Tag Archives

6 Articles
Samsung lanson 5 monitor të ri të lakuar

Samsung lanson 5 monitor të ri të lakuar

Samsung ka njoftuar për lansimin e 5 monitorëve të ri të lakuar, të cilët vijnë me madhësi që fillojnë prej 23.5-inç deri në 31.5.

Samsung monitor

Modeli Samsung SE501c vjen në dy madhësi të ndryshme të ekranit, njëri me 23.5-inç kurse tjetri 27-inç, ndërsa modeli SE591C vjen me madhësi të ekranit 27-inç. Dy modelet tjera vijnë në serinë e Samsung SE590C dhe janë me madhësi prej 31.5 inç, me shkallë kontrasti 5000:1. Modeli i fundit është Samsung SE790C i cili është 29-inç dhe shkallë kontrasti 3000:1.

Informatat në lidhje me çmimin e këtyre modeleve ende nuk dihen, por mbetet të publikohen në ditët në vijim. /ameble

Lansohet Monitori Dell 28 inç 4K

Lansohet Monitori Dell 28 inç 4K

Dell Monitor P2815Q,Në ngjarjen CES, Dell prezantoi Monitorin P2815Q 28 inç 4K, me rezolucion 3850 x 2160 piksela i cili do të lansohet në treg në fund të këtij muaji.

Monitori Dell P2815Q ka ekranin 28 inç 4K dhe ka të integruar portën për HDMI, DisplayPort-en, mini-DisplayPort-en, katër porte USB 3.0 si dhe gjithashtu përmban një 6-1 lexues të kartelave.

Sipas kompanisë Dell, monitori i ri është projektuar për të siguruar punën e njëjtë sikurse që ofrojnë ekranet e modeleve të tyre UltraSharp, por me një çmim shumë më të ulët.

Monitori i prezantuar do të ketë çmimin prej 699 $, një çmim i cili është mjaft i mirë duke marrë parasysh çmimin e monitorëve 4K të lansuar vitin e kaluar dhe do të jetë në dispozicion në SHBA nga 23 Janari. /ameble

Sharp zbulon ekranin IGZO 32 inç 4K

Sharp zbulon ekranin IGZO 32 inç 4K

Sharp ka zbuluar monitorin profesional PN-K321, të cilet mburren me rezolutën 4k më 3840×2160 dhe diagonale 32 inç. Është i pajisur me teknologjinë e tyre IGZO ultra të hollë, për ketë arsye me gjasë do të ketë çmim shumë të lartë.

Ekrani 32 inç me rezolucion 3840×2160 punon me 137ppi, e cila nuk përputhet fare me atë të Retina MacBook Pro 220ppi, por gjithsesi posedon pamje mjaft mahnitëse sapo të dal në treg. Ekrani ka HDMI dhe portën e grafikës, si dhe është monitori me i hollë në industrinë 4K më vetëm 35mm i trashë.

Teknologjia IGZO (Indium gallium zinc oxide) është gjithashtu një teknologji e re, material ky i cili mund të përdoret si kanal për tranzitor transparentë në shirita të hollë (thin-film), kjo përdor më pak fuqi se sa LCD-të aktuale dhe mund të zgjas jetën e baterisë në pajisjet mobile. Kompania ka në plan zbatimin e kësaj teknologjie të re në një seri të gjerë të pajisjeve për të ardhmen, duke përfshirë smartphone dhe tableta.

Kjo pajisje pritet të dalë në shkurt të 2013, fillimisht në Japoni, por asnjë informacion nuk është dhënë për shitje në vendet e tjera, sipas te gjitha gjasave më shumë detaje do të paraqitet në CES në muajin janar. |ameble| [divider top=”0″]

LG prezanton monitorin Touch 10 për Windows 8

LG prezanton monitorin Touch 10 për Windows 8

LG ka njoftuar për monitorin e tyre të ri LG Touch 10 që është projektuar posaçërisht për sistemin operativ të Microsoft-it Windows 8.

LG Touch 10 me prekje (touchscreen), i cili është 23 inç ju mundëson të përdorni deri në 10 gishta përnjëherë në ekran.

“Ky është një produkt i ri bindës dhe tregon së LG është një udhëheqës i industrisë në zhvillimin e brezit të ardhshëm në monitor me prekje (touch monitor)”, tha JJ Lee, nën-President Ekzekutiv dhe Shef i Njësisë së Biznesit në IT në kompaninë LG Home Entertainment. Ne besojmë se kjo teknologji do të sjell në sprovë dhe të frymëzojë zhvilluesit e programeve dhe përdoruesit njësoj ka shtuar ai ”

Sipas LG-së, Touch 10 është projektuar për të sjellë një tabletë me përvojë për kompjuterët me Windows 8, ajo do të fillojë me shitje në Kore muajin e ardhshëm pastaj Europë dhe tregjet e tjera, ende nuk ka detaje për çmimet. |ameble| [divider top=”0″]

Monitor LG 29EA93 29” në Nëntor

Monitor LG 29EA93 29” në Nëntor

Monitor LG 29EA93 nga kompania prestigjioze LG do të paraqitet në treg këtë nëntor. Ky monitor karakterizohet me një madhësi prej 29 inç, me rezolucion 2560 x 1080, dy porte HDMI, DVI port, një Dual Link, një Display Port dhe një port USB 3.0. Një nga mundësit që do të ofroj  ky monitor do të jetë hapja e dritareve të shumta  horizontalisht në ekran (deri në katër dritare) duke përdorur tiparin 4-Screen Split. |ameble| [divider top=”0″]

PC Vizio zyrtarisht do të dalë në qershor

PC Vizio zyrtarisht do të dalë në qershor

by bmbi 0 Comments

Sipas agjencisë  FCC  është thëne që PC Vizio do të dalë së shpejti. Edhe pse kemi shpresuar qe deklarata zyrtare do jetë në shumë detaje mirëpo ajo qe shumë e shkurt. Nga Vizio është premtuar se linja do të fillojë para qershorit. Disa foto:

Si përkujtim për ju kjo një kompani e fokusuar për Home Theatre është duke planifikuar të shkojnë me një treshe të madhësisë se mesme Laptopë si dhe dy madhësive të përfshira në një Desktop që mbështetet ne Magic Trackpad si pjese shtesë për të tërhequr vëmendjen. 10-inch Tabletë gjithashtu do të jetë pjesë e ardhjeve të qershorit. Është thënë  se Walmart do të kryejnë të paktën disa prej formacioneve. |ameble| [divider top=”0″]