Tag Archives

14 Articles
Lansohet Raspberry Pi 2 dhe ka çmimin vetëm 35$

Lansohet Raspberry Pi 2 dhe ka çmimin vetëm 35$

Në vitin 2012 ishte lansuar modeli i parë i Raspberry Pi, një mini kompjuter me një kosto të ulët dhe sot, pas 3 viteve, është lansuar edhe pasardhësi i tij Raspberry Pi 2 me çmim të njëjtë por me karakteristika harduerike më të mira.

Raspberry Pi 2 ka të integruar një procesor me katër bërthama me shpejtësi prej 900 MHz, kartelën grafike me shpejtësi 250 MHz dhe 1 GB RAM memorie.

Dallimi me modelin paraprak qëndron tek përmirësimi i harduerit duke u nisur nga procesori i cili ishte tek modeli i parë vetëm 700 MHZ. Kartela grafike te modeli i ri është më e mirë e cila mund të deshifrojë video të plota HD me shpejtësi 30 pamje në sekondë. Po ashtu është rritur edhe numri i USB portave nga dy në katër, ndërsa pjesët e tjera sikurse HDMI, porta microSD, porta Ethernet dhe porta për kufje janë mbet të njëjta.

Padyshim, performanca e Raspberry Pi 2 është rritur dhe ajo do të ndryshon varësisht se për çka do të përdoret, thuhet në iventin e njoftimit.

Çmimi i Raspberry Pi 2 i cili vjen me pllakën amë me procesor dhe komponentë  të tjerë integrues ka çmimin vetëm 35$ dhe që nga sot është në shitje. /ameble

Xbox One Smartwatch vjen vitin e ardhshëm

Xbox One Smartwatch vjen vitin e ardhshëm

Xbox One smartwatchMicrosoft kohët e fundit ka lansuar pajisjen e re wearable, Microsoft Band, kurse tani thashethemet janë se kompania është duke punuar në një pajisje tjetër të ngjashme, Xbox One Smartwatch.

Edhe kjo do të jetë e fokusuar në shëndetin dhe fitnesin, ky lajm vjen nga një furnizues aktual i Microsoft-it. Një udhëheqës i kompanisë Exertis (një nga furnizuesit e Microsoft-it) ka thënë se kompania ka në plan të nxjerr pajisje të tilla për vitin e ardhshëm.

Xbox One Smartwatch pritet të jetë një multi-platformë ngjashëm si Microsoft Band, e cila mund të jetë e përshtatshme me iOS, Android dhe Windows Phone.

Ende nuk është konfirmuar asgjë nga vetë kompania, mirë për çfarëdo informate zyrtare ne do të njoftojmë më kohë. /ameble

Kabllo e re e Samsung-ut mundëson mbushjen e baterisë se pajisjeve tjera

Kabllo e re e Samsung-ut mundëson mbushjen e baterisë se pajisjeve tjera

Samsung së fundmi ka nxjerr një aksesor të ri ku ju mundëson që nëpërmes smartphone-it apo tabletit tuaj Samsung të mbushni pajisje të tjera me energji. Kjo nuk është diçka e re, eksitojnë produkte të tilla edhe nga Lenovo apo kompanitë tjera që ofrojnë këtë funksionalitet, por për kompaninë Samsung është diçka e re sepse si duket do ta shfrytëzoj në familjen e saj të Gadgets-ave.

Samsung Power Sharing Cable

 

Ky produkti, zyrtarisht quhet “Samsung Power Sharing Cable,” dhe ju mundëson që jetën ekstra të baterisë që keni shembull, në Galaxy S5, Galaxy Tab S, Galaxy Alpha, Galaxy Avant ose Galaxy Note 4 të shfrytëzoni të çdo produkt që posedon portën microUSB. Kjo i bie që njëra anë e kabllit vendoset në portën e Smartphone-it të lart-përmendur dhe ana tjetër në ndonjë smartwatch, Bluetooth Speaker, apo edhe në ndonjë smartphone tjetër.

Samsung tanimë ka filluar me shitjen e kësaj kabllo për 19.99$ ku gjithashtu për përdorim i nevojitet një aplikacion i veçantë i quajtur “Power Saving” që mund të shkarkohet nga Google Play ose Samsung Apps. /ameble

Zyrtare: Lansohet ora e mençur Samsung Gear S

Zyrtare: Lansohet ora e mençur Samsung Gear S

Samsung Gear S 1Samsung sapo njoftoi për orën e mençur e koduar si Samsung Gear S e cila vjen me sistemin operativ Tizen nga vet prodhuesi Samsung.

Samsung Gear S përmban ekranin e lakuar Super AMOLED 2 inç me rezolucion prej 360 x 480 pikselëve i përkrahur nga procesori 2-bërthamor me shpejtësi prej 1GHz, 512MB RAM memorie dhe 4GB hapësirë të brendshme.

Samsung Gear S përkrahë teknologjitë 3G, Bluetooth dhe WiFi, dhe mund të përdoret si pajisje në vete ose në kombinim me smartphone.

Samsung Gear S ka të integruar një bateri të fuqisë prej 300 mAh e cila ofron përdorimin e orës deri në dy ditë si dhe është e  certifikuar me standardin IP67 që tregon se pajisja është rezistente ndaj pluhurit dhe ujit.

Samsung Gear S do të jetë në shitje nga tetori, ndërsa momentalisht nuk ka detaje për çmimin e orës së mençur. /ameble

Edhe Microsoft Smartwatch mund të lansohet ketë vit

Edhe Microsoft Smartwatch mund të lansohet ketë vit

Windows-SmartwatchMe prezantimin e orëve të mençura (smartwatch) me Android Wear nga Google javën e kaluar, zyrtarisht ka filluar gara për këto pajisje. Për Apple që një kohë të gjatë është përfolur se është duke punuar në një pajisje të tillë, kurse tani thashethemet janë se edhe Microsoft mund të prezantoj orën e saj të mençur diku nga muaji Tetor.

Lajmi vjen nga portali Tom’s Hardware, i cila jap informata të reja në lidhje me pajisjen smartwatch nga Microsoft. Përveç lajmit që thuhet se pajisja pritet të lansohet në muajin Tetor, ata japin edhe një lajm tjetër i cili ka të bëj me dizajnin e kësaj pajisje. Sipas tyre pajisja do të duket më shumë si FuelBand e Nike-s dhe jo si disa pajisje tjera p.sh. Samsung Gear apo LG G Watch.

Ky raport shkruan se Microsoft Smartwatch do të posedoj ekran, do të përfshijë 11 sensorë dhe pritet të jetë i përshtatshëm me shumicën e platformave tjera, që do të thotë së do të jetë në gjendje të sinkronizohet me pajisje si iPhone dhe Android.

Shpresojmë të shohim ketë pajisje të përfolur gjatë këtij viti. Dhe nëse një pajisje e tillë nga Microsoft vërtetë do të ketë mundësi sinkronizimi me dy platformat iOS dhe Android atëherë do të ketë sukses. /ameble

Google Glass ndalohet për përdorim në kinematë e Anglisë

Google Glass ndalohet për përdorim në kinematë e Anglisë

Google Glass FeaturedGoogle Glass në tregun e Anglisë ka arritur javën e kaluar, por pajisja në ketë vend ka filluar t’i kundërvihet shqetësimeve të privatësisë. Gazeta britaneze The Independent ka raportuar se Google Glass është ndaluar zyrtarisht nga VUE, një kompani e madhe e kinemave në ketë vend.

Kjo nuk është hera e parë që Google Glass goditet kështu me shpejtësi. Pajisja është ndaluar tashmë nga një numër i madh i bizneseve në SHBA, duke përfshirë zinxhirin e kinemave të pavarura Alamo Drafthouse, kazinove Caesars Palace në Las Vegas, dhe një numër restorantesh dhe kafenesh të vogla në të gjithë vendin. Vitin e kaluar qeveria e Anglisë gjithashtu është akorduar për ndalimin e përdorimit të Google Glass nga shoferët në rrugë.

Edhe Google pajtohet që Glass nuk duhet të përdoret në teatër apo kinema. Kompania thotë se kjo pajisje duhet të trajtohet si çdo pajisje tjetër mobile, të cilat gjithashtu nuk përdoren në disa vende. Një nga çështjet më të mëdha është aftësia e incizimit të videove fshehurazi në publik, kështu që kur përmenden kinemaja, është e kuptueshme. /ameble

Asus po punon në një smartwatch të lirë

Asus po punon në një smartwatch të lirë

Asus SmartwatchThashethemet e fundit janë se kompania Asus po planifikon të lansoj një smartwatch me Android Wear me një çmim të lirë. Sipas një raporti nga TechCrunch, ky smartwatch pritet të lansohet në Shtator dhe do të jetë me ekran Amoled dhe çmimi i tij do të jetë ndërmjet 99$ (72) dhe 149$ (108).

Emri i njohur @evleaks nuk mund të jap detaje më shumë, por përmend duke thënë se kjo orë e mençur nga Asus është koduar Robin dhe synon të jetë pajisja më e hollë e kësaj kategorie.

Nëse lajmi është i vërtetë, atëherë me çmimin e spekuluar ky model mund të jetë një konkurrues i madh ndaj Samsung Gear Live, Motorola Moto 360, dhe LG G Watch të cilët u prezantuan në ngjarjen Google I/O gjatë kësaj jave. /ameble

Samsung po zhvillon Smartwatch që funksionon pa Smartphone

Samsung po zhvillon Smartwatch që funksionon pa Smartphone

Galaxy Gear watchSamsung thuhet se është duke punuar në një smartwatch që nuk ka nevojë për sinkronizim me smartphone, për të funksionuar.

Wall Street Journal ka raportuar se prodhuesi i Koresë së Jugut është në bisedime me operator të ndryshëm të telekomunikacionit në mënyrë që të sjell pajisjen në një telefon të vetëm. Përdoruesit do të mund të bëjnë thirrje drejtpërdrejt nga pajisja duke e mbajtur atë afër gojës.

Orët e mençura (smartwatch) që një kohë të gjatë kanë qenë në pritje si një e arritur e madhe në teknologji me prodhimin e tyre në rritje dhe dizajnet e reja për ketë vit dhe vitet në vijim. Samsung kësaj radhe është duke krijuar diçka që nuk ka nevojë për smartphone.

Telefoni smartwatch që vjen nga Samsung pritet të posedoj sistemin e vet operues dhe është thënë se do të prezantohet në muajin Qershor ose Korrik. /ameble

Samsung Gear Solo si opsion kartelën USIM

Samsung Gear Solo si opsion kartelën USIM

Samsung ka bërë shumë gjëra interesante për të shtyrë përpara sistemin e orëve të mençura (smartwatch). Samsung Galaxy Gear nuk ka qenë një ndër ato më të mirat, por me ketë pajisje kompania ka bërë diçka revolucionare duke sjell shumë opsione në tregun e orëve të mençura, që me pas kompani të ndryshme kanë kopjuar.

Tani si duket kompania është duke bërë edhe diçka tjetër revolucionare. Thashethemet janë se Samsung është duke punuar në një orë të mençur që quhet Samsung Gear Solo, pjesë e familjes Gear. Thuhet se kjo orë e mençur nuk do të m’varet nga smartphone-i, do të ketë si opsion kartelën USIM (Universal Subscriber Identity Module) dhe pritet të shitet vetëm ne Koren e Jugut dhe do të jetë e ngjashëm si Samsung Gear 2.

Përderisa thuhet se do të jetë ne shitje vetëm ne Koren e Jugut, atëherë i bie që kjo pajisje do të jetë vetëm si një testim. /ameble

Google Glass shpëtoi jetën e një njeriu

Google Glass shpëtoi jetën e një njeriu

Për aftësitë e syzeve Google Glass kemi raportuar edhe me herët, për atë se mund të lexohen mesazhe, të bëhen fotografi, video, etj. mirëpo asnjëherë nuk është thënë se kjo pajisje mund të përdoret dhe për të shpëtuar jetë njerëzish.
The Boston Globe ka treguar një rast ku Doktori Steven Horng që punon tek Spitali i Bostonit gjatë kurimit të një burri ku truri i tij ishte i gjakosur, ai posedonte syzet Google Glass dhe të vetmen gjë që e dinte për pacientin ishte se pacienti kishte alergji ndaj disa barnave, por nuk e dinte prej cilave.

Pa pasur kohë ta linte pacientin dhe ti kërkonte barnat, prej të cilave pacienti i goditur nga një sëmundje kishte alergji, ai kërkoi të dhënat e pacientit në Google Glass, i gjeti informacionet dhe e stabilizoj gjendjen e pacientit.

[youtube id=”jnEdaslPtEg” width=”600″ height=”350″]

Ora e mençur “Toq” nga Qualcomm në shitje me numër të limituar

Ora e mençur “Toq” nga Qualcomm në shitje me numër të limituar

Ora e mençur Toq nga Qulacomm tani vjen në treg me ngjyrë të bardhë. Prodhuesi i çipave Qualcomm ka njoftuar për modelin së është me numër të limituar, dhe është në dispozicion më të njëjtën çmim 349 $ sikur modeli origjinal i zi.Qualcomm Toq

Toq përmban teknologjinë e ekranit Mirasol nga Qualcomm, që ofron një pamje më ngjyra të plota dhe është i lexueshëm edhe në rrezet e diellit që gjithashtu ndihmon në jetën e baterisë që mund të qëndroj deri në pesë ditë me një mbushje të vetme. Ky smartwatch përkrahë mbushjen e baterisë pa tela dhe posedon mundësinë me prekje (touchpad) nën ekran. Në vete përmban softuerin e vet i cili sinkronizohet me pajisjet Android për të shfaqur lajmërimet.

Ndryshe nga Samsung Galaxy Gear, Toq është i thjeshtë dhe jo i ngarkuar më funksione të shumta. Nuk posedon kamerë, mikrofon apo edhe spikerë. /ameble

Prezantohet ZTE Bluewatch në CES 2014

Prezantohet ZTE Bluewatch në CES 2014

Kompani kineze ZTE e njohur më mirë për prodhimin e tabletve dhe smartphone-ve këtë javë në CES 2014 ka prezantuar pajisjen e saj të re dhe të parë smartwatch në formën ZTE Bluewatch.

Smartwatch i ri nga ZTE është ende aktualisht në zhvillim e sipër dhe prezantimet që ata po bëjnë në ngjarjen CES në Las Vegas janë vetëm model prototip.

[youtube id=”8u9_1S5oOig” width=”600″ height=”350″]

ZTE Bluewatch është dizajnuar me shumë që të mbajë baterinë më gjatë, duke siguruar përdoruesit për përdorim më të gjatë duke bërë lidhjen me smartphone për të marr njoftimet, thirrjet apo mesazhet. ZTE ka njoftuar gjithashtu se janë duke zhvilluar një numër të aplikacioneve për pajisjen ZTE Bluewatch duke përfshirë aplikacione të rrjeteve sociale etj.

Për fat të keq nuk ka informata për çmimet ose disponueshmërinë e saj nëpër botë. /ameble