Tag Archives

5 Articles
Nokia Lumia arrin rekord në shitje

Nokia Lumia arrin rekord në shitje

Nokia Lumia 920Seria e smartphone-ve Nokia Lumia janë si rezultat i marrëveshjes miliona dollarësh në mes të prodhuesit finlandez Nokia dhe Microsoft. Kompania Nokia sistemin e vet operativ e ka varrosur në favor të platformës Windows Phone.

Duke pasur parasysh se modeli Lumia 920 është pajisja më e shitur me Windows Phone, nuk është për tu çuditur nëse shitjet e Nokia Lumia-s kanë arritur një rekord të ri në çerekun e parë.

Në raportin e fitimeve nga Nokia është theksuar nga seria Lumia janë shitur 5.6 milionë smartphone, një rritje e madhe krahasuar me çerekun e mëparshëm në të cilin janë shitur vetëm 4.4 milion.

Kompania gjithashtu ka përmendur se dy të tretat e të gjitha pajisjeve Lumia të shitura në çerekun e parë janë më Windows Phone 8. Pavarësisht shitjeve globale që kanë qenë rekord, Nokia kësaj radhe ka arritur shitje të mëdha edhe në tregun e SHBA-ve.

Lansimi i modelit të ardhshëm Nokia Lumia 928 mund të ndihmojë rritjen e shitjeve edhe me shumë. |ameble|

Galaxy S3 vs Lumia 920 (Microsoft sulmon Samsung)

Galaxy S3 vs Lumia 920 (Microsoft sulmon Samsung)

Microsoft ka publikuar një video të re promovuese për smartphone-in Nokia Lumia 920 në konfrontim me kamerën e modelit të kaluar Samsung Galaxy S3. Brenda kësaj video të Microsoft-it, personazhi Ben vë bast me Brittany për 100$ që Nokia Lumia 920 e tij me Windows Phone mund të kap foto me të mira sesa Samsung Galaxy S3 i saj.

Edhe pse në mes Galaxy S3 vs Lumia 920 duket çart së smartphone-i Nokia fiton, Brittany ndrron smartphone-in e saj me Nokia Lumia 920.

Në kësi lloj krahasimi do të ishte interesant nëse Microsoft do të bëjë bastin me smartphone-in e ri Galaxy S4 i cili sapo është lansuar nga Samsung. “Nokia Lumia 920 posedon teknologjinë e kamerës PureView me stabilizim optik të fotove dhe lente Carl Zeiss që kap fotot dhe videot pa turbullime, edhe në qoftë se dora jote është në lëvizje ose jeni në kushtet më dritë të mangët.” |ameble|

[youtube id=”c6UMmqUwkFU” width=”600″ height=”350″]

Video Praktike: Nokia Lumia 920

Video Praktike: Nokia Lumia 920

Lumia 920 është përfaqësuesi kryesor i Nokia-s në betejën për tregun e smartphone-ve. Lumia 920 është një smartphone me Windows Phone 8, ka një dizajn atraktiv, dhe mund ta bleni në ngjyra te ndryshme.

Karakterizohet me një kamerë 8.7 megapixel me stabilizues, mbushje baterie pa kabllo e ashtuquajtur “inductive charging”, NFC, procesorë dual-core dhe mundësi për 4G. Ne videon më poshtë mund të shikoni përshtypjet tona të para për ketë smartphone. [youtube id=”Fvwly9P6-DA” width=”600″ height=”350″]

5 karakteristika kryesore të Nokia Lumia 920 janë:

Dizajni

Kjo pajisje në duart tuaja duket dhe ndjehet e mahnitshme. Shumë shpejt mësoheni me madhësinë e tij, gjithashtu me opsionet që ka, dhe që janë të shpjeguara në video.

Ekrani

Arsyet kryesore që ju bën ta duani ketë smartphone është pikërisht kualiteti i ekranit, jo për shkak të madhësisë së tij por për shkak të shkëlqimit dhe reagimit të shpejt.

Performanca

Sistemi Operativ Windows Phone 8 në vete është i shkëlqyeshëm mirëpo dinak, që do të thotë se procesori dual-core që posedon është i mjaftueshëm për të gjitha operacionet apo veprimet që bëhen nga lojërat deri tek video HD-të.

Mbushja pa kabllo

Për këtë teknologji mendojmë së  Lumia 820 do të na bëj te harrojmë përdorimin e kabllove siç kemi përdorur deri me tani.

Kamera

8 megapixel me teknologji PureView, që përmban lente lundruese që janë projektuar për të fokusuar stabilizimin e imazhit mahnitës për foto dhe video, posedon inçizim të plotë HD në 1080p. |ameble| [divider top=”0″]

Skuadra Windows Phone 8

Skuadra Windows Phone 8

Na kanë mbetur edhe një muaj e gjysëm deri në lançimin e Windows 8 dhe pajisjeve të bazuara në të. Është koha që të njohim më mirë lojtarët kyq të kësaj skuadre. Specifikat më poshtë:

HTC 8X Nokia Lumia 920 Samsung ATIV S
Sistemi Operativ Windows Phone 8 Windows Phone 8 Windows Phone 8
Dimenzionet 132.3 x 66.2 x 10.1 mm 130.3 x 70.8 x 10.7 mm 137.2 x 70.5 x 8.7 mm
Pesha 130 g 185 g 135 g
Madhësia e ekranit 4.3” 4.5” 4.8”
Rezolucioni 720 x 1280 pixela 768 x 1280 pixela 720 x 1280 pixela
Teknologjia e ekranit S-LCD 2 IPS LCD Super AMOLED
Madhësia e baterisë 1800 mAh 2000 mAh 2300 mAh
Koha në Stand-by Nuk dihet momentalisht 400 orë Nuk dihet momentalisht
Koha gjatë përdorimit në 3G Nuk dihet momentalisht 10.00 orë Nuk dihet momentalisht
Lloji i Procesorit Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960
Specifikat e Procesorit Dual core, 1500 MHz, Krait Dual core, 1500 MHz, Krait Dual core, 1500 MHz, Krait
Kartela Grafike Adreno 225 Adreno 225 Adreno 225
RAM 1024 MB 1024 MB 1024 MB
Memoria interne 16 GB 32 GB 16 GB
Mundësia për SD-Kartë Jo Jo Po – Deri në 32GB SD-Kartë
Kamera e pasme 8 Megapixel 8.7 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.0 F2.0 Nuk dihet
Flash LED Dual LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps) – Stabilizim optik i imazhit Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 2.1 Megapixel 1.3 Megapixel 1.9 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton Internet Explorer 10 – HTML, HTML5 Internet Explorer 10 – HTML, HTML5, XHTML HTML, HTML5
Teknologjia e komunikimit LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Pozicionimi GPS, A-GPS, Glonass GPS, A-GPS, S-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning GPS, A-GPS, Glonass
Navigacioni Navigimi Turn-by-Turn Navigimi Turn-by-Turn, Navigimi me zë Navigimi Turn-by-Turn
Bluetooth 2.1, EDR 3.0 3.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz (me mobile Hotspot) 802.11 a, b, g, n
NFC Po Po Po
Çmimi (i përafërt, mund të ndryshojë në kohën e lansimit) 500-550€ 600€ 550€

 

Samsung ATIV S është i ndërtuar nga alumini, ka mundësi për SD-kartë dhe është më i madhi për sa i përket ekranit. Nokia Lumia 920 është një smartphone kompakt me kamerën më të mirë në këtë grup. HTC 8X është me ekranin më të vogël me 4.3” me S-LCD 2. Nëse këto ndryshime nuk janë fundamentale për ju, atëherë, influenca e vetme për të zgjedhur njërin apo tjetrin mund të jetë çmimi apo preferenca juaj për prodhuesin. Fotot më poshtë.

[gallery, exclude=”8902,8904″ link=”file”]

|ameble|[divider top=”0″]

Zbulohet Nokia Lumia 920 më Windows Phone 8 (e plotësuar)

Zbulohet Nokia Lumia 920 më Windows Phone 8 (e plotësuar)

Nokia ka prezantuar sot zyrtarisht smartphone-in e tyre te ri Lumia 920 me Windows Phone 8, që përmban procesor dual core 1.5GHz Qualcomm Snapdragon S4.
Nokia Lumia 920 vjen me versionin e fundit të sistemit operativ nga Microsoft Windows Phone 8 dhe përmban NFC, WiFi dhe kamerën 8 megapixel me teknologji PureView, gjithashtu përmban lente lundruese që janë projektuar për të fokusuar stabilizimin e imazhit për foto dhe video, posedon inçizim full HD në 1080p.
Kjo pajisje vjen me ekran 4.5 inç me prekje (touchscreen) dhe gjithashtu me mbushës nëpërmes Wireless-it. Per çmimin ende nuk dihet.

E plotsuar (18:10):

Pas shpalljes së Lumia 920, Nokia ka vazhduar duke zbuluar smartphone-in tjetër Lumia 820, qe është i pajisur ngjashëm, me 1.5GHz dual-core Snapdragon S4, por kjo vjen me ekran më të vogël 4.3 inç, 8GB hapësirë për te dhëna (e cila mund të zgjerohet përmes microSD kartelës), dhe posedon kamerë 5 megapixel në të cilën nuk është përdorur teknologjia Nokia “PureView”.

Nokia 820 do të jetë në dispozicion më një varg ngjyrave të ndryshme. Ky gjithashtu është e pajisur me mbushje nëpërmes wireless-it. Ky smartphone do të jetë në dispozicion përmes kompanive AT&T dhe T-Mobile në SHBA, megjithatë çmimi ende mbetet për t’u konfirmuar. |ameble| [divider top=”0″]