Tag Archives

12 Articles
Smartphone-t e ri nga Samsung zhgënjyes rreth kamerës!

Smartphone-t e ri nga Samsung zhgënjyes rreth kamerës!

Para prezantimit të smartphone-ve Samsung Galaxy S8 dhe Galaxy S8+, disa raportime erdhën se Samsung ishte duke punuar në futjen e dy kamerave në smartphone-t e ri të vitit 2017.
Sidoqoftë, prezantimi i pajisjeve javën e kaluar me një kamerë, zhgënjeu fansat. Disa fotografi të prototipit të Samsung Galaxy S8 e vunë në pah vendosjen e dy kamerave.

Këto imazhe na bëjnë të besojmë se Samsung ka testuar pajisje me dy kamera, por si përfundim doli me vetëm një. Pjesë nga telefoni me dy kamera, një matës të rrahjeve të zemrës dhe një blic mund të shihen nga imazhet e më sipërme.

Nga Samsung, ka qenë e ditur se do të prodhoj disa prototipe të smartphone-ve para produktit final. Sidoqoftë neve na mbetet të shpresojmë se Galaxy Note 8 do të ketë këto karakteristika. /ameble

Nest prezanton kamerën e tyre të parë për ambiente të jashtme

Nest prezanton kamerën e tyre të parë për ambiente të jashtme

Në muajin qershor, ka pasur thashetheme se kompania Nest (prodhues për automatizimin e shtëpive) është duke punuar në një kamerë për ambiente të jashtme. Kompania posedon një të tillë për ambiente të brendshme, kështu që nuk ka qenë një punë e madhe për ata nëse lansojn një për ambiente të jashtme.

Pra thashethemet rezultojnë të dalin të vërteta, pasi që Nest ka njoftuar zyrtarisht për kamerën Nest Cam Outdoor.

Sipas emrit nënkupton se kamera është një pajisje e dizajnuar për ambiente të jashtme dhe që vjen me një dizajn që është i qëndrueshëm kundrejt ndryshimeve e motit.

Pajisja posedon karakteristika të njëjta më atë të brendshmen, vjen me video kualitet të cilësisë së lartë (Full HD) dhe për ata që abonohen në Nest Aware gjithashtu do të marrin një alarm, në rast kur dikush del në pamje para kamerës. Kjo kamerë gjithashtu vjen me një altoparlant dhe mikrofon të integruar, që u mundëson pronareve të bisedojnë me këdo që është jashtë dhe dëgjon nëpërmes saj.

Gjithashtu në dispozicion do të jetë edhe aplikacioni i ri Nest, më të cilin mund të rregullohen disa opsione të kamerës.

Nest Cam Outdoor do ta ketë çmimin 199$ dhe do të dalë në treg pas përfundimit të verës. /ameble

Sony prezanton dy kamera të reja dhe të fuqishme Cyber-shot

Sony prezanton dy kamera të reja dhe të fuqishme Cyber-shot

Sony ka prezantuar dy kamera të reja në serinë e tyre Cyber-shot, të cilat posedojnë karakteristika të fuqishme dhe një dizajn kompakt që lehtë mund të bartet në xhepin tuaj.

Të dy modelet HX90V dhe WX500 janë të pajisura me sensor Exmor R CMOS 18.2-megapikselë, zmadhuesin optik 30x me lentet ZEISS dhe procesorin BIONZ X. Sony në këto modele ka përfshirë ekranin LCD që sillet 180 shkallë, duke e bërë të mundur që të kapen fotografi selfie me cilësi të lartë. Kamerat gjithashtu përmbajnë butonat fizik, unazën e kontrolleve dhe GPS-in.

Kamera kompakte Hi-Zoom HX90V posedon çmimin 430$ ndërsa ajo ultra-kompakte WX600 330$. Modeli më i shtrenjtë posedon OLED-in elektronik viewfinder, ku Sony thotë se nuk është parë ndonjëherë në këto kamera të vogla.

Të dy kamerat e reja Cyber-shot do të jetë në dispozicion nga muaji qershor nëpërmes shitësve të autorizuar të Sony-t. /ameble

Kodak do të lansoj një smartphone Android me kamerë speciale

Kodak do të lansoj një smartphone Android me kamerë speciale

Kodak InstamaticKodak sapo ka njoftuar për planet e tyre për një smartphone të ri Android që pritet të lansohet në fillim të muajit të ardhshëm. Ky smartphone që si fokus e ka fotografinë, zyrtarisht do të prezantohet në ngjarjen CES 2015.

I dizajnuar në partneritet me prodhuesin Bullit Group, smartphone i ri nga Kodak premton një përvojë të lartë dhe të fundit që është i lehtë për t’u përdorur, edhe në qoftë se nuk jeni të mire në teknologji. Ky smartphone do të vijë gjithashtu i instaluar me softuerin që merr, ruan dhe shtyp fotografitë, së bashku me ndërfaqen e tyre të veçantë. Megjithatë, nuk është dhënë asnjë detaj se çfarë lloj i kamerës do të jetë brenda tij.

“Kodak është një prej emrave më të njohur në botë. Është e besueshme nga konsumatorët si një markë me kualitet dhe inovacion”, ka thënë krye-shefi i Bullit Group, Oliver Schulte.

Sidoqoftë mbetet të shihet se çfarë do të na sjell Kodak në tregun e smartphone-ve, në të njëjtën kohë kjo kompani ka deklaruar së në ngjarjen CES ka edhe pajisje tjera që pritet ti lansoj, duke përfshirë një tabletë me kamerë të lidhur. /ameble

Ricoh lanson video kamerën e re 360-shkallë “Theta M15”

Ricoh lanson video kamerën e re 360-shkallë “Theta M15”

Sot ekzistojnë kamera të shumta që kanë mundësinë e fotografimit dhe incizimit të videove në lëvizje, por nëse kërkoni një të vogël e cila përshtatet për xhep, me siguri se mund t’ju interesoj Theta M15 e cila së fundmi është lansuar nga Ricoh. Çfarë e bën këtë kamerë të ndryshme nga kamerat e tjera është se kjo është e vogël dhe e hollë.

Posedon një koncept interesant që ndoshta mund të jetë e preferueshme për një grup përdoruesish. Theta M15 vjen me memorie internet 4GB, ISO range 100-1600 për foto, kurse 100-400 për video dhe shpejtësi e shkrepjes 1/8000 për sekondë. Posedon mundësinë e incizimit të videove në 360-shkallë.

Ricoh Theta M15 në shitje do të dal nga 14 Nëntori fillimisht në Japoni dhe në Angli, dhe çmimi i saj do të jetë rreth 435$, që do të thotë se është pak e shtrenjtë për karakteristikat që ka. Nuk janë dhënë detaje për disponueshmerinë e saj në vendet tjera. /ameble

Del në treg kamera Samsung NX3000 Mirrorless me lens 20-50mm

Del në treg kamera Samsung NX3000 Mirrorless me lens 20-50mm

Samsung ka njoftuar për lançimin në treg të kamerës së re NX3000 Mirrorless e cila është si zëvendësim e modelit të më hershëm NX2000.

Samsung NX3000 është në dispozicion me lens 20-50mm dhe SEF-8 Flash për 479$ ose me 6-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS  dhe SEF-8 Flash për 529$.

Samsung NX3000 është e pajisur me 20.3-megapikselë, sensorin APS-C CMOS, procesorin e imazheve DRIMe IV, përdorë kartelën SD dhe posedon teknologjinë e komunikimit NFC. Kamera e re Samsung NX3000 Mirrorless në pjesën e pasme është e pajisur me ekranin pa prekje që posedon masat 3-inç dhe siç ishte në modelin NX2000 ekrani kapacitiv me prekje  3.7-inç.

Samsung NX3000 është në dispozicion në ngjyra të ndryshme, duke përfshirë të zezë, kafe dhe të bardhë dhe vjen bashkë me një kopje të Adobe Photoshop Lightroom 5 për të përmirësuar fotot edhe më mirë nëse është e nevojshme. /ameble

Aparati Samsung NX Mini është i përkryer për selfies

Aparati Samsung NX Mini është i përkryer për selfies

Ekrani 3-inç i aparatit të ri digjital Samsung NX Mini i lansuar sot rrotullohet 180 shkallë, kështu që ju mund të shihni veten gjatë fotografimit selfie (lexo selvijes). Nuk keni nevojë as të shtypni butonin për fotografim sepse vetëm nëpërmes sinjalit me njërin sy ajo shkrep pas dy sekondave. Pra diçka e re, siç edhe ishte njoftuar!

Këndi i gjerë i lensit 9mm mund të kap më shumë njerëz në një foto, kështu që është e përkryer për fotografimin e selfie-s, shembull. siç ishte ai nga Oskar, pastaj nga kryeministri ynë, e shumë tjerë që kohët e fundit janë bërë hit.

NX Mini nga dukje mund të jetë i vogël, por posedon 20.5-megapikselë që vërtet nxjerr fotografi me kualitet. Mund të fotografohet në shpejtësi të vazhdueshëm 6fps. Kjo kamerë posedon edhe shumë karakteristika tjera. NFC dhe Wi-Fi janë të integruara për shpërndarje të fotografive me smartphone dhe gjithashtu mund të kryej funksionin e monitorimit të bebes tuaj, duke përdorur teknologjinë NFC lidhet me smartphone-in tuaj nëpërmjet një aplikacioni, ku edhe mund të shihni drejtpërdrejt fëmijën tuaj .

Më trashësi 22.5 mm dhe peshë 158 g (pa lens) është vërtet perfekt për xhepin apo çantën tuaj. NX Mini do të dal në shitje nga muaji i ardhshëm Prill, së bashku me një seri lensash sipas zgjedhjes për ketë model. /ameble

Video shpaketim: Canon EOS 600D

Video shpaketim: Canon EOS 600D

Pajisja Canon EOS 600D është një kamerë digjitale me 18 megapikselë dhe single-lens reflex, e prezantuar nga Canon më 7 shkurt 2011. Ky model është i njohur edhe si EOS Kiss X5 në Japoni dhe EOS Rebel T3i në Amerikë. 600D është kamera e dytë EOS me ekran LCD të artikuluar dhe që zëvendëson modelin 550D, edhe pse prodhimi i modelit të më hershem nuk është ndërprerë deri në Qershor të 2012-tës, kur edhe u njoftua për pasardhësin e 600D-së, d.m.th 650D.


Kualitetin e fotografive si dhe video incizimit mund t’a shihni nga materiali që kemi publikuar më parë si p.sh. Sony PlayStation 4.

Sido që të jetë sot në treg gjenden edhe disa modele më të reja se 600D, mirëpo ne kemi zgjedhur të prezantojmë ketë model të cilin e ka dhuruar dyqani MEGA, pra se çfarë gjendet brenda kutisë së këtij modeli dhe si janë specifikat e tij të shohim më poshtë:

Brenda kutisë së tij gjenden:

 • Canon EOS 600D
 • Objektivi Canon 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
 • Rripi mbajtës
 • Kabllo USB
 • Kabllo AV
 • Bateria LP-E8
 • Mbushësi i baterisë
 • Udhëzuesi (në paketën tonë nuk është gjetur)

[youtube id=”F_sncTJVLWA” width=”600″ height=”350″]

Kurse karakteristikat kryesore të tij janë:

 • Rezolucioni: 18 megapikselë
 • Përkrahja e llojit të imazheve: JPEG, RAW, RAW+JPEG
 • Autofokusi: 9 pika
 • Incizimi: Full HD 1080p në 24/25/30 fps (frames per second), ose 720p në 50/60 fps
 • 3–10× Digital Zoom gjatë video incizimit (vetëm me kualitet 1080p)
 • DIGIC 4 procesimi i imazhit
 • Opsionin Live view
 • Blicin Flash të integraur me shpejtësi të dritës
 • ISO 100–6.400 që zgjerohet deri 12.800
 • Shpejtësia në fotografim: 3.7 fps (34 images (JPEG), 6 images (RAW))
 • Madhësia e ekranit: 3-inç
 • Slota për kartelën e memories: SD, SDHC, dhe SDXC
 • USB 2.0, HDMI
 • Baterinë LP-E8
 • Dimensionet: 133.1 x 99.5 x 79.7 mm
 • Pesha: 515 g (vetëm trupi)

Kurse për detajet e plota të pajisjes mund të shikoni në uebfaqen e Canon-it. /ameble

Fujifilm me 28 Janar prezanton aparatin digjital X-T1

Fujifilm me 28 Janar prezanton aparatin digjital X-T1

Fujifilm si duket do të bëj prezantimin e një aparati të ri digjital në formën X-T1. Për ata që e përcjellin fushën e fotografisë dhe janë skeptik për foton e mëposhtëm, Fujifilm ka vendosur të bëj prezantimin e këtij modeli pak më zyrtarisht, duke njoftuar nëpërmes uebfaqen së tyre, bashkë me foton e më poshtëm, që thuhet ” X – Coming on January 28th”.

Fuji Film X-T1

Fujifilm ende nuk ka dhënë asnjë informatë në lidhje me karakteristikat e këtij modeli, por në bazë të asaj që ne dimë dhe thashethemeve, X-T1 pritet të shfaqet me dizajn retro (siç shihet edhe në foto), më pastaj thuhet se do të shfaqet me 16 megapikselë APS-C X-Trans sensor II, 8fps me AF tracking shooting, me lens X-mount që ndërrohet dhe vjen me trup të lëkurës së mbyllur që e bën kamerën një pajisje mjaft të dobishme për fotografet të cilët zakonisht fotografojnë jashtë.

Nuk janë dhënë detaje se sa do të kushtojë apo kur do të dalë në treg, por shpresojmë se të gjitha detajet e plota Fujifilm do t’i prezantoj më datën 28 Janar. /ameble

Edhe Nikon hyn në tregun e Smartphone-ve

Edhe Nikon hyn në tregun e Smartphone-ve

Nikon Coolpix S800cNikon mund të jetë kompania e fundit që pritet të hyj në tregun e smartphone-ve, sipas një raporti nga nikonrumors nepërmes Bloomberg, kjo kompani është duke punuar në një kamerë-smartphone të ri.

Shitjet e kamerave kompakte ka rënë për shkak se shumica e njerëzve tani më shumë përdorin smartphone-t e tyre për fotografi edhe presidenti i Nikon-it Makoto Kimura ka ngritur shqetësimet e tij në lidhje me rënien e shitjeve të kamerave.

Kompania me sa duket është duke kërkuar një alternativë për rritjen dhe zgjerimin e kompanisë, një mënyrë e vetme tani mund të jetë prodhimi i kamerave-smartphone.

“Ne duam të krijojmë një produkt që do të ndryshoj konceptin e kamerave dhe kjo mund të jetë një jo kamerë për konsum të përdoruesit,” ka thënë ai|ameble|

Konfirmohet Samsung Galaxy S4 Zoom

Konfirmohet Samsung Galaxy S4 Zoom

Samsung nëpërmes një deklaratë për shtyp sot zyrtarisht ka njoftuar për smartphone-in/kamerën Galaxy S4 Zoom, duke konfirmuar karakteristikat që janë përfolur për disa muaj. Kjo pajisje përmban kamerën 16 megapikselë dhe është smartphone-i i parë që ofron 10 herë zoom optik. Në deklaratën nuk është shkruar së kur mund të lansohet kjo pajisje.

Disa fotografi se si duket Samsung Galaxy S4 Zoom janë publikuar sot nga Samsung duke paraqitur ekranin në njërën anë, ndërsa prapa është aparati fotografik digjital.

Galaxy S4 Zoom vjen me ekran 4.3 inç qHD Super AMOLED me rezolucion 960 X 540 pikselë, pajisja përmban procesorin 1.5 GHz dhe Samsung thotë se do të ketë versione të ndryshme të procesorit për tregje të ndryshme.

Samsung Galaxy S4 Zoom vjen me platformen Android 4.2 Jelly Bean me 3G dhe 4G LTE, posedon 1.4 GB RAM dhe 8GB hapësirë e brendshme për ruajtjen e të dhënave, dh gjithashtu përmban një slot microSD e cila mund të rrisë hapësirën deri në 64GB. Karakteristika tjera përfshijnë një ndërfaqe të re të cilën Samsung e quan ‘revolucionare’ që përmban një opsion ‘Ring Zoom’ që u jap të drejtat në karakteristikat kryesore të Zoom-it.

Kompania mbetet për të njoftuar se kur do të dal kjo pajisje në shitje, gjithashtu nuk ka dhënë detaje për çmimet. |ameble|

Kamera koncept “Polaroid Instagram” së shpejti në prodhim

Kamera koncept “Polaroid Instagram” së shpejti në prodhim

Ndoshta ju ka rënë para sysh ta shihni fotot e kamerës koncept të Instagram-it që është paraqitur nëpër internet vitit të kaluar, dizajni i pajisjes është projektuar nga Socialmatic, dhe tanimë ata kanë njoftuar që janë bashkuar me Polaroid dhe pajisja do të shkojë në prodhim.

Të dy kompanitë nuk kanë njoftuar diçka për karakteristikat e sakta të kësaj kamere, por ajo do të vijë me etiketimin Polaroid dhe pritet të lansohet në vitin 2014.

“Jemi shumë krenarë që punojmë së bashku me C&A dhe Polaroid, gjigandët e fotografisë digjitale,” tha Z. Antonio De Rosa, shef ekzekutiv në Socialmatic. “Ka qenë një negocim i gjatë dhe i vështirë, por ishim të motivuar fuqishëm për të arritur një marrëveshje për të krijuar një revolucion të vogël të fotografisë digjitale”.

Për ma shumë detaje do të njoftojmë më kohë. |ameble|

[divider top=”0″]