Tag Archives

3 Articles
Video shpaketim: Canon EOS 600D

Video shpaketim: Canon EOS 600D

Pajisja Canon EOS 600D është një kamerë digjitale me 18 megapikselë dhe single-lens reflex, e prezantuar nga Canon më 7 shkurt 2011. Ky model është i njohur edhe si EOS Kiss X5 në Japoni dhe EOS Rebel T3i në Amerikë. 600D është kamera e dytë EOS me ekran LCD të artikuluar dhe që zëvendëson modelin 550D, edhe pse prodhimi i modelit të më hershem nuk është ndërprerë deri në Qershor të 2012-tës, kur edhe u njoftua për pasardhësin e 600D-së, d.m.th 650D.


Kualitetin e fotografive si dhe video incizimit mund t’a shihni nga materiali që kemi publikuar më parë si p.sh. Sony PlayStation 4.

Sido që të jetë sot në treg gjenden edhe disa modele më të reja se 600D, mirëpo ne kemi zgjedhur të prezantojmë ketë model të cilin e ka dhuruar dyqani MEGA, pra se çfarë gjendet brenda kutisë së këtij modeli dhe si janë specifikat e tij të shohim më poshtë:

Brenda kutisë së tij gjenden:

 • Canon EOS 600D
 • Objektivi Canon 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
 • Rripi mbajtës
 • Kabllo USB
 • Kabllo AV
 • Bateria LP-E8
 • Mbushësi i baterisë
 • Udhëzuesi (në paketën tonë nuk është gjetur)

[youtube id=”F_sncTJVLWA” width=”600″ height=”350″]

Kurse karakteristikat kryesore të tij janë:

 • Rezolucioni: 18 megapikselë
 • Përkrahja e llojit të imazheve: JPEG, RAW, RAW+JPEG
 • Autofokusi: 9 pika
 • Incizimi: Full HD 1080p në 24/25/30 fps (frames per second), ose 720p në 50/60 fps
 • 3–10× Digital Zoom gjatë video incizimit (vetëm me kualitet 1080p)
 • DIGIC 4 procesimi i imazhit
 • Opsionin Live view
 • Blicin Flash të integraur me shpejtësi të dritës
 • ISO 100–6.400 që zgjerohet deri 12.800
 • Shpejtësia në fotografim: 3.7 fps (34 images (JPEG), 6 images (RAW))
 • Madhësia e ekranit: 3-inç
 • Slota për kartelën e memories: SD, SDHC, dhe SDXC
 • USB 2.0, HDMI
 • Baterinë LP-E8
 • Dimensionet: 133.1 x 99.5 x 79.7 mm
 • Pesha: 515 g (vetëm trupi)

Kurse për detajet e plota të pajisjes mund të shikoni në uebfaqen e Canon-it. /ameble

Panasonic prezanton kamerën Lumix GH4 që incizon video Ultra HD 4K

Panasonic prezanton kamerën Lumix GH4 që incizon video Ultra HD 4K

Panasonic ka prezantuar kamerën e tyre të re Panasonic Lumix GH4 me lensa që mund të ndërrohen, dhe që i ofron përdoruesve mundësinë për të incizuar video me rezolucion Ultra HD 4K ose 4096 x 2.160 pikselë. Panasonic Lumix GH4 është i ngjashme në dizajn më modelin e kaluar GH3 dhe është ndërtuar duke përdorur një kornizë nga magnezi së bashku me dizajnin që mbron atë nga pluhuri dhe nga stërpikjet (ujë apo çka do tjetër).

Panasonic e ka pajisur ketë kamerë me 16 megapikselë me sensor për fotografi, posedon procesorin 4-bërthamor që mund të fotografoj në 25600 ISO dhe 12 fps.

Panasonic Lumix GH4 është kamera e parë që ofron incizim me pamje Kinema 4K (C4K, me rezolucion 4096 x 2160) dhe gjithashtu QHD me rezolucion 3840 x 2160.

Për momentin ende nuk informacione për çmimin ose disponueshmërinë në mbarë botën. /ameble

Sony lanson aparatin fotografik digjital Cyber-shot HX50V

Sony lanson aparatin fotografik digjital Cyber-shot HX50V

Sony ka lansuar modelin aparatit fotografik digjital Cyber-shot HX50V, që duket mjaftë tërheqës në pamje, duke përfshirë këtu 20.4 megapikselë, sensorin Exmor R CMOS dhe me posedon zoom optik 30X. Me një trup shumë të lehtë dhe të vogël ky model peshon 272 gram dhe masat e tij janë 4.4 X 2.6 X 1.2 inç.


Cybershot HX50V përdor Optical SteadyShot, e cila është mirëpritur dhe është mjaft esenciale për nxjerrjen e imazheve të qarta më norma të larta të zmadhimit. Brenda, gjendet procesori BIONZ dhe WiFi e integruar që mundëson përdorimin me pajisje mobile nëpërmjet aplikacionit Sony PlayMemories Mobile. Ky aplikacion mundëson të dyja, kontrollin nga larg dhe transferin me WiFi.

Përveç kësaj, pajisja posedon edhe flash të jashtëm, viewfinder dhe mikrofon. Sa i përket videove Cybershot HX50V mund të inçizoj me definicion të plotë dhe të lartë duke përdorur Optical SteadyShot që mban videon të paluhatshme.

Ky model në dispozicion për shitje do të jetë nga fundi i muajit Maj me çmim për 450 $. |ameble|