Tag Archives

6 Articles
Google Nexus 6P shumë lehtë i thyeshëm!

Google Nexus 6P shumë lehtë i thyeshëm!

A thyhet lehtë smartphone-i Nexus 6P? Dy videot e më hershme nëse nuk i keni parë kanë pasur rezultate krejtësisht të ndryshme, por një video e tretë që është publikuar tani tregon të vërtetën.

Janë prapë JerryRigEverything të cilët kishin bërë testin origjinal të parë të Nexus 6P. Pas përballjes me kritika të shumta së testi i parë i thyerjes së smartphone-it nuk është bërë si duhet, ky grup ka vendosur të blejë një Nexus 6P tjetër, për të dëshmuar provën e parë.

Ky smartphone prapë thyhet lehë siç është shpjeguar në videon e parë. Patjetër që ofron disa të mira dhe është rezistent, mirëpo Nexus 6P thyhet lehtë si një copë letër.

Për më tepër shih videon e më poshtme:

 

LG Nexus 5X fillon shitjet në disa shtete

LG Nexus 5X fillon shitjet në disa shtete

LG ka njoftuar se smartphone i tyre i ri Nexus 5X nga sot është në shitje vetëm në disa shtete të caktuara.

Pajisja ka dalur në shitje në Amerikë, Britani të Madhe, Kanada, Irlandë, Indi, Japoni dhe Korenë e Jugut, dhe do të vazhdojë kështu edhe në vende tjera përgjatë javëve të ardhshme.

Nexus 5X

Smartphone Nexus 5X vjen me ekran 5.2 inç Full HD me rezolucion 1920 x 1080 pikselë, është mundësuar nga procesori 6 bërthamor Qualcomm Snapdragon 808, përmban 2GB RAM dhe pajisja vjen me versionin e fundit të Android-it 6.0 Marshmallow.

Karakteristikat e tjera të këtij smartphone-i përfshijnë kamerën frontale për selfi 5 megapikselë dhe atë të pasmen 12.3 megapikselë. Pajisja vjen me lidhjet WiFi, Bluetooth dhe 4G LTE kurse hapësirën për ruajtjen e të dhënave është në formën 16GB ose 32GB, kurse baterinë e posedon 2700mAh.

Pajisja gjithashtu vjen me një sërë sensorësh të integruar, ku përfshinë edhe sensorin për gjurmë gishtash. Nuk posedon opsionin për microSD.

Pajisja nuk mund të blihet apo shihet online nga regjioni ynë nëpër mes google playstore por vetëm nga shtetet e lartpermendura. /ameble

Raportohet se Nexus 6 do të prodhohet nga Motorola

Raportohet se Nexus 6 do të prodhohet nga Motorola

Nexus-backKrahas smartphone-it të tyre të ri Moto X+1, Motorola thuhet se është duke punuar edhe në një pajisje të re Nexus, e koduar Shamu, ku sipas Android Police po planifikohet të lansohet diku gjatë stinës së vjeshtës.

Pavarësisht shumë thashethemeve që fliteshin për serinë Nexus që do të përfundoj me modele të reja, këto thashetheme janë hedhur poshtë, dhe tani thuhet se një pajisje e re Nexus prodhuar nga Motorola është shumë reale. Rrjedha e vërtetë, është se ky model do të shfaqet me ekran 5.9-inç dhe sensorin për gjurmë gishtash, edhe pse nuk ka detaje të tjera në lidhje me karakteristikat.

Kompania LG ishte e përfshirë në serinë Nexus, por kjo kompani kohët e fundit ka thënë se nuk di asgjë për planet e ardhshme të Google-it dhe kjo tregon se nuk do të shohim smartphone tjetër Nexus të prodhuar nga LG. /ameble

Filloi i përditësimi i versionit Android 4.4.4 për pajisjet Nexus

Filloi i përditësimi i versionit Android 4.4.4 për pajisjet Nexus

Muajin e kaluar Google kishte përgatitur përditësimin e versionit Android 4.4.3 ndërsa tani kompania ka lansuar një version të ri të KitKat, Android 4.4.4 për pajisjet e saja Nexus.

Android 4.4.4

Android 4.4.4 është tani në dispozicion për një numër të pajisjeve duke përfshi smartphone-t Nexus 4 dhe Nexus 5, si dhe tabletet Nexus 7 dhe Nexus 10.

Në fund të këtij muaji, pritet të mbahet një konferencë nga Google, me ç’ rast pritet të njoftohet për versionin e ri dhe shumë të përfolur Android 5.0. /ameble

Shfaqen koncepte të shumta për smartphone-in Nexus 5

Shfaqen koncepte të shumta për smartphone-in Nexus 5

Pas pamjeve që kanë rrjedhur për Google Nexus 5 në videon të cilën është paraqitur zyrtarizmi i Android-it 4.4 KitKat, sipas thashethemeve është çështje kohe kur Google pritet të lansoj smartphone-in e tyre të ri.

Por, përderisa ne presim pajisjen e vërtetë, nëpër internet kanë filluar të rrjedhin imazhe të shumta gjithashtu foto koncepte të tij. Imazhet e fundit vijnë nga Redditor Vovicon, të cilët kanë postuar disa nga to për uebfaqen e forumit të Android-it.

Vovicon ka paraqitur tri pamje, duke filluar me një dizajn të thjeshtë që tregon logon e LG-së dhe shkronjat Nexus në anën e pasme. Pastaj ajo e dyta e ngjashme vetëm se kamera duket sikur tek tableti Nexus 7 dhe e treta dallimi ne mes të modeleve të kaluara.

Nexus 5 nuk duket të jetë më i madh se Nexus 4, por sipas raporteve të fundit ky model mund të shfaqet me ekran 5 inç. Pajisja gjithashtu pritet të vijë e pajisur me procesorin Snapdragon 800 me versionin e fundit Android 4.4 KitKat. |ameble|

Google Nexus 4 dhe Nexus 10 nga sot në shitje

Google Nexus 4 dhe Nexus 10 nga sot në shitje

Sot, me 13 Nëntor 2012. Gjiganti Google pritet të publikoj dy produkte të reja e të shumë pritura. Është fjala për smartphone-in Google Nexus 4 dhe Tabletin Google Nexus 10.

Shefi i divizionit të Google në Gjermani tashmë përmes profilit të tij në Gooogle+ ka njoftuar se nga sot herët në mëngjes këto produkte do të fillojnë të shiten edhe në Gjermani. Vlen të përmendet se Google me Smartphone Nexus 4 ka befasuar të gjithë me çmimin e lire të cilin e ka lansuar në treg këtë të fundit.

Specifikat Harduerike të Google Nexus 4:

 • Procesor:  Quad core, 1500 MHz, Krait, Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064
 • RAM: 2048 MB
 • Kamerë:  Kamera e pasme 8 Megapiksele, 1920×1080 (1080p HD) (30 fps), 1280, Kamera e përparmë 1.3 Megapiksel.
 • Ekrani: 4.7 inc, 768 x 1280 piksel, IPS LCD
 • Sistemi Operativ: Android 4.2
 • Hapësira interne: 8GB ose 16GB

 Specifikat Harduerike të Google Nexus 10:

 • Procesor:  Samsung Exynos 5, Dual core, 1700 MHz, ARM Cortex-A15
 • RAM: 2048 MB
 • Kamerë:  Kamera e pasme 5 Megapiksele, 1920×1080 (1080p HD) (30 fps), Kamera e përparmë 1.9 Megapiksel.
 • Ekrani: 10.1 inc, 300ppi, True RGB Real Stripe PLS, 2560 x 1600 pixels
 • Sistemi Operativ: Android 4.2
 • Hapësira interne: 16GB ose 32GB

Këto janë çmimet zyrtare të produkteve të Google Nexus për SHBA.

Smartphone-i Google Nexus 4

 • 8GB do të kushtojë vetëm 299$
 • 16GB do të kushtojë vetëm 399$

Tableti Google Nexus 10

 • 16GB do të kushtojë vetëm 399$
 • 32GB do të kushtojë vetëm 499$
|ameble| [divider top=”0″]