Tag Archives

2 Articles
ASUS lanson Chromebox

ASUS lanson Chromebox

Kemi parë sistemin operativ Chrome në laptop Chromebook, mirëpo diçka që nuk kemi parë deri më tani dhe që pritet t’a shohim është pajisja e re ASUS Chromebox. Kjo pajisje është e dizajnuar nga Chrome OS, por ndryshe nga laptopi Chromebook ky nuk posedon monitor, tastierë apo miun kompjuterik. Thjesht thirret Mini PC. Chromebox pritet të ofrojë qasje në produktet të Google-it, si dhe në shërbime të tilla si YouTube, Hulu Plus, dhe Netflix. Asus Chrome

Chromebox është i pajisur me procesorë Intel të gjeneratës së katërt dhe posedon rrjetin WiFi për qasje në internet. Gjithashtu vjen me katër porte të USB 3.0, Bluetooth 4.0 dhe një lexues për kartelat SD për transferim të të dhënave nga pajisje të tjera. ASUS Chromebox gjithashtu posedon portën HDMI dhe DisplayPort për mbështetje të dyfishtë të monitorëve.

Karakteristika tjera përfshinë 100GB hapësirë në Google Drive që është e vlefshme për 2 vjet, pas së cilës përdoruesit do të duhet të vazhdojnë atë. ASUS Chromebox do të jetë në dispozicion nga muaji Mars, për 179 $. /ameble

Gigabyte lanson zyrtarisht Mini kompjuterin “Gigabyte Brix”

Gigabyte lanson zyrtarisht Mini kompjuterin “Gigabyte Brix”

Në ngjarjen Computex 2013, kompania Gigabyte ka lansuar zyrtarisht mini kompjuterin e tyre të ri Gigabyte Brix që mund të jetë e pajisur me zgjedhje të procesorëve përfshirë Intel Celeron 1007U, Core i3-3227U, Core i5-3337U, dhe Core i7-3537U.

Dimensionet e mini PC-s Gigabyte Brix janë 29.9 X 107.6 X 114.4 mm dhe është i pajisur me dy slote SO-DIMM duke mundësuar kështu rritjen në maksimum prej 16GB RAM të llojit DDR3. Karakteristika të tjera të Gigabyte Brix përfshijnë, portën HDMI, mini DisplayPort, WiFi, dhe 2 porte USB 3.0

Gigabyte Brix Mini PC

Gigabyte Brix Mini PC 1

Gigabyte Brix është projektuar për ti ofruar përdoruesve një opsion kompakt për shtëpi HTPC (Home Theater Personal Computer). Në të ardhmen kjo kompani shpreson të ofroj sisteme të pajisur me procesorë  Haswell.

Ende nuk ka informata për çmimet e pajisjes se lansuar Gigabyte Brix. |ameble|