Tag Archives

14 Articles
Xiaomi konfirmon një ngjarje me 27 Korrik – prezantohet Mi Note 2!

Xiaomi konfirmon një ngjarje me 27 Korrik – prezantohet Mi Note 2!

Xiaomi ka konfirmuar zyrtarisht planet e saj për një ngjarje të madhe që mbahet më 27 Korrik, pas thashethemeve se një produkt i ri do të vijë në fillim të këtij muaji. Kompania nuk ka zbuluar asnjë detaj, por tashmë ne kemi disa informacione për atë se çfarë pritet nga ky organizim.

Xiomi ngjarja 727

Në të vërtetë është spekuluar se janë dy smartphone shumë mbresëlënës që pritet të prezantohen nga Xiaomi. I pari është Mi Note 2, që mund të jetë smartphone-i më i fuqishëm i kompanisë deri me tani. Është thënë se do të vijë me ekran 5.5-inç 1080p, procesorin Snapdragon 821, baterinë 3700mAh, kamerën e pasme 12-megapikselë me aperturë f/2.0, skanerin për gjurmë gishtash, hapësirën e brendshme 64/128GB si dhe 4/6GB RAM.

Xiaomi ka menduar edhe diçka më të lirë dhe si duket do të nxjerr në treg për buxhet të mesëm smarphone-in nga seria Redmi. Redmi 4 mund të vijë me një dizajn të lëmuar metalik, kamerën e pasme të dyfishtë, skanerin për gjurmë gishtash si dhe karakteristikat e brendshme mesatare që do të dal me çmim ndër 200$.

Kompania gjithashtu mund të na befasojë me diçka krejtësisht tjetër. Sidoqoftë gjithçka do të dihet nga data 27. /ameble

Huawei MateBook, një në dy (tablet dhe laptop)

Huawei MateBook, një në dy (tablet dhe laptop)

Huawei ka prezantuar pajisjen e re Huawei MateBook, një në dy tablet-Windows hibrid dhe laptop, që posedon ekranin LCD 12 inç.

Ekrani i këtij tableti/laptop u ofron përdoruesve rezolucion 2160 x 1440 pikselë dhe vjen me disa lloje të procesorëve sipas nevojave dhe buxhetit, nga gjenerata Intel Core M. Përveç procesorit tableti gjithashtu vjen në zgjedhje me 4 ose 8 GB RAM, si dhe hapësirën për ruajtjen e të dhënave 128 ose 512 GB.

Huawei MateBook posedon versionin e fundit të sistemit operativ Windows 10 Home ose Windows 10 Pro, por për fat të keq nuk ka një start boot të dyfishtë me Windows dhe Android, siç ishte përfolur më herët.

Karakteristika të tjera të Huawei MateBook përfshijnë lapsin Mate Pen Stylus, që vjen me mbushësin e vet dhe baterinë çmontuese, si dhe lidhjet USB Type-A, USB Type-C, micro USB dhe Ethernet.

https://youtu.be/V48iPX23r6w

MateBook në dispozicion për shitje do të jetë me çmim prej 699 $ ose 799 € në të gjithë Evropën duke kaluar deri tek çmimi maksimal sipas karakteristikave prej 1599 $ ose 1699 €. /ameble

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

Bashkë me smartphone-t e ri të LG-së, kompania ka sjellë edhe disa pajisje shtesë të tjera, të quajtura si LG Friends.

LG Friends

Më poshtë janë gjashtë ato pajisje që u prezantuan ditën e djeshme:

360 CAM: Mundëson që smartphone-i G5 të incizoj foto dhe video në 360-shkallë. Përmban dy kamera 13-megapikselë me kënd të gjerë, memorie të brendshme 4GB, baterinë me kapacitet 1200 mAh dhe ncjerr videot me kualitet 2K.

360 VR: Kufje virtuale të ngjashme me Samsung Gear VR, që lidhen vetëm me LG G5.

H3 nga B&O Play: Kufje Premium me aftësi të zërit 32-bit. Të përshtatshme me të gjithë smartphone-at e LG-së.

Rolling Bot: Një robot i vogël me kamerë 8-megapikselë që lidhet me pajisje nëpërmjet rrjetit Wi-Fi. Më shumë se një lodër, LG ka thënë se pronarët e kësaj pajisje mund të përdorin pajisjen “si një sistem të sigurisë për shtëpi” ose “si një telekomandë” për pajisje që lidhen më të.

Smart Controller: Kontrollon dronin dhe shfaq videot streaming direkt në G5.

Tone Platinum: Kufje “superiore” me bluetooth me zërim 24-bit.

Të gjitha këto pajisje shtesë do të jenë të menaxhueshme përmes aplikacionit të LG-së  Friends Manager.

Nuk janë dhënë detaje as për këto pajisje në lidhje me çmimin ose lansimin e tyre. /ameble

Microsoft konfirmon kohën dhe datën për ngjarjen E3

Microsoft konfirmon kohën dhe datën për ngjarjen E3

E3-2015Microsoft ka konfirmuar kohën dhe datën e konferencës së tyre E3 që mbahet çdo vit. Deri më tani nuk duket se do të ketë ndonjë surprizë të madhe. Ngjashëm sikur vitin e kaluar, ngjarja hap dyert në ora 9:30 paradite, ditën e hënë me 15 qershor.

Konferenca si duket do të transmetohet nëpërmes Xbox Live dhe Twitch sikur vitet tjera. Microsoft në ketë ngjarje ka ftuar rreth 500 pjesëmarrës për të marrë pjesë në ketë konferencë.

Nga kjo ngjarje pritet të shohim lojërat Halo 5: Guardians, Rise of the Tomb Raider, diçka nga Quantum Break, Forza Motorsport 6 etj. Gjithashtu mund të flitet në lidhje me konsolen Xbox me madhësi të diskut 1 terabyte. Pra gjithçka nga kjo ngjarje mbetet të shihet muajin e ardhshem. /ameble

Microsoft konfirmon pjesëmarrjen në ngjarjen MWC 2015

Microsoft konfirmon pjesëmarrjen në ngjarjen MWC 2015

Çdo vit pas ngjarjes International Consumer Electronics, vëmendja kthehet drejt ngjarjes së radhës Mobile World Congress. Në këtë panair tregtar shumë kompani prezantojnë prodhimet e tyre të reja, veçanërisht smartphone dhe tablet, ku priten një sërë pajisjesh nga kompanitë e mëdha si Samsung, LG, HTC etj. Pothuajse të gjitha markat e mëdha janë të pranishme në ketë ngjarje, përderisa tani edhe Microsoft posedon markën e saj të smartphone-ve, është e pa kuptimtë për kompaninë që mos t’jetë e pranishme.

Microsoft nga dita e djeshme ka filluar të dërgoj ftesa për konferencën e saj në ngjarjen MWC. Ftesa nuk jap asnjë detaj se çfarë mund të pritet nga kjo ngjarje, por e ka cekur orën dhe datën 2 mars (e hënë), ku është dita e parë e konferencës së tyre.

Microsoft MWC 2015

Disa ditë me herët është thënë se një pajisje Lumia e pajisur me procesorin Snapdragon 810 mund të paraqitet këtë vit nga Microsoft, por deri me tani nuk ka pasur ndonjë raport që kjo mund të bëhet në ngjarjen MWC 2015. Është përfolur diçka për modelin Lumia 1330, pasardhës i Lumia 1320, kështu që ndoshta mund të kemi një prezantim të parë të këtij modeli. Por që gjithçka mbetet të shihet nga muaji i ardhshëm. /ameble

Çfarë pritet nga CES 2015?

Çfarë pritet nga CES 2015?

Gazetarët e teknologjisë nga e gjithë bota, këto ditë kanë zbarkuar në Las Vegas për ngjarjen e madhe për teknologji CES 2015. Kjo ngjarje zyrtarisht fillon nesër dhe vazhdon deri në fund të javës. Startups dhe gjigantët e teknologjisë do të krijojnë guzhma nëpër sallat e kësaj ngjarje, duke treguar së çfarë pritet të kemi në 2015-tën.

CES 2015

Nëse ju intereson se çka mund të na sjellin ata, më poshtë kemi bërë një përmbledhje të shkurtër:

Smartphone

Zakonisht, emrat e mëdhenj të smartphone-ve në kësi lloj ngjarjesh dëshirojnë të kenë datat e tyre të veçanta për prezantimin e produkteve. Përderisa këtu nuk do të shohim asgjë nga Apple, ne mund ta presim Sony-in e cila në një konferencë të saj që ka paralajmëruar të mbahet sot me 5 Janar, do të na njoftoj për smartphone-in Sony Xperia Z4. Nëse bazohem nga modelet e kaluara të Xperia-s, nga Z4 mund të pritet kamera më e fuqishme, procesori, pajisja e papërshkueshme nga uji si dhe pritet të vijë me versionin e fundit Android 5.0 Lollipop.

Një lojtar tjetër i madh në kategorinë e smartphone-ve në ketë ngjarje është edhe LG-ja. Sot më herët kemi raportuar se nga kjo kompani sipas posterave është konfirmuar smartphone-i G Flex 2.

Edhe Xiaomi është një kompani tjetër që është e pranishme në ketë ngjarje. Kjo kompani kineze ka fituar famë gjatë vitit që shkoj me lansimin e smartphone-it Mi 4, dhe kështu edhe kësaj radhe pritet të vazhdoj me vrullin e saj me prezantimin e smartphone-it Mi 5.

Përderisa Samsung ka konfirmuar pjesëmarrjen në CES, ne do të presim dhe të shohim nëse kompania do ta prezantoj Galaxy S6. E njëjta gjë vlen edhe për HTC-në, e cila zakonisht për smartphone-at e saj të ri në vend të CES-it njofton në ngjarjen MWC, mirëpo asgjë nuk dihet.

Në ketë ngjarje pritet t’i shohim gjithashtu edhe kompani tjera të cilat nuk kanë si produkt primar smartphone-at, të tilla janë Kodak, Lamborghini etj.

Smartwatch (orë të mençura)

2014 ishte hera e parë ku orët e mençura (smartwatch) filluan të përdoren më të madhe nga përdoruesit, pas lansimit të softuerit Android Wear, orës Moto 360, LG G Watch, Pebble Steel, atij t’fundit Apple Watch etj. Sa i përket këtyre orëve nuk pritet asgjë nga Apple dhe Google për arsye se ato posedojnë ngjarjet e tyre të posaçme për këto produkte. Përderisa kompanitë e mëdha nuk kanë asgjë të re nga orët e mencura me siguri së kompanitë që si kemi dëgjuar kurrë do të vijnë më pajisje të reja të tilla.

Vetura

Veturat në ketë ngjarje nuk janë diçka e re (Audi gjithmonë aty posedon kabinën e vet që është mjaft spektakolare), me teknologjitë e re si Android Auto, automjete elektrike etj. Pra nga kjo presin më shumë lajme se zakonisht nga industrinë e automobilëve.

Përveç Audi, pritet edhe nga Ford, Toyota dhe Mercedes Benz. Të katër nga këta prodhues të automjeteve në të kaluarën gjithmonë kanë pasur një prani të konsiderueshme në ketë ngjarje. Sa për Apple CarPlay, kompania është bërë bashkë me Mercedesin, ku edhe pritet të dalin bashkë në një konferencë të paralajmëruar nga Mercedes sot pasdite.

Fotografi

Edhe pse thuhet së CES mund të jetë terreni kryesor për teknologjinë e kamerave, e që tradicionalisht nuk ka ndodhur kurrë, produkte të tilla të reja tanimë janë lënë në ngjarjet që në mënyrë tipike i përkushtohen fotografisë si Photokina ose ose organizime të pavarura të kompanive. /ameble

Ngjarja BlackBerry Enterprise Server e caktuara me 13 Nëntor

Ngjarja BlackBerry Enterprise Server e caktuara me 13 Nëntor

BlackBerry LogoBlackBerry ka njoftuar se do të mbajë një ngjarje me datën 13 Nëntor në San Francisko. Krye-shefi John Chen do të jetë i pranishëm së bashku me drejtuesit e lartë të kësaj kompanie. Në ketë ngjarje pritet të bëhen disa njoftime si nga ana softuerike ashtu edhe ajo harduerike.

Kompania BlackBerry pritet të flas gjithashtu për strategjitë e saja në të ardhmen, duke u përpjekur që me vështirësi të mbaj kompaninë gjallë. /ameble

Apple dërgon ftesa për një ngjarje me 16 Tetor

Apple dërgon ftesa për një ngjarje me 16 Tetor

Apple ka filluar të dërgoj ftesa për një ngjarje tjetër të tyre qysh nga dita e djeshme. Ngjarje e madhe e kësaj kompanie është caktuar të mbahet më 16 Tetor në kampin e kompanisë në Kaliforni. Ngjarja do të filloj në ora 10:00 PT e cila tek ne i bie 19:00.

Në ftesë është e shkruar një porosi që thotë “It’s been way too long” (Ka qenë një rrugë shumë e gjatë)! Si zakonisht, kjo kompani gjithmonë mundohet ti mbaj gjërat në fshehtësi maksimale, edhe pse ne i kemi disa thashetheme që janë përfolur dhe mund t’i përmendim shkurtimisht.

Apple 16 Tetor

Ka shumë gjasa që të lansohen modele të reja të tabletit iPad, për arsye se Apple në ngjarjen e fundit nuk ka pasur një të tillë. Nga iPad-et e ri pritet të futet sensori për gjurmë të gishtit TouchID që fillimisht u fut në iPhone 5S. Gjithashtu pritet të vij edhe një pasues i Mac Mini, disa modele të reja MacBook, dhe data e fillimit të sistemit të ri operativ Mac OS X Yosemite. Apple gjithashtu mund të prezantoj planet e tyre për Beats Electronics, kompaninë për muzikë të Dr.Dre-së të cilën e kishin blerë me herët.

Pra këto janë disa nga pajisjet që Apple mund ti prezantoj në ketë ngjarje të organizuar. /ameble

HTC paralajmëron një ngjarje më 8 Tetor, fotografia mund të jetë si fokus i ngjarjes

HTC paralajmëron një ngjarje më 8 Tetor, fotografia mund të jetë si fokus i ngjarjes

HTC të Mërkurën u ka dërguar ftesë medieve për një ngjarje të saj të cilën e ka caktuar me datën 8 Tetor. Për çfarë mund të jetë kjo ngjarje? Si duket fotografia do të jetë fokusi kryesor i këtij organizimi sepse në ftesë shkruan fjala “Double Exposure”.

Ngjarja pritet të mbahet në Nju Jork, dhe do të fillojë në orën 4PM EST ose 10 mbrëmje tek ne. Ftesa gjithashtu përmban dy persona dhe një pajisje që duket të jetë HTC One (M8) të kthyer nga vetja duke synuar foto selfie. Ka mundësi që HTC të sjellë teknologjinë e tyre DUO të kamerave nga pjesa frontale.

HTC 8 tetor ngjarja

Ngjarja është larg në më pak se një muaj, dhe i bie që ka kohë mjaftë për thashetheme dhe spekulime. Deri tani nuk është dëgjuar për ndonjë model të smartphone-it të ri, kështu që ndoshta ka mundësi të shpalosen plane të reja të tyre. /ameble

Apple, ngjarjen e saj për iPhone 6 pritet ta shfaq drejtpërdrejt

Apple, ngjarjen e saj për iPhone 6 pritet ta shfaq drejtpërdrejt

“Live video from our special event will be right here. And so will a whole lot more, ka shkruar Apple në ueb-faqen e saj, duke futur numërimin mbrapsht të kohës për ketë ngjarje.

Apple iPhone 6 ngjarja

 

Problemi i vetëm për ta parë ketë ngjarje, është se ju nevojitet një pajisje Apple dhe konkretisht ju nevojitet shfletuesi Safari 5.1.10 ose më i ri, nga OS X v10.6.8 ose më të ri ose nga iOS 6.0 ose më të ri.

Ngjarja për iPhone-in fillon në ora 10 PDT nga Cupertino ose ora 17 tek ne. Atje, Apple pritet të lansoj dy iPhone të ri – një model 4.7-inç dhe një phablet 5.5-inç, si dhe ndoshta orën e mençur dhe të shumë përfolur iWatch. Gjithashtu pritet të marrim detaje për datat e lansimit të iOS 8 dhe Mac OS X Yosemite.

Apple si gjithmonë ngjarjet e saja drejtpërdrejt i ka shfaqur në një mënyrë të kufizuar, por sidoçoftë, ne do të mundohem tu ofrojm më të rejat nga kjo ngjarja. /ameble

IFA 2014 – çfarë pritet nga kjo ngjarje në Berlin

IFA 2014 – çfarë pritet nga kjo ngjarje në Berlin

Çdo Shtator shtypi për teknologji në botë zbret në Berlin të Gjermanisë, për ngjarjen IFA (tregun botërorë për teknologji), që është një nga ngjarjet më të mëdha tregtare të vitit për teknologji. Nëse nuk ju ka rënë të dëgjoni, IFA mund të krahasohet si përgjigje e Evropës për CES-in që mbahet në Amerikë. Kjo ngjarje fillon me 5 Shtator ku ameble do ta përcjell çdo organizim dhe gjithsesi se do të informoj për me të rejat nga kjo.

IFA-2014

Samsung, LG, ASUS, Sony, dhe Huawei së bashku me shumë kompani të tjera të mëdha do të jenë të pranishme dhe të mbajnë konferenca të tyre për shtyp gjatë gjithë javës duke lansuar gjithashtu produkte të reja.

Kemi paraqitur raporte, lajme, thashetheme, disa nga ato janë zyrtarizuar nga kompanitë, mirëpo shkurtimisht do tu japin një pasqyrë, se cilat janë produktet që pritet të shfaqen në ketë organizim vjetor:

  • Samsung Galaxy Note 4,
  • HTC Desire 820,
  • Sony Xperia Z3 dhe ndoshta Sony Xperia Z3 Compact,
  • Nokia Lumia 730 dhe Nokia Lumia 830,
  • Motorola Moto X+1,
  • Huawei Ascend D3 (ose D7), Ascend Mate 7,
  • Lenovo Vibe X2,
  • Asus ZenWatch, e shumë e shumë pajisje tjera.

Për te gjitha këto, ameble do t’ju informoj vazhdimishtë, gjatë këtyre ditëve. /ameble

Ngjarja për Apple iPhone 6 do të mbahen më 9 Shtator

Ngjarja për Apple iPhone 6 do të mbahen më 9 Shtator

Apple ka caktuar një ngjarje më 9 Shtator, ka gjasa të jetë për iPhone-in e tyre të ri, dhe ndoshta edhe për orën e mençur dhe të shumë përfolur iWatch.

Kompania të enjten ka dërguar ftesa me një shkrim ku thuhet “Wish we could say more.” Çfarë do të thotë kjo? Apple vetvetiu është e entuziazmuar se çfarë do të na tregoj, mund të jetë një iPhone me 4.7-inç dhe 5.5-inç, gjithashtu sipas thashethemeve dhe raporteve të fundit mund të vij edhe ora e mençur, e cila pritet të përqendrohet kryesisht mbi shëndetin.

Apple ngjarja 2014 (2)

Sa i përket smartphone-it iPhone 6, përveç madhësisë së ekranit  ka edhe shumë gjëra që mund të priten, mund të jetë edhe teknologjia NFC në të, i tërë dizajni nga alumini, dhe me më shumë sensor se modelet tjera. Nga iWatch, ndërkohë, pritet të përfitoj platforma Apple HealthKit, e cila ishte prezantuar me versionin iOS 8, si dhe shumë tjera.

Të gjitha këto do t’i kuptojmë me datën 9 Shtator. /ameble