Tag Archives

6 Articles
Lenovo prezanton tabletin Lenovo Miix 300 në MWC 2015

Lenovo prezanton tabletin Lenovo Miix 300 në MWC 2015

Lenovo Miix 300Në ngjarjen MWC 2015, e cila aktualisht është duke u mbajtur në Barcelonë, Lenovo ka prezantuar tabletin e ri Lenovo Miix 300 me platformën Windows 8.1.

Lenovo Miix 300 vjen me ekranin IPS 8 inç me rezolucion prej 1280 x 800 pikselëve i përkrahur nga Intel Atom Bay Trail procesori dhe 2GB RAM memorie. Në pjesën frontale është integruar kamera frontale 2 megapikselë ndërsa në pjesën e prapme, kamera kryesore 7 megapikselë.

Po ashtu, ky tablet, përkrahë teknologjitë 802.11b/g/n WiFi dhe Bluetooth dhe pasi që bateria bushet 100%, pajisja mund të përdoret deri në 7 orë pandërprerë.

Tableti Lenovo Miix 300 ka çmim vetëm 149$ dhe do të jetë në dispozicion për të blerë gjatë muajit korrik të këtij viti. /ameble

Prezantohet Sony Xperia M4 Aqua

Prezantohet Sony Xperia M4 Aqua

Sony Xperia M4 Aqua 2Javën e kaluar kemi dëgjuar se smartphone-i i ri nga Sony, do të prezantohet në MWC 2015 dhe tani pikërisht Sony edhe e ka konfirmuar atë, duke e prezantuar modelin e ri Sony Xperia M4 Aqua.

Sony Xperia M4 Aqua përmban një ekran HD 5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselë dhe vjen me versionin e fundit, Android 5.0 Lollipop.

Sony Xperia M4 Aqua është i përkrahur nga procesori me arkitekturë 64-bit dhe tetë bërthama Qualcomm Snapdragon 615 si dhe 2GB RAM memorie.

Ky model është i pajisur me kamerën frontale e cila është 5 megapikselë si dhe atë kryesoren 13 megapikselë dhe ka të integruar një bateri 2.400 mAh.

Sony Xperia M4 Aqua është i certifikuar me standardin IP65 dhe IP68 që tregon se është rezistent ndaj ujit.

Pajisja do të dalin në shitje në prill, dhe aktualisht nuk ka detaje për çmimin e mundshëm. /ameble

S6 me sensor të pëmirësuar për shenjat e gishtave

S6 me sensor të pëmirësuar për shenjat e gishtave

Samsung Galaxy S6Sensori për shenjat e gishtave ka qenë një shtesë e smartphoneve që është diskutuar gjatë, por me zhvillimin e teknologjisë, këta sensorë po pranohet si forma më e mirë për të siguruar smartphonet.

Samsung vendosi në S5 dhe Note 4 sensor që kërkon rrëshqitjen e gishtit mbi buton për të lexuar shenjën. Nëse ky artikull nga SamMobile është i saktë, atëherë sensori në Galaxy S6 do të jetë më i madh dhe nuk do të punojë me rrëshqitje te gishtit, por me prekje, duke rritur kështu saktësinë dhe lehtësinë në përdorim.

Për momentin Apple ka sensorët më të mirë në treg, por edhe disa smartphone Android kanë sensor me prekje si për shembull Ascend Mate 7. Samsung dhe HTC (në HTC One Max) vendosën të përdorin sensorin me rrëshqitje të gishtit, për të cilin përdoruesit u ankuan, por nëse SamMobile ka të drejtë, ankesat e përdoruesve do të marrin fund me prezantimin e Galaxy S6.

Galaxy S6 pritet të prezantohet në MWC (Konferencën Botërore të Mobilëve) në ditët e para të Marsit në Barcelonë.

 

HTC One M9 do të prezantohet më 1 Mars

HTC One M9 do të prezantohet më 1 Mars

B7ehmTRIIAAjUK6Smartphone-i pasues i HTC One M8 do të prezantohet më 1 Mars në Barcelonë. HTC ka publikuar ftesën në media dhe eventi është planifikuar për në 1 Mars. Ende nuk dihet me siguri se smartphone-i që do të prezantohet do të jetë HTC One M9, por eksperienca tregon se në këtë kohë të vitit HTC gjithmonë ka prezantuar smartphone flagship të vitit.

Eventi do të zhvillohet një ditë para se MWC (Konferenca Botërore e Mobilëve) të fillojë dhe kjo gjë është tipike, sepse kompania HTC do të tërheqë sa më shumë vëmendjen e publikut për produktet e tyre.

Ftesa nuk zbulon asnjë të dhënë për smartphonin e ri, ajo ka një sfond me yje dhe me mbishkrimin “utopia in progress”. Megjithatë, ne tashmë kemi bërë një përmbledhje të karakteristikave të mundshme që do të ketë HTC One M9 (Hima). /ameble

Samsung Galaxy S6 do të prezantohet në dy versione në MWC

Samsung Galaxy S6 do të prezantohet në dy versione në MWC

Samsung Galaxy S6Gjatë disa javëve të fundit, ka pasur shumë thashetheme në lidhje me pasardhësin e modelit Galaxy S5 nga Samsung, Samsung Galaxy S6 të cilin si duket kompania pritet të lanson në dy versione.

Sipas një raporti të fundit nga Business Insider, në ngjarjen MWC 2015 e cila do të mbahet muajin e ardhshëm, Samsung do të prezanton dy versione të modelit Galaxy, Galaxy S6 dhe Galaxy S6 Edge.

Të dy modelet e reja të serisë Galaxy S6 pritet të shfaqën me specifikimet të ngjashme, të cilat përfshijnë një ekran Quad HD 5 inç me rezolucion prej 2560 x 1440 pikselëve, dy opsione të procesorit, njëri do të jetë 8-bërthamor nga Qualcomm Snapdragon 810, ndërsa tjetri po ashtu 8-bërthamor nga Samsung Exynos 5430. Sa i përket kamerës kryesore, kamera tek Galaxy S6 pritet të jetë 20 megapikselë ndërsa tek Galaxy S6 Edge 16 megapikselë.

Për Galaxy S6 është thënë më herët se do të vije me të paktën 3GB RAM memorie, por ndoshta edhe 4GB RAM si dhe me një numër të opsioneve të hapësirës së brendshme deri në 128GB.

A do të ndryshojnë këto specifika deri në kohen e lanismit, do të kuptojmë në ngjarjen MVC. /ameble

HTC One M9, përfliten karakteristikat

HTC One M9, përfliten karakteristikat

HTC-One-M9-ConceptPërderisa po i afrohem fundvitit dhe ngjarjeve të rëndësishme për teknologji, thashethemet dhe spekulimet për pajisje të reja sa vijnë e shtohen. Disa prej këtyre pajisjeve janë paralajmëruar të prezantohen në javën e parë të janarit, në ngjarjen CES 2015, të tjera gjithashtu pritet ti shohim në ngjarjen MWC 2015, disa muaj pas CES-it.

Një raport nga Kina ka shfaqur disa karakteristika për modelin e ardhshëm HTC One M9, një nga seritë e modeleve që është pëlqyer shumë nga përdoruesit. Sipas këtij raporti HTC One M9 vjen me ekran 5.5-inç dhe rezolucion 2560 × 1440 me procesorë Qualcomm Snapdragon 805 dhe 3GB RAM. Bateria 3.500mAh. Përveç këtyre, ky smartphone mund të vijë me kamerën e pasme 16 megapikselë me stabilizim optikal të imazhit, gjë që mund të hiqet teknologjia Ultra e HTC-së. Tani që Beats është në pronësi të Apple-it dhe partneriteti i tyre për audio me HTC-në ka përfunduar, kompania HTC duhet të gjej një partner tjetër, dhe më shumë gjasë do të jetë Bose.

HTC nuk e ka konfirmuar asnjë nga kjo që është përfolur më lartë, mirëpo ne presim që të dëgjojmë më shumë për sa i përket këtij smartphone-i të HTC-së, në ngjarjet e sipër përmenduara. /ameble