Tag Archives

7 Articles
LG G4 është smartphone më i ri në treg

LG G4 është smartphone më i ri në treg

Modeli LG G4 është një model i cili sjell përmirësime harduerike dhe softuerike të shumta nga versioni paraprak LG G3.

LG G4 përmban ekranin prej Quad HD 5.5-inç me rezolucion prej 2,560 x 1,440 pikselëve dhe është i mbrojtur nga gërvishtjet me Corning Gorilla Glass 4.

LG G4

Modeli LG G4 ka të integruar procesorin Snapdragon 808 i përbërë nga procesori me 2 bërthama 1.8 GHz Cortex-A57 dhe procesorin tjetër me 4 bërthama 1.44 GHz Cortex-A53, 3GB RAM memorie si dhe 32GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës edhe për 128GB të tjera.

LG G4 ka të integruar kamerën kryesore 16 megapikselë dhe atë frontalen 8 megapikselë të cilat mundësojnë video incizime në formate të ndryshme sikurse 2160p@30fps dhe 1080p@60fps.

Siç është edhe pritur, modeli më i ri nga LG, LG G4 është një Android telefon e cili ka të instaluar versionin e fundit 5.1 Lollipop. /ameble

LG G4 pritet të kushtojë më lire se Galaxy S6

LG G4 pritet të kushtojë më lire se Galaxy S6

Vetëm pak dite pasi u raportua se LG do të lansoj për shitje telefonin e ri të mençur G4 filluan të shpërndahen të dhëna se çmimi i këtij të fundit do të jetë tepër i larte. Ky lajm është demantuar nga ueb faqja gjermane WinFuture, e cila raporton se version 32GB i LG G4 do të kushtoj në mes 679 – 689 Euro, që i bie 10 – 20 Euro më lire se Samsung Galaxy S6.

Modelet tjera si version 64GB pritet të kushtoj 729 – 739 Euro, që i bie më shtrenjte se S6, por më lire se Galaxy S6 Edge.

LG G4

LG G4 pritet që zyrtarisht të lansohet për shitje nesër gjatë ditës, duke filluar shitjet në Korenë e Jugut. /ameble

E konfirmuar: LG G4 vjen me 28 Prill

E konfirmuar: LG G4 vjen me 28 Prill

LG sot zyrtarisht ka konfirmuar se gjatë një konference për shtyp më datën 28 prill në qytetin e New York-ut, do të prezantoj smartphone-in e tyre të fundit LG G4. Kompania veçse kishte para-lajmëruar për ngjarjen, por që kjo është hera e parë që deklarohet zyrtarisht se ne ketë ngjarje do shohim një vështrim të parë të këtij smartphone-i.

LG G4 Ftesa

G4 pritet të vijë me ekran të ri Quad HD për të cilin është njoftuar pak ditë më parë si dhe ndërfaqen UX 4.0. Gjithashtu, kamera pritet të jetë deri në 20.7 megapikselë me fokus të veçantë në përformancën e dritës së ulët, lexuesin për gisht, si dhe shumë tjera.

Në ftesë shihet se mund të ketë edhe një model lëkure për të prezantuar me 28 prill. /ameble

LG G4 godet me karakteristika harduerike

LG G4 godet me karakteristika harduerike

Në bazën e të dhënave Benchmark GFX, janë shfaqur karakteristikat harduerike të LG G4 të cilat janë në një rang më të lartë, krahasuar me ato të TOP pajisjeve të fundit, iPhone 6 dhe Samasung Galaxy S6.

LG-G4-Jermaine-Smit-concept-5Ajo çfarë bie në sy është procesori nga Cortex-A57 me 16 bërthama dhe RAM memoria 4GB.

Përveç tjerash, LG G4 pritet të vije me ekranin QHD 5.5 inç, njëjtë sikurse modeli aktual G3, por me kamerë të përmirësuar 16MP. Kamera frontale pritet të jetë 8MP e dedikuar për selfie si dhe për video me thirrje .

Me këtë model, pritet të vije edhe lapsi shkrues i cili do të quhet “G Pen” i cili do të menaxhohet me softuerin e vet “G Scrawl”. Lansimin e lapsit G-Pen, LG e kishte provuar vitin e kaluar me modelin LG G3 Stylus, por pajisja ishte lansuar vetëm në disa tregje të zgjedhura.

LG G4 pritet të prezantohet në prill. /ameble.com

Samsung do të jetë furnizues i memorieve DRAM për iPhone 6S

Samsung do të jetë furnizues i memorieve DRAM për iPhone 6S

Samsung memoryApple iPhone 6S nuk pritet të dal në treg me herët se muaji shtator i këtij viti, edhe pse kemi dëgjuar thashetheme të ndryshme sa i përket këtij modeli të ardhshëm.

Sipas një raporti të ri kompania Samsung me sa duket do të jetë furnizues i memorieve DRAM të Apple-it për iPhone 6S dhe 6S Plus. E njëjta kompani është thënë të jetë furnizues edhe për memoriet DRAM të LG-së për smartphone-in e tyre të ri LG G4, i cili sipas thashethemeve do të dal në treg nga muaji prill.

Sipas Korea Times, Apple dhe Samsung kanë nënshkruar një marrëveshje të re e cila parasheh furnizimin e 50% të memorieve RAM për Apple iPhone 6S dhe 6S Plus. Samsung gjithashtu pritet të jetë një nga prodhuesit kryesor të procesorit të ri Apple A9 që pritet të lansohet me gjeneratën e ardhshme të iPhone-it gjatë vitit. /ameble

Së shpejti pritet të prezantohet LG G4, një TOP pajisje

Së shpejti pritet të prezantohet LG G4, një TOP pajisje

LG-G4-Jermaine-Smit-concept-5Dy javë më parë ishte publikuar një raport në lidhje me pasardhësin  e modelit LG G3, LG G4 i cili duke u bazuar në harduerin që do të ketë të integruar, si duket do të jetë një TOP pajisje për këtë vit.

Modeli i ri nga LG G4, pritet të ketë ekranin QHD 5.3 inç me rezolucion prej  2,560 x 1,440 pikselëve, i përkrahur nga procesori Qualcomm Snapdragon 810 dhe të paktën 3GB RAM memorie ose eventualisht edhe 4GB RAM.

Disa raporte tregojnë se kamera kryesore mund të jetë 16 megapikselë, ndërsa disa raporte të tjera tregojnë se mund të jetë edhe 20 megapikselë me stabilizimin optik.

Sa i përket sistemit operativ, LG G4 do të jetë edhe një Android tjetër të serisë G nga LG me versionin e fundit Android 5.0 Lollipop.

A do të konfirmohen specifikat harduerike nga ky raporti, mbetet të shihet në të ardhmen e përafërt me ç’ rast pritet të prezantohet modeli LG G4. /ameble

LG G4 mund të vijë me lapsin “G Pen” për të sfiduar Galaxy Note 4

LG G4 mund të vijë me lapsin “G Pen” për të sfiduar Galaxy Note 4

LG-G4-Jermaine-Smit-concept-5LG G3 pa dyshim ishte një nga smartphone-t më të mirë që u lansua në vitin 2014, kurse ketë vit pritet diçka edhe më e mirë nga kompania. Një raport i ri nga Kina pohon se LG G4 mund të vij me disa karakteristika të reja.

Sipas burimeve anonime, LG G4 do të renditet me Samsung Galaxy Note 4 me lapsin shkrues. Ky raport tregon gjithashtu se lapsi do të quhet “G Pen” dhe do të vij me softuerin e vet “G Scrawl”. Mund të theksohet se LG të njëjtën e kishte provuar vitin e kaluar me modelin LG G3 Stylus, por që pajisja ishte lansuar vetëm në disa tregje të zgjedhura.

Po i njëjti raport shkruan së G4 mund të vij me ekran 2K 5.3-inç (d.m.th. më i vogël së G3), 4GB RAM, 32GB/64GB hapësirë të brendshme për të dhëna, procesorin Snapdragon 810, kamerën kryesore 20.7-megapikselë me stabilizimin optik si dhe baterinë 3500mAh. Është vendosur gjithashtu të vij direkt me  Android 5.0 Lollipop.

Pajisja ndoshta nuk do të lansohet deri në pranverë të 2015-ës (duke konsideruar se edhe G3 ishte lansuar në maj të 2014-ës), kështu që kompania ka ende mjaft kohë për të punuar në detaje të smartphone-it të tyre të ardhshëm. /ameble