Tag Archives

4 Articles
Google tani është duke shitur Nexus 6 32 GB për $499 dhe Nexus 6 64 GB për $549

Google tani është duke shitur Nexus 6 32 GB për $499 dhe Nexus 6 64 GB për $549

Përderisa Nexus 6, i krijuar nga Motorola, ka qenë rreth e rrotull përreth 7 muaj, ajo është ende një pajisje  shumë e rëndësishme, duke qenë produkti më i shitur nga telefonat e mençur prej kompanisë Google. Nëse ju do të donit  të bleni Nexus 6, por çmimi jo edhe aq atraktiv i tij do t’ju bënte te mendoheni dy herë,  duhet të dini se ky telefon i mençur tani është në shitje me një çmim prej $499 në Google Store.

Google-Nexus-6-by-Motorolla
Natyrisht, $499 është çmimi i një Nexus 6 – 32 GB. Por varianti prej 64 GB i Nexus-it shumë të madh është tash gjithashtu më i lirë se kurrë më parë: $549. Në tërësi, Google i ka hequr nga $150 prej çmimeve të të dyja versioneve. Ende nuk e dimë se a është kjo vetëm një ofertë e limituar, por po e shohim që Best Buy dhe Amazon po e shesin Nexus 6 32 GB për vetëm $499.

Kjo ofertë e re mund të ketë të bëjë diçka me faktin që jo një, por dy telefona të mençur Nexus mund të lansohen kah fundi i këtij viti.  Thuhet, shumë shpejt ne do duhej te shohim  njoftimin nga Google për lansimin e Huawei 5.7-inç nga Nexus, si dhe një LG 5.2-inç nga Nexus, të dy te pajisur me Android M (natyrisht).

Megjithatë këto pajisje të gjeneratës së ardhshme nga Nexus mund të lansohen nga fundi i vitit 2015, kështu qe keni ende kohë të bleni një Nexus 6 nëse vërtetë e doni një. /ameble

Disa pajisje Nexus 6 raportohen të jenë me defekt

Disa pajisje Nexus 6 raportohen të jenë me defekt

Nexus-6-defective-back-plate-640x410Nëse keni fatin të zotëroni një Google Nexus 6, kini kujdes nga një defekt i cili u ka ndodhur disa prej zotëruesve të këtij smartphoni. Disa përdorues kanë raportuar në Internet se kapaku i Nexus 6 është hapur dhe është shkëputur nga ngjitësi. Pas këtyre raportimeve, një përdorues i faqes reddit.com, i cili gjithashtu kishte këtë problem në pajisjen e tij, kontrolloi dhe pa që bateria ishte zgjeruar duke shkaktuar që kapaku të shkëputej nga ngjitësi. Motorola është përgjigjur në Twitter duke thënë që “kanë parë disa smartphone Nexus 6 me kapakë të hapur”. Shumë përdorues janë përgjigjur se bateria në fakt është zgjeruar me kalimin e kohës, ndërsa të tjerë u shprehën që pajisja e tyre e kishte këtë defekt që kur e panë për herë të parë.

Meqë ky defekt është dukshëm një defekt në prodhimin e pajisjes, nëse dikush prej jush ka Nexus 6 me të njëjtin defekt, ju sugjerojmë të kontaktoni me grupin e Kujdesit ndaj Klientit në Motorola. Duket që Motorola dhe kompanitë celulare janë treguar të kujdesshëm për të ndërruar smartphonet me defekt për të mbajtur klientelën të kënaqur./ameble

Google së shpejti lanson modelin e ri Nexus 6

Google së shpejti lanson modelin e ri Nexus 6

Nexus 6Muajin e kaluar kanë qarkulluar disa thashetheme se Google është duke u përgatitur për të lansuar një pajisje të re me versionin e ri të sistemin Android L i koduar me emrin Google Shamu Phablet.

Por në fakt, për pajisjen e përfolur Google Shamu Phablet thuhet se do të jetë modeli i ri i brendit tani më të njohur Nexus, si pasardhës i modelit Nexus 5.

Google Nexus 6 pritet të vije me një ekran QHD 5.2 inç me rezolucion prej 2560 x 1440 pikselëve i mbështetur nga procesori 4-berthamor nga Qualcomm Snapdragon 805 me shpejtësi prej 2.7GHz dhe 3GB RAM memorie.

Karakteristikat e tjera të Nexus 6 janë kamera frontale 2,1 megapiksel, kamera kryesore 13 megapiksel, vesrioni i sistemit Android L dhe për pajisjen është e thënë se është bërë nga Sony Ericsson për Google.

Ende nuk është e qartë se a do të lansohet kjo pajisje si Google Nexus 6 ose si Google Shamu Phablet, por kjo pritet të kuptohet për më pak se dy muaj. /ameble

Raportohet se Nexus 6 do të prodhohet nga Motorola

Raportohet se Nexus 6 do të prodhohet nga Motorola

Nexus-backKrahas smartphone-it të tyre të ri Moto X+1, Motorola thuhet se është duke punuar edhe në një pajisje të re Nexus, e koduar Shamu, ku sipas Android Police po planifikohet të lansohet diku gjatë stinës së vjeshtës.

Pavarësisht shumë thashethemeve që fliteshin për serinë Nexus që do të përfundoj me modele të reja, këto thashetheme janë hedhur poshtë, dhe tani thuhet se një pajisje e re Nexus prodhuar nga Motorola është shumë reale. Rrjedha e vërtetë, është se ky model do të shfaqet me ekran 5.9-inç dhe sensorin për gjurmë gishtash, edhe pse nuk ka detaje të tjera në lidhje me karakteristikat.

Kompania LG ishte e përfshirë në serinë Nexus, por kjo kompani kohët e fundit ka thënë se nuk di asgjë për planet e ardhshme të Google-it dhe kjo tregon se nuk do të shohim smartphone tjetër Nexus të prodhuar nga LG. /ameble