Tag Archives

15 Articles
Microsoft shton opsionin slow-motion për disa smartphone Lumia

Microsoft shton opsionin slow-motion për disa smartphone Lumia

Windows CameraMicrosoft ka përditësuar aplikacionin e tyre të kamerës për Windows 10 duke shtuar kështu mundësinë për incizimin e videove të ngadalshme (slow-motion), në disa smartphone Lumia të caktuar. Aplikacioni aktualisht posedon mundësinë e incizimit 120 frames për sekondë në rezolucion 720p.

“Opsioni Slow-motion ka qenë një nga kërkesat më të shpeshta që kemi marr nga njerëzit duke përdorur aplikacionin e kamerës për Windows Phone dhe Windows 10”, ka thënë Microsoft.

Ky opsion aktualisht do të jetë në dispozicion për Lumia 930, Lumia 1520, Lumia Icon dhe mund t’ju themi se do të jetë në dispozicion edhe për modelet e reja Lumia 950 dhe 950 XL. Përditësimi mund të bëhet nepërmes aplikacionit të kamerës. /ameble

Samsung shqyrton mbylljen e biznesit të kamerave

Samsung shqyrton mbylljen e biznesit të kamerave

Samsung NX500Samsung është një kompani që prodhon të gjitha llojet e pajisje elektronike. Nga teknika e bardhë si lavatriçe apo frigoriferë, në smartphone dhe tablet, kurse në vitet e fundit kompania ka kërcyer edhe në tregun e kamerave me modelin si Samsung NX500. Megjithatë, sipas thashethemeve të fundit, kompania po shqyrton mbylljen e këtij biznesi.

Këto thashetheme vijnë nga Koreja e Jugut nëpërmjet Asiae (SamMobile) që pretendon se Samsung do të mbyll ketë sektor. Personeli i punësuar pritet të riorganizohet dhe lëviz në sektorë të tjerë, si sektorë për mjekësi dhe pajisje mobile. Gjithashtu është venë në dukje se ueb-faqja e kamerave të Samsung-ut nuk është përditësuar që disa muaj, duke çuar kështu në spekulime, se thashethemet mund të jenë të vërteta.

Kur është pyetur Samsung nga SamMobile për të komentuar diç sa i përket këtyre thashethemeve, kompania ka pohur se nuk është në gjendje të komentoj asgjë sa i përket kësaj. /ameble

Garmin prezanton modelet të kamerave VIRB X dhe VIRB XE

Garmin prezanton modelet të kamerave VIRB X dhe VIRB XE

Garmin ka këtë javë ka prezantuar dy versione të kamerave të saja të veprimit, Garmin VIRB X dhe Garmin VIRB XE.

Modeli Garmin VIRB XE do të ketë çmimin rreth 400$ dhe ofron një video incizim në formatin 1440p në 30 fps, si dhe 12 megapiksel kamerën për fotografi, ndërsa modeli Garmin VIRB X do të ketë çmimin rreth 299$ dhe ofron një video incizim në formatin 720p në 60 fps dhe 30 fps në varësi të preferencës së përdoruesit.

Në videon e më poshtme janë paraqitur incizimet e ndryshme të bëra me kamerën nga Garmin të cilat si duket do të jenë edhe konkurrent të mëdhenj të kamerave tani më globalisht të njohura nga GoPro.

Të dy kamerat të veprimit nga Garmin, janë rezistent ndaj ujit deri në 50 metra. /ameble.com

Rrjedhin pamjet dhe karakteristikat e kamerës GoPro Hero4

Rrjedhin pamjet dhe karakteristikat e kamerës GoPro Hero4

Për kamerën e re GoPro Hero4 është përfolur edhe më herët kurse sot janë shfaqur imazhet e këtij modeli para se kompania GoPro të prezantoj zyrtarisht.

GoPro Hero4 do të jetë në dispozicion në dy versione Hero4 Black dhe Hero4 Silver duke përfshirë dy karakteristika kryesore video incizimin 4K në 30fps si dhe ekranin me prekje (touch screen) por për fat të keq jo në të dyja kamerat.

GoPro-Hero4

GoPro Hero4 Black e ka mundësinë të marrë video 4K në 30 korniza (frames) për sekondë dhe llogaritet si kamera “GoPro më e avancuar ndonjëherë,” posedon procesorë më të shpejtë, duke ofruar dyfishin e shpejtësisë nga Hero3 dhe e përmirësuar në cilësinë e imazheve nga 15fps në 30fps për videot 4K. Rezolucioni i GoPro Hero4 Black është 4K në 30fps, 2.7K në 50fps, 1440p në 80fps, 1080p në 120fps, 960p në 120fps, dhe 720p në 120fps. Ky model përmban lidhjet Wireless dhe Bluetooth, si dhe parametrat e ekspozimit natën.

Kurse GoPro Hero4 Silver për fat të keq nuk ofron Video 4K në 30fps por vjen i pajisur me ekranin më prekje ku ofron navigim më të lehtë në menytë dhe karakteristikat e kamerës. GoPro Hero 4 Silver e ka mundësinë të marrë video 4K vetëm nga 15fps, 2.7K në 30fps, 1440p në 48fps, 1080p në 60fps, 960p në 100fps, dhe 720p në 120fps dhe përfshin të ngjashme me versionin Black.

Për momentin ende nuk ka informata apo thashetheme për çmimet ose disponueshmërinë e këtyre pajisjeve në mbarë botën, por thuhet së ato do të prezantohen nga kompania më 8 Tetor. Të dy kamera të reja GoPro Hero4 janë në përputhje pajisje tjera shtesë të më hershme. Edhe GoPro Hero4 gjithsesi se pas lansimit zyrtar mund ti gjeni edhe tek ne, më konkretisht në dyqanet e MEGA-s. /ameble

Nikon prezanton kamerën DSLR D810 me 36-megapikselë

Nikon prezanton kamerën DSLR D810 me 36-megapikselë

Nikon ka prezantuar kamerën DSLR D810, duke u lavdëruar se ky model sjell imazhet me kualitetin më të mirë në historinë e kamerave të tyre. Sensori FX-format CMOS dhe procesori i imazheve EXPEED 4 vijnë më tërheqës kësaj here, si dhe me një mori karakteristikash tjera të përmirësuara.

Sipas prodhuesit të kësaj kamere, ky është DSLR-i i parë në historinë e kompanisë që ofron 64 ISO me qartësi të lartë dhe tone të pastra. DSLR D810 është thënë së ofron të njëjtin varg dinamik si 100 ISO, duke bërë këtë nëpërmjet përdorimit të sensorit FX-format CMOS. Në anën tjetër të spektrit, ky DSLR ofron 12800 ISO.

Nikon D810 sjell në vete fotografinë e sheshtë të komandave, duke ofruar më pak përpunim të imazhit nga kamera, për të marrë pamje më neutrale dhe kështu duke ruajtur më shumë detaje në imazhe. Ky model e ka gjithashtu një opsion të ri për të qartësuar imazhet sipas dëshirës. Përdoruesit e kësaj kamere mund të marrin nga 5-korniza për sekondë (frames per second-fps) në formatin FX, ndërkohë që numri rritet në 7 fps në formatin DX.

Karakteristika tjera përfshijnë OLED viewfinder që mbulon rreth 100% të kornizës, si dhe ekranin LCD me 1229k-dot me bilanc të ngjyrave. Kamera posedon edhe incizimin e videove HD, etj.

Çmimi e kësaj pajisje është 2422 . /ameble

DSLR Nikon D4 mund të prezantohet në CES 2014

DSLR Nikon D4 mund të prezantohet në CES 2014

CES 2014 hapet nga dita e nesërme dhe aty pritet të shohim shumë pajisje të reja që do të debutojnë në këtë ngjarje. Ne presim që prodhuesit të prezantojnë risitë e reja teknologjike të tyre.

Nikon D4

Thuhet se Nikon pritet të bëjë njoftimin në CES për kamerën DSLR Nikon D4. Këto thashetheme vijnë nga Digicame e cili raporton se CES mund të jetë ngjarja për të cilën Nikon është duke u përgatitur për të mbajtur një konferencë për pajisje të reja. Ata njoftojnë gjithashtu së krahas prezantimit të D4 aty mund të prezantohen edhe dy lensa të ri.

Specifikat në hollësi të kamerës D4 për momentin janë të panjohura, por shpresojmë se do t’i kuptojmë gjatë kësaj jave. Ekziston edhe një mundësi, që nëse Nikon nuk e bënë prezantimin e kësaj kamere në CES 2014, ata ketë mund ta bëjnë në ngjarjen CP+ e cila mbahet menjëherë pas ngjarjes CES. /ameble

Toshiba – teknologjia e re e kamerave ofron cilësi të mirë të imazhit

Toshiba – teknologjia e re e kamerave ofron cilësi të mirë të imazhit

Toshiba-camera-moduleKamerat e smartphone-ve gjatë viteve të fundit janë përmirësuar dukshëm, aq shumë saqë kanë filluar të zëvendësojnë kamerat tradicionale. Cilësia e imazheve është bërë një nga pikat kryesore të shitjes për disa shitës të smartphone-ve, dhe çdo pajisje e re që vjen, ajo paraqitet me më shumë megapixel dhe sensor të mirë.

Toshiba këtë javë ka njoftuar për industrinë e hollë të sensorëve CMOS të saj për kamera të smartphone-ve dhe tabletëve të gjeneratës së ardhshme.

Sensori i ri është i gjerë vetëm 4.7 mm dhe u mundëson prodhuesve mobil për të përfshirë kamerat me të fundit 13 megapixel duke përdorë një kornizë ultra të hollë.

“Toshiba edhe një herë dëshmon ekspertizën e saj teknike në zhvillimin e këtij moduli ultra të hollë me gjerësi e cila ju mundëson prodhuesve për të krijuar produkte tërheqëse të pajisjeve, që konsumatorët gjithësesi i mirëpresin,” thotë Andrew Burt, zëvendës president në Analog and Imaging Business Unit, System LSI Group në Taec.

Moduli i ri i kamerave nga Toshiba do të jetë në dispozicion për prodhuesit nga muaji Maj. |ameble|

Olympus prezanton aparatin digjital të ri VH-520

Olympus prezanton aparatin digjital të ri VH-520

Olympus ka prezantuar aparat fotografik digjital të ri VH-520, që posedonn inçizim me definicion të lartë 1080p, si dhe shumë karakteristika tjera.

Bashkë me dizajnin e tij të hollë dhe opsionet me ngjyra mënjanë, kjo pajisje përmban cilësi të shkëlqyer për shkak të teknologjisë iHS që posedon, e cila siç thotë kompania gjendet vetëm në kamera të mëdha që janë me çmime të larta.

Olympus VH-520 posedon 14 megapixel më CMOS sensor, dhe përdor procesorin TruePic V i cili fillimisht është zhvilluar për përdorim në kamera digjitale SLR. Zmadhimi (zoom) është mjaft i lartë më 10 herë zmadhim optikal dhe rritje digjitale deri në 20 herë. ISO range shkon deri në 6400, përmirësimin e dritës HDR si dhe ekranin 3 inç.

Së fundmi, imazhet dhe videot mund të editohen me filtra magjik (Magic Filters), të cilët janë në dispozicion për të aplikuar efekte tek përmbajtja. Olimpus VH-520 do të jetë në dispozicion më ngjyrë të kuqe, vjollcë, kaltër, zezë, dhe ngjyrë kafe. Çmimi i tij nga muaji Prill do të jetë për 149 €. |ameble| 

 

Prezantohet aparati digjital Samsung NX1100

Prezantohet aparati digjital Samsung NX1100

Është prezantuar zyrtarisht aparati digjital Samsung NX1100 në Gjermani, që pritet të dalë në shitje nga fundi i këtij muaji me çmim prej 599 €. Ky model posedon softuerin Lightroom nga Adobe.

Samsung NX1100 në karakteristika tjera përmban 20 megapixel, sensorin APS-C CMOS dhe vjen me ISO range prej 100 deri 12800, gjithashtu ekranin LCD 3 inç me rezolucion 640X480 pixel dhe rrjetin WiFi të integruar, ende nuk ka detaje se kur dhe a do të paraqitet në vende të tjera të botës. |ameble|

Canon shumë shpejt me një seri të re të kamerave DSLR

Canon shumë shpejt me një seri të re të kamerave DSLR

Kamerat DSLR janë mjaft të mëdha në madhësi, kur krahasohen me kamerat tjera kompakte apo ato të rejat më pak të dukshme.

Momentalishtë po dëgjojmë thashetheme se Canon shumë shpejt mund të prezantoj serinë e re të kamerave DSLR qe përveç qe janë te vogla janë edhe më të lehta se seria e kamerave aktuale Rebel DSLR.

Seria Rebel DSLR përfshijnë pajisjet Canon të nivelit fillestar për ata që duan të fillojnë me fotografi, ose ndoshta dëshirojnë të kenë një aparat DSLR me karakteristika të mira.

Disa thashetheme janë shfaqur kohët e fundit duke pretenduar se një varg i ri i kamerave Canon DSLR pritet të lansohet dhe këto modele dhe do të konkurrojnë drejtë per drejt me serinë Rebel dhe EOS M. Kjo seri e re do tu ofroj fotografëve performancë në DSLR, por edhe një dizajn shumë kompakt për përdorim.

Ende nuk është e sigurt se çfarë duhet të presim nga këto modele, dhe nuk ka asnjë dëshmi të pajisjeve të tilla nga kompania Canon. |ameble| [divider top=”0″]

Nikon zbulon foto-aparatin digjital D7100

Nikon zbulon foto-aparatin digjital D7100

Nikon ka zbuluar foto-aparatin e tyre të ri , 24 megapixel me karakteristika të ndryshme dhe specifika të larta, duke përfshirë këtu edhe lidhjen WiFi. Modeli D7100 ka për synim profesionistët, dhe është thënë se ofron cilësi të jashtëzakonshme të imazhit dhe video më definicion të lartë.

Nikon D7100 përmban sensorin DX-format CMOS, autofokusin 51 pikë, si dhe një varg ISO prej 100-6400. Një gjë që duhet përmendur tek ky foto-aparat është niveli i ulët i zhurmës, si dhe shpejtësia në kohë e përgjigjjes. Pajisja përkrahë kartelat SDXC dhe UHS-1. Për tu siguruar që imazhet që behën janë gjithmonë siç duhet, kjo pajisje përmban ekranin LCD 3.2 inç me rezolucion 1229k. Kamera mund të incizoj video në 1080p dhe luaj ato në HDTV me anë të një kabllo HDMI. Ka efekte krijuese që mund të përdoren në video në kohë reale për të aplikuar efekte me mundësi ndryshimi, të tilla si Sketch Color.

Kamera është planifikuar për lansim muajin e ardhshëm, dhe do të ketë një çmim prej 1.599 $ (1.207 €). |ameble|

[divider top=”0″]

Nikon dërgon ftesa për konferencë me 21 Shkurt

Nikon dërgon ftesa për konferencë me 21 Shkurt

Me datën 21 Shkurt, është raportuar se Nikon do të mbajë një konferencë shtypi në Tajlandë. Vetë kompania ka dërguar ftesa përmes “ThaiDPhoto” edhe pse aty nuk është cekur se për çfarë saktësisht do të njoftojnë. Nikonrumors ka thënë së dita e Enjte do të jetë ditë e rastësishme për Nikon që do të njoftoj për produkte të reja, ata kanë spekuluar gjithashtu se mund të jetë që do të njoftohemi për zëvendësimin e ri të modelit D7000.

Sido që të jetë nuk ka shumë për të thënë, por në qoftë se jeni dashamir i versionit D7000 dhe doni të shihni se çfarë do të sjellë pasardhësi i tij, qëndroni sërish me ne nga data 21 Shkurt për të parë nëse ka ndonjë njoftim për ketë ngjarje. |ameble| [divider top=”0″]