Tag Archives

4 Articles
Kina ndalon përdorimin e Windows 8 në kompjuter të qeverisë

Kina ndalon përdorimin e Windows 8 në kompjuter të qeverisë

Windows 8Kur vjen puna për të mbrojtur privatësinë dhe popujt e tyre në ndikim nga bota e jashtme, Kina është shumë e rreptë. Na ka rënë të dëgjojmë që ky vend ka imponuar ligje mjaft të rrepta, ata deri me tani nuk kanë lejuar prodhues e konsolave tjera për të shitur prodhimet e tyre në ketë vend apo edhe shumë tjera raste.

Tani lajmi i papritur vjen nga Reuters, ku sipas tyre Kina ka njoftuar se do të heq sistemin operativ Windows 8 të Microsoft-it nga kompjuterët e qeverisë. Kjo është transmetuar nga agjencia e lajmeve Xinhua, ku ka deklaruar se sipas qeverisë, arsyeja ishte për të kursyer energji, si dhe për të garantuar sigurinë. Për fat të keq agjencia e lajmeve as qeveria kineze nuk kanë ofruar informata tjera shtesë sa i përket kësaj arsye.

Kjo vlerësohet si një goditje e madhe për Microsoft-in, sepse siç është tani, ku është vlerësuar nga kompania e të dhënave Canalys, 50% e desktop-ve PC në tregut e Kinës janë ende duke përdorur Windows XP.

Duke e ndaluar ketë nga institucionet atëherë për Microsoft-in do të jetë edhe më vështirë për të hyrë në tregun e tyre. /ameble

Raport: Hakerët kinezë kanë vjedhur dokumentet e Obames dhe McCain

Raport: Hakerët kinezë kanë vjedhur dokumentet e Obames dhe McCain

China buttonNë mbrëmjen e takimit të nivelit të lartë të presidentit amerikan Obama me homologun e tij kinez Xi Jinpig, zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë zbuluar se disa dokumente dhe e-mail-a ishin vjedhur gjatë fushatës presidenciale të vitit 2008 nga presidenti dhe pastaj nga kandidati për president, John McCain.

Zyrtarët janë duke akuzuar qeverinë kineze për piratëri (hacking). Sipas NBC News, zyrtarët thënë që ata së pari gjetën sulmin madhor kibernetik në verë të vitit 2008 dhe pastaj gjetën gjurmë në Kinë të keqbërësve.

“Bazuar në të gjitha që i dijm, ky ishte rasti i një spiunazhi politik kibernetik nga qeveria kineze kundër dy partive politike amerikane,” tha për NBC News Dennis Blair, i cili shërbente si drejtor i inteligjencës kombëtare për kryetarin e tanishëm Obama në vitin 2009 dhe 2010. “Ata ishin duke shikuar për pozita në Kinë, befasi që mund të jenë bërë nga fushatat kundër Kinës.”

Sipas NBC News, dokumentet siç duket përfshinin skedarët e brendshëm dhe në një rast një letër private mes McCain dhe presidentit të Tajvanit. Përpara se të dërgohej letra, një diplomat kinez kontaktoi me njërin nga këshilltarët për politikë të jashtme të McCain për t’u ankuar për këtë korrespondencë.

Hakerët janë raportuar si depërtues në kompjuterët e fushatave me e-mail mashtrues që vendosnin sulme keqdashëse në laptopët e stafit. Sulmet keqdashëse pastaj dyfishonin veten përgjatë të gjitha sistemeve kompjuterike të fushatës. Ky softuer keqdashës ishte “më i ndërlikuar se sa çdo gjë që kishim parë”, tha për NBC News, Alan Brill, që ishte drejtor i lartë menaxhues i Kroll Advisory Solutions, dhe ishte i ngarkuar me detyrën për të pastruar kompjuterët e infektuar që përdoreshin për fushatën e Obames.

Kina gjatë muajve të kaluar është akuzuar mjaft shumë për fushata të spiunazhit kibernetik. Pasi New York Times pranoi gjatë janarit se ishte viktimë e një sulmi të gjatë që besohej se ishte propaganduar nga qeveria kineze për të spiunuar gazetarët e vet, Wall Street Journal, Facebook, Apple, Microsoft dhe shumë ndërmarrje të tjera si dhe burime të lajmeve thanë që faqet e tyre po ashtu ishin sulmuar, që me shumë gjasë, këto sulme vinin nga burimi i njëjtë.

Një studim i bërë nga Mandiant i publikuar gjatë muajit shkurt e lidhi Ushtrinë Popullore për Liri të Kinës me një numër të madh të sulmeve kibernetike. Dhe në mars, administrata e Obames kërkoi që Kina të ndërpres fushatën e vet të spiunazhit kibernetik, duke paralajmëruar që veprimtaria e hakimit rrezikonte që zhvendoste nga “binarët” përpjekjet për të fuqizuar marrëdhëniet në mes të dy vendeve.

Në maj, Pengatoni publikoi një raport duke thënë që qeveria dhe ushtria kineze janë përfshirë në fushatën e gjerë të spiunazhit kibernetik që kishte për cak rrjetet kompjuterike të bizneseve dhe qeverisë amerikane. Në të njëjtin muaj, një raport nga Bordi i Shkencës për Mbrojtje tha që hakerët kinezë iu qasën dizajnëve për disa sisteme të armëve të avancuara të ndjeshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sidoqoftë, qeveria kineze e ka mohuar kategorikisht që është e përfshirë në ndonjë fushatë hakimi ose spiunimi kibernetik. |PCWorld Albanian|

Më shumë se 75 milion smartphone janë shitur në Kinë

Më shumë se 75 milion smartphone janë shitur në Kinë

Duke u bazuar në statistika të përpiluara nga DigiTimes, në tremujorin e parë të viti 2013, në Kinë janë shitur mbi 90 milion celularë. Nga ky numër 75 milion janë smartphone, që tregon një rritje të shitjeve prej 32.2 % krahasuar me periudha të mëparshme.

Nga të dhënat e paraqitura mund të shihet se Samsung ka pjesën më të madhe të tregut në Kinë gjatë tremujorit të parë me 17.3%. Vendet 2,3,4 dhe 5 i ndajnë kompanitë vendore kineze Lenovo, Coolpad, Huawei dhe ZTE.

Ajo që duhet të ceket është pozicionimi i kompanisë Apple, i cili është aktualisht në vendin e gjashtë me 6.4% të tregut. Kjo përqindje është shumë e vogël krahasuar me synimet e ekzekutivit nga Apple, Tim Cook, i cili e shef tregun e Kines si një treg më të lartë dhe më potencial për shitje të produkteve nga Apple. |ameble|

Lista nga digitimes

Kina pritet të mposht SHBA-në me pajisje Android dhe iOS

Kina pritet të mposht SHBA-në me pajisje Android dhe iOS

Në fillim të këtij viti kur Tim Cook vizitoj Kinën, ai u citua të ketë thënë se ky vend mund të bëhet potencialisht tregu më i madh i kompanisë Apple në të ardhmen. Tani duket sikur Cook kishte te drejtë sepse një raport i publikuar sot beson se Kina pritet të kalojë SHBA-të më iOS dhe Android smartphone dhe tabletë aktiv, të cilët do të bëhen vendi dhe tregu më i madh për të dyja pajisjet.

Raporti vjen nga Flurry, që kanë gjurmuar mbi 2.4 miliard sesione në ditë nëpërmes 275 mijë aplikacioneve, e cila u jap atyre një pasqyrë të saktë të aktiviteteve të pajisje për mbi 90% të të gjithë smartphone-ve dhe tabletëve të botës.

Në raportin e tyre, thuhet se Kina është regjistruar të ketë 221 milion pajisje aktive Android dhe iOS, ndërsa SHBA kishte 222 milion.

Deri në fund të Shkurtit, është vlerësuar që Kina do të ketë 246, ndërsa SHBA 230 milion pajisje. |ameble| [divider top=”0″]