Tag Archives

10 Articles
Nikon prezanton kamerën DSLR D810 me 36-megapikselë

Nikon prezanton kamerën DSLR D810 me 36-megapikselë

Nikon ka prezantuar kamerën DSLR D810, duke u lavdëruar se ky model sjell imazhet me kualitetin më të mirë në historinë e kamerave të tyre. Sensori FX-format CMOS dhe procesori i imazheve EXPEED 4 vijnë më tërheqës kësaj here, si dhe me një mori karakteristikash tjera të përmirësuara.

Sipas prodhuesit të kësaj kamere, ky është DSLR-i i parë në historinë e kompanisë që ofron 64 ISO me qartësi të lartë dhe tone të pastra. DSLR D810 është thënë së ofron të njëjtin varg dinamik si 100 ISO, duke bërë këtë nëpërmjet përdorimit të sensorit FX-format CMOS. Në anën tjetër të spektrit, ky DSLR ofron 12800 ISO.

Nikon D810 sjell në vete fotografinë e sheshtë të komandave, duke ofruar më pak përpunim të imazhit nga kamera, për të marrë pamje më neutrale dhe kështu duke ruajtur më shumë detaje në imazhe. Ky model e ka gjithashtu një opsion të ri për të qartësuar imazhet sipas dëshirës. Përdoruesit e kësaj kamere mund të marrin nga 5-korniza për sekondë (frames per second-fps) në formatin FX, ndërkohë që numri rritet në 7 fps në formatin DX.

Karakteristika tjera përfshijnë OLED viewfinder që mbulon rreth 100% të kornizës, si dhe ekranin LCD me 1229k-dot me bilanc të ngjyrave. Kamera posedon edhe incizimin e videove HD, etj.

Çmimi e kësaj pajisje është 2422 . /ameble

DSLR Nikon D4 mund të prezantohet në CES 2014

DSLR Nikon D4 mund të prezantohet në CES 2014

CES 2014 hapet nga dita e nesërme dhe aty pritet të shohim shumë pajisje të reja që do të debutojnë në këtë ngjarje. Ne presim që prodhuesit të prezantojnë risitë e reja teknologjike të tyre.

Nikon D4

Thuhet se Nikon pritet të bëjë njoftimin në CES për kamerën DSLR Nikon D4. Këto thashetheme vijnë nga Digicame e cili raporton se CES mund të jetë ngjarja për të cilën Nikon është duke u përgatitur për të mbajtur një konferencë për pajisje të reja. Ata njoftojnë gjithashtu së krahas prezantimit të D4 aty mund të prezantohen edhe dy lensa të ri.

Specifikat në hollësi të kamerës D4 për momentin janë të panjohura, por shpresojmë se do t’i kuptojmë gjatë kësaj jave. Ekziston edhe një mundësi, që nëse Nikon nuk e bënë prezantimin e kësaj kamere në CES 2014, ata ketë mund ta bëjnë në ngjarjen CP+ e cila mbahet menjëherë pas ngjarjes CES. /ameble

Prezantohet kamera Nikon D5300 me çmim 800 $, posedon Wi-Fi, GPS etj

Prezantohet kamera Nikon D5300 me çmim 800 $, posedon Wi-Fi, GPS etj

Sot Nikon ka njoftuar për një aparat fotografik digjital të ri SLR, Nikon D5300, i cili është i pajisur me sensor DX-format CMOS dhe që ofron 24.2 milion pikselë, së bashku me motorin e ri të procesimit Expeed 4.

Nikon 5300 është modeli i fundit i kamerave Nikon dhe do të shfaqet në dyqane nga fundi i këtij muaji me çmim rreth 800 $ vetëm për pajisjen (trupin e tij) ose komplet me 18-140 mm f/3.5-5.6 për 1.400 $.

Nikon D5300

Nikon 5300 është kamera e parë SLR që është e pajisur me rrjetin Wi-Fi të integruar duke ju mundësuar që lehtë të transferoni imazhe dhe video në kompjuterë desktop , smartphone ose edhe tablet. Gjithashtu është i futur edhe një funksion tjetër që gjatë fotografimit u mundëson përdoruesve për të parë foto drejtpërdrejt në smartphone ose tablet të tyre.

Bashkë me rrjetin Wi-Fi të integruar ky model është i pajisur edhe me një sensor GPS që mund të regjistrojë të dhënat e vendndodhjes, të tilla si gjerësia, gjatësia, lartësia (longitude, latitude dhe altitude) e imazheve që merrni.

Në pjesën e pasme të kamerës është ekrani 3.2 inç, afërsisht 1037k pika LCD dhe posedon incizimin me definicion të lartë që mund të përzgjidhen nga 24p, 25p, 30p, 50p dhe 60p.

Për më shumë informata për ketë model të ri nga Nikon shikoni në uebfaqen e tyre zyrtare. |ameble|

Edhe Nikon hyn në tregun e Smartphone-ve

Edhe Nikon hyn në tregun e Smartphone-ve

Nikon Coolpix S800cNikon mund të jetë kompania e fundit që pritet të hyj në tregun e smartphone-ve, sipas një raporti nga nikonrumors nepërmes Bloomberg, kjo kompani është duke punuar në një kamerë-smartphone të ri.

Shitjet e kamerave kompakte ka rënë për shkak se shumica e njerëzve tani më shumë përdorin smartphone-t e tyre për fotografi edhe presidenti i Nikon-it Makoto Kimura ka ngritur shqetësimet e tij në lidhje me rënien e shitjeve të kamerave.

Kompania me sa duket është duke kërkuar një alternativë për rritjen dhe zgjerimin e kompanisë, një mënyrë e vetme tani mund të jetë prodhimi i kamerave-smartphone.

“Ne duam të krijojmë një produkt që do të ndryshoj konceptin e kamerave dhe kjo mund të jetë një jo kamerë për konsum të përdoruesit,” ka thënë ai|ameble|

Nikon zbulon foto-aparatin digjital D7100

Nikon zbulon foto-aparatin digjital D7100

Nikon ka zbuluar foto-aparatin e tyre të ri , 24 megapixel me karakteristika të ndryshme dhe specifika të larta, duke përfshirë këtu edhe lidhjen WiFi. Modeli D7100 ka për synim profesionistët, dhe është thënë se ofron cilësi të jashtëzakonshme të imazhit dhe video më definicion të lartë.

Nikon D7100 përmban sensorin DX-format CMOS, autofokusin 51 pikë, si dhe një varg ISO prej 100-6400. Një gjë që duhet përmendur tek ky foto-aparat është niveli i ulët i zhurmës, si dhe shpejtësia në kohë e përgjigjjes. Pajisja përkrahë kartelat SDXC dhe UHS-1. Për tu siguruar që imazhet që behën janë gjithmonë siç duhet, kjo pajisje përmban ekranin LCD 3.2 inç me rezolucion 1229k. Kamera mund të incizoj video në 1080p dhe luaj ato në HDTV me anë të një kabllo HDMI. Ka efekte krijuese që mund të përdoren në video në kohë reale për të aplikuar efekte me mundësi ndryshimi, të tilla si Sketch Color.

Kamera është planifikuar për lansim muajin e ardhshëm, dhe do të ketë një çmim prej 1.599 $ (1.207 €). |ameble|

[divider top=”0″]

Nikon dërgon ftesa për konferencë me 21 Shkurt

Nikon dërgon ftesa për konferencë me 21 Shkurt

Me datën 21 Shkurt, është raportuar se Nikon do të mbajë një konferencë shtypi në Tajlandë. Vetë kompania ka dërguar ftesa përmes “ThaiDPhoto” edhe pse aty nuk është cekur se për çfarë saktësisht do të njoftojnë. Nikonrumors ka thënë së dita e Enjte do të jetë ditë e rastësishme për Nikon që do të njoftoj për produkte të reja, ata kanë spekuluar gjithashtu se mund të jetë që do të njoftohemi për zëvendësimin e ri të modelit D7000.

Sido që të jetë nuk ka shumë për të thënë, por në qoftë se jeni dashamir i versionit D7000 dhe doni të shihni se çfarë do të sjellë pasardhësi i tij, qëndroni sërish me ne nga data 21 Shkurt për të parë nëse ka ndonjë njoftim për ketë ngjarje. |ameble| [divider top=”0″]

Nikon njofton për shërbimin e ri “Nikon Image Space”

Nikon njofton për shërbimin e ri “Nikon Image Space”

Nikon ka njoftuar se do të lansoj shërbimin e tyre të ri për shpërndarjen e fotove (photo sharing) të quajtur “Nikon Image Space”, i cili është krijuar për të zëvendësuar atë ekzistuesen “my Picturetown

Ky shërbim nga Nikon do të filloj më datë 28 janar dhe do të ofroj qasje falas për përdoruesit që janë të gatshëm të ngarkojnë (upload) fotografi dhe shpërndajnë ato me të tjerët.

Përdoruesit pasi të kyçet do të ketë mundësinë të zgjedhin midis dy llogarive, njërën “Basic”, e cila ofron 2GB hapësirë të lirë, si dhe tjetrën të avancuar “Special” për pronarët e kamerave Nikon që u ofrohet përdoruesve 20GB hapësirë, mirëpo kjo bëhet me një formë aplikimi online për të verifikuar pajisjen Nikon.

Përveç hapësirës shtesë ne paketën “Special” ofrohen edhe opsione tjera, duke përfshirë këtu aftësinë për të vendosur fjalëkalimin (password) në ndarjen e fotografive, së bashku me mjete që kufizojnë shkarkimet e fotografive. |ameble| [divider top=”0″]

Nikon lanson aparatin DSLR D5200 me 24-megapixel

Nikon lanson aparatin DSLR D5200 me 24-megapixel

Nikon ka lansuar sot aparatit digjital të ri DSLR D5200 në një ngjarje të organizuar në Londër, një aparat me 24.1-megapixel dhe dizajn të kompletuar. Ky model është në dispozicion në tri ngjyra të ndryshme: të zezë, të kuqe, dhe bronz, gjithashtu ofron një mori karakteristikash të larta, duke përfshirë auto fokus 39 pikësh.

Përmban CMOS sensor DX-format dhe motorin EXPEED 3-ekuivalent për përpunimin e fotografisë. ISO ranges 100 – 6400 dhe mund të zgjerohet deri në 25.600. Nxjerr video HD të plotë deri në 1920×1080 60i/50i. Aparati ka një opsion të quajtur “Special Effects”, i cili përmban disa efekte për videot e incizuara, gjithashtu dhe “manual mode” për  duke i mundësuar përdoruesit për të zgjedh opsione të avancuara në video incizim, të tilla si shpejtësia e fotografimit etj.

Për shitje do të jetë nga dhjetori me çmim prej 899,00 € vetëm pajisja. |Nikon| |ameble| [divider top=”0″]

Nikon 1-V2 i ri, më 14.2 Megapixel

Nikon 1-V2 i ri, më 14.2 Megapixel

Nikon ka prezantuar sot modelin e aparatit fotografik me të ri, të serisë Nikon 1 të quajtur Nikon 1-V2 (versioni 2). Nikon 1-V2 është i pajisur me 14.2 megapixel, format CX me super shpejtësi të lartë të sensorit CMOS, dhe është projektuar për të siguruar auto-fokus të shpejtë më një funksion qe është në formë kompakte, gjithashtu përkrahë Full HD video të avancuar.

Nikon do të fillojë me shitjen e këtij aparatit në Nëntor me çmim prej 899 $ me kit lente standarde 10-30mm, kurse për 30-110mm 250 $ ekstra.

Nikon gjithashtu ka paraqitur një Speed-Light SB-N7 të re, një dritë e shpejt opsionale e cila është projektuar për të siguruar përdoruesit mundësi të ndriçimit të gjithanshëm për modelet Nikon 1-V1 dhe 1-V2. |ameble|

[divider top=”0″]

Nikon Android kamera së shpejti

Nikon Android kamera së shpejti

by maliu 1 Comment

Nikon thot se është duke u përgatitur për të paraqitur për herë të parë kameren e saj me android që quhet S800 Coolpix ose S800c. Sipas thashethemeve Nikon, kamera do të jetë e pajisur me një ekran 3.5-inch OLED dhe do të ketë të instaluar sistemin operativ Android 2.3 Gingerbread, e cila supozohet të shfaqë një fokus prej 25-250mm. Në Nikon thuhet se paraqitja e Nikon S800 Coolpix do të bëhet më 22 gusht. |bgr.com| [divider top=”0″]