Tag Archives

2 Articles
Lansohet Nokia Lumia 525

Lansohet Nokia Lumia 525

Pas shumë javësh spekulime, Nokia i ri Lumia 525 i rangut të mesëm tani është zyrtarizuar. Për fat të keq, nuk ka asnjë informatë për disponueshmërinë dhe çmimi e tij për tregjet e ndryshme. Megjithatë, Engadget thekson se lista zyrtare e Lumia 525 përfshin tri rajone Afrikën, Azinë dhe Lindjen e Mesme.

E mira e këtij modeli është se smartphone-i përmban 1GB RAM, që është dy herë me shumë 512MB RAM që ishte në smartphone tjerë të Lumia-s të buxhetit të ulët (Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620 dhe Nokia Lumia 625). Karakteristikat e tjera të Lumia 525 janë identike me Lumia 520.

[youtube id=”3pv7ijWuY8E” width=”600″ height=”350″]

Nokia Lumia 525 vjen me Windows Phone 8 me përditësimin Lumia black. Përmban ekran WVGA SPI LCD 4 inç (480×800) në 235 ppi, posedon procesorë 2-bërthamor 1GHz Qualcomm Snapdragon S4 së bashku me 1GB RAM. Gjithashtu vjen me 8GB hapësirë të brendshme për ruajtje, e cila mund të zgjerohet deri në 64GB nëpërmes slotës microSD dhe si të gjitha modelet tjera Lumia vjen me 7GB hapësirë plus pa pagesë në SkyDrive.

Kamera e pasme është 5 megapikselë, nuk posedon blic dhe kamerë frontale. Fuqia e baterisë është 1430 mAh ku sipas kompanisë mund të qëndroj deri në 17 orë bisedë. Lidhjet që posedon kjo pajisje janë Bluetooth, Wi-Fi, A-GPS, A-GLONASS dhe 3G. Për detaje të plota mund t’i gjeni tek uebfaqja e Nokia-s.|ameble|

Rrjedhin foto të Lumia 525, smartphone ky që pritet të lansohet shumë shpejt

Rrjedhin foto të Lumia 525, smartphone ky që pritet të lansohet shumë shpejt

Nokia shumë shpejt pritet të prezantoj pasardhësin e smartphone-it të tyre të njohur Lumia 520. Gjatë këtyre dy javëve të fundit janë dëgjuar vazhdimisht thashetheme në lidhje me modelin Nokia Lumia 525, smartphone ky që fillimisht pritej të shpallet në ngjarjen Nokia World 2013 nga muaji i kaluar. Ky model, i koduar me sa duket “Glee” është thënë të jetë i fokusuar në muzikë.

Sot më herët është shfaqur lista e supozuar e karakteristikave të Lumia 525 dhe gjithashtu edhe një foto që tregon dizajnin e plotë të këtij modeli. Foto vjen nga llogaria Twitter @evleaks tanimë e besueshme.

Nokia Lumia 525

Lumia 525 është thënë të vijë me procesorë 1 GHz Qualcomm Snapdragon 400 me 1 GB RAM, ekranin IPS LCD 4 inç me rezolucion 800 × 480, kamera e pasme 5 megapikselë për video incizim 720p në 30fps, bateria 1430 mAh, 8 GB memorie internet me opsionin për zgjerim nëpërmes microSD deri te 64 GB.

Asnjë informat nuk është thënë për çmimin dhe disponueshmërinë e tij, mirëpo dihet se do të prezantohet brenda disa javëve të ardhshme. |ameble|