Tag Archives

44 Articles
Lenovo prezanton Yoga 900 dhe Yoga Home 900 me Windows 10

Lenovo prezanton Yoga 900 dhe Yoga Home 900 me Windows 10

Në një ngjarje të organizuar dje në San Francisko, kompania Lenovo ka njoftuar për dy kompjuter/laptop të ri me Windows 10. Yoga 900 është laptopi më i avancuar i kompanisë i konvertueshëm, kurse Yoga Home 900 është një laptop mesatar, gjysmë-portativ për përdorim të zakonshëm.

“Yoga 900 dhe Yoga Home 900 nuk janë kompjuter të zakonshëm tradicional” ka thënë shefi i marketingut për kompjuter në Lenovo, Dilip Bhatia.

YOGA Home 900

Kompania ka thënë se Yoga 900 është laptopi më i hollë i konvertueshëm në botë me procesor Intel Core i. Posedon procesorin e gjeneratës së gjashtë i7, së bashku me ekranin 13.3-inç me rezolucion 3200×1800 pikselë, diskun SSD, memorien 16GB dhe baterinë me të cilën mund të luhen video deri në 9 orë pa ndërprerë.

Yoga 900 nga tani është në dispozicion nëpërmes Lenovo-së dhe Best Buy duke filluar me çmim prej 1199$ (ose 1055€), i cili vjen në disa ngjyra portokalli, silver dhe gold.

Nëse dëshironi me ekran më të madh për përdorim në shtëpi, atëherë është Yoga Home 900. Përmban një ekran gjigant 27-inç dhe baterinë 3-orëshe. Yoga Home 900 posedon cmimin 1549$ (ose 1362€)  nga Lenovo. /ameble

Fillojnë para-porosit për Asus C201 Chromebook

Fillojnë para-porosit për Asus C201 Chromebook

Asus-C201-ChromebookQë nga tani, mund të fillojnë para-porosit për modelin Asus C201 Chromebook për vetëm 169$.

Asus C201 Chromebook përmban ekranin 11 inç i cili ofron një rezolucion prej 1366 x 768 pikselëve dhe ka integruar procesorin ARM Cortex-A17 me 4 bërthama nga Rockchip RK3288, 2GB RAM memorie dhe 16GB hapësirë të brendshme.

Karakteristika të tjera të Asus C201 Chromebook përfshijnë kamera VGA e dedikuar për video konferenca si dhe një bateri e brendshme cila mundëson që pajisja të përdoret deri në 13 orë.

Aktualisht pajisja Asus Chromebook mund të para porositet për vetëm 169$ drejtpërsëdrejti nga dyqani online nga Asus, ndërsa nga muaji i ardhshëm ky model mund të blihet edhe drejtpërsëdrejti edhe në dyqane të tjera. /ameble

Lansohet modeli më i ri Apple MacBook

Lansohet modeli më i ri Apple MacBook

Apple në ngjarjen e tyre të paralajmëruar për sot ka njoftuar për disa pajisje të reja dhe një ndër ato është edhe Apple MacBook i ri, ku vjen me një dizajn krejtësisht të ri në krahasim me modelin e mëparshëm.

Apple MacBook (1)

MacBook i ri është me më i hollë dhe më i lehtë se se MacBook Air, ku peshon vetëm 908 gram dhe vjen me një tastierë të re e cila përmban një mekanizëm të ri në formë të fluturës. Ky model gjithashtu posedon një sistem të ri të ndriçimin të ekranit dhe vjen me madhësi 12-inç (ekrani retinë) me rezolucion 2304 x 1440 pikselë. MacBook i ri i Apple-it do të vijë me një seri ngjyrash të cilat përfshijnë edhe ngjyrën ari.

Apple MacBook (2)

Në të është futur edhe bateria e re e dizajnuar pikërisht për ketë model të hollë ku premton deri në 9 orë jetë të baterisë. Posedon një port të vetme USB-C e cila është dizajnuar për të lidhur pajisjet me MacBook dhe gjithashtu për të rimbushur baterinë.

Çmimet për Apple MacBook të ri do të fillojë nga 1299 $ (1196.68 Euro) për modelin me 256GB Hard Disk, dhe 1599 (1472.46 Euro) për modelin 512GB. /ameble

Acer lançoi dy Chromebook për studentë

Acer lançoi dy Chromebook për studentë

Acer Chromebook c910Dy ditë më parë, Acer prezantoi dy laptopë Chromebook të krijuar veçanërisht për studentët. Dy versionet e prezantuara janë C910 dhe C740 dhe të dy ofrohen me çmime ekonomike.

Nga të dy laptopët, Acer C740 Chromebook është më i vogli dhe ka ekran 11.6 inç me rezolucion 1366×768. Ky laptop ka memorie të brendshme prej 16GB dhe bateria thuhet se zgjat 8.5 orë pune. Blerësve u ofrohet mundësia të zgjedhin mes procesorëve Intel Celeron ose Core i3 dhe mes 2 ose 4GB RAM.

Acer C910 Chromebook është më i madh dhe me specifika pak më të mira, me ekran 15.6 inç me rezolucion 1920×1080 ose 1366×768. Dhe në këtë model ka mundësi zgjedhjeje mes Intel Cerelon ose Core i3, por 4GB RAM është standart. Gjithashtu ka mundësi zgjedhjeje mes modelit 16 dhe 32GB.

Acer i ka dizenjuar këta laptopë për t’iu përshtatur kushteve të shkollës. Të dy versionet durojnë deri në 60 kg peshë mbi to, durojnë hedhjet deri nga 50 cm lartësi. Acer C740 kushton 259.99$ ndërsa versioni C910 kushton 299.99$.

Të dy laptopët do të dalin në treg në Shkurt. /ameble

HP lanson laptopin Chromebook 14-inç me prekje

HP lanson laptopin Chromebook 14-inç me prekje

HP ChromebookHP të hënën në heshtje ka lansuar laptopin Chromebook 14-inç me prekje, duke ju bashkangjitur linjës ekzistuese, pra modelit 11-inç. Për çfarë nevojitet një laptop me i madh kur vetëm ekziston i njëjti model mirëpo me madhësi me të vogël që realisht është shumë më i përshtatshëm për transport.

Modeli 14-inç vjen me karakteristika që mund tju bind të kaloni në një ekran më të madh. Në ketë model janë futur procesori NVIDIA Tegra K1, 4GB RAM, 32GB hapësirë e brendshme për ruajtje dhe portet e ndryshme duke përfshirë një USB 3.0, dy USB 2.0, HDMI dhe lexuesin microSD.

Përveç kësaj, modeli 14-inç posedon ekranin me definicion të lartë dhe rezolucion 1920 x 1080. HP premton së ky Chromebook e mban baterinë deri në 8 orë, megjithëse kjo ndryshon sipas përdorimit. Tregu i Chromebook-ve është ende në zhvillim dhe në rritje, ky model do t’ju kushtoj 439 $ (ose 360 Euro). Për këtë çmim, ju do të keni mundësi të gjeni ndonjë model me Windows 8.1, kështu që kjo varet së çfarë preferoni. Sidoqoftë,  laptopin Chromebook 14-inç mund ta bleni nga tani. /ameble

Tourist Map of Laptops, mënyra me e lehtë për të zgjedhur një laptop

Tourist Map of Laptops, mënyra me e lehtë për të zgjedhur një laptop

Sot, ka aq shumë modele të laptopve se që nganjëherë mund të jetë shumë e vështirë për të gjetur atë që ju nevojitet edhe pse ekzistojnë filtra që ofrohen, shembull nga Amazon, Newegg dhe ueb-faqe tjera online. Ueb-faqja e re “Tourist Map of Laptops” ka paraqitur një mundësi vërtetë të lehtë grafike, që ofron konfigurime dhe opsione të ndryshme për të zgjedhur një laptop. Ajo përveç laptopve të njëjtën mundësi e posedon edhe për USB flash drives, mp3 players dhe SSD drives.

laptop map

Ballina nga moduli i sipër-përmendur, në momentin kur e hapni ueb-faqen shfaqen disa ikona/imazhe të laptopve në një grafikë të gjerë. Në vertikale janë dhënë madhësitë e ekraneve të laptopve, kurse në horizontale janë çmimet. Këta janë ndoshta dy faktorët më të rëndësishëm kur bleni një laptop, mirëpo nëse ofroni miun kompjuterik tek ndonjë nga këta laptop/ikona atëherë ju jepen disa specifika themelore dhe gjithashtu ekziston mundësia e ndryshimit të të dhënave për at laptop. Shumica e këtyre laptopve që gjenden këtu janë Windows, por ka edhe Chromebook dhe Macbooks.

Nga menyja e cila gjendet në anën e majtë mund të shkurtoni hartën e laptopve, më madhësi të caktuar të RAM-it, diskut, apo edhe specifikave tjera. Ekziston edhe mundësia e përzgjedhjes (highlight) së ndonjë laptopi që ju përshtatet kërkesave tuaja, në mënyrë që të bëni krahasimin më ndonjë tjetër.

Sa do t’mira që posedon kjo platformë e re online, nuk posedon opsione të kërkimit sikur disa ueb-faqe tjera, psh. nuk është mundësia e specifikimit të ndonjë procesori apo sistemi operativ të caktuar. Sidoqoftë mundësi e mirë për të zgjedhur një laptop, kliko këtu. /ameble

Acer së shpejti lanson Chromebook CB5

Acer së shpejti lanson Chromebook CB5

Një model i ri nga Acer Chromebook CB5 pritet të lansohet së shpejti, me të cilin Acer është përkushtuar për të ofruar një jetëgjatësi të baterisë deri në 13 orë.

Edhe pse ende nuk është zyrtarizuar Acer Chromebook CB5, tashmë janë paraqitur disa nga specifika kryesore të tij duke përfshi një ekran 13.3 inç me prekje, procesori 4-bërthamor Nvidia ARM Cortex-A15, përkrahja për WiFi 802.11ac, USB porta 3.0 dhe porta HDMI.

Për të parë se si duket dizajni i Acer Chromebook CB5, shikojeni videon e më poshtme.

Momentalisht nuk ka informata për datën e prezantimit të pajisjes si dhe nuk ka informata për çmimin e tij. /ameble

HP SlateBook 14 Laptop Android tani në dispozicion për 429 $

HP SlateBook 14 Laptop Android tani në dispozicion për 429 $

HP Slatebook 14HP njoftoi se laptopi i fundit HP SlateBook 14 nga tani është në dispozicion për të blerë si online ashtu edhe në dyqanet e shitjes me pakicë për 429 $.

HP SlateBook 14 Android laptop ka ekranin LED 14 inç me prekje me rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve dhe është mbështetur nga NVIDIA Tegra procesor 4 me shpejtësi prej 1.6 GHz, 2 GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme për ruajtje dhe vjen me sistemin operativ nga Google Android 4.3 Jelly Bean.

Karakteristika të tjera të modelit HP SlateBook 14 përfshijnë kamerën frontale HP TrueVision HD me mikrofon të integruar, microSD lexuesin, një port USB 3.0, dy porta USB 2.0, një port HDMI dhe një 32 WHR Li-ion bateri që mundëson përdorimin e laptopit deri në 9 orë pa e mbushur fare. /ameble

10 Laptopat më të mirë në treg

10 Laptopat më të mirë në treg

Për të blerë një laptop nganjëherë është punë e vështirë. Nga numri i modeleve të shumta në internet apo edhe nëpër dyqane nganjëherë është vështirë të vendoset. Shumica e njerëzve sot kur dëshirojnë të blejnë një laptop, në mend përafërsisht e kanë se si duhet të jetë apo edhe çfarë karakteristikash duhet të ketë, por në anën tjetër janë në dyshim nga zgjidhjet në dispozicion. Për zgjedhje ne i kemi sjellë 10 laptopat me të vlerësuar për momentin ne treg për të gjitha nevojat.

Gjëja e parë që duhet të merrni në konsideratë është ajo së për çfarë ju nevojitet një laptop. A jeni duke kërkuar diçka që mund të luhen lojëra? Nga kjo një kartelë grafike e mirë me ekran të madh do t’ishte e mjaftueshme në ketë kërkesë.

Tjetra, e keni buxhetin e kufizuar? Atëherë, shikoni diçka që gjendet ndër buxhetin që keni, që të paktën posedon procesorë Core i3 me 4GB RAM memorie. Nëse ju duhet një laptop për biznes, atëherë sa i përket kësaj do të ju duhet një prej modeleve që posedon masat e sigurisë më të larta, p.sh. me skanerin për gjurmë gishtash do të ishte gjithsesi e nevojshme.

Për ata tjerë që kalojnë shumë kohë në rrugë, një Ultrabook do të jetë i përshtatshëm për bartje.

Për filma preferohet me ekran të ndritshëm me rezolucion 1080p. Dhe e fundit por jo më pak, pyesni veten nëse ju duhet një laptop me ekran me prekje (touch screen). Me ardhjen e versionit të ri Windows 8 dhe 8.1, opsioni me prekje (touch-screen) është bërë faktor i rëndësishëm kur blejmë një laptop.

Ne si kompani shpesh merremi me pajisje të tilla dhe shpesh na vijnë pyetje, se a ja vlen ky me ketë çmim apo jo? Si janë karakteristikat e këtij modeli, a vlejnë? etj, etj.

Sot kemi shumë lloje të laptop-ve, nga ekranet me të vogël e deri të ekranet e mëdhenj, nga ata të hollët (ultrabooks) deri të laptopat/tablet me ekran me prekje, e që të gjithë këta posedojnë karakteristika të ndryshme.

Rreth këtyre dilemave, ne kemi sjellë një listë prej 10 laptopave më të mirë në treg për momentin. Mirëpo, si gjithmonë nëse ju duhet ndonjë këshillë rreth çfarëdo modeli apo pajisje, mund të na kontaktoni nëpërmes formës së kontaktit:

Apple MacBook Pro 15-inç (2013)

 • Apple Macbook pro 15 inç 2013Procesori: Intel Core i7-4750HQ, 2.0 GHz
 • Lloji: Media, Biznes, zëvendësim desktopi
 • Sistemi: Mac OS X
 • RAM: 8GB
 • Ekrani: 15.4 inç
 • Më prekje (touch screen): jo
 • Kartela Grafike: Intel Iris Pro 5200
 • HDD: 256GB
 • Çmimi: 1544.18 €

Apple MacBook Pro 13-inch (2013)

 • Apple Macbook pro 13 inç 2013Procesori: Intel Core i5-4250U, 2.4 GHz
 • Lloji: Ultra, Biznes
 • Sistemi: Mac OS X
 • RAM: 4GB
 • Ekrani: 13.3 inç
 • Më prekje (touch screen): jo
 • Kartela Grafike: Intel Iris Graphics
 • HDD: 128GB
 • Çmimi: 1029.21 €

Asus Transformer Book T100TA (64GB)

 • Asus Transformer Book T100TAProcesori: Intel Atom Z2760, 1.3 GHz
 • Lloji: Tablet, Ultrabook
 • Sistemi: Windows 8
 • RAM: 2 GB
 • 1.44/2.4 lbs
 • Ekrani: 10.1 inç
 • Më prekje (touch screen): po
 • Kartela Grafike: Intel HD Graphics
 • HDD: 64 GB
 • Çmimi: 288.38 €

HP Chromebook 11 (Verizon LTE)

 • HP Chromebook 11 (Verizon LTE)Procesori: Samsung Exynos 5250, 1.7 GHz
 • Lloji: i zakonshëm, Ultra, i lirë
 • Sistemi: Google Chrome OS
 • RAM: 2 GB
 • Ekrani: 11.6 inç
 • Më prekje (touch screen): jo
 • Kartela Grafike: ARM Mali-T604
 • HDD: 16 GB
 • Çmimi: 219.65 €

Dell Latitude E7440 Touch

 • Dell Latitude E7440 TouchProcesori: Intel Core i5-4300U, 1.9 GHz
 • Lloji: Biznes, Ultrabook
 • Sistemi: Windows 8
 • RAM: 4 GB
 • Ekrani: 14 inç
 • Më prekje (touch screen): po
 • Kartela Grafike: Intel HD Graphics 4400
 • HDD: 256 GB
 • Çmimi: 1413.83 €

Digital Storm Krypton

 • Digital Storm KryptonProcesori: Intel Core i7-4810MQ, 2.8, overclocked deri në 3.8 GHz
 • Lloji: për lojëra
 • Sistemi: Windows 8
 • RAM: 16 GB
 • Ekrani: 17.3 inç
 • Më prekje (touch screen): jo
 • Kartela Grafike: Nvidia GeForce GTX 880M
 • HDD: 1 TB
 • Çmimi: 1836.54 €

Lenovo G580

 • Lenovo G580Procesori: Intel Core i5-3210M, 2.5 GHz
 • Lloji: i zakonshëm, i lirë
 • Sistemi: Windows 8
 • RAM: 4 GB
 • Ekrani: 15.6 inç
 • Më prekje (touch screen): jo
 • Kartela Grafike: Intel HD Graphics 4000
 • HDD: 500 GB
 • Çmimi: 389.89 €

Lenovo ThinkPad X240

 • Lenovo ThinkPad X240Procesori: Intel Core i5-4200U, 1.6 GHz
 • Lloji: Biznes, Ultrabook
 • Sistemi: Windows 8
 • RAM: 8 GB
 • Ekrani: 12.5 inç
 • Më prekje (touch screen): po
 • Kartela Grafike: Intel HD Graphics 4400
 • HDD: 256 GB
 • Çmimi: 1050.29 €

Acer Aspire E1-510P-2671

 • Acer Aspire E1-510P-2671Procesori: Intel Celeron N2920, 1.86 GHz
 • Lloji: i zakonshëm, i lirë
 • Sistemi: Windows 8
 • RAM: 8 GB
 • Ekrani: 15.6 inç
 • Më prekje (touch screen): po
 • Kartela Grafike: Intel HD Graphics
 • HDD: 500 GB
 • Çmimi: 359.01 €

MSI GS70 Stealth (GS70 2OD-002US)

 • MSI GS70 Stealth (GS70 2OD-002US)Procesori: Intel Core i7-4700MQ, 2.4 MHz
 • Lloji: për lojëra, ultra
 • Sistemi: Windows 8
 • RAM: 16 GB
 • Ekrani: 17.3 inç
 • Më prekje (touch screen): po
 • Kartela Grafike: Nvidia GeForce GTX 765M
 • HDD: 1256 GB
 • Çmimi: 1229.31 €

Të gjitha këto modele mund t’i porosisni edhe nëpërmes nesh, duke na dërguar një email nëpërmes formës së kontaktit. /ameble

HP prezanton laptopin me Android, SlateBook PC

HP prezanton laptopin me Android, SlateBook PC

HP ka prezantuar laptopin me platformën Android, SlateBook PC, me ekran 14-inç që në vete mbart një dizajn të lëmuar. Slatebook PC është mundësuar nga procesori Nvidia Tegra 4 me 2GB RAM dhe deri 64GB hapësirë të brendshme për të dhëna.

HP SlateBook PC

Ky model posedon ekranin unik me prekje 14-inç 1080p dhe nga pesha është paksa i rëndë me 1.68 Kg. Në dispozicion është me ngjyrë të zezë dhe qoshet në të verdhë.

SlateBook PC ofron gjithashtu qasje të plotë në Google Play Store, qasje për shkarkim në të gjitha aplikacionet.

Laptopi pritet të paraqitet në ngjarjen Computex gjatë kësaj jave që mbahet në Taipei. Slatebook PC në dispozicion për shitje do të jetë duke filluar nga data 6 Gusht me çmim për 399$ (292 Euro). /ameble

Gigabyte ka prezantuar laptopin e ri Gigabyte P34G v2 Slimline

Gigabyte ka prezantuar laptopin e ri Gigabyte P34G v2 Slimline

Duke u bazuar në laptopin paraardhës të linjës së laptopëve për lojëra, Gigabyte ka lajmëruar se do të nxjerrë në treg versionin e dytë të Gigabyte P34G. Kompania e ka dizenjuar laptopin e ri për tu dhënë përdoruesve një laptop të përshtatshëm për punë dhe një laptop që ofron mundësinë për të luajtur lojëra pas punës.

Gigabyte P34G v2

Laptopi Gigabyte P34G v2 do të jetë në treg në fund të muajit me çmim rreth 1400 dollarë. Specifikat e këtij laptopi përfshijnë ekranin 14 inç Full HD 1080p, me kartë grafike NVIDIA GeForce GTX 860M GDDR5 4GB/2GB.

Gjenerata e katërt e procesorit Intel Core dhe kjo kartë grafike ofrojnë një performancë 47% më të mirë se performanca e laptopit paraardhës.

Gigabyte shpjegon më tej: “P34G v2 është një zhvillim i ri në fushën e laptopëve për lojëra me kartën grafike për të mirë në treg, dhe i gjithë produkti është 20,9 mm në trashësi dhe me masë 1,67 kg. Me këto cilësi, ky laptop padyshim do të mbizotërojë tregun e laptopëve të tillë.

Teknologjia e ftohjes së procesorit dhe kartës grafike përfshin 2 gypa me lëng dhe 2 ventilatorë për të ruajtur kushtet më të favorshme për përdorimin e pajisjes.”

Për informacion të detajuar, vizitoni uebfaqen e Gigabyte për këtë produkt. /ameble

Lansohet Archos ArcBook Android Laptop për 170$

Lansohet Archos ArcBook Android Laptop për 170$

Archos ArcBook Android LaptopKompania Archos këtë javë njoftoi për lançimin e laptopit ArcBook me sistemin operativ Android i cili pritet të ketë çmimin vetëm 170 $.

Laptopi i ri Archos ArcBook ka ekranin me prekje 10 inç me rezolucion prej 1024 x 600 pikselëve dhe vjen me sistemin Android 4.2 Jelly Bean nga Google.

Modeli Archos ArcBook ka të integruar procesorin 2-bërthamor ARM Cortex – A9 1.2GHz Rockchip RK3168, 1GB RAM memorie, 8GB hapësirë të brendshme e cila mund të zgjerohet me anë të microSD kartelës dhe një ueb kamerë në pjesën frontale.

Archos ArcBook Android laptop do të jetë në dispozicion nga Qershori 2014 me çmim prej 149,99€ ose 169,99$. /ameble