Tag Archives

54 Articles
Prezantohet Lenovo Vibe K4 Note

Prezantohet Lenovo Vibe K4 Note

Lenovo Vibe K4 NoteLenovo prezantoi pajisjen e re Vibe K4 Note i dedikuar për tregun indian. Pajisja pritet të ketë çmimin rreth 180$ dhe do të jenë në dispozicion në Amazon përmes një modeli të shitjes të shpjet, duke filluar nga 19 Janari 2016.

Lenovo Vibe K4 Note është një pajisje e rangut të mesëm e cila karakterizohet me ekranin LCD 5.5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve dhe është i mbuluar me Gorilla Glass 3. Karakteristika të tjera të modelit Lenovo Vibe K4 Note janë; procesori 64-bit me 8 bërthama nga Mediatek MT6753, 3GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të zgjerohet nëpërmjet microSD kartelës, sistemi operativ Android 5.1, kamera kryesore 13 megapiksel, si dhe kamera frontale 5 megapiksel.
Pajisja po ashtu ofron mbështetje të dy SIM kartelave dhe përkrahë teknologjitë LTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0, dhe A-GPS.

Duhet të cekim se në anën e pasme Lenovo Vibe K4 Note ka të integruar edhe sensorin për gjurmë të gishtërinjve. /ameble.com

Lenovo prezanton Yoga 900 dhe Yoga Home 900 me Windows 10

Lenovo prezanton Yoga 900 dhe Yoga Home 900 me Windows 10

Në një ngjarje të organizuar dje në San Francisko, kompania Lenovo ka njoftuar për dy kompjuter/laptop të ri me Windows 10. Yoga 900 është laptopi më i avancuar i kompanisë i konvertueshëm, kurse Yoga Home 900 është një laptop mesatar, gjysmë-portativ për përdorim të zakonshëm.

“Yoga 900 dhe Yoga Home 900 nuk janë kompjuter të zakonshëm tradicional” ka thënë shefi i marketingut për kompjuter në Lenovo, Dilip Bhatia.

YOGA Home 900

Kompania ka thënë se Yoga 900 është laptopi më i hollë i konvertueshëm në botë me procesor Intel Core i. Posedon procesorin e gjeneratës së gjashtë i7, së bashku me ekranin 13.3-inç me rezolucion 3200×1800 pikselë, diskun SSD, memorien 16GB dhe baterinë me të cilën mund të luhen video deri në 9 orë pa ndërprerë.

Yoga 900 nga tani është në dispozicion nëpërmes Lenovo-së dhe Best Buy duke filluar me çmim prej 1199$ (ose 1055€), i cili vjen në disa ngjyra portokalli, silver dhe gold.

Nëse dëshironi me ekran më të madh për përdorim në shtëpi, atëherë është Yoga Home 900. Përmban një ekran gjigant 27-inç dhe baterinë 3-orëshe. Yoga Home 900 posedon cmimin 1549$ (ose 1362€)  nga Lenovo. /ameble

Lenovo dhe Xiaomi në procesë smartphone-t me Windows Phone

Lenovo dhe Xiaomi në procesë smartphone-t me Windows Phone

Windows 10 PhoneMicrosoft ka njoftuar për dy partnerë të ri të Windows Phone-it, Lenovo dhe Xiaomi janë dy kompanitë që gjatë këtij viti pritet të lansojnë smartphone me Windows Phone.

Lenovo e Windows Phone do të jenë në dispozicion në mes të vitit me operatorin China Mobile, këta mund të jenë me Windows Phone 8.1 si dhe Windows-10. Edhe Xiaomi gjithashtu do të lansoj smartphone të tillë me vonë gjatë këtij viti, mirëpo do të jenë vetëm me Windows 10.

Përmes një programi të ri me Xiaomi-t, një nga shpërndarësit më të mëdhenj të smartphone-ve në botë, një grup i zgjedhur i përdoruesve të Xiaomi Mi 4 do të ftohen për të ndihmuar testimin e smartphoneve me Windows 10 dhe do të kontribuojnë në lansimin e ardhshëm të këtij modeli. Këta përdorues të zgjedhur do të kenë mundësinë të shkarkojnë Windows 10 Technical Preview, ta instalojnë atë dhe duhet të japin përvojën e tyre tek Microsoft. Pra mbetet të shihet se çfarë modele të smartphone-ve me Windows Phone do të sjellin kompanitë Lenovo dhe Xiaomi? /ameble

Lenovo prezanton tabletin Lenovo Miix 300 në MWC 2015

Lenovo prezanton tabletin Lenovo Miix 300 në MWC 2015

Lenovo Miix 300Në ngjarjen MWC 2015, e cila aktualisht është duke u mbajtur në Barcelonë, Lenovo ka prezantuar tabletin e ri Lenovo Miix 300 me platformën Windows 8.1.

Lenovo Miix 300 vjen me ekranin IPS 8 inç me rezolucion prej 1280 x 800 pikselëve i përkrahur nga Intel Atom Bay Trail procesori dhe 2GB RAM memorie. Në pjesën frontale është integruar kamera frontale 2 megapikselë ndërsa në pjesën e prapme, kamera kryesore 7 megapikselë.

Po ashtu, ky tablet, përkrahë teknologjitë 802.11b/g/n WiFi dhe Bluetooth dhe pasi që bateria bushet 100%, pajisja mund të përdoret deri në 7 orë pandërprerë.

Tableti Lenovo Miix 300 ka çmim vetëm 149$ dhe do të jetë në dispozicion për të blerë gjatë muajit korrik të këtij viti. /ameble

Lenovo prezanton Smartphone-in Android A6000 në CES

Lenovo prezanton Smartphone-in Android A6000 në CES

Lenovo A6000Në ngjarjen CES 2015, Lenovo ka prezantuar një model të ri të smartphone-it i koduar me emrin Lenovo A6000.

Lenovo A6000 karakterizohet me një ekran HD 5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve i përkrahur nga procesori 4-bërthamor nga Qualcomm Snapdragon 410 me shpejtësi prej 1.2GHz dhe 1GB RAM memorie.

Karakteristika të tjera të Lenovo A6000 janë; kamera frontale 2 megapikselë, kamera e pasme 8 megapikselë, hapësira e brendshme 8GB, përkrahja e 2 SIM kartelave, bateria e fuqisë 2300 mAh dhe përkrahë teknologjitë WiFi, Bluetooth dhe 4G LTE.

Pajisja pritet të vije me versionin e sistemit Android 4.4 KitKat me një çmim rreth 169$. /ameble

Lenovo lanson dy smartphone Vibe X2 Pro dhe P90

Lenovo lanson dy smartphone Vibe X2 Pro dhe P90

Lenovo gjithashtu ka njoftuar për dy smartphone të ri që tanimë ka futur në portofolin e tyre, Vibe X2 Pro dhe P90.

Lenovo Vibe X2 Pro në pamje dhe dizajn duket të jetë më i bukur se sa modeli X2 Vibe që ishte lansuar në IFA vitin e kaluar. Smartphone është mundësuar nga procesori 8-bërthamor Cortex-A53 64-bit Snapdragon 615 dhe përmban ekranin IPS LCD 5.3 inç 1080p.

Ky model me dy SIM kartela përmban 2GB RAM dhe 32GB hapësirë të brendshme për ruajte, me mundësi zgjerimi nëpërmes kartelave microSD. Në të dy anët e pajisjes është futur kamera me 13-megapikselë, anën e pasme me blicin LED për fotografi kurse atë frontale për selfie. Nuk ka blic në pjesën frontale, për arsye se Lenovo ka prodhuar një blic të jashtëm për Vibe X2 Pro që lidhet me portën e zërit 3.5mm dhe ofron ndriçimin LED të shpërndarë.

Lenovo Vibe X2 Pro posedon baterinë me fuqi 2410 mAh dhe vjen me dimensione 146.3 X 71.0 X 6.95mm me peshë 140g. Shitjet e këtij modeli fillojnë nga muaji Prill.

Kurse sa i përket modelit tjetër Lenovo P90 është i mundësuar nga procesori Intel Atom Z3560, 4-bërthamor. Posedon ekranin pak më të madh IPS LCD 5.5 inç. Edhe ky model vjen me 2GB RAM dhe 32GB hapësirë të brendshme për ruajte me mundësi zgjerimi nëpërmes kartelave microSD, por bateria e tij është 4000 mAh. Për dallim nga modeli tjetër ky posedon vetëm një portë SIM.

Kurse ky model në shitje do të filloj nga muaji Shkurt, mirëpo çmimet nuk janë bërë të ditura për asnjerin model. /ameble

Lenovo njofton për markën e re të smartphone-ve “Fancy Maker”

Lenovo njofton për markën e re të smartphone-ve “Fancy Maker”

Lenovo ndertesaMë herët gjatë këtij viti, Lenovo kishte njoftuar për planet e saj se do të shfaq një markë të re të smartphone-ve me fokus shitjen e tyre në dyqanet online. Tani, kompania kineze ka zbuluar emrin e kësaj marke dhe e ka quajtur Fancy Maker.

Zëvendëskryetari i Lenovo-s, Chen Xudong e ka publikuar lajmin këtë javë dhe ka thënë se po planifikojnë të fillojnë projektin. Ai nuk ka dhënë shumë detaje rreth markës Fancy Maker, por ka shpjeguar se “kompania do të drejtohet nën një menaxhim më fleksibil,” ka raportuar GizmoChina. Chen gjithashtu vuri në dukje se kjo markë e re duhet të rritet shpejt në sajë zinxhirit të Lenovo-së.

Vlen të përmendet se Lenovo zotëron gjithashtu Motorola-en dhe ueb-faqen për përshtatje Moto Maker. Është e mundur që Fancy Maker të ofrojnë një shërbim të ngjashëm, duke u lënë klientëve mundësi që të zgjedhin vetë smartphone-t e tyre online. Ky projekt i ri pritet të përqendrohet në tregun kinez dhe të konkurrojnë me Xiaomi dhe kompanitë e tjera lokale.

Rezultati përfundimtar mund të jetë diçka e ngjashme me Moto G-në, edhe pse ende nuk është e sigurt përderisa Lenovo të zbuloj të gjitha detajet për Fancy Maker. /ameble

Lenovo lanson Smartphone-in K3 Music Lemon

Lenovo lanson Smartphone-in K3 Music Lemon

Lenovo sot ka lanusar një smartphone të ri në Kinë i quajtur Lenovo K3 Music Lemon.

K3 Music Lemon nga Lenovo vjen me ekranin e plotë HD 5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve i  përkrahur nga procesori 4-bërthamor 64 BIT 1.2GHz nga Qualcomm Snapdragon 410, 1GB RAM memorie si dhe ka të integruar 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të zgjerohet nëpërmjet microSD kartelës.

Lenovo K3 Music Lemon

Lenovo K3 Music Lemon gjithashtu ka të integruar dy kamera, atë frontalen 2 megapikselë si dhe atë kryesore 8 megapikselë si dhe përkrahë teknlologjinë 4G LTE

Si duket pajisja fillimisht do të shitet vetëm në Kinë me çmim rreth 97$. /ameble

Një kompani kineze pohon se Apple u ka vjedhur dizajnin për iPhone 6

Një kompani kineze pohon se Apple u ka vjedhur dizajnin për iPhone 6

Zakonisht kur bëhet fjalë për akuza kundrejt kopjimit, Apple është ajo që zakonisht kopjohet nga kompani tjera sa i përket dizajnëve të smartphone-ve, tablet-ve apo edhe kompjuterëve. Por kësaj radhe interesante është se, një kompani kineze për smartphone Digione ka akuzuar Apple-in se ka kopjuar dizajnin e tyre me iPhone 6 dhe 6 Plus.

Digione 100+

Më herët është spekuluar se smartphone-t e fundit të Apple-it ndoshta me shumë janë kopjuar nga Lenovo në mënyrë specifike nga Lenovo Sisley S90, por tani po del që Apple mund të ketë kopjuar dizajnin ndoshta nga Digione. Kjo kompani ka thënë se u ka dërguar një letër Apple-it në muajin Shtator, për t’i bërë më dije për shkeljet e mundshme të patentës, që atyre u është dhënë në muajin Korrik nga e Zyra për Pronësi në Shtetin e Kinës.

Apple-in nuk duket se e kanë shqetësuar shumë pretendimet e kompanisë Digione, e cila si duket me arsye e ka publikuar letrën në internet, me shpresë që s’paku t’ua tërheq vëmendjen Apple-it në këtë çështje dhe t’i detyroj ata që të përgjigjen. Deri më tani nuk duket se Digione do ta padisë Apple-in ose do të kërkoj ndonjë vendim gjyqësor, por ata po shpresojnë në një komunikim për vullnet të mirë në gjetjen e një marrëveshje”

Gjithqka mbetet të shihet nëse Apple do të deklarohet për sa i përket kësaj akuze. /ameble

Zyrtare: Lansohet Lenovo S90 Sisely

Zyrtare: Lansohet Lenovo S90 Sisely

Lenovo S90 SiselyMuajin e kaluar kanë rrjedhur disa foto të smartphone-it të ri S90 Sisely nga Lenovo i cili dukej mjaft i ngjashëm me iPhone 6, ndërsa nga sot ky model është lansuar zyrtarisht.

Lenovo S90 vjen me ekranin Super AMOLED 5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve i përkrahur nga procesori 4-bërthamor Snapdragon 410 me shpejtësi prej 1.2GHz si dhe 1GB RAM memorie.

Specifikat tjera të Lenovo S90 përfshijnë 16GB hapësirë të brendshme, përkrahje e dy SIM kartelave, kamera frontale 8 megapikselë, kamera kryesore 13 megapikselë, fuqia e bateria 2,300 mAh si dhe sistemi operativ Android 4.4.4 Kitkat.

Pajisja do të jetë në dispozicion në një varg ngjyrash, të zezë, ari, rozë dhe argjendi me një çmim rreth 330$. /ameble

Lansohet Tablet 2, 13 inç nga Lenovo

Lansohet Tablet 2, 13 inç nga Lenovo

Lenovo Tablet 2Një muaj më parë Lenovo kishte njoftuar për pesë tablet të ri nga seria Yoga, kurse tani po e njëjta ka shtuar edhe një model të ri të tabletit me sistem operativ Windows 8.1 i koduar me emrin Lenovo Tablet 2.

Lenovo Tablet 2 vjen me ekran 13.3 inç me rezolucion QHD prej 2560 x 1440 pikselë i përkrahur nga procesori 4-bërthamor Intel Atom Z3745 me shpejtësi prej 1.86GHz.

Karakteristikat e tjera të Lenovo Tablet 2 përfshijnë 4GB RAM memorie, hapësira e brendshme e integruar 64GB dhe baterinë e fuqishme e cila mundëson përdorimin e pajisjes deri në 15 orë.

Shitjet e Lenovo Tablet 2 do fillojnë në Nëntor me çmim prej 699.99 $. /ameble

Finalizohet blerja, Motorola tani pjesë e Lenovo-s

Finalizohet blerja, Motorola tani pjesë e Lenovo-s

Motorola LenovoMotorola Mobility tashmë zyrtarisht është pjesë e familjes Lenovo, pas blerjes 2.91 miliardë $ e cila ishte publikuar në muajin Shkurt, e që tani është finalizuar. Brendi Motorola nuk do të shuhet apo ndryshoj. Lenovo deshiron të mbajë Motorola-n si një kompani të ndarë, kështu që nuk pritet të shohim smartphone Moto X me logon e Lenovo-s. Përveç kësaj, edhe ekipi ekzistues i Motorola-s do të mbetet ashtu siç është.

Motorola do të qëndrojnë e fokusuar në gjërat që kanë të bëjnë me smartphone-t e saj të popullarizuar kohët e fundit.

Lajmi i sotëm per finalizimin e marrveshjes vjen pothuajse dhjetë muaj pasi që Google kishte shitur Motorola Mobility për Lenovo-n në një shumë prej 2.1 miliardë $, vetëm dy vjet pasi që kishte blerë vetë kompaninë për 12.5 miliardë $. Përderisa shumë mendonin se marrëveshja ishte e çmendur, Google kishte shpjeguar se ishte më shumë e interesuar në portofolin e madh të patentave të Motorola-s, të cilët ajo do të vazhdojë t’i mbajë. /ameble