Tag Archives

4 Articles
E konfirmuar: Windows 10 do të vijë në të gjitha pajisjet Lumia që posedojnë Windows Phone 8

E konfirmuar: Windows 10 do të vijë në të gjitha pajisjet Lumia që posedojnë Windows Phone 8

Microsoft Lumia në llogarinë e tyre të Twitter-it ka konfirmuar se të gjitha pajisjet e tanishme me Windows Phone 8, duke përfshirë edhe Nokia edhe Microsoft Lumia do të përditësohen në të ardhmen me versionin Windows 10.

“Ne planifikojmë në të ardhmen të përditësojmë të gjitha pajisjet Windows Phone 8 me Windows 10,” ka shkruar kompania në një cicërimë, duke u përgjigjur në një pyetje nëse modelet e tanishme Nokia Lumia do të marrin versionin e ri Windows 10.

Kompania në Twitter në mënyrë specifike ka komentuar për Lumia-n dhe të ardhmen e saj. “Nuk do të jetë vetëm Windows 10 i cili do të përditësohet në të gjitha pajisjet Lumia Windows Phone 8, ne në të ardhmen ne do të nxjerrim edhe modele tjera të reja me Windows 10!”, ka shkruar kompania ditë më parë.  

Megjithatë nuk është dhënë asnjë detaj apo kohë për nisjen e përditësimeve me Windows 10 për smartphone. /ameble

Lansohet smartphone-i i parë Microsoft Lumia

Lansohet smartphone-i i parë Microsoft Lumia

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar, Microsoft të martën ka njoftuar për smartphone-in e parë me Windows Phone që tanimë nuk posedon emrin e Nokia-s, ai quhet Microsoft Lumia 535. Ky smartphone posedon karakteristika të mesme dhe pritet të jetë me çmim të volitshëm.

http://www.youtube.com/watch?v=05TGNfXkjUI

Lumia 535 do të vijë me Windows Phone 8.1, ekranin qHD 5-inç, procesorin 4-bërthamor 1.2GHz, 1GB RAM, 8GB memorie të brendshme, portën microSD, kamerën e pasme dhe atë frontale me kënd të gjerë 5-megapikselë. Lumia 535 do të jetë gjithashtu në dispozicion me dy SIM kartela, mirëpo në tregjet e caktuara. Përdoruesit gjithashtu në ketë pajisje do të kenë të para-instaluara aplikacionet e Office-it dhe qasje në OneDrive me 15GB hapësirë pa pagesë.

Ky Smartphone do të nisë shitjet nga muaji Nëntor në tregjet kryesore dhe do të jetë në dispozicion në një larmi ngjyrash, Çmimi zyrtar do të jetë rreth 110€ (ose 137$). /ameble

Rrjedhin pamjet e smartphone-it të ardhshëm me logo Microsoft Lumia

Rrjedhin pamjet e smartphone-it të ardhshëm me logo Microsoft Lumia

Javën e kaluar Microsoft ka konfirmuar për markën Nokia të cilën do ta heq nga pajisjet e ardhshme të reja, kurse tani kanë rrjedhur pamjet e një pajisje që shfaqet me emrin Microsoft Lumia. Ky smartphone është shfaqur në rrjetit social kinez Weibo, që duket të jetë smartphone i rangut të mesëm.

Microsoft Lumia

Logo e Microsoft-it e shtypur në ketë pajisje duket e përkryer. Pajisja e cila është përmendur shfaqet me numër të modelit RM-1090, posedon mundësin me dy SIM kartela, duke përmendur se mund të dal në shitje në tregjet në zhvillim si Kinë dhe Indi. Gjithashtu duket të jetë një version pak më i madh se Lumia 530 me dizajn të ngjashëm nga plastika.

Microsoft në përgjithësi është fokusuar në kapjen e një pjesë të madhe të tregut të ulët. Me siguri se kjo pajisje mund të lansohet në sezonin e festave, edhe pse nuk pritet ndonjë ngjarje e organizuar nga kompania. /ameble

Emri Microsoft Lumia do të zëvendësojë markën Nokia

Emri Microsoft Lumia do të zëvendësojë markën Nokia

nokia lumia 520Microsoft ka vendosur zyrtarisht të heq markën Nokia, duke e ndryshuar atë me emrin Microsoft Lumia. Ky veprim është pritur që një kohë, që nga muaji i kuluar ku disa dokumente të brendshme kanë rrjedhur dhe me pastaj është shpjeguar se kompania Microsoft do t’i heq dy emrat Nokia dhe Windows Phone.

Microsoft e ka konfirmuar ketë për portalin The Verge se ky ndryshim është zyrtar. Kjo do të thotë se në të ardhmen nuk do të ketë pajisje Nokia Lumia, por në vend të kësaj do të quhen Microsoft Lumia.
Nokia në Francë do të jetë rajoni i parë që do të ndryshoj në Microsoft Lumia, ku nga kjo do të reflektohen edhe Facebook, Twitter dhe llogaritë e tjera në rrjete sociale.

Në anën tjetër Nokia si emer nuk do të zhduket plotësisht, ajo do të mbetet e përqendruar në harta dhe infrastrukturë të rrjetit. Sidoçoft nga ky njoftim ne lirisht mund të themi, “Mirupafshim Nokia”.  /ameble