Tag Archives

82 Articles
Është shfaqur Microsoft Mercury, mini-tableti që nuk është lansuar kurrë

Është shfaqur Microsoft Mercury, mini-tableti që nuk është lansuar kurrë

Microsoft ende nuk e ka lansuar mini-tabletin Surface të shumë përfolur, për të cilin kompania shumë herë ishte gati ta lansoj. Tani është shfaqur një imazh për këtë pajisje, që është tablet i Windows-it mirëpo me dizajn të Nokia-së.

Këto imazhe vijnë nga Even Blass i njohur për informata të tilla në lidhje me pajisje të reja. Ai në një postim të tij në Twitter nuk ka dhënë detaje përveç një imazhi në të cilin ka shkruar “From the Lumia graveyard: Microsoft/Nokia Mercury”.

Megjithatë, sipas imazhit duket të jetë një pajisje jo shumë e madhe. Gjithashtu shihet se posedon një kamerë të mirë së bashku me të portën për SIM kartelë apo edhe microSD.

Logo e shtypur e Microsoft-it, të jap përshtypjen së pajisja është dizajnuar kohët e fundit. Sidoqoftë këto janë vetëm thashetheme, mund të ndodh që të jetë shumë afër lansimit po edhe të mos lansohet kurrë! /ameble

Nokia paralajmëron për pajisje të reja në të ardhmen e afërt

Nokia paralajmëron për pajisje të reja në të ardhmen e afërt

Microsoft Moonraker 2.0Nokia që nga shitja e e biznesit të tyre të smartphone-ve nuk është marrë shumë me zhvillimin e pajisjeve të reja. Të vetmin që ka lansuar vitin e kaluar është një tablet Android, mirëpo ka premtuar për pajisje të reja duke filluar nga viti 2016. Tani thashethemet janë se një Nokia smartwatch mund të jetë në proces të lansimit.

Në një deklaratë për shtyp, Nokia ka deklaruar për planet e saj për të zhvilluar pajisje të reja në të ardhmen. Në listën e këtyre pajisjeve përfshinë Gadgets dhe disa shërbime tjera që kanë të bëjnë me infrastrukturën e rrjetit për operatorët e telekomunikacionit, shëndetin e njeriut, multi-mediat, pajisje të lëvizshme, ato që vishen (wearables), etj.

Çfarë do të thotë kur përmend “wearables”? Një smartwatch sigurisht është e mundur, sidomos duke pasur parasysh interesimin e kohëve të fundit. Gjithashtu mund të jetë një tracker i thjeshtë për palestër, e cila i përshtatet kategorisë për shëndetin e njeriut.

Se çka në saktë do të vijë nga kompania në të ardhmen, mbetet të shihet. /ameble

Biznesi e hartave nga Nokia, Nokia HERE, në shitje

Biznesi e hartave nga Nokia, Nokia HERE, në shitje

Nokia Here MapsSi duket Nokia, e cila tanimë është në pronësi të gjigantit Microsoft, është e interesuar për shitjen e njësisë së saj të hartave. Kompania është duke kërkuar një shumë të majme të hollave, rreth 3.2 miliardë Euro, dhe ofertat e para pritet të mbërrijë në fund të javës së ardhshme.

Sipas një raporti në Bloomberg, Apple është në mesin e blerësve potencial për biznesin e hartave nga Nokia. Blerësit e tjerë të mundshëm të biznesit Nokia HERE janë Alibaba, Amazon, Facebook, Baidu si dhe një grup i krijuesit të makinave gjermane.

Futjen e biznesit Nokia HERE nën ombrellën e kompanisë Apple, do të jap një shtyrje të madhe të hartave ekzistuese në Apple me të cilat do të mundohet të konkurroj kundër drejt hartave nga Google, Google Maps.

Se çfarë do të ndodh me Nokia HERE, kush do të ofron më shumë para për hartat nga Nokia, do të kuptojmë javën e ardhshme. /ameble

Në shitje shërbimi i hartave “Nokia HERE”

Në shitje shërbimi i hartave “Nokia HERE”

Pas raportimit se Nokia është në bisedime për blerjen e Alcatel-Lucent në një marrëveshje prej të 16 miliardë dollarësh, kompania ka njoftuar gjithashtu se po konsideron shitjen e shërbimit të saj të hartave HERE.

Nokia HERE

Ajo ka thënë se është duke shqyrtuar operacionet e saja strategjike dhe kështu mund të përfshijë shitjen e këtij biznesi.

Nokia has initiated a review of strategic options for its HERE business

Nokia Corporation
Stock Exchange Release
April 15, 2015 at 08:05 (CET +1)

Espoo, Finland – Nokia today announces that it has initiated a review of strategic options, including a potential divestment, for its HERE business. HERE is a leader in navigation, mapping and location intelligence.

Nokia today also announced a proposed combination with Alcatel-Lucent. The Board of Directors of Nokia believes this is the right moment to assess the position of HERE within the proposed new Nokia business.

Do të jetë shumë interesante të shohim se cila nga kompanitë e mëdha është e interesuar në blerjen e shërbimit të hartave HERE! /ameble

Nokia në bisedime për të blerë Alcatel-Lucent

Nokia në bisedime për të blerë Alcatel-Lucent

Nokia Alcatel-LucentËshtë konfirmuar se Nokia është në bisedime në blerjen e kompanisë franko-amerikane Alcatel Lucent. Propozimi është në bast nga dy kompanitë për të arritur kështu kulmin e konkurrentëve siç janë Cisco Systems Inc, Ericsson si dhe konkurrentëve aziatik Huawei dhe Samsung Electronics.

Marrëveshja është mbështetur nga qeveria franceze, e cila mund të paraqes sfida në uljen e kostove. Të dy kompanitë kanë dhënë një deklaratë të përbashkët, ku kanë thënë se janë në diskutime të avancuara në arritjen e një kombinimi të plotë të kompanive. Për marrëveshjen ende nuk është e sigurt mirëpo është përfolur të jetë kostoja 16 miliardë dollarë.

Plani i Nokia-s është që të zgjeroj pozicionin e saj në tregun kryesor të Amerikës, ku Alcatel-Lucent është furnizuesi kryesor i operatorëve të telekomit të tillë si AT&T dhe Verizon. Kombinimi do të ndihmojë Nokia-n për të marrë një pjesë fitimprurëse nga Alcatel dhe gjithashtu të rris biznesin e saj.

Partneriteti në mes të Nokia-s dhe Alcatel Lucent do të mund të rezultojë në një kompani shërbimi të fuqishëm, të cilët priten të përqendrohen në rrjetin mobil 5G. Ky bashkëpunim do të sjellë gjithashtu integrim të qëndrueshëm dhe roaming midis rrjeteve wireless dhe fiks.

Siç e dimë të gjithë, Nokia ka kaluar disa sfida në ulje dhe ngritje të biznesit, ajo ka pësuar shumë transformime duke tërhequr veten nga sektorë të ndryshëm. Si kompani dikur gëzonte një biznes të mirë të celularëve, e cila tani është në duart e Microsoft-it, kurse sistemi i tyre operativ Symbian është blerë nga Android i Google-it.

Në anën tjetër edhe Alcatel Lucent ka kaluar nëpër transformime të tilla, duke u larguar nga biznesi i terminaleve dhe duke kaluar në rrjete. /ameble

Video Praktike dhe Shpaketim: Nokia X2 Dual SIM

Video Praktike dhe Shpaketim: Nokia X2 Dual SIM

Microsoft smartphone-in Nokia X2 Dual SIM e kishte lansuar vitin e kaluar, në kohën kur ende ishte bashkë me kompaninë Nokia. Arsyeja pse kemi zgjedhur ta prezantojmë ketë smartphone është sepse posedon platformën Android, gjithashtu vjen me një pamje të bukur dhe shitet me çmim të ulët.

[youtube id=”IWN1fEcPXTM” width=”600″ height=”350″]

Nokia X2 Dual SIM posedon ekranin WVGA 4.3-inç, është i pajisur me procesorin 2-bërthamor Snapdragon 200 1.2 GHz dhe vjen me ndërfaqen Nokia X software 2.0 i bazuar në platformën Android 4.3 (Jelly Bean). Ky smartphone përmban kamerën e pasme 5-megapikselë me LED flash dhe incizon me kualitet 720p si dhe kamerën frontale 0.3-megapikselë për selfie.

Përparësia e tij është se posedon mundësin për dy SIM kartela, ngjashëm si në modelin e mëparshëm Nokia X, 1GB RAM, hapësirën e brendshme për të dhëna 4GB me mundësi zgjerimi deri 32GB. Në pjesën frontale i ka dy butona Home dhe butonin për tu kthyer mbrapa. Është smartphone i parë Nokia që posedon funksionin për hapje më dy trokitje të lehta (double tap).

Nga ana softuerike vjen me disa aplikacione të para-instaluara si Maps HERE dhe MixRadio. Gjithashtu mund të shkarkoni aplikacione të Android-it nëpërmes Nokia Store. Fuqia e baterisë së këtij smartphone është 1800mAh.

Nokia X2 Dual SIM vjen në ngjyrë jeshile me shkëlqim, portokalli, i zi, i verdhë me shkëlqim, bardhë dhe i hirit i errët. Çmim i këtij smartphone-i në vendin tonë është ndër 100€. /ameble

Shfaqet smartphone-i Nokia C1 me Android

Shfaqet smartphone-i Nokia C1 me Android

Muajin e kaluar, Nokia (pjesa që ka mbetur pas blerjes nga Microsoft) na befasoi me një tabletë të ri Android. Tani, si duket kompania finlandeze është duke u përgatitur të lansoj një smartphone të ri me platformën Android.

Modeli Nokia C1 ka rrjedhur sot me një imazh të turbulluar dhe ka dal nga një portal kinez TechWeb. Pajisja si duket do të vijë e pajisur me ekran 5-inç, procesorin Intel, 2GB RAM, 32GB memorie e brendshme dhe kamerën frontale 5-megapikselë. Ai pritet të vijë direkt me platformën Android 5.0 Lollipop.

Nokia C1

Dizajni në foton më lart na kujton më shumë një iPhone 6 me skaje të lakuara. Në bazë të kësaj nuk do të vijë si një surprizë shumë e madhe duke marrë parasysh ngjashmëritë e ngushta midis tabletit Nokia N1 dhe Apple iPad mini. Megjithatë, është shpresuar se Nokia do të provoj diçka të ndryshme nëse me të vërtetë ka në plan të lansoj një smartphone Android.

Gjithçka mbetet të shihet në javët në vijim. /ameble

Nokia prezanton tabletin Nokia N1

Nokia prezanton tabletin Nokia N1

Pas disa muajsh nga shitja e linjës së smartphone-ve te Microsoft, Nokia kthehet me një pajisje tjetër. Kësaj rradhe bëhet fjalë për tabletin Nokia N1 me sistem operativ Android.

Në konferencën Slush 2014 në Finlandë, Nokia sapo prezantoi tabletin N1, i cili ka sistem operativ Android 5.0. Pajisja ka trup alumini, një ekran 7.9 inç, procesor 64-bit Intel Atom Z358, 2 GB RAM, 32 GB memorje të brendshme, kamerë kryesore 8 MP dhe kamerë frontale 5 MP dhe bateri me kapacitet 5300 mAh. Gjithashtu duhen theksuar pwrmasat e tabletit, ku pwrmasa mw impresive wshtw trashwsia prej vetwm 6.9 mm.

Specifikat e plota:

  • Përmasat: 200.7 x 138.6 x 6.9 mm
  • Ekrani 7.9 inç 2048×1536 (4:3) IPS LCD me Gorilla Glass 3
  • Procesori 64-bit 2.3 GHz Intel Atom Z3580
  • Karta grafike PowerVR G6430 me 2 GB RAM
  • Memorje e brendshme 32 GB (nuk zgjerohet me SD kartë)
  • Kamerë kryesore 8 MP, kamerë frontale 5 MP
  • Bluetooth 4.0
  • Micro-USB 2.0 (funksionale nga të dyja anët)
  • Bateri 5300 mAh

https://www.youtube.com/watch?v=IwJmthxJV5Q

Nokia paralajmëron për nesër prezantimin e një pajisje! Çka, nuk dihet?

Nokia paralajmëron për nesër prezantimin e një pajisje! Çka, nuk dihet?

Nokia, pjesë e mbetur e kompanisë që nuk është pronë e Microsoft-it, ka shfaqur sot një imazh që shkruan “up to something”, dhe një pamje e një kutie misterioze në të zezë.

Çfarë është? Askush nuk e ka idenë për çfarë është fjala. Pajisjet dhe shërbimet e kompanisë janë blerë nga Microsoft, kështu që nuk ka mundësi të jetë diçka lidhur me pajisje mobile apo Windows Phone. Sipas foto imazhit duket të jetë diçka me video streaming.

Njoftimi u bë nëpërmes llogarisë së Nokia’s në Twitter:

Me të vërtetë nuk ka ndonjë thashetheme apo spekulim se çfarë mund të presim, por Nokia do t’i heqë perden këtij produkti nesër, siç edhe shkruan në imazh. /ameble

Rrjedhin pamjet e smartphone-it të ardhshëm me logo Microsoft Lumia

Rrjedhin pamjet e smartphone-it të ardhshëm me logo Microsoft Lumia

Javën e kaluar Microsoft ka konfirmuar për markën Nokia të cilën do ta heq nga pajisjet e ardhshme të reja, kurse tani kanë rrjedhur pamjet e një pajisje që shfaqet me emrin Microsoft Lumia. Ky smartphone është shfaqur në rrjetit social kinez Weibo, që duket të jetë smartphone i rangut të mesëm.

Microsoft Lumia

Logo e Microsoft-it e shtypur në ketë pajisje duket e përkryer. Pajisja e cila është përmendur shfaqet me numër të modelit RM-1090, posedon mundësin me dy SIM kartela, duke përmendur se mund të dal në shitje në tregjet në zhvillim si Kinë dhe Indi. Gjithashtu duket të jetë një version pak më i madh se Lumia 530 me dizajn të ngjashëm nga plastika.

Microsoft në përgjithësi është fokusuar në kapjen e një pjesë të madhe të tregut të ulët. Me siguri se kjo pajisje mund të lansohet në sezonin e festave, edhe pse nuk pritet ndonjë ngjarje e organizuar nga kompania. /ameble

Nokia HERE tani në dispozicion për të gjitha pajisjet Android

Nokia HERE tani në dispozicion për të gjitha pajisjet Android

Nokia Here MapsGjatë muajit Gusht, Nokia kishte lansuar aplikacionin për harta “Nokia HERE” për modelet Galaxy të Samsung-ut, aplikacioni ishte ekskluziv vetëm për pajisjet e Samsung-ut që posedojnë platformën Android.

Tani ketë aplikacion Nokia e ka nxjerr në dispozicion për të gjitha pajisjet e tjera Android, dhe mund të shkarkohet nga cilado pajisje Android.

Aplikacioni Nokia HERE Maps për Android për momentin është në versionin testues Beta, është pa pagesë dhe mund të shkarkohet këtu . /ameble

Emri Microsoft Lumia do të zëvendësojë markën Nokia

Emri Microsoft Lumia do të zëvendësojë markën Nokia

nokia lumia 520Microsoft ka vendosur zyrtarisht të heq markën Nokia, duke e ndryshuar atë me emrin Microsoft Lumia. Ky veprim është pritur që një kohë, që nga muaji i kuluar ku disa dokumente të brendshme kanë rrjedhur dhe me pastaj është shpjeguar se kompania Microsoft do t’i heq dy emrat Nokia dhe Windows Phone.

Microsoft e ka konfirmuar ketë për portalin The Verge se ky ndryshim është zyrtar. Kjo do të thotë se në të ardhmen nuk do të ketë pajisje Nokia Lumia, por në vend të kësaj do të quhen Microsoft Lumia.
Nokia në Francë do të jetë rajoni i parë që do të ndryshoj në Microsoft Lumia, ku nga kjo do të reflektohen edhe Facebook, Twitter dhe llogaritë e tjera në rrjete sociale.

Në anën tjetër Nokia si emer nuk do të zhduket plotësisht, ajo do të mbetet e përqendruar në harta dhe infrastrukturë të rrjetit. Sidoçoft nga ky njoftim ne lirisht mund të themi, “Mirupafshim Nokia”.  /ameble