Tag Archives

5 Articles
Apple, ngjarjen e saj për iPhone 6 pritet ta shfaq drejtpërdrejt

Apple, ngjarjen e saj për iPhone 6 pritet ta shfaq drejtpërdrejt

“Live video from our special event will be right here. And so will a whole lot more, ka shkruar Apple në ueb-faqen e saj, duke futur numërimin mbrapsht të kohës për ketë ngjarje.

Apple iPhone 6 ngjarja

 

Problemi i vetëm për ta parë ketë ngjarje, është se ju nevojitet një pajisje Apple dhe konkretisht ju nevojitet shfletuesi Safari 5.1.10 ose më i ri, nga OS X v10.6.8 ose më të ri ose nga iOS 6.0 ose më të ri.

Ngjarja për iPhone-in fillon në ora 10 PDT nga Cupertino ose ora 17 tek ne. Atje, Apple pritet të lansoj dy iPhone të ri – një model 4.7-inç dhe një phablet 5.5-inç, si dhe ndoshta orën e mençur dhe të shumë përfolur iWatch. Gjithashtu pritet të marrim detaje për datat e lansimit të iOS 8 dhe Mac OS X Yosemite.

Apple si gjithmonë ngjarjet e saja drejtpërdrejt i ka shfaqur në një mënyrë të kufizuar, por sidoçoftë, ne do të mundohem tu ofrojm më të rejat nga kjo ngjarja. /ameble

Ngjarja për Apple iPhone 6 do të mbahen më 9 Shtator

Ngjarja për Apple iPhone 6 do të mbahen më 9 Shtator

Apple ka caktuar një ngjarje më 9 Shtator, ka gjasa të jetë për iPhone-in e tyre të ri, dhe ndoshta edhe për orën e mençur dhe të shumë përfolur iWatch.

Kompania të enjten ka dërguar ftesa me një shkrim ku thuhet “Wish we could say more.” Çfarë do të thotë kjo? Apple vetvetiu është e entuziazmuar se çfarë do të na tregoj, mund të jetë një iPhone me 4.7-inç dhe 5.5-inç, gjithashtu sipas thashethemeve dhe raporteve të fundit mund të vij edhe ora e mençur, e cila pritet të përqendrohet kryesisht mbi shëndetin.

Apple ngjarja 2014 (2)

Sa i përket smartphone-it iPhone 6, përveç madhësisë së ekranit  ka edhe shumë gjëra që mund të priten, mund të jetë edhe teknologjia NFC në të, i tërë dizajni nga alumini, dhe me më shumë sensor se modelet tjera. Nga iWatch, ndërkohë, pritet të përfitoj platforma Apple HealthKit, e cila ishte prezantuar me versionin iOS 8, si dhe shumë tjera.

Të gjitha këto do t’i kuptojmë me datën 9 Shtator. /ameble

Apple kërkon bashkëpunëtorë për iWatch

Apple kërkon bashkëpunëtorë për iWatch

iWatch konceptKemi parë disa kompani që u janë futur tregut të orëve të mençura (smartwatch), si Samsung, Pebble, Sony, LG, Motorola. Por deri me tani nuk kemi parë asnjë produkt të këtij lloji nga Apple, që si duket edhe kjo po përpiqet të bëj diçka.

Sipas Financial Times, Apple ka kontaktuar drejtpërdrejt me nën-punës të kompanisë Zvicerane Hublot që dizajnon dhe prodhon orë për ta dizajnuar orën e tyre iWatch, por askush nuk ka qenë i interesuar të merret me këtë produkt të Apple-it.

Ky lajm është konfirmuar edhe nga drejtori i Hublot-it, ku drejtori thotë se ka parë personalisht email-at që u ka dërguar Apple nën-punësve të tij, dhe thotë se asnjë nën-punës nuk ka qenë i interesuar rreth kësaj apo për bashkëpunim.

Sidoçoft, kjo na le të kuptojm se edhe kompania Apple është duke u interesuar për smartwatch./ameble

Apple është duke testuar orën iWatch 1.5’’

Apple është duke testuar orën iWatch 1.5’’

Apple mulling three flexible display sizes for its iWatch, 1.5” prototype already in the labGjiganti Apple me gjasë është duke testuar fleksibilitetin e ekranit me teknologjinë OLED (organic light-emitting diode) i cili do të implementohet në produktin e saj të ardhshëm iWatch. Janë mediat koreane ato që kanë raportuar këto lajme, dhe sipas tyre integrimin e teknologjisë OLED në iWatch është duke e bërë ose Samsung ose LG.

Sipas publikimeve të këtyre mediave, Apple është duke përgatitur orë të mençur të madhësive 1.3inc, 1.4inç, dhe 1.5inç. Tashmë është e sigurt që prototipi i versionit 1.5 inç është duke kaluar nëpër testet e fundit para publikimit.

Ora e mençur e Apple, iWatch është parapare të jetë një vegël joshëse si një produkt i bazuar në platformën iOS, kjo e fundit është bere në koordinim të plote me ekspert të shëndetit dhe fitnesit, kështu që funksionaliteti i saj do të jetë më shumë se sa komunikimi dhe shfletimi në internet.  |ameble|

Apple në kërkim të kategorive të reja

Apple në kërkim të kategorive të reja

Udhëheqësi ekzekutiv i kompanisë Apple, Tim Cook në një konferencë shtypi për investitorët ka konfirmuar se kompania është duke kërkuar për kategori të reja të produkteve, por ka refuzuar të japë hollësi. Gjatë konferencës, Cook tha: “natyrisht që ne jemi duke kërkuar kategori të reja, nuk bëjmë për to, por po kërkojmë ato” (Obviously we’re looking at new categories. We don’t about them, but we’re looking at them ).

Thashethemet kanë qarkulluar për vite se kompania Apple është në kërkim të hyrjes në tregun televiziv, gjithashtu sugjerimet se kompania është duke punuar në një ‘iWatch’ janë përhapur gjithnjë e më shumë muajt e fundit, gjithçka mbetet te shihet me vonë së çfarë ka dashur te thotë Cook me fjalën “jemi duke kërkuar kategori të reja”. |ameble| [divider top=”0″]