Tag Archives

17 Articles
Është lansuar zyrtarisht Xiaomi Mi 5, vjen më çmim të lirë

Është lansuar zyrtarisht Xiaomi Mi 5, vjen më çmim të lirë

Pas shumë para-reklamave që disa muaj që i ka bërë Xiaomi për smartphone-in e tyre të ardhshëm Mi 5, sot në ngjarjen MWC 2016 kompania zyrtarisht ka lansuar ketë model. Smartphone-i në vete posedon anën harduerike mjaft mbresëlënëse dhe të mos harrojmë se tipar i shitjes së këtij modeli do të jetë çmimi.

Xiaomi Mi 5

Xiaomi Mi 5 vjen me ekran 5.15-inç, kurse përbrenda posedon procesorin Qualcomm Snapdragon 820. Gjithashtu vjen me 4GB RAM, hapësirën për të dhëna deri në 128GB së bashku me baterinë 3000mAh.

Mi 5 posedon po ashtu sensorin fingerprint dhe kamerën kryesore 16MP me stabilizim optik të imazhit. Nga ana softuerike do të vij me platformën Android 6.0 Marshmallow dhe ndërfaqen e vetë MIUI 7.

Përveç modelit me 128GB siç përmendem më lartë do të jetë edhe versioni 32GB që vjen me çmim nga 262$, kurse ai 128GB do të jetë për 354$ dhe pritet të dalë në shitje nga 1 Marsi. Xiaomi Mi 5 tani për tani do të jetë në dispozicion për shitje vetëm në vendet si Kina, e ndjekur nga India, dhe vende të tjera që më pas Xiaomi zakonisht shet telefonat e tyre në. /ameble

Huawei MateBook, një në dy (tablet dhe laptop)

Huawei MateBook, një në dy (tablet dhe laptop)

Huawei ka prezantuar pajisjen e re Huawei MateBook, një në dy tablet-Windows hibrid dhe laptop, që posedon ekranin LCD 12 inç.

Ekrani i këtij tableti/laptop u ofron përdoruesve rezolucion 2160 x 1440 pikselë dhe vjen me disa lloje të procesorëve sipas nevojave dhe buxhetit, nga gjenerata Intel Core M. Përveç procesorit tableti gjithashtu vjen në zgjedhje me 4 ose 8 GB RAM, si dhe hapësirën për ruajtjen e të dhënave 128 ose 512 GB.

Huawei MateBook posedon versionin e fundit të sistemit operativ Windows 10 Home ose Windows 10 Pro, por për fat të keq nuk ka një start boot të dyfishtë me Windows dhe Android, siç ishte përfolur më herët.

Karakteristika të tjera të Huawei MateBook përfshijnë lapsin Mate Pen Stylus, që vjen me mbushësin e vet dhe baterinë çmontuese, si dhe lidhjet USB Type-A, USB Type-C, micro USB dhe Ethernet.

https://youtu.be/V48iPX23r6w

MateBook në dispozicion për shitje do të jetë me çmim prej 699 $ ose 799 € në të gjithë Evropën duke kaluar deri tek çmimi maksimal sipas karakteristikave prej 1599 $ ose 1699 €. /ameble

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

Bashkë me smartphone-t e ri të LG-së, kompania ka sjellë edhe disa pajisje shtesë të tjera, të quajtura si LG Friends.

LG Friends

Më poshtë janë gjashtë ato pajisje që u prezantuan ditën e djeshme:

360 CAM: Mundëson që smartphone-i G5 të incizoj foto dhe video në 360-shkallë. Përmban dy kamera 13-megapikselë me kënd të gjerë, memorie të brendshme 4GB, baterinë me kapacitet 1200 mAh dhe ncjerr videot me kualitet 2K.

360 VR: Kufje virtuale të ngjashme me Samsung Gear VR, që lidhen vetëm me LG G5.

H3 nga B&O Play: Kufje Premium me aftësi të zërit 32-bit. Të përshtatshme me të gjithë smartphone-at e LG-së.

Rolling Bot: Një robot i vogël me kamerë 8-megapikselë që lidhet me pajisje nëpërmjet rrjetit Wi-Fi. Më shumë se një lodër, LG ka thënë se pronarët e kësaj pajisje mund të përdorin pajisjen “si një sistem të sigurisë për shtëpi” ose “si një telekomandë” për pajisje që lidhen më të.

Smart Controller: Kontrollon dronin dhe shfaq videot streaming direkt në G5.

Tone Platinum: Kufje “superiore” me bluetooth me zërim 24-bit.

Të gjitha këto pajisje shtesë do të jenë të menaxhueshme përmes aplikacionit të LG-së  Friends Manager.

Nuk janë dhënë detaje as për këto pajisje në lidhje me çmimin ose lansimin e tyre. /ameble

Samsung Gear 360 prezantohet në MWC (Video)

Samsung Gear 360 prezantohet në MWC (Video)

Përveç lansimit të Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge, kompania në Kongresin Botëror për pajisje Mobile gjithashtu ka lansuar kamerën e re Samsung Gear 360.

Samsung Gear 360 është dizajnuar për të incizuar video në 360 shkallë dhe është e përshtatshme me smartphone-t të ri Galaxy S7 dhe gjithashtu Samsung Gear VR.

Për me shumë detaje rreth kësaj pajisje mund t’i gjeni në ueb-faqen e tyre. Ende nuk janë dhënë detaje për çmimin apo disponueshmerinë e kësaj kamere. /ameble

Në ngjarjen MWC 2016 prezantohet projektori Android ZTE Spro Plus

Në ngjarjen MWC 2016 prezantohet projektori Android ZTE Spro Plus

Kompania ZTE gjatë javës ka prezantuar mini projektorin e tyre të ri Android, i cili vjen në formën Spro Plus, është i pajisur me ekran më prekje, si dhe karakteristika të reja të projektimit vizual.

ZTE Spro Plus

Spro Plus posedon ekranin 4 inç AMOLED me prekje (touchscreen), ofron rezolucion 2K dhe vjen me bateri të fuqishme 12.100 mAH. Në dispozicion do të jenë dy versione njëri me vetëm Wi-Fi, si dhe një tjetër me Wi-Fi dhe 4G LTE.

Projektori Android nga LTE posedon aftësi të projektimit në një imazh deri në 18 inç nga largësia 2.4 m dhe do të jetë në dispozicion për shitje gjatë muajve të verës të këtij viti.

Më shumë detaje rreth këtij mini projektori i gjeni këtu. /ameble

Prezantohen Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge

Prezantohen Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge

Samsung Galaxy S7 dhe Galaxy S7 Edge tanimë janë zyrtarizuar dhe i kemi të gjitha detajet e smartphone-ve më të fundit nga kompania Samsung.

Pra, Galaxy S7 vjen me ekran 5.1-inç me rezolucion Quad HD 2560 x 1440 pikselë kurse Galaxy S7 Edge posedon ekranin 5.5-inç me rezolucion Quad HD 2560 x 1440 pikselë.

Të dy këto modele vijnë me versionin Android Marshmallow dhe janë të certifikuar kundrejt pluhurit dhe ujit.

Smartphonet vijnë me karakteristika sipas modelit dhe vendit se ku shiten. Njëri procesorë është Qualcomm Snapdragon 820 kurse procesori tjetër është nga Samsung Exynos 8990, të dy modelet posedojnë 4GB RAM dhe hapësirën për të dhëna e kanë sipas zgjedhjes 32GB ose 64GB. Një lajm i mirë për këta smartphone është së vijnë me sloten microSD e cila mbështet kartelat deri në 200GB.

Karakteristikat tjera përfshijnë bateritë 3000 mAh për Galaxy S7 dhe 3600 mAh për Galaxy S7 Edge. S7 dhe S7 Edge vijnë gjithashtu me kamera të reja, në front të tyre posedojnë kamerën 5 megapikselë kurse në anët e pasme kamera Dual Pixel 12 megapikselë me Smart OIS.

https://youtu.be/cyohHyQl-kc

Këta smartphone të ri nga Samsung dalin në shitje në mbarë botën nga mesi i Marsit, dhe më shumë detaje rreth tyre mund të gjeni këtu. /ameble

Lansohet LG G5, smartphone i parë modular

Lansohet LG G5, smartphone i parë modular

Smartphone i ri LG G5 tanimë është lansuar zyrtarisht dhe janë prezantuar të gjitha detajet e këtij smartphone-i Android nga LG, ky model është smartphone i parë modular i LG-së.

LG-G5

LG G5 vjen me ekran Quad HD 5.3 inç me rezolucion 2560 x 1440 pikselë, është i pajisur me procesorin Qualcomm Snapdragon 820 dhe vjen me 4GB RAM.

Për ruajtjen e të dhënave posedon 32 GB hapësirë dhe gjithashtu përmban portën microSD që përkrah kartela deri në 2TB, kurse bateria e tij është 2800 mAh dhe vjen me versionin Android 6.0 Marshmallow.

Në anën frontale pajisja vjen me kamerën 8 megapikselë kurse atë të pasmen të dyfishtë, e përbërë më kënd të gjerë 16 megapikselë. Gjithashtu vjen me WiFi, Bluetooth, 4G LTE, mbushësin e shpejtë dhe versionin USB Type-C.

Ky model i LG-së është një smartphone modular ku posedon pjesë ngjitëse si LG Cam Plus, që shtohen opsione për kamerën dhe lidhet nëpërmjet slotes së baterisë, kjo në thelb e kthen smartphone-in në një aparat fotografik digjital të plotë me butona fizik të kamerës.

Një tjetër pjesë ngjitëse e re e cila është zhvilluar me B&O Play është LG HiFi Plus, që është një audio player Hi-Fi DAC i dizajnuar për të dhënë zë me kualitet të lartë.

Kompania LG për ketë model të smartphone-it dhe për të gjitha këto pjesë shtesë ende nuk i ka publikuar çmimet. /ameble

Microsoft konfirmon pjesëmarrjen në ngjarjen MWC 2015

Microsoft konfirmon pjesëmarrjen në ngjarjen MWC 2015

Çdo vit pas ngjarjes International Consumer Electronics, vëmendja kthehet drejt ngjarjes së radhës Mobile World Congress. Në këtë panair tregtar shumë kompani prezantojnë prodhimet e tyre të reja, veçanërisht smartphone dhe tablet, ku priten një sërë pajisjesh nga kompanitë e mëdha si Samsung, LG, HTC etj. Pothuajse të gjitha markat e mëdha janë të pranishme në ketë ngjarje, përderisa tani edhe Microsoft posedon markën e saj të smartphone-ve, është e pa kuptimtë për kompaninë që mos t’jetë e pranishme.

Microsoft nga dita e djeshme ka filluar të dërgoj ftesa për konferencën e saj në ngjarjen MWC. Ftesa nuk jap asnjë detaj se çfarë mund të pritet nga kjo ngjarje, por e ka cekur orën dhe datën 2 mars (e hënë), ku është dita e parë e konferencës së tyre.

Microsoft MWC 2015

Disa ditë me herët është thënë se një pajisje Lumia e pajisur me procesorin Snapdragon 810 mund të paraqitet këtë vit nga Microsoft, por deri me tani nuk ka pasur ndonjë raport që kjo mund të bëhet në ngjarjen MWC 2015. Është përfolur diçka për modelin Lumia 1330, pasardhës i Lumia 1320, kështu që ndoshta mund të kemi një prezantim të parë të këtij modeli. Por që gjithçka mbetet të shihet nga muaji i ardhshëm. /ameble

Sony thuhet se do të sjellë një tablet 12.9-inç super të hollë

Sony thuhet se do të sjellë një tablet 12.9-inç super të hollë

Sony mund të vij me disa surpriza gjatë ngjarjes CES 2015, që pritet të nis në fillim të javës së ardhshme. Tani për tani thuhet se kompania të paktën mund të prezantoj një pajisje të re smartphone, ku ndoshta mund të jetë smartphone-i i ri Xperia Z4, përveç edhe një tableti që ka filluar të përflitet. Thashethemet e fundit tregojnë se e tëra është në kuvertë, ku duket jashtëzakonisht i hollë.

SONY CES 2015

Një raport i ri nga DigiTimes ofron një pasqyrë në atë së çfarë mund të jetë kjo pajisje. Nuk është e sigurt mirëpo si duket Sony është duke planifikuar të lansoj një tablet me ekran të madh 12.9-inç dhe rezolucion 3840 x 1440 pikselë. Pajisja thuhet se me prodhimin në masë do të hyjë shumë shpejt, ndoshta para prezantimit të tij diku gjatë gjysmës së parë të vitit 2015. Duke pasur parasysh këtë afat kohor, kjo do të thotë se Sony mund të prezantoj pajisjen gjatë ngjarjes CES 2015 javën e ardhshme, ose në mars në ngjarjen tjetër MWC. DigiTimes ka thënë se ky tablet pritet të jetë vetëm 8.6mm i hollë, që përshtatet me imazhin e paraqitur me lartë. /ameble

Bëhuni gati për pajisje mobile me 4GB RAM

Bëhuni gati për pajisje mobile me 4GB RAM

Sot, lehtë mund të gjejmë pajisje mobile që posedojnë deri në 3GB RAM, ku sa më shumë RAM e ndihmon pajisjen për të qenë më fluid dhe më të shpejt se sa pajisjet me më pak RAM. Vitin që po vjen, pritet të shohin pajisje me 4GB RAM, duke ju falënderuar kështu teknologjisë së re që ka zhvilluar Samsung.

Samsung 8 Gigabit LPDDR4 DRAM

“Çipi i ri 8Gb LPDDR4 mundëson të arrihet 4 GB LPDDR4 reale,” shpjegon Samsung. Çipi 8GB LPDDR4 thuhet se është dy herë më i shpejtë se ai i mëparshmi DDR3 DRAM dhe përkrah “incizimin e videove UHD” me shumë lehtësi.

Zëvendës presidenti ekzekutiv për shitje në Samsung, Joo Sun Choi, tha se teknologjia e re do të ndihmojë të kontribuojë në “lansimin në kohë të ekraneve të mëdhenj UHD për pajisje mobile”.

Samsung nga fillim i 2015-tës do të filloj t’i shtyjë partneret e vet të prodhimit që të përdorin modulin e memories 4GB, ku gjithashtu thotë se pajisjen e parë me aq memorie mund ta shohim nga muaji mars, në ngjarjen vjetore MWC (Mobile World Congress) që mbahet në Barcelonë. /ameble

Drejtpërdrejt: Samsung MWC 2014 “Unpacked 5”

Drejtpërdrejt: Samsung MWC 2014 “Unpacked 5”

Smartphone-i i shumëpritur, Samsung Galaxy S5, është caktuar të prezantohet në ngjarjen MWC 2014 sot me 24 Shkurt në Barcelonë. Fansat e kësaj pajisje nga anembanë bota nuk kanë nevojë të shqetësohen për përcjelljen drejtpërdrejt të ngjarjes për arsye së kompania ka vendosur të shfaq ngjarjen drejtpërdrejt në internet.

Ngjarja “Samsung Unpacked 2014 Episode 1” është planifikuar të zhvillohet në “Centre Convencions Internacional Barcelona’ rreth orës 20:00. Andaj ketë ngjarje mund të shikoni edhe nëpërmes videos së me poshtme. /ameble

[youtube id=”BwcRHYEwtgQ” width=”600″ height=”350″]

HTC vjen me tre produkte të reja

HTC vjen me tre produkte të reja

htc-watch-AmebleKompania taivaneze HTC gjatë vitit që lamë pas nuk është se ka shënuar ndonjë sukses të madh, madje ajo ka qenë në një llojë ngërçi ngase nuk ka ofruar shumë për tregun botërorë.

Por, kohëve të fundit HTC ka nisur që të marrë më seriozisht lançimin e produkteve të reja, duke filluar me telephone të cilët përflitet se janë duke u përgatit për lansim si dhe tabletët e serisë Nexus që planifikon ti prodhojë.

Sipas Bloomberg raportohet se HTC është në përgatitje e sipër për publikimin e tri pajisjeve të reja gjatë kongresit botërorë të teknologjisë mobile MWC i cili do të mbahet nga 24- 27 Shkurt 2014, në Barcelonë.

Mësohet se dy nga këto pajisje do të jenë smartwatch dhe pajisja e tretë pritet të jetë një vegël shumë interesante për dëgjimin e muzikës.

Njëra nga orët pritet të jetë një prototip i bazuar në Qualcomm Toq, dhe ora tjetër pritet të ketë të integruar aplikacionin Google Now, dhe perms tij do të funksionojë, edhe pse akoma nuk është e qartë se si do të ndodhë kjo, mirëpo sipas një publikimi në Wall Street Journal kompania taivaneze tashmë është në bisedime intensive Google për të realizuar këtë projekt. \ameble