Tag Archives

4 Articles
Apple në plan të lansoj një model mini të iPhone 6S

Apple në plan të lansoj një model mini të iPhone 6S

Apple iPhone 6S posedon ekranin me madhësi 4.7-inç, 6S Plus me 5.5-inç, kurse tani thashethemet janë se kompania po planifikon të lansoj një version më të vogël të iPhone-it me ekran 4-inç.

iPhone ekranet

Ky version thuhet se nuk do të jetë si iPhone 5C me mbështjelljes nga plastika, por do të jetë i ngjashëm me iPhone 6S me dizajn të njëjtë vetëm së më i vogël. Lajmi vjen nga analisti i KGI Securities, Ming-Chi Kuo, i cili ka një lidhje të mirë se çfarë ndodhë brenda Apple-it ku edhe i kushton vëmendje të rejave në ketë kompani.

Një iPhone 4-inç i ri patjetër se do të përshtatet në linjën e modeleve tjera të iPhone-it, gjithashtu do t’i përmbush kërkesat e konsumatoreve të cilët dëshirojnë të kenë një iPhone me karakteristika të larta mirëpo me ekran të vogël.

Pajisja pritet të lansohet në pjesën e parë të vitit 2016. /ameble

Apple po përgatitet të publikojë 3 iPhone të rinj

Apple po përgatitet të publikojë 3 iPhone të rinj

Që kur u publikua iPhone 5, jemi mësuar që në Shtator të secilit vit të shohim Apple teksa publikon iPhone të ri dhe nuk ka asnjë arsye që të mos besojmë që edhe këtë Shtator Apple do të përgatit diçka të mire për ne.

Sipas thashethemeve të fundit, nga burime nga brenda Apple merret vesh që kompania pritet të publikoj tre telefona të mençur: iPhone 6S, iPhone 6S Plus dhe iPhone 6C.

Shkronja “S” është përdorur nga Apple që me publikimin e iPhone 4S në vitin 2011. Kjo shkronjë tregon një version të përditësuar të një iPhone, sidomos tek kamera, ndërsa hardueri është pothuajse i njëjtë.

Ndërsa iPhone 6C mund të jetë versioni më i vogël dhe më i lirë i Phone 6. Ky burim thekson gjithashtu se Apple mund të krijojë një telefon me ekran 4 inç. Pritet që këta telefona të kenë të integruar çipin A9 në 6S dhe 6C do të ketë cipin A8. \ameble

Samsung do të jetë furnizues i memorieve DRAM për iPhone 6S

Samsung do të jetë furnizues i memorieve DRAM për iPhone 6S

Samsung memoryApple iPhone 6S nuk pritet të dal në treg me herët se muaji shtator i këtij viti, edhe pse kemi dëgjuar thashetheme të ndryshme sa i përket këtij modeli të ardhshëm.

Sipas një raporti të ri kompania Samsung me sa duket do të jetë furnizues i memorieve DRAM të Apple-it për iPhone 6S dhe 6S Plus. E njëjta kompani është thënë të jetë furnizues edhe për memoriet DRAM të LG-së për smartphone-in e tyre të ri LG G4, i cili sipas thashethemeve do të dal në treg nga muaji prill.

Sipas Korea Times, Apple dhe Samsung kanë nënshkruar një marrëveshje të re e cila parasheh furnizimin e 50% të memorieve RAM për Apple iPhone 6S dhe 6S Plus. Samsung gjithashtu pritet të jetë një nga prodhuesit kryesor të procesorit të ri Apple A9 që pritet të lansohet me gjeneratën e ardhshme të iPhone-it gjatë vitit. /ameble

Shfaqen karakteristikat e para të iPhone 6S dhe 6S Plus

Shfaqen karakteristikat e para të iPhone 6S dhe 6S Plus

iPhone 6sPërderisa jemi në fillim të vitit si dhe është po thuajse shumë herët të flasim për modelet e reja të iPhone-ve nga Apple, tashmë kanë filluar të shfaqen edhe thashethemet e para për modelet e reja, iPhone 6S dhe iPhone 6S Plus, të cilat priten të prezantohen në shtator të këtij viti.

Disa thashetheme kanë të bëjnë pikërisht me karakteristikat harduerike të iPhone 6S dhe 6S Plus, për të cilat thuhet se do të vijnë me lente të dyfishtë të kamerës si dhe 2GB RAM.

Aktualisht, IPhone 6 dhe 6 Plus vijnë me 1GB RAM LPDDR3, ndërsa për pasardhësit të tyre, sipas thashethemeve thuhet se iPhone 6S dhe 6S Plus do të vijnë me 2GB RAM LPDDR4.

Marrëveshja e arritur në mes të dy kompanive të mëdha Samsung dhe Apple, pritet të krijon një bashkëpunim të madh, për arsye se Samsung do të prodhon një numër të madh të komponentëve për modelet iPhone dhe iPad për vitin 2015, ndër të cilat pritet edhe prodhimi i procesorit të ri Apple A9.

Duke marrë parasysh traditën e kompanisë Apple, e cila pajisjet më të reja i prezanton në 3 mujorin e fundit, pikërisht në shtator, deri atëherë do të dëgjojmë shumë thashetheme. /ameble