Tag Archives

11 Articles
Top 5 Smartphone-t Android më të mirë të vitit 2014

Top 5 Smartphone-t Android më të mirë të vitit 2014

Tani që jemi në fund të vitit është koha për tu kthyer mbrapa dhe për të parë se çfarë kemi pasur ketë vit nga teknologjia mobile. Smartphone-t Android kanë bërë një rrugë të gjatë, gjatë këtij viti. Për të gjitha modelet e smartphone-ve që kemi parë, është koha t’i prezantojmë Top 5 smartphone-t Android më të mirë, që aktualisht janë në dispozicion.

 1. Samsung Galaxy Note 4,
 2. LG G3,
 3. Motorola Nexus 6,
 4. Sony Experia Z3,
 5. Oppo Find 7.

Këta janë më të mirët. Shumica e smartphone-ve Android që janë lansuar këtë vit janë të mëdhenj (në formën e phablet-it), por ne kemi zgjedhur Top 5-shën, duke krahasuar të gjitha karakteristikat nga procesori e deri të madhësia e ekranit. Kjo radhitje është bërë në mënyrë të veçantë dhe të kujdesshme, çdo smartphone këtu është fitues dhe posedon vendin e parë, mirëpo janë të vogla dallimet në mes tyre.

Sidoqoftë, kjo çfarë kemi paraqitur në videon e më sipërme sadopak do të jetë një ndihmë nëse keni ndërmend të bëni dhuratë për festat e fundvitit. /ameble

Krahasim: Samsung Galaxy S5 vs LG G2 vs Sony Xperia Z2

Krahasim: Samsung Galaxy S5 vs LG G2 vs Sony Xperia Z2

Dje gjatë ditës kemi parë gjersa kompani të mëdha si Samsung, Sony, LG, ZTE, etj kanë prezantuar produktet dhe të arriturat e tyre në teknologji në panairin më të madh të teknologjisë mobile në botë, MWC 2014 që po mbahet në Barcelonë.

Ndër produktet e prezantuara kemi parë dy konkurrent serioz të njëri tjetrit. S’ka dyshim se kemi pritur që Samsung të prezantojë linjen e re të telefonave Galaxy, dhe kjo ndodhi pak orë më pare, por një gjë të cilën nuk e kemi pritur me shumë interes ka qenë prezantimi i Sony-it me mrekullinë Xperia Z2.

Samsung Galaxy S5 dhe Sony Xperia Z2 pa dyshim janë aktorët kryesorë të “shfqjes” MWC 2014.

Gjërat që janë prezantuar në MWC mbrëmë dhe sot gjatë ditës pa dyshim janë një mundësi për ne si konsumator dhe entuziast të teknologjisë të shijojmë më shumë produkte, dhe kjo është një gjë e mirë.

Konsiderojmë që smartphone-t Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2 dhe LG G2 janë ndër telefonat e mençur më të mire që deri më tani janë zbuluar. Andaj më poshtë kemi përgatitur një tabelë me krahasimet rreth specifikave të secilit prej tyre.

Galaxy S5 është fuqizuar nga virtualiteti i çipit të njëjtë sikur Galaxy S4, veçse këtë here fuqia e tij është rritur nga 2.3GHz në 2.5GHz. Snapdragon 801 në Xperia Z2 është pothuajse i njëjtë. Nuk ka dyshim që dizajni dhe mbështjellja fizike e këtyre dy pajisjeve dallon, andaj edhe përzgjedhja për më të preferuarin na takon ne si konsumatorë.

Për më shumë shikoni krahasimin që kemi bërë në mes smartphone-ve: Samsung Galaxy S5, LG G2 dhe Sony Xperia Z2.  \ameble

[komper pid=92,8,94 category=1 compareform=yes]

Nokia reklamë kundër Apple

Nokia reklamë kundër Apple

Samsung është e njohur për reklamat e tyre kundrejt produkteve të kompanisë Apple mirëpo kësaj radhe edhe Nokia ka vendosur të luaj të njëjtin rol me Apple-in. Sipas një reklame të saj të fundit më Nokia Lumia 925 ajo ka shfaqur dallimet në mes fotografisë së tyre.

Në ketë reklamë Nokia ka shfaqur atë se Lumia 925 është më e mirë në fotografim se sa iPhone 5, madje vazhdon duke thënë se fotot më të mira janë ato të Nokia Lumia se sa të çdo smartphone tjetër.

[youtube id=”PqfEE_X5cpQ” width=”600″ height=”350″]

Mbetet të shpresojmë nëse kjo reklamë e re do ta ndihmojë Nokia-n të shesë më shumë smartphone. |ameble|

Krahasim: Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3

Krahasim: Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3

Samsung Galaxy S4 tani edhe tek ne gjendet kudo nëpër shitore, ky smartphone si duket është në rrugën e duhur për t’u bërë një nga top smartphone-t më të shitur ndonjëherë. Por a është vërtetë me i mirë se modeli paraprak Galaxy S3?

Pas shpaketimit dhe vlerësimit të tij, ne menjëherë kemi krahasuar me modelin e më herëshem Samsung Galaxy S3, për të parë nëse ja vlen të shpenzojmë të holla për të apo jo.

S4vsS3 krahasimi (3)

Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3 – Dizajni

 • Galaxy S4 – prapa plastikë, kapakun e baterisë tërheqës, ndërsa ekrani i mbrojtur me Gorilla Glass 3,
 • Galaxy S3 – prapa plastikë, kapakun e baterisë tërheqës, ndërsa ekrani i mbrojtur meGorilla Glass 2,

Ngjashëm pra si paraardhësi i tij, edhe Galaxy S4 përmban një trup prej plastike, dhe jo si disa rivalë të tij që janë nga qeramika apo alumini. Nuk të jap atë ndjenjën e një smartphone-i me përmirësim masiv, plastika e pasme me shkëlqim tek të dy smartphone-t nuk është e kualitetit super të lartë, në dorë nuk ta japin atë përshtypjen e një super smartphone-i siç e kanë pajisjet iPhone apo HTC One.

Megjithatë, disa përmirësime në harduer kanë bërë që ky smartphone të ketë një ekran më të madh. Është më gjatësi të njëjtë si Galaxy S3, pak më i gjerë dhe pothuajse vetëm 1mm më i hollë.

Një e mirë dhe shumë e rëndësishme tek këta smartphone është që bateria mund të hiqet nga trupi i pajises. Galaxy S4 përveç që ka të gjithë sensoret sikurse Galaxy S3, i ka edhe disa ekstra siç janë: Infrared sensor, thermometer si dhe hygrometer ( sensor i lagështisë).

Samsung Galaxy S4 fillimisht është shitur me ngjyrë të zezë dhe të bardhë, mirëpo kompania ka paralajmëruar se gjatë verës do ti nxjerr edhe ngjyra tjera si të kaltër, vjollcë, të kuqe, kafe dhe rozë.

Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3 – Hapësira për ruajtjen e të dhënave

 • Galaxy S4 – 16/32/64GB, me microSD
 • Galaxy S3 – 16/32/64GB, me microSD

S4vsS3 krahasimi (6)

Një tjetër të mirë qe këta dy smartphone posedojnë është përfshirja e vazhdueshme e slotes microSD. Kjo ju mundëson më lehtësi të zgjeroni hapësirën për të dhëna. Ajo gjendet nën kapakun e baterisë, afër slotes për kartelën SIM.

Duke pasur një slot atëherë kapaciteti maksimal për zgjërim është 64GB për të dy smartphone-t, tek ne shiten versione që posedojnë hapësirën për ruajtje të integruar 16GB. Hapësira e integruar për këto modele nuk është aqë e rëndësishme përderisa posedojnë sloten microSD. Hapësira e integruar tek S4 me kapacitet 16 GB, në dispozicion për shfrytëzim e ka vetëm 9.5 GB e cila është me ulët krahasuar me S3 që e ka 11.2 GB.

Aktualisht, këto modele nuk lejojnë instalimin e aplikacioneve direkt në kartën microSD, por kompania Samsung e ka konfirmuar se do të vijë edhe ai opsion në përditësimin e ardhshëm.

Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3 – Procesori

 • Galaxy S4 – Snapdragon 600 4/8-bërthamor 1.9GHz, 2GB RAM
 • Galaxy S3 – Exynos 4212 4-bërthamor 1.4GHz, 1GB RAM

Para se të lansohet Galaxy S4, është përfolur shumë se do të ketë një version me procesor 8-bërthamor mirëpo ja që kompania ketë e ka bërë në dy versione që janë me 4 dhe 8 bërthama. Modeli që posedojmë ne është 8-bërthamor dhe ka çipin Snapdragon 600, i cili përdor arkitekturën Krait, dhe është 1.9GHz. Më rëndësi është se nëse blini Galaxy S4 me versionin 4-bërthamor nuk duket se është shumë më e fuqishëm se versioni 4-bërthamor Exynos 4212 më 1.4GHz tek Galaxy S3.

Galaxy S4, me 2GB RAM memorie dyfish më tepër se paraardhësi i tij i cili posedon 1GB. Dallimi nuk vërehet në gjëra të përditshme përderisa nuk i fusni në ndonjë provë të vërtetë.

Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3 – Ekrani

 • Galaxy S4 – 1080p 5 inç, Super AMOLED
 • Galaxy S3 – 720p 4.8 inç, Super AMOLED

 S4vsS3 krahasimi (2)

Ekrani tek Galaxy S4 në dukje të parë vërehen vetëm disa përmirësime të thjeshta ne krahasim më S3-shin, mirëpo siç e kemi shfaqur edhe në foton me lartë është një përmirësim i madh si nga dizajni i jashtëm gjithashtu edhe nga brenda. Galaxy S4 është shtypur me 0.2 inç shtesë të ekranit pa bërë trupin e pajisjes më të gjerë, mirëpo duke e eliminuar një pjesë të poshtme.

Galaxy S3 pavarësisht që është me definicion të lartë 720p dukshëm mund të vërehet ekrani nga ai i modelit S4. Ky model ka ekranin Super AMOLED PenTile, i cili ka një strukturë të pabarabartë të pikselëve që redukton në imazhe të mprehta dhe në veçanti vërehet tek teksti.

Të dy modelet posedojnë Super AMOLED me teknologjinë mbrojtëse Gorilla Glass, ne modelin S3 është përdorur Gorilla Glass 2 kurse në ketë fundit Gorilla Glass 3. Në të dy pajisjet gjithashtu mund të operohet nën dritën e diellit.

Platforma dhe Softueri

Galaxy S4 vjen me versionin e gatshëm Android 4.2.2 Jelly Bean me ndërfaqen TouchWiz për përdorues të Samsung-ut. Kurse modeli i mëhershem Galaxy S3 në fillim është lansuar me versionin e Android-it 4.0 Ice Cream Sandwich, edhe pse një përditësim është lëshuar Android 4.1.2 tanimë i vjetër. Ndryshimi i tyre këtu është se Galaxy S3 posedon një version pak me ndryshe të TouchWiz-it dhe nuk funksion ndonjë nga karakteristikat e softuerit të ri që tani shfaqen në modelet e reja.

Edhe pse dy ndërfaqet e përdoruesit (UI) teknikisht janë TouchWiz, ndërfaqja në S4 është dukshëm me e  ndryshëm, me atë që është në S3. Menyja e Settings-ave në S4 është e ndarë duke përdorur lart, si Connections, My Device, Accounts dhe More, ndërsa tek S3-shi ato janë në kolonat vertikale.

Pastaj tek S4 janë disa shërbime të reja të softueri që nuk janë tek S3. Kryesore ndër këto janë Eye Scroll, Air Gesture dhe S Translator. Eye Scroll i bë me dije S4 kur përdoruesi i tij ka mbaruar leximin e tekstit të shfaqur në ekran duke lëvizur kështu në pjesën tjetër pa pasur nevojë të shkohet manualisht Next, ndërsa Air Gesture është projektuar për të ju mundësuar kontrollin e pajisjes pa prekur ekranin fare (shih ilustrimin në videon më poshtë). S Translator bën pikërisht atë që i thua, përkthimin e fjalive në gjuhë të ndryshme.

Kamera

 • Galaxy S4 – 13 Megapikselë, ajo frontale 2 megapikselë
 • Galaxy S3 – 8 Megapikselë, ajo frontale 1.9 megapikselë

Samsung ka punuar shumë në përmirësimin e teknologjisë së kamerës në modelin e fundit Galaxy S4, duke i futur 13 megapikselë në atë të pasmen kurse atë frontale 2 megapikselë në modelin e më hershem ishte 8 megapikselë dhe 1.9 megapikselë. Megjithatë, në testimin tonë tek të dy modelet kemi parë se performanca e S4, ishte vetëm pak më e mirë se sa tek S3, kjo mund të vërehet vetëm kur barten fotografitë tek kompjuteri, mirëpo jo nepër pajisjeve.

Të dy modelet janë shumë të mira në marrjen e fotove, janë të freskëta, të gjalla dhe shfaqin një shkëlqim sa i përket opsioneve, Galaxy S4 posedon më shumë opsione se sa modeli Galaxy S3 si psh. Eraser, Animated Photo dhe Sound & Shot mode.

Me opsionin Eraser që është shumë i dobishëm ju mund të hiqni objekte që aksidentalisht i ka kapur kamera në lëvizje. Animated Foto është një tipar i njëjtë si Cinemagraph që është gjithashtu në telefonat Nokia Lumia, që ia jap përdoruesit mundësinë e krijimit të imazheve GIF (në lëvizje) duke përdorur S4. Sound & Shot është gjithashtu një tipar tjetër i ri që nuk eksiton në Modelin Galaxy S3.

Kemi bërë disa test fotografi të tyre duke paraqitur kështu dallimin në mes kamerës

Bateria

 • Galaxy S4 – 2600 mAh
 • Galaxy S3 – 2100 mAh

Jeta e baterisë tek Galaxy S3 ka qenë një problem i vogël me fuqinë 2100 mAh e cila vështirë  e mbante smartphone-in gjallë për një ditë të plotë sipas përdorimit normal. Kompania në modelin e ri S4 është përpjekur të përmirësoj ketë çështje duke e fuqizuar atë me 2600 mAh e cila në krahasim me S3 qëndron një ditë të plotë pa pasur nevojë të mbushet.

Të dy modelet e kanë baterinë që është tërheqëse (e lëvizshme), diçka që kompania e ka bërë gjithnjë tek smartphone-t e saj Android, kështu që është një opsion për të ndërruar/shtuar një bateri nëse ju paraqitet nevoja.

Përfundim

Samsung Galaxy S4 pra është vërtet një smartphone më karakteristika më të mira se Galaxy S3, duke u shfaqur kështu me kamerë, ekran, performancë dhe gjallërim të softuerit paksa më të mirë. Kurse Galaxy S3 edhe pse ka kaluar një vit pas lansimit të tij ende llogaritet si një smartphone më të mira.

Sipas krejt kësaj më sipër, arsyet nuk janë të mëdha për blerjen e S4 nëse veç posedoni modelin S3, kurse tek ata që dëshirojnë të kenë njërin prej tyre u sugjerojmë ta marrin modelin e ri Galaxy S4 sepse çmimi i tyre tek ne dallon pak, dhe pse mos ta keni një smartphone me specifika më të larta. |ameble|

Krahasim: Kualiteti i fotografisë në iPhone

Krahasim: Kualiteti i fotografisë në iPhone

Në këtë artikull është bërë krahasimi i fotografive të nxjerra nga aparatet e të gjithë versioneve të iPhone-it prej kur versioni i parë i tij u publikua në vitin 2007.

Krahasimet janë bërë në mes (Gjenerates së parë të iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, dhe iPhone 5).

Këtu mund të vëreni dallimet në secilin nga tre rastet që kemi prezantuar në të cilën shfaqen imazhet origjinale të secilit dhe imazhet e detajuara përmes(zoom).

Cili iPhone sipas jush ka kualitetin më të mirë të fotografisë ?

ameble1

ameble2

ameble3

 

|ameble|

Galaxy S3 vs Lumia 920 (Microsoft sulmon Samsung)

Galaxy S3 vs Lumia 920 (Microsoft sulmon Samsung)

Microsoft ka publikuar një video të re promovuese për smartphone-in Nokia Lumia 920 në konfrontim me kamerën e modelit të kaluar Samsung Galaxy S3. Brenda kësaj video të Microsoft-it, personazhi Ben vë bast me Brittany për 100$ që Nokia Lumia 920 e tij me Windows Phone mund të kap foto me të mira sesa Samsung Galaxy S3 i saj.

Edhe pse në mes Galaxy S3 vs Lumia 920 duket çart së smartphone-i Nokia fiton, Brittany ndrron smartphone-in e saj me Nokia Lumia 920.

Në kësi lloj krahasimi do të ishte interesant nëse Microsoft do të bëjë bastin me smartphone-in e ri Galaxy S4 i cili sapo është lansuar nga Samsung. “Nokia Lumia 920 posedon teknologjinë e kamerës PureView me stabilizim optik të fotove dhe lente Carl Zeiss që kap fotot dhe videot pa turbullime, edhe në qoftë se dora jote është në lëvizje ose jeni në kushtet më dritë të mangët.” |ameble|

[youtube id=”c6UMmqUwkFU” width=”600″ height=”350″]

Samsung Galaxy S4 vs iPhone 5

Samsung Galaxy S4 vs iPhone 5

Pasi që tani më është e njohur për të gjithë ekzistenca e një konkurrence të madhe në mes dy gjigantëve Samsung dhe Apple , ose Apple dhe Samsung, ku secili në mënyrën e vet është duke u munduar të përshkruaj produktin e vet si ideal për konsumatorin. Është fjala për smartphone-t e fundit të prodhuar, Samsung Galaxy S4 dhe iPhone 5.

Çfarë dallohen ato në mes vete dhe cili do të pozicionohet më mirë në treg, mvaret nga karakteristikat e tyre, shërbimet që mund të kryhen me to si dhe nga vet konsumatori se cilin brend e preferon më shumë.

Më poshtë kemi bërë një krahasim në specifika kryesore nga Samsung Galaxy S4 dhe iPhone 5.

Sistemi Operativ

Samsung Galaxy S4 ka të instaluar sistemin operativ Android 4.2.2 ndërsa iPhone 5, sistemin iOS 6.

Ekrani i pajisjes

Nga pikëpamja e madhësie së ekranit, ekrani i Samsung S4 është 5 inç dhe është dukshëm më i madh në krahasim me iPhone 5 i cili është 4 inç.

Teknologjia e ekranit dhe rezolucioni

Ekrani i Samsung Galaxy S4 është Super Amoled dhe ka rezolucion 1080 x 1920 pixela, ndërsa ekrani i iPhone 5 është IPS LCD me rezolucion 640 x 1136 pixela.

Pesha

Galaxy S4 peshon 130 g dhe është pak më i rënd se sa iPhone 5 i cili peshon 112 g.

Procesori

Procesori i Galaxy S4 është Exynos Pro 5, Octa-qore 1.6GHz ndërsa i iPhone 5 Apple A6, Dual core, 1.2 GHz. Pra, vërehet një dallim shumë i madh, dhe si duket S4 është në një avantazh.

Mundësia për SD-Kartë

Samsung Galaxy S4 përkrah mundësinë e rritjes së hapësirës së brendshme deri në 64 GB, ndërsa iPhone 5 nuk e ofron këtë mundësi. Pra, supozojmë se keni ble një S4 me 16 GB hapësirë të brendshme dhe pas një kohe keni nevojë për më shumë hapësire, thjesht nëpërmjet SD kartelës ju mund të rritni hapësirën e brendshme deri në 64 GB në pajisjen e njëjtë. Ndërsa me iPhone 5 një gjë e tillë nuk është e mundur. Pra, keni blerë një iPhone 5 me 16 GB hapësirë të brendshme dhe pas një kohe keni nevojë për më shumë hapësire, ju jeni i kufizuar se pse iPhone 5 nuk e ka mundësinë e SD kartelës dhe ju duhet të ndërroni pajisjen tuaj me një model tjetër që ka më shumë hapësirë të brendshme, ose të lironi në mënyrë manuale hapësirën e mbushur.

RAM Memoria

Galaxy S4 ka të integruar 2 GB RAM që është më e madhe në krahasim me iPhone 5 i cili ka 1 GB RAM.

Kamera

Samsung po ashtu ka investuar edhe në kamerën e pajisjes së re. Kamera e pasme e Galaxy S4 është 13 Megapixel ndërsa ajo frontale është 2 Megapixel që në krahasim me kamerën e iPhone 5 është dukshëm në avantazh kamera e të cilit është 8 Megapixel ndërsa ajo fronatle është 1.2 Megapixel.

Këto ishin vetëm disa krahasime në aspektin harduerik të pajisjeve Galaxy S4 dhe iPhone 5. Por prapëseprapë, konsumatori është ai i cili vendos se cila pajisje është më e mira për të, sepse nuk qëndron gjithçka tek specifikat, por janë edhe disa gjëra që nuk mund të përshkruhen me fjalë. |ameble|[divider top=”0″]

iPhone 5: 4G LTE kundrejt 3G – Testimi i Shpejtësisë

iPhone 5: 4G LTE kundrejt 3G – Testimi i Shpejtësisë

Të nderuar vizitor të Ameble, në këtë video mund të shihni një krahasim të shpejtësisë së internetit në Iphone 5.  Në krahasim është testuar dallimi në mes teknologjisë të rrjeteve telefonike 4G LTE dhe 3G. Nga ajo çfarë shohim, shumё çartë vërejmë se 4G LTE është teknologji shumё mё e avancuar se 3G duke dëshmuar dallueshmërinë nё shpejtësi nё shkallen 100% sikur nё Download/Shkarkim po ashtu edhe në Upload/Ngarkim.

[youtube id=”g90QWPG7goM” width=”600″ height=”350″]

|ameble|  [divider top=”0″]

Krahasim: IOS 5.1 kundrejt IOS 6

Krahasim: IOS 5.1 kundrejt IOS 6

Dallimet themelore në mes  IOS 5.1 dhe IOS 6

Më poshtë në një përmbledhje të shkurtër kemi listuar dallimet thelbësore në mes versionit IOS 5.1 dhe IOS 6 të Apple “ IOS (Iphone Operating System)” sistemit operativ.

 • iOS 6 prezanton një koncept të ri të Passbook i cili mund të përdoret për të ruajtur informatat rreth e-tiketave në smartphonin tuaj, gjë të cilën IOS 5 nuk e dispononte.
 • iOS 6 ju mundëson që të përdorni aplikacionin Facetime përmes 3G ku më pare në IOS 5.1 ishte e mundur vetëm përmes rrjetit WiFi.
 • iOS 6 ka një version më të bukur dhe të përmirësuar të ueb shfletuesit Safari.
 • iOS 6 ka një opsion të ri i quajtur “VIP mailbox” që mundëson siguri më të lartë për posten elektronike private.
 • iOS 6 mundëson që Siri të përdoret në veturë në përputhje me konceptin “Eyes Free” përmes butonave në pjesën e timonit, gjë të cilën IOS 5.1 nuk e ka disponuar.
 • iOS 6 mundëson Siri-n në Ipad-in e ri.
 • iOS 6 ka një integrim më të mirë të rrjeteve sociale Facebook dhe Twitter në krahasim me IOS 5.1
 • iOS 6 sjell një version të ri të aplikacionit “Apple Maps(Hartave)” duke e bërë atë më atraktiv se më parë.

|ameble| [divider top=”0″]

 

 

iPhone 5 vs Samsung Galaxy SIII

iPhone 5 vs Samsung Galaxy SIII

Para 2 ditëve, Apple ka shpalosur smartphone të tyre të radhës, iPhone 5. Por, entuziastët kanë pritur më shumë. Edhe pse është më i shpejt se para-ardhësi i tij, a do të jetë kjo e mjaftueshme që ta luftojë konkurencën e ashpër, armatën e Android-it me në krye Samsung Galaxy SIII. Më poshtë një krahasim i specifikave harduerike.

  iPhone 5 Samsung Galaxy SIII
Sistemi Operativ iOS 6  Android 4.0.4
Dimenzionet 123.8 x 58.6 x 7.6mm 136.6 x 70.6 x 8.6 mm
Pesha  112 g  133 g
Madhësia e ekranit  4” 4.8”
Rezolucioni  640 x 1136  pixela  720 x 1280  pixela
Teknologjia e ekranit  IPS LCD Super AMOLED
Madhësia e baterisë Nuk dihet momentalisht 2100 mAh
Koha në Stand-by 225 orë 830 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 8 orë  11.6 orë
Lloji i Procesorit Apple A6  Exynos 4412
Specifikat e Procesorit Dual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA Quad core, 1400 MHz, ARM Cortex-A9
Kartela Grafike PowerVR SGX 543MP3 ARM Mali-400/MP4
RAM 1GB 1024 MB RAM / DDR2
Memoria interne 16/32/64 GB 16/32 GB
Mundësia për SD-Kartë Jo Po – Deri në 64GB SD-Kartë
Kamera e pasme 8 Megapixel  8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.4 F2.6
Flash LED  LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps)  Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 1.2 Megapixel 1.9 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML, HTML5 HTML, HTML5, Flash
Teknologjia e komunikimit LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B  HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Pozicionimi A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning  GPS, Glonass
Navigacioni Navigimi Turn-by-Turn Navigimi Turn-by-Turn, Navigimi me zë, Pikat e interesit (POI)
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi  802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Jo Përmes microUSB MHL adapterit

 

Sipas specifikave harduerike (dhe përderisa nuk kemi testuar ende një iPhone 5 mund të bazohemi vetëm në specifika harduerike), shihet se një smartphone që ka dalur në treg para 5 muajve është në garë të drejtpërdrejt me iPhone 5 i cili pritet të del në treg me 21 Shtator 2012. Çmimi është poashtu njëri prej faktorëve kryesor gjatë blerjes së një telefoni. Për momentin iPhone 5 Unlocked mund të para-porositet nga data 14 Shtator 2012 (sot) për 649.00$ (modeli 16 GB), 749.00$ (modeli 32 GB) dhe 849.00$ (modeli 64 GB). Në anën tjetër, një Samsung Galaxy SIII (16 GB, me mundësi për SD-Kartë për 64 GB më shumë) mund të porositet për 599.90$ nga Amazon.com.

Pa marrë parasysh, zgjedhja e smartphone është çështje e shijes, disa pëlqejnë iPhone kurse të tjerët Android. A do të mund të perballojë konkurencën e ashpër? Vetëm koha do të mund të tregojë. E në ndërkohë, cilin smartphone do të kishit zgjedhur ju?  |ameble| [divider top=”0″]

Krahasim: “Google Nexus 7” kundrejt konkurrencës

Krahasim: “Google Nexus 7” kundrejt konkurrencës

Ja, ku jemi një dite pasi morëm të dhënat zyrtare të Google që u bënë publike në sesionin e parë te “Google I/O 2012”. Siç e kemi cekur në lajmet e ditës së djeshme Google Nexus7 u promovua.

Me një procesor modern, katër-bërthamorë, ekran me rezolucion shumë të mirë dhe me versionin e fundit të Android-it, pa dyshim e bënë këtë tablet për të tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve nëpër bote, e veçanërisht kur mund ta kesh një të tillë për vetëm 199$ amerikan.

Por duke ditur çmimin e kësaj pajisje, ka disa gjëra te rëndësishme që duhet ti shqyrtojmë.

Së pari, le të flasim për tabletë të madhësisë 7inç ku mund të përfshijmë Samsung Galaxy Tab2 dhe Amazon Kindle Fire të cilët sillen me çmime nga 200 deri në 250 dollarë.

A janë këta tabletë më të mirë se Google Nexus7 ? Në fakt duke shikuar gjërat në letër nuk duket se këta dy tabletë të jenë ndonjë kërcënim serioz për tabletin e Google. Kjo është e vërtet përderisa nuk duket lidhja celulare përmes SIM kartelës të cilin e disponon Samsung Galaxy Tab2, apo dëshiron të kesh një pajisje e cila përfaqëson një libër virtual të përsosur gjë të cilën e disponon Amazon Kindle Fire.

Natyrisht se e vërteta e madhe do të dihet pasi ky tabletë të vij në duart tona dhe ta testojmë se çfarë saktësisht përmban dhe si po funksionon, por për këtë duhet të presim edhe disa javë para se kjo të ndodhë. Deri atëherë, le të shikojmë specifikat dhe të analizojmë krahasimin e Google Nexus7 me tabletët me çmim dhe madhësi te njëjtë. |ameble|

Google Nexus 7 Samsung Galaxy Tab2 (7”) Amazon Kindle Fire
Platforma Android 4.1
Jelly Bean
Android 4.0
ICS
Android 2.3 Gingerbread
Ekrani 7″
IPS LCD
7″
Super PLS LCD
7″
IPS LCD
Rezolucioni 1280×800
216ppi
1024×600
170ppi
1024×600
170ppi
Trashësia 0.41″ (10.5mm) 0.41″ (10.5mm) 0.45″ (11.4mm)
Pesha 11.99 oz (340 g) 12.13 oz (344 g) 14.57 oz (413 g)
Procesori quad-core
NVIDIA Tegra 3
dual-core 1GHz dual-core 1GHz
TI OMAP 4
RAM 1GB 1GB 512MB
Kamera e pasme nuk ka 3.2MP kamerë fikse
720p video
nuk ka
Kamera e përparme 1.2MP 0.3MP nuk ka
Hapësira 8GB/16GB
nuk shtohet
8GB/16GB/32GB
shtohet
8GB
nuk shtohet
Konektimi Wi-Fi, NFC HSPA+
21.1Mbps
Wi-Fi 802.11 b,g,n
Bateria 4325mAh 4000mAh 4400mAh

[divider top=”0″]