Tag Archives

4 Articles
Rrjedhin video pamjet e versionit Android 4.3

Rrjedhin video pamjet e versionit Android 4.3

Përderisa Google pritet të nxjerrë versionin e ardhshëm të platformës së saj mobile, Android 4.3 gjatë javës së ardhshme, një video e tij ka rrjedhur nga një pajisje Nexus 4 që tashmë është shfaqur online.

Edhe pse Android 4.3 dihet se do të vazhdojë të përmendet si Jelly Bean, ky do të jetë vetëm një përditësim i vogël dhe nuk do të sjellë ndryshime të mëdha, por vërehen paksa.

Sipas kësaj video praktike që është publikuar nga Android Central, përditësimi do të rrisë përgjegjshmërinë e prekjes tek Nexus 4.

[youtube id=”HsrfTLUic8w” width=”600″ height=”350″]

Përditësimi i ri do të sjellë gjithashtu një funksion shtesë në numrat e telefonit që sugjeron thirrjet nga kontaktet tuaja gjatë kërkimit. Siç është treguar edhe me herët, Android 4.3 ofron aplikacionin e përditësuar të kamerës që përmban një meny të re harkore që e bën atë më të lehtë për të kontrolluar settings-at e saj.

Përveç këtyre, përditësimi sjell edhe disa ndryshime tjera si tek grafika OpenGL 3.0 standarde, lajmërimet (notifications) etj. Të gjitha këto ndryshime tek versioni Android Jelly Bean mbetet të shihen në ditën e publikimit që mund të jetë 24 Korrik. |ameble|

LG njofton për smartphone-in Nexus 4 me ngjyrë të bardhë

LG njofton për smartphone-in Nexus 4 me ngjyrë të bardhë

LG ka njoftuar për modelin me ngjyrë të bardhë të smartphone-it Google Nexus 4, dhe sipas tyre pritet të përurohet ditët e ardhshme në qytetin e Hong Kong-ut, pikërisht me 29 Maj, me pastaj ne vendet tjera si SHBA, Europë etj.

Ky model posedon të njëjtët karakteristika sikurse modeli i me hershëm, pra ekrani 4.7 inç me rezolucion 1280 x 768, procesorin 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon(TM) S4 Pro, 2GB RAM, kamera e pasme 8 megapikselë kurse ajo frontale 1.3 dhe 8 GB hapësirë e brëndshme për ruajtje. Nuk është përfolur se do te ketë diçka të veçantë.

Google Nexus 4 i bardhe

Lajmi tjetër nga kjo kompani vjen se kjo kompani nuk pritet të prodhoj versionin e ardhshëm të serisë Nexus, siç ishte përfolur me herët, ketë e ka konfirmuar udhëheqësi i kompanisë LG për Europë. |ameble|

Zbulohen të dhëna të reja për Nexus 5

Zbulohen të dhëna të reja për Nexus 5

Nexus 5 to be more compact, skip the 1080p screen and focus on camera instead?Nexus 5, ky është emri i supozuar i gjeneratës sӫ ardhshme të smartphone-it të Google. Kjo pajisje pritet që të jetë krejt ndryshe nga pajisjet tjera Android.

Përderisa Google gjithmonë e ka mbështetur modelin e një telefoni të madhësisë 4.7 inç, ky Nexus nuk do të jetë i krijuar që të konkurroj me telefonat tjerë që janë të kualitetit 1080p, dhe në vend të kësaj do tӫ ofroj një madhësi më kompakte me fokusin që ka në përformancën e kamerës.

Duke u bazuar në të dhënat që janë publikuar në “phonearena” del se version i ardhëshëm i Google Nexus Phone do të jetë i madhësisë 4.5 inç me ekran 720p IPS. Pjesa e ekranit të këtij smartphone-i do të zë deri 88% të hapësirës së përparme të tij, gjë që e bënë të dallojë shumë nga paraardhësi i tij Google Nexus 4.

Arsyeja kryesore se pse Google po tenton që të lansoj Nexus 5 me këto ndryshime është pikërisht kompaktësia, jetëgjatësia e baterisë dhe përformanca e kamerës.

Google Nexus 5 pritet që të përmbajӫ procesorë Qualcomm Snapdragon 600 katër-bërthamorë 1.5GHz dhe të ketë të montuar një bateri 2800mAh. Njëjtë sikur edhe versioni paraprak ky smartphone nuk do të ketë mundësi për zgjerim të hapësirës përmes SD-kartës. |ameble|

Google Nexus 4 në dispozicion për shitje

Google Nexus 4 në dispozicion për shitje

(Ekskluzive)

Për të gjithë ata që kanë qenë duke pritur për të blerë smartphone-in Google LG Nexus 4, me kënaqësi ju njoftojmë se pak minuta më parë Google ka shpërndare një e-mail tek të gjithë ata që kanë bërë abonim më parë për të pranuar e-mail sapo Nexus 4 të jetë prapë ne dispozicion për shitje.

Siç mund të shihni edhe në e-mailin zyrtarë të Google-it, ky produkt do të jetë në shitje vetëm në SHBA tani për tani, që nga sot  27 nëntor 2012 duke filluar nga ora 12:00 Pacific Time në SHBA apo sipas orës tonë lokale 21:00. |ameble| [divider top=”0″]