Tag Archives

4 Articles
Posterat e LG-së konfirmojnë lansimin e LG G Flex 2 në CES 2015

Posterat e LG-së konfirmojnë lansimin e LG G Flex 2 në CES 2015

Thashethemet e fundit premtonin se gjenerata e dytë e smartphone-it G Flex do të vij këtë javë në ngjarjen CES, ku tani posterat e vendosur nga LG në Las Vegas e kanë konfirmuar ketë gjë. LG G Flex 2 duket shumë i ngjashem me modelin e vitit të kaluar G3, mirëpo i lakuar si paraardhësi i tij. Posterat e LG-së kanë mbuluar të gjithë korridorin kryesor ku mbahet ngjarja CES, por një gjë që mbetet ende mistike janë karakteristikat e këtij modeli.

LG-G-Flex-2-poster

Posterat të cilët janë fotografuar nga The Verge, na japin një pamje të çartë se si do të duket ky smartphone. Është vështirë të tregohet nga posteri se sa saktësisht është i madh, mirëpo thashethemet thonë se do të jetë pak më i vogël se sa modeli origjinal G Flex.

Nëse mbetet t’i besojmë thashethemeve, G Flex 2 do të vij me ekranin 5.5 inç 1080p, procesorin Qualcomm Snapdragon 64-bit dhe lidhjen e avancuar LTE. Edhe ky gjithashtu pritet të mbaj butonat e pasmë dhe do të jetë i lakueshëm. /ameble

LG G Flex shpallet telefoni më dizajnin më të mirë në botë

LG G Flex shpallet telefoni më dizajnin më të mirë në botë

LG_G_Flex_ AmeblePa dyshim që LG është njëri ndër konkurrentet më serioz të Samsung dhe Apple, kjo kompani është duke ecur me hapa të mëdha drejt suksesit në botën e smartphone-ve.

Që nga viti 1954 organizata iF “Product Design Award” për çdo vit ndan çmimet për produktet me dizajnin dhe përformancen më të mirë, kjo gjë bëhet jo vetëm për pajisjet teknologjike por edhe produkte të tjera.

Këtë vit smartphone LG G Flex ka arritur që të rrëmbej këtë çmim, duke konkurruar në mesin e shumë produkteve të njohura.

LG G Flex ishte njëri nga telefonat më fleksibil dhe më të bukur që fitoi në iF Design Awards, duke marrë çmimin Gold Award nga 74 pajisje të tjera që ishin në garë.

Sipas kompanisë LG, smartphone-i LG G Flex u vlerësua nga juria me këtë çmim për krijimin e një qasje të re për ndërfaqen e telefonit inteligjent, i cili ka butona të kontrollit edhe në anën e pasme të telefonit, dhe për shkak të adaptimit (mundësisë për vetë shërim) të ekranit të lakuar, i cili jep një përvojë krejtësisht të re për përdoruesit.

G Flex është smartphone-i i parë që ka ekran të lakuar, i cili i përshtatet me formës së fytyrës. Gjithashtu LG G Flex ka edhe butonat në anën e pasme të telefonit, si dhe teknologjinë POLED ose Plastic OLED, e cila për nga natyra është fleksibile dhe bënë që LG G Flex të jetë unik në treg.  \ameble

LG G Flex është vërtet i lakueshëm

LG G Flex është vërtet i lakueshëm

Rëndësia kryesore e smartphone-ve të lakueshëm (fleksibil) është se ata duhet të jenë vërtet të lakueshëm dhe më të fortë se sa smartphone-et me ekrane të sheshta, duke marrë parasysh atë që nëse dikush ose diçka vendoset mbi të, aj të jetë i pa dëmtuar apo i pa thyeshëm.

Teknikisht, kjo nuk duhet të provohet vetvetiu siç ka bërë LG me smartphone-in e tyre të ri LG G Flex që gjithashtu ka paraqitur një video sa i përket kësaj.

Në videon më poshtë të publikuar nga Engadget, smartphone-i lirshëm mund të shtypet kundër ndonjë sipërfaqe, në thelb këtu po lakohet e tërë pajisja nga forma e saj origjinale. Nga kjo mund të mendohet së mbështjellësi nga plastika apo çfarëdo materiali përreth smartphone-it është menduar të përballojë këtë lloj presioni, gjithashtu pjesët harduerike brenda, duke mos e anashkaluar edhe ekranin fleksibil.

Mbetet të shihet se si do ta pres publiku këtë teknologji, që vërtet duket të jetë diçka e pa pritur nga kushdo, sepse është menduar të duket e ngjashëm me Samsung Galaxy Round|ameble|

Zyrtarizohet smartphone-i i lakuar LG G Flex

Zyrtarizohet smartphone-i i lakuar LG G Flex

Samsung dhe LG ishin të dyja ato që kishin deklaruar se do të lansojnë smartphone me ekrane të lakuara. Samsung ka lansuar një të tillë, modelin Galaxy Round kurse tani një javë më vonë edhe LG ka zyrtarizuar modelin e tyre LG G Flex.

Për modelin G Flex është përfolur që një kohë, kurse tani nga Korea e Jugut ajo ka paraqitur zyrtarisht ketë model dhe detajet e plota pritet ti shohim në muajin e ardhshëm. Ndryshe nga Galaxy Raund i cili ishte i lakuar nga anësoret modeli LG G Flex është i lakuar nga lartë e deri poshtë, siç është paraqitur në foton e më poshtme.

LG G Flex

G Flex posedon ekranin 6 inç me 720p, modeli i procesorit Qualcomm Snapdragon 800 2.26GHz, 2GB RAM , 32GB memorie interne dhe portën microSD për zgjerimin e memories. Karakteristikat tjera përfshijnë kamerën 13 megapikselë, lidhjen LTE –A, pritet të shfaqet me platformën Android 4.2.2 Jelly Bean dhe me fuqinë e baterisë 3500 mAh. |ameble|