Tag Archives

193 Articles
Apple blen 70 milion ekrane për iPhone 8 nga Samsung

Apple blen 70 milion ekrane për iPhone 8 nga Samsung

Në shtator të këtij viti pritet të lansohet iPhone 8 nga Apple e cila pritet të vijë me 3 versione për përdoruesit e saj.
Apple planifikon të lansojë smartphonen e ri iPhone 8 me ekran prej 4.7 inch dhe me 5.5 inch iPhone 8 plus, ata planifikojnë që iPhone 8 të lansohet me ekrane OLED.
Sipas raporteve të fundit, Apple ka porositur më shumë se 70 milionë ekrane OLED të cilat janë të prodhuara nga Samsung i cili njihet si rival i madh i kompanisë Apple.

Samsung planifikon prodhimin e më shumë se 95 milionë ekraneve për Apple për shkak se pritshmëritë e porositjeve të iPhone 8 mund të tejkalojnë.
Ne gjithashtu mund të presim edhe performanca më të mira nga procesorët që do të përdoren në iPhone 8, po ashtu pritet që në iPhone 8 të lansohet edhe Wireless Charging.
Me lansimin e smartphoneve të rijnë pritet të lansohet edhe  iOs 11 në shtator.

Në moment që do të dalin fotot e para të telefonit të Apple ne do të ju njoftojmë./ameble.com

Nuk ka më Google Map Maker

Nuk ka më Google Map Maker

Ashtu siç edhe është pritur, Google ka njoftuar se ka mbyllur Google Map Maker. Kompania thotë se do të vazhdoj të sjell Map Maker si opsion në Google Maps, por ky mjet ashtu siç e kemi njohur ne, nuk është më.

Google Map Maker, mjeti për të edituar hartat e Google-it po i mbyll dyert. Kompania e kishte paralajmëruar këtë në muajin Mars, sidoqoftë opsioni për të edituar hartat do të jetë i integruar në versionet e ardhshëm të Google Maps.

“Ky përditësim do të na mundësoj që të fokusohemi në sjelljen e eksperiencës më të mirë në editim dhe përmbajtje në Google Maps në të dyja versionet, desktop dhe mobil. Do të vazhdojmë të sjellim karakteristika të reja që të bëjmë të mundur që mund të i bëni të gjitha sikur që jeni mësuar në Map Maker, si editimi i rrugëve etj, duke filluar nga marsi 2017 e tutje”.

Lajmi thekson se duke filluar nga sot, çdo editim në Google Maps nuk do të jetë në dispozicion në Map Maker, si përpjekje për të shtuar shpejtësinë e publikimit të editimeve. Google Map Maker ishte lansuar në vitin 2008, si ide për të i mundësuar secilit të bëj editime dhe sugjerime të përmirësimeve në rrugë, vende dhe mundësi të tjera në Google Maps. /ameble.com

Verizon pritet të blej Yahoo-në për 5 miliard dollarë

Verizon pritet të blej Yahoo-në për 5 miliard dollarë

Si duket Verizon Wireless do të jetë pronar i ri i kompanisë Yahoo, marrëveshja mes dy kompanive pritet të zyrtarizohet sot.

Yahoo Verizon

Sipas një raporti të fundit, Yahoo u ka thënë kompanive tjera të cilat ishin në interesim për blerje se Verizon e ka fituar marrëveshjen.

Verizon si duket do të paguajë 5 miliardë dollarë për blerjen e Yahoo-së, kjo normal që duhet të miratohet nga rregullatorët dhe të aksionarët e kompanisë.

Ende nuk është e qartë për kushtet e marrëveshjes në mes të dy kompanive, se a do të përfshihen të gjitha asetet e Yahoo-së apo jo!

Të gjitha detajet rreth marrveshjes së shit-blerjes pritet të bëhen publike sot në mes të dy kompanive. Krye-shefja e Yahoo-së Marissa Mayer nuk pritet të qëndrojë në kompani, pas kësaj marrëveshje. /ameble

Xiaomi konfirmon një ngjarje me 27 Korrik – prezantohet Mi Note 2!

Xiaomi konfirmon një ngjarje me 27 Korrik – prezantohet Mi Note 2!

Xiaomi ka konfirmuar zyrtarisht planet e saj për një ngjarje të madhe që mbahet më 27 Korrik, pas thashethemeve se një produkt i ri do të vijë në fillim të këtij muaji. Kompania nuk ka zbuluar asnjë detaj, por tashmë ne kemi disa informacione për atë se çfarë pritet nga ky organizim.

Xiomi ngjarja 727

Në të vërtetë është spekuluar se janë dy smartphone shumë mbresëlënës që pritet të prezantohen nga Xiaomi. I pari është Mi Note 2, që mund të jetë smartphone-i më i fuqishëm i kompanisë deri me tani. Është thënë se do të vijë me ekran 5.5-inç 1080p, procesorin Snapdragon 821, baterinë 3700mAh, kamerën e pasme 12-megapikselë me aperturë f/2.0, skanerin për gjurmë gishtash, hapësirën e brendshme 64/128GB si dhe 4/6GB RAM.

Xiaomi ka menduar edhe diçka më të lirë dhe si duket do të nxjerr në treg për buxhet të mesëm smarphone-in nga seria Redmi. Redmi 4 mund të vijë me një dizajn të lëmuar metalik, kamerën e pasme të dyfishtë, skanerin për gjurmë gishtash si dhe karakteristikat e brendshme mesatare që do të dal me çmim ndër 200$.

Kompania gjithashtu mund të na befasojë me diçka krejtësisht tjetër. Sidoqoftë gjithçka do të dihet nga data 27. /ameble

Apple feston 40 vjetorin e kompanisë

Apple feston 40 vjetorin e kompanisë

Gjiganti Apple u themelua 40 vjet më parë, më 1 prill 1976 nga i ndjeri Steve Jobs, Steve Wozniak dhe Ronald Wayne.

Kompania ka festuar ditëlindjen e tyre të 40-të duke shfaqur një flamur pirat në Infinite Loop selinë e tyre në Cupertino, Kaliforni, të cilën mund ta shihni në foton e  poshtme e cila ishte e postuar në llogarinë e tyre në Twitter.

apple-campus

Apple ka filluar në garazhin e Steve Jobs-it 40 vjet më parë dhe tani është një nga kompanitë më të vlefshme në botë.

https://youtu.be/mtY0K2fiFOA

Produktet e Apple janë bërë shumë të popullarizuara me teknologjitë si iPod, iPhone dhe iPad të cilat kanë ndryshuar edhe mënyrën se si njerëzit i përdorin ato. /ameble

Facebook blen aplikacionin që ndryshon fytyrën “Masquerade”

Facebook blen aplikacionin që ndryshon fytyrën “Masquerade”

Në qoftë se hapni Google PlayStore apo AppStore dhe kontrolloni listimet e aplikacioneve, atëherë mund të keni parë një aplikacion që është popullarizuar këto ditë, i quajtur Masquerade.

Masquare Facebook

Masquerade është një nga aplikacionet që ka marr popullaritet të madh shumë shpejt, e që tani sipas një njoftimi ky aplikacion është blerë nga Facebook.

Masquerade posedon lloje të ndryshme të filtrave që mund të futen në fytyrë dhe të ndryshohen derisa t’ju duket diçka e mirë. Si aplikacion të njëjtën gjë mund të bëjë edhe me video dhe pastaj mund të shpërndahet në rrjete sociale.

Facebook ka menduar se ky trend nuk do të zhduket për një kohë dhe kjo mund të jetë arsyeja pse ajo ka shpenzuar një shumë të pazbuluar për të blerë kompaninë që e ka zhvilluar këtë aplikacion.

Masquerade ka gjasë që filtrat e aplikacionit të tyre t’i fusin brenda aplikacionit Facebook. /ameble

Huawei P9 vjen me 6 Prill

Huawei P9 vjen me 6 Prill

Smartphone-i Huawei P9 është përfolur të vij në pranverë, ku tani saktësisht e dimë datën e prezantimit zyrtar të këtij smarphone-i. Një ftesë që është shpërndarë tregon se ky model i smartphone-it do të debutojë muajin e ardhshëm në një ngjarje të veçantë në Londër.

Huawei P9 lansimi

Ftesa, e cila eshte publikuar nga ueb-faqja Hungarian Tech2, zbulon planet e kësaj ngjarje të Huawei-it të Mërkurën me 6 Prill. Në të gjithashtu është përfshirë tagline “change the way you see the world” dhe më lartë janë simbolet “#oo.” Kjo mund të jetë si referencë që është përfolur për kamerën e dyfishtë të smartphone-it, 12-megapikselë të cilat janë të vendosura njëra afër tjetrës dhe mund të ofrojnë mënyra të reja për incizim të videove dhe fotove.

camera Huawei P9

P9 pritet të vij me ekran 5.2 inç 1080p, procesorin Kirin 950 Huawei, baterinë 3900mAh, 3GB RAM dhe 32GB hapësirën e brendshme për ruajtje.

Për këto dhe për të gjitha karakteristikat tjera pritet t’i shohim ditën e lansimit. /ameble

Huawei e Leica bashkohen për fotografi të smartphone-ve

Huawei e Leica bashkohen për fotografi të smartphone-ve

Leica MNë të kaluarën kemi parë se si disa kompani të mëdha të teknologjisë së lartë si Bang dhe Olufsen kishin arritur të integrojnë teknologjitë e tyre në smartphone. Pastaj, kemi parë të njëjtën gjë nga kompanitë Nokia e cila ka punuar me kompaninë Carl Zeiss për kamerat të smartphone-ve të tyre. Sidoqoftë, tani si duket është Leica ajo që ka bërë këso marrëveshjesh.

Në një njoftim, si nga Leica po ashtu edhe nga Huawei është njoftuar për një partneritet në të cilën të dy kompanitë do të punojnë së bashku për zhvillimin e kamerave për smartphone. Kjo do të thotë se në të ardhmen, është e mundur që ne mund të shohim logon e famshme, pikën e kuqe të Leica-së në disa nga smartphone-t Huawei.

Për fat të keq është e paqartë se çfarë do të jetë rezultati i këtij partneriteti, por të gjithë mund të presin diçka të mirë nga kjo.

Kompania Leica në të kaluarën është bashkuar edhe me kompani të tjera, si shembull me kompaninë Panasonic ku disa nga kamerat e kësaj kompanie janë me lente nga Leica.

Tani, mirë apo keq kjo marrëveshje bashkëpunimi me siguri se do të rezultojë në një smartphone me kamerë mbresëlënëse. Një bashkëpunim interesant dhe gjithashtu një shans e mirë për Huawei-n që të tërheq edhe me shumë klientë. /ameble

Foxconn thuhet se do të blej kompaninë Sharp për 6.24 miliard $

Foxconn thuhet se do të blej kompaninë Sharp për 6.24 miliard $

Foxconn puntoretMë herët është përfolur se kompania Foxconn është e interesuar në blerjen e kompanisë Sharp, gjithashtu është thënë se u ka ofruar një shumë prej 5.3 miliard dollarësh. Kjo rezulton në atë se thashethemet kanë qenë pjesërisht të vërteta, sepse tani është raportuar edhe nga Wall Street Journal, nga persona që janë të lidhur ngushtë me kompaninë dhe me këtë çështje. Atyre u është thënë se bordi i kompanisë Sharp ka miratuar propozimin.

Po themi pjesërisht e vërtetë, sepse si duket shuma e ofruar është shumë më e lartë se siç ishte raportuar me herët. Sipas këtij raporti, Foxconn është thënë t’i ketë ofruar rreth 6.24 miliard dollarë për të blerë kompaninë.

Se a do të ndodh në të vërtet apo kur do të zyrtarizohet kjo blerje, mbetet të shihet. /ameble

Ngjarja Samsung Galaxy S7 mbahet me 21 Shkurt

Ngjarja Samsung Galaxy S7 mbahet me 21 Shkurt

Për smartphone-at Samsung Galaxy S7 dhe Galaxy S7 Edge është vendosur të prezantohen me 21 Shkurt, para se të filloj ngjarja vjetore për pajisjet mobile, MWC (Mobile World Congress).

Kemi dëgjuar shumë për modelet e ardhshme të smartphone-ve nga Samsung, gjithashtu javët e kaluara kemi parë edhe si duken, kurse tani kemi datën zyrtare se kur do të prezantohen.

Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge

Imazhi i shfaqur me poshtë është paraqitur në ftesën e kompanisë që është në formë të kubit, por që ende nuk e dimë kuptimin.

Samsung unpacked 2016

Pra me 21 Shkurt, ditën e diel do t’i kuptojmë të gjitha. /ameble

Amazon prezanton dronin e ri për dërgimin e porosive (video)

Amazon prezanton dronin e ri për dërgimin e porosive (video)

Dy vjet më parë, krye-shefi i Amazon-it, Jeff Bezos kishte prezantuar dronin e parë me plan dërgimin e porosive në një segment prej 60 minutave, që më shumë ishte si reklamë se diçka që mund të arrihet. Tani në vitin 2015, sipas planit të atëhershëm ende nuk dërgohen porosi në atë mënyrë, mirëpo kjo nuk do të thotë që kompania e ka lenë anash ketë projekt.

Amazon gjatë fundjavës ka lëshuar një tjetër reklamë të re për ketë shërbim, duke paraqitur tani një dizajn të ri të dronit dhe disa detaje se si në të vërtetë funksionon kjo pajisje. Në video është paraqitur ylli i emisionit “Top Gear”, Jeremy Clarkson, i cili kohët e fundit është futur në partneritet me Amazon-in, për të zhvilluar diçka të re.

Droni i ri duket të jetë i lezetshëm. Dizajni i tij ndodhet diku në mes të një aeroplani dhe helikopteri, duke bërë të mundur zbritjen në tokë vertikalisht, por fluturimin në ajër horizontalisht. Si pajisje mund të udhëtoj deri në 25Km në shpejtësi 90km/h dhe ju gjen sipas vendndodhjes që markoni jashtë shtëpisë.

Kompania nuk ka treguar së kur në të vërtetë do të filloj me ketë projekt, edhe pse arsyeja kryesore për vonesën në lansim janë çështjet me shtetin. /ameble

Apple blen kompaninë FaceShift

Apple blen kompaninë FaceShift

Disa muaj më parë ishte përfolur se kompania Apple ka blerë kompaninë FaceShift, e cila posedon teknologjinë që regjistron lëvizjet e fytyrës. Apple nuk e kishte konfirmuar ketë, poqë pastaj doli se punonjësit e FaceShift-it e kishin hequr kompaninë Faceshift si vendin e tyre të punës, gjithashtu bordi i drejtorëve ishte zëvendësuar si një kompani që punon për Apple.

Për ata që janë kurioz ta dinë, thashethemet kanë dal të jenë të vërteta. Tani sipas një deklarate nga Apple për TechCrunch, është thënë se “Apple blen kompani të vogla të teknologjisë kohë pas kohë, dhe në përgjithësi nuk i diskuton qëllimin apo planet për to.”

Tani për ata që nuk e njohin FaceShift, kompania ka punuar me studio të lojrave dhe animacioneve. Teknologjia e tyre përfshinë mundësinë e regjistrimit të shpejt të lëvizjeve të fytyrës me anë të sensorëve.

Për momentin është e paqartë se për çfarë do ta përdorë Apple një kompani të tillë. /ameble