Tag Archives

2 Articles
Lansohet Nokia X2 me Android, kushton vetëm 99 €

Lansohet Nokia X2 me Android, kushton vetëm 99 €

Microsoft ka lansuar sot modelin e ri të smartphone-it Nokia X2, duke e shfaqur si një model të përmirësuar të Nokia X i cili ishte lansuar më herët, dhe posedon platformën Android. Smartphone i ri me Android nga Microsoft vjen me ekran më të madh, karakteristika më të mira dhe më një “shtresë të jashtme të tejdukshme” për një shkëlqim të veçantë të pajisjes.

http://www.youtube.com/watch?v=VCA1bHO-qpM

Nokia X2 vjen e pajisur me ekran 4.3-inç dhe rezolucion 800 x 480 pikselë me 217ppi, baterinë çmontuese 1800mAh, procesorin Snapdragon 200 1.2GHz, 1GB RAM, 4GB hapësirë të brendshme për ruajtjen e të dhënave, portën microSD që përkrah kartela deri në 32GB dhe në fund krejt 7GB hapësirë të lirë në Microsoft OneDrive. Smartphone-i është me dy SIM kartela.

Gjithashtu është i pajisur me kamerën e pasme 5-megapikselë dhe një tjetër frontale me rezolucion me të ulët për biseda në Skype.

Nokia X2 prej sot është në dispozicion për shitje në disa tregje kurse globalisht nis nga muaji korrik (java e ardhshme). Kushton 99 € pa taksa dhe aktualisht vjen me ngjyrë të gjelbër, portokallt dhe të zezë, kurse me vonë në të verdhë, bardhë dhe hiri. /ameble

Nokia lanson tre smartphonet e parë Android

Nokia lanson tre smartphonet e parë Android

Nokia XPas shumë spekulimeve për detaje në lidhje me smartphone-in e parë Android nga Nokia, kompania në ngjarjen MWC 2014 më në fund ka prezantuar 3 pajisje me Android. Ato janë modelet Nokia X, X+ dhe Nokia XL.

Kur është fjala për harduer, këto modele nuk të japin ndonjë përshtypje të madhe. Nokia X posedon ekranin 4-inç WVGA me rezoluvion 800×480), procesorin Qualcomm Snapdragon 1GHz, 512MB RAM, 4GB memorie e brendshme, portën microSD, kameren 5-megapikselë, baterinë 1500 mAh dhe platformën Android me ndërfaqe të ngjashëm si Metro.

Nokia X+ do të ketë vetëm memorie të brendshme. Kurse Nokia XL posedon ekranin me të madh 5-inç WVGA, kameren e pasme 5-megapikselë kurse atë frontale 2-megapikselë.

Këta smartphone vijnë me një koleksionin të aplikacioneve të zgjedhur nga Nokia nga Google Apps dhe jo nga ato që jemi mësuar ti shohim në pajisjet Android. Microsoft këtu do të ofrojë edhe shpërblime pa pagesë për blerësit duke përfshirë një muaj thirrje falas nga Skype dhe 1GB hapësire në OneDrive .

Nokia X , X+ dhe XL do të jenë në dispozicion në një larmi të ngjyrave dhe do të lansohen në treg duke filluar nga tani (Nokia X) ose në tremujorin e dytë (Nokia X +). Nokia X do të kushtojë 89 €, Nokia X+ 99 €, kurse Nokia XL do të jetë pajisja më e shtrenjtë e familjes së Nokia-së me Android për 109 €. /ameble