Tag Archives

11 Articles
Sprint sjell Android 4.4.3 për Nexus 5

Sprint sjell Android 4.4.3 për Nexus 5

Sot është publikuar përmirësimi i rradhës i Android, i cili ka numri 4.4.3 dhe vjen posaçërisht për përdoruesit e Nexus 5 të kompanisë celulare Sprint në ShBA.

Ky përmirësim i sistemit lejon klientët e Sprint të përdorin rrjetin LTE në bandat 26 dhe 41. Versioni i ri rregullon problemet e sistemit të mëparshëm dhe nuk sjell opsione të reja apo ndryshime në ndërfaqe.

Sprint releases Android 4.4.3 for the Nexus 5

Google ka rregulluar kryesisht problemet me lidhjen Wi-Fi dhe Bluetooth, por edhe problemet me të dhënat e humbura, ristartimet e papritura të telefonit. Gjithashtu është përmirësuar aplikacioni i kamerës.

Ky përditësim nuk është shfaqur ende në website zyrtar, por kompania Sprint po lejon shkarkimin e sistemit për klientët e saj. /ameble

 

Përmirësime në kamerën e Nexus 5 si dhe shfaqet tableti i ri Nexus 10 (2)

Përmirësime në kamerën e Nexus 5 si dhe shfaqet tableti i ri Nexus 10 (2)

Nexus 5 CameraShumë njerëz janë ankuar për kamerën e smartphone-it të fundit nga Google, Nexus 5. Sa i përket kësaj Google është përpjekur të përmirësoje atë me anë të versionit të platformës së tyre Andoid 4.4.2 KitKat, ajo ka bërë diçka në përmirësimin e shpejtësisë së kamerës mirëpo kualiteti ka mbet i njëjtë.

Tani si duket ketë problem e ka marr me seriozisht dhe është duke bërë diçka për të përmirësuar seriozisht kualitetin e kamerës duke shtuar kështu disa filtër, ngjashëm si tek Instagram. Është thënë gjithashtu se Google do ta ndryshoj edhe dukjen e programit të kamerës. Këto përmirësime thuhet së do të vijnë me versionin e ardhshëm Android 4.4.3 që pritet të vij së shpejti.

Deri sa jemi tek pajisjet Google, kjo kompani me apo pa dëshirë ka publikuar tabletin Nexus 10 (2) në PlayStore dhe ka tërhequr menjëherë, siç shihet në foton e më poshtme shkruan “Coming soon” (do vij së shpejti). Ky tablet pritet të shfaqet me versionet 16 dhe 32Gb, me ekran super HD dhe çmimi i është caktuar 399$ etj. /ameble

Nexus 10 se shpejti

Google me në fund lanson Nexus 5 dhe Android 4.4 KitKat

Google me në fund lanson Nexus 5 dhe Android 4.4 KitKat

Google pak me herët ka lansuar smartphone-in e fundit Nexus 5 dhe është në dispozicion nëpërmes Google PlayStore. Google ka nxjerr në shitje dy modele 16GB (349 $) dhe 32GB (399 $), në të zezë dhe bardhë, respektivisht pajisjet fillojnë shitjen brenda 2 ditëve.

Nexus 5 shfaqet me Android 4.4 KitKat siç edhe pritej, përfshijnë ekranin 4.95 inç me rezolucion 1920 x 1080p, baterinë 2.300 mAh, kamerën e pasme 8 megapikselë, dhe atë frontale 1.3 megapikselë, procesorin 2.3GHz Qualcomm Snapdragon 800 me grafiken Adreno 330, 2GB RAM, NFC, Bluetooth 4.0, LTE dhe dual-band 802.11 /b/g/n/ac Wi-Fi. |ameble|

Shfaqen imazhe të smartphone-it Nexus 5 me ngjyrë të bardhë

Shfaqen imazhe të smartphone-it Nexus 5 me ngjyrë të bardhë

Vetëm disa ditë pas rrjedhjes së disa fotove për smartphone-in Nexus 5 me ngjyrë të zezë që ishin shfaqur online, tani është shfaqur versioni me ngjyrë të bardhë.

Llogaria në Twitter @evleaks, e cila edhe me herët ka shfaqur imazhet e para për shumë pajisje, duke përfshirë edhe versionin e zi Nexus 5, tani ka bërë një tweet me foton e versionit të bardhë, bashkë me lajmin për pajisjen që mund të prezantohet me datë 1 Nëntor. Edhe pse në foto nga para duket me ngjyrë të zezë, nga mbrapa duket i bardhë.

LG Nexus 5

Detaje rreth karakteristikave të tij ende mbahen të fshehura, mirëpo kur ishte shfaqur aksidentalisht tek Google Play Store çmimi i tij ishte 349 $ për modelin 16GB .

Edhe pse Nexus 5 është përfolur shume qe do të prezantohet gjatë fundit të këtij muaji, modeli i paraprak Nexus 4 tanimë nuk gjendet në dispozicion për blerje nëpërmjet Google Play Store, duke menduar se gjenerata e ardhshme e pajisjes pritet të vij shumë shpejt. |ameble|

Nexus 5 gabimisht shfaqet në Google Play Store

Nexus 5 gabimisht shfaqet në Google Play Store

Google mbrëmë gabimisht ka bërë një paraqitje të shkurtër të smartphone-it Nexus 5 në Google Play Store, por e ka tërhequr atë menjëherë.

Nexus 5 Google Play Store

Gjatë kësaj kohë në uebfaqe janë parë të radhitur Nexus 5, Nexus 7 dhe 10, por nëse është klikuar në të nuk është shfaqur asgjë dhe ka qenë  e mundur të porositet.

I vetmi informacion që mund të dallohet nga këto pamje të marra të Nexus 5, ishte një çmim fillestar prej 349 $, dhe asgjë tjetër.

Natyrisht se ky smartphone shumë shpejt do të lansohet, por ende nuk dihet saktësisht se kur. Pajisja tani është hequr nga uebfaqja dhe është zëvendësuar nga Nexus 4. |ameble|

Çmimi i Smartphone LG Nexus 5

Çmimi i Smartphone LG Nexus 5

Disa orë më parë, kanë filluar të shpërndahen të dhëna rreth detajeve të shitjes së smartphone-it LG Nexus 5. Ku sipas këtyre të dhënave del se verzioni i ri i smartphone-it Nexus 5 do të kushtojë 299 dollarë për modelin 16Gb dhe 399$ ndërsa modeli 32GB do të përmbajë edhe baterinë më jetëgjatë dhe do të ketë çmimin prej 399 dollarë.

Data e sakt e lansimit për shitje të këtij produkti akoma nuk dihet, por nga ajo çfarë përflitet nënkuptohet se kjo është qështje ditësh.  |ameble|

Shfaqen pamjet origjinale të smartphone-it Nexus 5

Shfaqen pamjet origjinale të smartphone-it Nexus 5

Përveç, nëse kjo nuk është një pjesë e fshehtë marketingu, personi përgjegjës për certifikim të LG D820 Nexus 5 në FCC ka zbuluar pamjet e pajisjes, përndryshe ai do të përballet me telashe të mëdha. Në imazhet e më poshtme nuk është fshehur konfidencialiteti për Nexus 5 në të cilën paraqiten edhe disa specifika të tij. Aty shfaqet edhe etiketa e FCC-së me numrin e modelit.

LG Nexus 5 FCC

 

LG Nexus 5 bateria

Nëse krahasoni këto pamje me atë videon që kemi paraqitur para disa ditëve, atëherë padyshim është  smartphone i njëjtë. Foto e dytë tregon kapacitetin e baterisë që nuk duket të jetë aq e fortë, siç mund t’kemi pritur.

Karakteristikat tjera të pajisjes Nexus 5 përfshijnë:

  • Procesori Qualcomm Snapdragon 800
  • Ekrani 5 inç
  • Dimensionet: 131.9 mm i gjatë, 68.2mm i gjerë
  • Lidhjen LTE
  • Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi b/g/n/ac
  • Bateria 2300 mAh,
  • Mbushësi Qi Wireless

Sipas thashethemeve Google pritet të lansoj platformën Android 4.4 KitKat me të nga fillimi i Nëntorit.|ameble|

Shfaqen koncepte të shumta për smartphone-in Nexus 5

Shfaqen koncepte të shumta për smartphone-in Nexus 5

Pas pamjeve që kanë rrjedhur për Google Nexus 5 në videon të cilën është paraqitur zyrtarizmi i Android-it 4.4 KitKat, sipas thashethemeve është çështje kohe kur Google pritet të lansoj smartphone-in e tyre të ri.

Por, përderisa ne presim pajisjen e vërtetë, nëpër internet kanë filluar të rrjedhin imazhe të shumta gjithashtu foto koncepte të tij. Imazhet e fundit vijnë nga Redditor Vovicon, të cilët kanë postuar disa nga to për uebfaqen e forumit të Android-it.

Vovicon ka paraqitur tri pamje, duke filluar me një dizajn të thjeshtë që tregon logon e LG-së dhe shkronjat Nexus në anën e pasme. Pastaj ajo e dyta e ngjashme vetëm se kamera duket sikur tek tableti Nexus 7 dhe e treta dallimi ne mes të modeleve të kaluara.

Nexus 5 nuk duket të jetë më i madh se Nexus 4, por sipas raporteve të fundit ky model mund të shfaqet me ekran 5 inç. Pajisja gjithashtu pritet të vijë e pajisur me procesorin Snapdragon 800 me versionin e fundit Android 4.4 KitKat. |ameble|

A do të prodhoj LG modelin e ardhshëm Nexus 5?

A do të prodhoj LG modelin e ardhshëm Nexus 5?

Nexus 5Më herët thashethemet ishin se kompanitë Google bashkë me Motorola-n do të prodhojnë modelin e ardhshëm Nexus 5, mirëpo kjo po del të mos jetë e vërtet sepse tani thashethemet e reja janë se do të jetë prapë kompania LG ajo që do të prodhojë versionin e ardhshëm të Nexus-it.

Lajmet vijnë nga një uebfaqe vietnameze Tinhte, e cila është e njohur mirë për të rejat apo marrëveshjet që bëhen me Motorola-n. Kjo faqe thotë se Google do të bëj partneritet me LG-në për prodhimin e Nexus 5 i cili do të bazohet në pajisjen e kompanisë, LG G2.

Sipas të njëjtave burime, pajisja do të shfaqet me procesorë Snapdragon 800 SoC, ekran 5.2 inç dhe do të ketë dizajn të hollë dhe disi të ngjashëm me Nexus 7 e ri. Pjesa e përparme dhe ajo e pasme do të jetë nga qelqi e ngjashëm si tek Nexus 4.

Nuk ka asnjë lajm në lidhje me detajet e çmimeve të pajisjes, por shpresojmë se Google dhe LG do të përpiqen që të mbajnë çmimet e arsyeshme. |ameble|

Zbulohen të dhëna të reja për Nexus 5

Zbulohen të dhëna të reja për Nexus 5

Nexus 5 to be more compact, skip the 1080p screen and focus on camera instead?Nexus 5, ky është emri i supozuar i gjeneratës sӫ ardhshme të smartphone-it të Google. Kjo pajisje pritet që të jetë krejt ndryshe nga pajisjet tjera Android.

Përderisa Google gjithmonë e ka mbështetur modelin e një telefoni të madhësisë 4.7 inç, ky Nexus nuk do të jetë i krijuar që të konkurroj me telefonat tjerë që janë të kualitetit 1080p, dhe në vend të kësaj do tӫ ofroj një madhësi më kompakte me fokusin që ka në përformancën e kamerës.

Duke u bazuar në të dhënat që janë publikuar në “phonearena” del se version i ardhëshëm i Google Nexus Phone do të jetë i madhësisë 4.5 inç me ekran 720p IPS. Pjesa e ekranit të këtij smartphone-i do të zë deri 88% të hapësirës së përparme të tij, gjë që e bënë të dallojë shumë nga paraardhësi i tij Google Nexus 4.

Arsyeja kryesore se pse Google po tenton që të lansoj Nexus 5 me këto ndryshime është pikërisht kompaktësia, jetëgjatësia e baterisë dhe përformanca e kamerës.

Google Nexus 5 pritet që të përmbajӫ procesorë Qualcomm Snapdragon 600 katër-bërthamorë 1.5GHz dhe të ketë të montuar një bateri 2800mAh. Njëjtë sikur edhe versioni paraprak ky smartphone nuk do të ketë mundësi për zgjerim të hapësirës përmes SD-kartës. |ameble|

Paralajmërohet LG Nexus 5

Paralajmërohet LG Nexus 5

Në Google janë duke qarkulluar disa thashetheme për modelin e ri të smartphone-it Nexus 5, i cili pritet të projektohet përsëri në bashkëpunim me kompaninë LG. Smartphone-i i ri Nexus 5 i koduar me emrin “Megalodon” parashihet të lansohet në Tetor të këtij viti.

Përveç fotografisë e cila si duket tregon prototipin e Nexus 5, janë shfaqur edhe specifikat e tij. Nexus 5 do të ketë ekranin 5.2 inç OLED HD 1080, procesorin Qualcomm Snapdragon 800 2.3 GHz, 3 GB RAM DDR3 dhe hapësirë të brendshme 16/32/64 GB, kamerë të pasme 16 Megapixel nga OmniVision si dhe ajo frontale 2.1 Megapixel.

Nëse këto thashethemet janë të vërteta atëherë, definitivisht kemi të bëjmë me një super smartphone i cili do të jetë konkurrent numër 1 në tregun e smartphone-ve. A do të arrij Google të jetë konkurrent edhe më çmim të kësaj pajisjeje, mbetet të shihet në të ardhmen e afërt. |ameble| [divider top=”0″]