Tag Archives

96 Articles
Njihuni me lojën SpeedRunners

Njihuni me lojën SpeedRunners

Thonë që një fotografi vlenë sa një mijë fjalë. Po, një video ka peshën e sa fjalëve?

Më poshtë keni videon që flet për lojën SpeedRunners në gjuhën angleze, e prezantuar nga Rona Hoxha, 8 vjeçare. Kjo është një lojë platformë, që më së miri luhet me shokë online apo edhe në dhomën e ndejës me familje apo edhe mysafirë. Për më shumë shiqoni videon. |ameble|

Video: Njihuni me EVE Online

Video: Njihuni me EVE Online

Dëshironi të bëheni pilot luftarak? Pa problem! Dëshironi të bëheni pirat? Pa problem këtë ju mundëson EVE Online që është një lojë e stilit MMORPG (massive multiplayer online role playing game) për PC, e startuar në vitin 2003. Pa humbur shumë kohë listojmë disa fakte që duhet të dini për lojën:

 • Loja ka startuar në vitin 2003. Edhe pse është lojë 10 vjet e vjetër, grafika është përditësuar non-stop për të shfrytëzuar harduerin secilën herë e më të mirë.
 • Sipas informatave nga CCP (kompania që ka programuar lojën), momentalisht janë 300 000 abonues.
 • Pasi që loja luhet online, ju nevojitet lidhje interneti
 • Loja mund të provohet me Trial account për 14 ditë pa pagesë nga ueb faqja e lojës (21 ditë nëse dikush ju referon, për info lexo https://secure.eveonline.com/Buddy/)
 • Edhe nëse loja blehet, ajo duhet të paguhet për çdo muaj (me mundësi pagese me para të lojës)
 • Për çmime edhe informata më të hollësishme, vizitoni ueb faqen e lojës www.eveonline.com

Më poshtë kemi përgatitur një video dhe rekomandojmë që ta shikoni në Full HD (1080p). Shikim të këndshëm.
Videot zyrtare: https://ameble.gjirafa.com

 

Si të shkarkoni Pokemon Go për iPhone dhe Android?

Si të shkarkoni Pokemon Go për iPhone dhe Android?

Tek ne, gjithashtu në shumë shtete tjera ende nuk mund të shkarkohet aplikacioni zyrtar i lojës Pokemon Go nga App Store apo PlayStore, por prapë se prapë ekzistojnë mënyra tjera për të shkarkuar ketë lojë të famshme.

Pokemon Go Logo

Si të shkarkoni dhe instaloni lojën Pokemon Go në iPhone ose në çfarëdo pajisje tjetër iOS?

Përderisa Pokemon Go është në dispozicion në App Store, por nuk e shihni nga vendi se ku jetoni atëherë ndiqni udhëzimet tona se si të shkarkoni dhe të instaloni atë:

1. Dilni (bëni Sign Out) nga Apple ID e juaj,

Paraprakisht, ju nevojitet të bëni iPhone-in të besoj se jeni në një rajon ku mund ta shkarkoni Pokemon Go. Shkoni tek Settings, klikoni në “Apple ID” dhe bëni Sign Out. Tani kthehuni në Settings dhe zgjidhni General>Language & Region. Tani zgjidhni rajonin që jeni në US, New Zealand, Australia tani edhe UK, sepse nga të gjitha këto rajone jemi të sigurt se mund të shkarkohet Pokemon Go.

Pokemon Go (1)

2. Tani hapni App Store

Hapni App Store. Kërkoni lojën Pokemon Go dhe me siguri se ju shfaqet. Në qoftë se nuk ju shfaqet, zgjidhni një aplikacion kot pa pagesë për të shkarkuar, dhe “Krijoni një ID Apple të re”.

Kaloni nëpër procesin e krijimit të ID-së dhe zgjidhni “None” në menynë e faturimit (Billing), pastaj shtoni adresën sikur që jeni duke jetuar në US, New Zealand, Australia apo tani edhe UK.

Pokemon Go (2)

3. Shkarko Pokemon Go për iPhone 

Tani më siguri se mund të shkarkoni dhe instaloni Pokemon Go për iPhone ose për çfarëdo pajisje tjetër iOS. Më vonë kur Pokemon Go gjendet zyrtarisht edhe në rajonin se ku jetoni, atëherë mund të ktheni Apple ID-në tënde, edhe pse ka mundësi që ju duhet të re-instaloni Pokemon Go.

4. Tani luaj! 

Pokemon Go tani është i gatshëm për tu luajtur nga pajisja juaj iPhone!

Si të shkarkoni dhe instaloni Pokemon Go për Android?

Kurse nëse doni ta luani Pokemon Go në Android, atëherë udhëzimet e mëposhtme tregojnë se si mund të shkarkoni atë nga një uebfaqe e palës së tretë (jashtë PlayStore-it).

1. Shkarko File-in APK për Pokemon Go

Fillimisht duhet t’i mundësoni pajisjes tuaj Android për të instaluar dhe hapur aplikacionet nga vende tjera. Mbani mend kur ndryshoni ketë opsion duhet të jeni të sigurt dhe të besueshëm për aplikacione tjera që instaloni.

Pokemon Go (3)

Shkoni tek Settings, pastaj Security, kaloni poshtë në opsionin ku thotë ardhshëm të vendit ku ai thotë “Unknown sources” dhe ktheni në opsionin ON.

2. Shkarkoni Pokemon Go për Android

Tani ju duhet të shkarkoni File-in APG për Pokemon Go. Nga pasjisja juaj Android shkoni në uebfaqen Pokemon Go APK dhe shtypni “Download APK”. Përzgjidh “OK” dhe Pokemon Go fillon të shkarkohet.

Pokemon Go (4)

3. Instalo Pokemon Go për Android

Pasi që File-i APK është shkarkuar, shpalosni njoftimet me gisht nga lartë, zgjidhni Pokemon Go, pastaj shtypni “Install”. Pokemon Go fillon të instalohet, dhe ju mundëson ta luani menjëherë.

4. Tani luaj!

Pokemon Go tani është gati për të luajtur në pajisjen tuaj Android. /ameble

Nintendo njofton për konsolën e re NES që posedon 30 lojëra klasike

Nintendo njofton për konsolën e re NES që posedon 30 lojëra klasike

Kompania Nintendo ka njoftuar sot për Nintendo Entertainment System: NES Classic Edition, mini konsolën e re Plug-and-Play, e cila është shumë me e vogël se ajo origjinale dhe posedon 30 lojëra.

NES-Classic-Edition

Konsola pritet të shitet për 59$ dhe do është caktuar të lansohet më datë 11 Nëntor 2016. Përveç 30 lojërave, kjo pajisje në vete përmban një NES Classic kontroller, kabëllin HDMI dhe mbushësin. Kurse nëse dëshironi të keni edhe një kontroller ekstra, duhet të shtoni edhe 9.99$. Po i njëjti mund të punojnë në konsolat virtuale të lojërave NES, në të dy Wii U dhe Wii kur lidhet me Wii Remote.

Kurse sa i përket lojërave, më poshtë mund të gjeni listën e plotë të tyre, të cilat i posedon kjo konsolë e re:

 • Balloon Fight
 • BUBBLE BOBBLE
 • Castlevania
 • Castlevania II: Simon’s Quest
 • Donkey Kong
 • Donkey Kong Jr.
 • DOUBLE DRAGON II: THE REVENGE
 • Dr. Mario
 • Excitebike
 • FINAL FANTASY
 • Galaga
 • GHOSTS’N GOBLINS
 • GRADIUS
 • Ice Climber
 • Kid Icarus
 • Kirby’s Adventure
 • Mario Bros.
 • MEGA MAN 2
 • Metroid
 • NINJA GAIDEN
 • PAC-MAN
 • Punch-Out!!  Featuring Mr. Dream
 • StarTropics
 • SUPER C
 • Super Mario Bros.
 • Super Mario Bros. 2
 • Super Mario Bros. 3
 • TECMO BOWL
 • The Legend of Zelda
 • Zelda II: The Adventure of Link
Pokemon GO, thuhet se ka fituar 14 milionë dollar për dy javë

Pokemon GO, thuhet se ka fituar 14 milionë dollar për dy javë

Një raporti i fundit nga Superdata pretendon se loja deri me tani ka arritur 14 milionë dollar. 14 milionë dollar është një shumë e madhe e të hollave për një aplikacion që është lansuar vetëm dy javë më parë.

SuperData Pokemon-GO

Duhet gjithashtu të theksohet se loja ende nuk është në dispozicion në shumë vende të botës. Lansimi i saj ndërkombëtar u ndërpre për shkak të çështjeve me server.

Sidoqoftë, nuk jemi të sigurt se nga kush i kanë marrë këta numra Superdata, por perderisa këta numra nuk janë zyrtar nga Niantic/Nintendo apo edhe kompania The Pokemon, ndoshta tani për tani nuk duhet marrë si një vlerë nominale, por pak a shumë mund të jetë reale sepse kjo lojë pa dyshim së ka marrë botën. /ameble

Loja retro e fshehur në Gjirafa.com

Loja retro e fshehur në Gjirafa.com

Të gjithë jemi të njohur me lojën retro 8-bitsh Galaxy Atack, ku tani kjo lojë shfaqet edhe në gjirafa.com. Ajo paraqitet kur ju hyni në ndonjë faqe gabim që nuk ekziston (404).

Gjirafa Loja

Loja e fshehtë në domain-in e gjirafa.com paraqitet vetëm nëse gaboni adresën, dhe pastaj mund të luani me tastet majtas/djathtas dhe space. Mund të themi që është një lojë e thjeshtë por që të bën pak a shumë të varur.

Një opsion që i mungon është ruajtja e pikëve ku shpresojmë që në të ardhmen do t’i ruaj edhe pikët e lojtarëve dhe të listoj rënkimet, natyrisht për ata përdorues që janë të regjistruar në gjirafa.com.

Provoni tani www.gjirafa.com/loja dhe postoni rezultatet me screenshoot. /ameble.com

PlayStation 4 ka kaluar numrin 30 milionë të shitjeve (Video)

PlayStation 4 ka kaluar numrin 30 milionë të shitjeve (Video)

Asgjë e fshehtë. PlayStation 4 është konsola me e shitur në botë dhe për ketë Sony ka arsye të lavdërohet. Po me të njëjtën pajisje kompania tani ka prekur një numër tjetër të shitjeve që përbën 30.2 milionë njësi në mbarë botën. Shumë…vërtet shumë!

Video më poshtë është video praktike e bërë nga ne, dy vjet më parë.

Kryeshefi i Sony Computer Entertainment, Andrew House, ka dal para medieve dhe si gjithmonë ka falënderuar tifozët për ketë arritje.

“Jemi sinqerisht mirënjohës që fansat e lojërave nga e gjithë bota kanë vazhduar të zgjedhin PS4 si opsionin më të mirë për të luajtur që nga lansimi dy vjet më parë.

2015 ka qenë viti më i mirë për konsolën PS4, ka thënë ai. /ameble

Audio Technica prezanton dy modele të reja të kufjeve për lojëra

Audio Technica prezanton dy modele të reja të kufjeve për lojëra

Kur është fjala për kufje (headphones) që përdoren kryesisht për lojëra, fansat e këtyre ndoshta me shumë i njohin markat si Turtle Beach, Razer dhe Steelseries. Megjithatë, dy apo tri vjet më parë prodhuesi australian i pajisjeve audio, Audio Technica kishte hyr në tregun e kufjeve, ku tani edhe ka prezantuar dy modele të reja.

Këto modele vijnë në formën ADG1x dhe AG1x. Mund t’ju vije çudi se pse emërtimi i këtyre modeleve duket pak a shumë i njëjtë me disa modele më herët (dikush mund t’i njoh), kjo është për shkak se kanë përmirësuar versionet e kaluara, kufjet ADG1 dhe AG1 nga 2013-ta. Kështu që, nëse dikush i ka blerë modelet e më hershme dhe i ka pëlqyer ato, apo ndoshta nuk keni qenë të kënaqur me kualitetin, atëherë shpresojmë se këto të tashmet do të jenë më të mira.

Të dy kufjet posedojnë tipare të reja, përveç kualitetit, posedojnë mbushësin së bashku me Pad-in që duket të jetë me i rehatshëm, kabllo bazë e kufjeve është bërë më e gjatë, 1.2m dhe gjithashtu do të kenë një telekomandë që mund të rritet dhe ulët zëri.

Të dy modelet pritet të dalin në treg më datë 3 Dhjetor, me çmim rreth 290$. /ameble

Loja Angry Birds Stella arrinë 30 milionë shkarkime

Loja Angry Birds Stella arrinë 30 milionë shkarkime

Angry Birds StellaVersioni Stella nga Angry Birds ishte lansuar më 4 shtator 2014 dhe që nga ajo kohë e deri më sot, ka arritur të shënojë më shumë se 30 milionë shkarkime. Një sukses i ri historik  i kompanisë Rovio.

30 milionë shkarkime për vetëm 7 muaj, tregon se loja Angry Birds është ende e popullarizuar dhe ende e pëlqyer për lojtaret. Statistikat e fundit tregojnë se Angry Birds Stella POP në katër javët e para pas lansimit global është shkarkuar më shumë se pesë milionë herë.

Me përditësimit ‘Lily lagune’, lojtaret do të jenë në gjendje të luajnë lojën e re edhe nëpërmjet njëzet nivele të tjera, e cila njëkohësisht shton më shumë jetëgjatësi të lojtareve në lojë.

Heini Kaihu, Shef i Studio në Rovio, thotë: “Ashtu si të gjitha lojrat nga Angry Birds, Angry Birds Stella POP ka arritur një sukses të gjerë globalisht, por ne jemi të kënaqur sepse loja ka një pas një interesim tek gjenia femërorë, sidomos në SHBA.

Për ata që ende nuk e kanë shakruar lojën Angry Birds Stella, atë mund ta bëjnë nga linqet e më poshtme:

Platforma Android – Angry Birds Stella

Platforma iOS – Angry Birds Stella /ameble

Emri i konsoles së re është Nintendo NX

Emri i konsoles së re është Nintendo NX

Nintendo logoNintendo më herët ka njoftuar se do të zhvilloj lojëra për smartphone, kurse tani në një konferencë të mbajtur nga kjo kompani janë zbuluar disa detaje në lidhje me gjeneratën e re të lojërave konsolë të re, Nintendo NX. Kompania nuk ka zbuluar ndonjë informacion tjetër për konsolen Nintendo NX, e gjitha që e dimë tani për tani është emri i koduar. Është thënë gjithashtu se konsola e re do të vijë me harduer të ri dhe do të paraqitet me një koncept tjetër të lojës.

Nintendo si kompani ka pasur një sukses të madh me konsolen e tyre origjinale Wii, në anën tjetër modeli Nintendo Wii U nuk ka pasur ndonjë sukses të madh dhe kështu do të jetë interesante të shohim se çfarë do të arrij gjenerata e re. Shpresojmë nga kompania se ka mësuar nga gabimet e bëra me konsolen Wii U, dhe gjithashtu shpresojmë se konsola e re të bëhet edhe me e popullarizuar se konsolat e mëparshme si Wii, SHKP, Nintendo 64 etj.

Ende nuk ka detaje se kur do të lansohet kjo konsolë, Nintendo ka thënë se konsola dhe një platformë të re e lojërave janë në zhvillim e sipër dhe kështu nëse shohim informata të reja do të informojmë me kohë. /ameble

DotA 2 ka kaluar numrin 1 milionë të lojtarëve në kohë të njëjtë

DotA 2 ka kaluar numrin 1 milionë të lojtarëve në kohë të njëjtë

DotA 2Sipas raporteve të fundit, DotA 2 gjatë kësaj fundjave ka arritur të thyejë rekordin 1 milionë të përdoruesve. Për ata që nuk e kuptojnë, i bie që në të njëjtën kohë ka pasur 1 milionë lojtarë që kanë luajtur DotA 2.

Në të vërtetë ky është një numër mjaft mbresëlënës, mirëpo duhet theksuar se është ende shumë larg prej lojës League of Legends. E fundit që ishte raportuar, League of Legends maksimumin që ka pas është në mes 5 – 7.5 milionë lojtarë në të njëjtën kohë, edhe pse këto shifra janë të vjetra. DotA 2 është mjaft mirë sepse ka arritur të mundë lojën Counter-Strike: Global Offensive e cila ka shënuar të ketë rreth 420.000 lojtarë në kohë të njëjtë.

Vitin e kaluar krijuesi i lojërave Valve ka njoftuar se në total kanë pasur deri në 7.86 milionë lojtarë të DotA 2, e që në atë kohë kanë arritur të mundin lojën World of Warcraft, edhe pse sot World of Warcraft posedon 10 milionë lojtarë aktiv në total. /ameble

Minecraft është loja më e popullarizuar në YouTube

Minecraft është loja më e popullarizuar në YouTube

Ekzistojnë shumë video lojëra në YouTube, dhe Minecraft është një nga lojërat që përfshinë një pjesë të madhe këtu.

Kompania për hulumtime të tregut Newzoo dhe kompania tjetër Octoly kanë hulumtuar prezencën e video lojërat në Youtube dhe kanë dal me disa shifra interesante.

Nëse përmbledhim numrin total të shikimeve për top 20 video lojërat deri në muajin janar 2015, video lojërat përbëjnë 96.6 % të shikimeve. 41 % të shikimeve ishin për video lojën Minecraft. 2.4 miliardë shikime janë bërë për ketë lojë, ndërsa rreth një e treta e kësaj (790 milionë) janë për Grand Theft Auto. Loja e shumë njohur e FIFA-së renditen në vendin e tretë me 368 milionë shikime.

Newzoo Top 20 Game lojerat ne YouTube

Pra, gati gjashtë vjet pas lansimit të lojës Minecraft-it dhe ende nuk po i bie fama. Edhe në kanalin tonë në youtube kemi shfaqur një video të kësaj lojë që spaku shpjegon së si luhet (shih më poshtë)./ameble