple u ka vjedhur dizajnin për iPhone 6

Zakonisht kur bëhet fjalë për akuza kundrejt kopjimit, Apple është ajo që zakonisht kopjohet nga kompani tjera sa i përket dizajnëve të smartphone-ve, tablet-ve apo edhe kompjuterëve. Por kësaj radhe interesante është se, një kompani kineze për smartphone Digione ka akuzuar Apple-in se ka kopjuar dizajnin e tyre me iPhone 6 dhe 6 Plus.

Digione 100+

Më herët është spekuluar se smartphone-t e fundit të Apple-it ndoshta me shumë janë kopjuar nga Lenovo në mënyrë specifike nga Lenovo Sisley S90, por tani po del që Apple mund të ketë kopjuar dizajnin ndoshta nga Digione. Kjo kompani ka thënë se u ka dërguar një letër Apple-it në muajin Shtator, për t’i bërë më dije për shkeljet e mundshme të patentës, që atyre u është dhënë në muajin Korrik nga e Zyra për Pronësi në Shtetin e Kinës.

Apple-in nuk duket se e kanë shqetësuar shumë pretendimet e kompanisë Digione, e cila si duket me arsye e ka publikuar letrën në internet, me shpresë që s’paku t’ua tërheq vëmendjen Apple-it në këtë çështje dhe t’i detyroj ata që të përgjigjen. Deri më tani nuk duket se Digione do ta padisë Apple-in ose do të kërkoj ndonjë vendim gjyqësor, por ata po shpresojnë në një komunikim për vullnet të mirë në gjetjen e një marrëveshje”

Gjithqka mbetet të shihet nëse Apple do të deklarohet për sa i përket kësaj akuze. /ameble

Vivo përgatitet të prezantojë smartphone më të hollë në botë

Vivo përgatitet të prezantojë smartphone më të hollë në botë

iPhone 6 ka një trashësi prej 6,9 mm. Samsung Galaxy Alpha ka një trashësi prej 6,7 mm. Oppo R5 i prezantuar një javë më parë u bë smartphone më i hollë në botë më trashësi prej 4,85 mm. Vivo, një kompani nga Kina ka vendosur ta thyejë rekordin e Oppo R5 duke prodhuar një smartphone aq të hollë, sa është e vështirë të besohet. Sot kompania publikoi fotot e pajisjes në Sina Weibo, rrjetin social kinez.

Në foto dallohet iPhone 5S dhe smartphone Vivo dhe duke gjykuar nga pamjet, duket se trashësia e tij do të jetë afërsisht 3,8 mm. Kjo mrekulli inxhinierike të bën të dyshosh për ndërtimin e brendshëm të pajisjes.

vivo-thinnest-smartphone

Megjithatë, duke gjykuar nga specifikat e Oppo R5, edhe specifikat e Vivo do të jenë ndër më të mirat. Mendohet se dhe ky smartphone nuk do të ketë mundësi zgjerimi me SD kartë. Na mbetet të presim për prezantimin e këtij smartphone, i cili do të na tregojë nëse duhet të prodhojmë smartphone më të hollë sesa ata që ekzistojnë, apo ata që ekzistojnë kanë përmasën e duhur. /ameble

Filluan shitjet të iPhone 6 në rajonin e Shqipërisë

Filluan shitjet të iPhone 6 në rajonin e Shqipërisë

Electronic line, distributor i autorizuar i pajisjeve Apple në Shqipëri ka njoftuar se kanë filluar zyrtarisht me shitjen e smartphone-ve të ri nga Apple, iPhone 6. Për momentin, kompania ofron vetëm versionet 16GB, ndërsa versionet të tjera 64GB dhe 128GB pritet të ofrohen shumë shpejtë. Për tu informuar rreth çmimeve si dhe ofertave për iPhone 6, vizitoni shitoret e Electronic Line në ketë adresë.

Nisen shitjet - iPhone 6

Përndryshe, Electronic Line që nga viti 2001 është kompania me e madhe ne Shqipëri e dedikuar eksklizivisht për shitjen e pajisjeve Apple. /ameble

Sa ka shpenzuar Apple për një iPhone 6?

Sa ka shpenzuar Apple për një iPhone 6?

Këto ditë po qarkullojnë njoftime, lajme, thashetheme, vetëm për iPhone 6. Tani raporti i radhës vjen nga Re/Code, të cilët kanë llogaritur apo analizuar se sa i ka kushtuar kompanisë Apple prodhimi i një iPhone 6. Sipas raportit të tyre iPhone 6 ka kushtuar të prodhohet mes 200 deri 263$, ndryshimi në çmim është ndryshimi sipas versionit dhe hapësirës për të dhëna.

iPhone 6 hardueri

Siç mund ta imagjinoni iPhone 6 Plus me ekran të madh ka kushtuar pak me shtrenjtë, për modelin 16GB është 216$ kurse për modelin 128GB, 263$. Sipas kësaj nëse del të jetë përafërsisht e vërtet, atëherë Apple po arrin të marr fitime të pastra për çdo iPhone 6 që shet, të cilët me kontratë kushtojnë në mes 649 deri 849$ kurse pa kontratë nga 749 deri 949$.

Këto ditë kompania ka raportuar se, vetëm deri të vikendi i parë ka arritur të shes 10 milionë njësi të smartphone-ve, 1 milionë më shumë se vitin e kaluar. Sukses! /ameble

10 milionë iPhone të ri shiten deri në vikendin e parë

10 milionë iPhone të ri shiten deri në vikendin e parë

iPhone 6 & iPhone 6 Plus FinalPas lansimit të iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus nga Apple, janë publikuar shifrat e shitjes për vikendin e parë dhe sipas tyre është arritur rekord i ri.

Vitin e kaluar, për shitjet e vikendit të parë të iPhone 5C dhe iPhone 5S, Apple kishte njoftuar se ka shitur 9 milionë njësi, dhe në atë kohë ishte rekord i ri për kompaninë. Këtë vit Apple ka njoftuar se ka shitur 10 milionë njësi për të dy iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus. Këto shifra e shitjes vijnë nga lansimi i kombinuar i të dy pajisjeve të reja në të gjitha shtetet si SHBA, Australi, Kanada, Francë, Gjermani, Hong Kong, Porto Riko, Singapor dhe Britani të Madhe.

“Shitjet për iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus kanë tejkaluar pritjet tona për vikendin e parë, dhe kjo nuk do të thotë se jemi të lumtur,” tha krye-shef i Apple-it Tim Cook. “Do të doja ti falënderoja të gjithë klientët tanë që lansimin e këtyre pajisjeve e kanë bërë me të arritshmen së ndonjëherë më parë, ku gjithashtu janë thyer të gjitha rekordet e mëparshme me një diferencë të madhe në shitje.

Me 26 Shtator është raportuar së modelet e iPhone-it të ri do të dalin në shitje edhe në 20 vende tjera.

Mjerisht, dhe si zakonisht Apple nuk jap informacione se cili nga modelet e reja të iPhone-it është shitur më shumë. /ameble

Apple pranon 16 milionë para-porosi për iPhone 6

Apple pranon 16 milionë para-porosi për iPhone 6

iPhone 6sEdhe 4 ditë kanë mbetur deri tek lansimi i iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus në treg. A do të jetë Apple në gjendje t’i mbulon të gjitha kërkesat e para-porosive të iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus, do të kuptojmë të premten, më 19 Shtator kur edhe zyrtarisht do të dalin në shitje këto modelet e reja.

Në fundjavë kemi dëgjuar se Apple ka njoftuar për arritjen e një rekordi të ri me para-porosit e bëra për modelet iPhone 6, kështu duke tejkaluar rekordin e vitit të kaluar kur kompania kishte shitur 9 milionë iPhone 5S dhe iPhone 5C nga para-porosit.

Sipas një raporti të fundit thuhet se në 24 orët e para pas prezantimit të iPhone 6, janë bërë mbi 16 milionë para-porosi të iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus.

Nëse këto shifra janë të sakta, atëherë kjo tregon se Apple ka arritur suksesin më të madh deri më sot, duke vërë një rekord të ri në historinë e kompanisë me 16 milion para-porosi të modelit më të ri.

Sa do të arrijë Apple t’i plotësoj kërkesat e para-porosive do të kuptojmë pas datës së 19 Shtatorit. /ameble

Apple iPhone 6 thyen rekord me para-porosi

Apple iPhone 6 thyen rekord me para-porosi

Apple ka konfirmuar se ka arritur me të vërtetë një numër rekord të para-porosive për iPhone 6. Lajmi është raportuar fillimisht nga CNBC. Është ende e paqartë deri më tani se cili model është më i suksesshëm.

iPhone 6s

iPhone 6 Plus gjatë para-porosisë e tregon kohen e dërgesës ku thotë rreth 3-4 javë për çdo model, edhe pse modeli i vogël iPhone 6 4.7-inç gjendet i shpërndarë nëpër depo dhe është i gatshëm të dërgohet tek blerësit nga data 19 Shtator, pra dita zyrtare e lansimit.

Apple me siguri se nuk do të publikoj shifrat përfundimtare para lansimit të pajisjeve. Vitin e kaluar, kompania kishte raportuar se ka shitur 9 milionë iPhone 5S dhe iPhone 5C, gjatë fundjavës së parë përderisa ishin në shitje të dy pajisjet. Shitjet parashikohen të jenë edhe më i madha këtë vit. /ameble

Zyrtare: Lansohen iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus

Zyrtare: Lansohen iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus

Dhe siç ishte planifikuar, në ngjarjen e organizuar nga Apple, janë prezantuar dy modele më të reja të gjeneratës iPhone, iphone 6 dhe iPhone 6 Plus, të dy modelet të karakterizuar me ekranin Retinë HD.

iPhone 6

iPhone 6 vjen me ekranin LED-backlit IPS LCD 4.7 inç me rezolucion prej 1334 x 750 pikselëve, i përkrahur nga procesori më i ri nga Apple A8  me shpejtësi deri 25 % më të madhe të procesorit, me tri versione të hapësirës së brendshme 16GB, 64GB dhe 128GB që tregon se nuk përkrah microSD kartelën.

Karakteristikat të tjera të këtij modeli përfshijnë kamerën e pasme 8 megapikselë md 1.5μ pikselë me ƒ / 2.2 aperturë që përmban një sensor të ri me Fokus Pixels, të dizajnuara për të përmirësuar fokusin, kamera frontale 1.2 megapikselë dhe përkrahë rrjetet 2G, 3G, 4G LTE,  Wi-Fi, NFC, Bluetooth versioni 4.0 dhe po ashtu vjen me sistemin më të ri nga Apple iOS8.

iPhone 6

Dimensionet e modelit iPhone 6 janë 138.1 x 67 x 6.9 mm.

iPhone 6 versioni me 16GB do të kushtojë 199$, versioni 64GB 299$ dhe versioni 128GB do të kushtojë 399$ për përdoruesit që nënshkruajnë kontratë 2 vjeçare.

iPhone 6 Plus

iPhone 6 vjen me ekranin LED-backlit IPS LCD 5.5 inç me rezolucion prej 1080 x 1920 pikselëve, i përkrahur nga procesori më i ri nga Apple A8  me shpejtësi deri 25 % më të madhe të procesorit, me tri versione të hapësirës së brendshme 16GB, 64GB dhe 128GB që tregon se nuk përkrah microSD kartelën.

Karakteristikat të tjera të këtij modeli përfshijnë kamerën e pasme 8 megapikselë md 1.5μ pikselë me ƒ / 2.2 aperturë që përmban një sensor të ri me Fokus Pixels, të dizajnuara për të përmirësuar fokusin, kamera frontale 1.2 megapikselë dhe përkrahë rrjetet 2G, 3G, 4G LTE,  Wi-Fi, NFC, Bluetooth versioni 4.0 dhe po ashtu vjen me sistemin më të ri nga Apple iOS8.

iPhone 6 Plus

Dimensionet e modelit iPhone 6 janë 158.1 x 77.8 x 7.1 mm

iPhone 6 versioni me 16GB do të kushtojë 299$, versioni 64GB 399$ dhe versioni 128GB do të kushtojë 499$ për përdoruesit që nënshkruajnë kontratë 2 vjeçare. /ameble

Apple, ngjarjen e saj për iPhone 6 pritet ta shfaq drejtpërdrejt

Apple, ngjarjen e saj për iPhone 6 pritet ta shfaq drejtpërdrejt

“Live video from our special event will be right here. And so will a whole lot more, ka shkruar Apple në ueb-faqen e saj, duke futur numërimin mbrapsht të kohës për ketë ngjarje.

Apple iPhone 6 ngjarja

 

Problemi i vetëm për ta parë ketë ngjarje, është se ju nevojitet një pajisje Apple dhe konkretisht ju nevojitet shfletuesi Safari 5.1.10 ose më i ri, nga OS X v10.6.8 ose më të ri ose nga iOS 6.0 ose më të ri.

Ngjarja për iPhone-in fillon në ora 10 PDT nga Cupertino ose ora 17 tek ne. Atje, Apple pritet të lansoj dy iPhone të ri – një model 4.7-inç dhe një phablet 5.5-inç, si dhe ndoshta orën e mençur dhe të shumë përfolur iWatch. Gjithashtu pritet të marrim detaje për datat e lansimit të iOS 8 dhe Mac OS X Yosemite.

Apple si gjithmonë ngjarjet e saja drejtpërdrejt i ka shfaqur në një mënyrë të kufizuar, por sidoçoftë, ne do të mundohem tu ofrojm më të rejat nga kjo ngjarja. /ameble

Ngjarja për Apple iPhone 6 do të mbahen më 9 Shtator

Ngjarja për Apple iPhone 6 do të mbahen më 9 Shtator

Apple ka caktuar një ngjarje më 9 Shtator, ka gjasa të jetë për iPhone-in e tyre të ri, dhe ndoshta edhe për orën e mençur dhe të shumë përfolur iWatch.

Kompania të enjten ka dërguar ftesa me një shkrim ku thuhet “Wish we could say more.” Çfarë do të thotë kjo? Apple vetvetiu është e entuziazmuar se çfarë do të na tregoj, mund të jetë një iPhone me 4.7-inç dhe 5.5-inç, gjithashtu sipas thashethemeve dhe raporteve të fundit mund të vij edhe ora e mençur, e cila pritet të përqendrohet kryesisht mbi shëndetin.

Apple ngjarja 2014 (2)

Sa i përket smartphone-it iPhone 6, përveç madhësisë së ekranit  ka edhe shumë gjëra që mund të priten, mund të jetë edhe teknologjia NFC në të, i tërë dizajni nga alumini, dhe me më shumë sensor se modelet tjera. Nga iWatch, ndërkohë, pritet të përfitoj platforma Apple HealthKit, e cila ishte prezantuar me versionin iOS 8, si dhe shumë tjera.

Të gjitha këto do t’i kuptojmë me datën 9 Shtator. /ameble

Fillojnë para-porsit për iPhone 6 nga Ari

Fillojnë para-porsit për iPhone 6 nga Ari

iphone 6 nga BRIKK 1Edhe pse ende nuk është prezantuar si dhe zyrtarizuar modeli i ardhshëm nga Apple, iPhone 6, fansat e pajisjes iPhone tani më mund të bëjnë porosinë për modelin e ri i dizajnuar nga ari.

Projektuesi dhe prodhuesit i aksesorëve luksoze Brikk nga Los Angeles ka ofruar mundësin e para-porosive me dizajn luksoz të modelit iPhone 6.

Çmimi i iPhone 6 do të fillon nga 4,495$ deri në 8,395$ varësisht nga dizajni i aksesorëve luksoze të përdorur.

Për të filluar para-porosinë, në fillim duhet dhënë 500$ depozitë që do të ju sigurojë një iPhone 6 me ekran 4.7 inç dhe 128GB hapësirë të brendshme dhe dërgesat do të fillojnë nga 3 deri në 4 javë, pas që modeli iPhone 6 zyrtarizohet nga Apple. /ameble