Tag Archives

2 Articles
NVIDIA zbulon procesorin Tegra 4i LTE, 2.3GHz

NVIDIA zbulon procesorin Tegra 4i LTE, 2.3GHz

Nëse ju nevojiten dëshmi se NVIDIA ka qenë serioze në lidhje me tregun e telefonisë mobile, mos shiko me shumë se Tegra 4i, të cilën kompania e ka prezantuar sot. Tegra 4i është zgjidhje plotësisht e dizajnuar për telefonat mobil, i cili ka një kombinim me një 28nm CPU, GPU, dhe modemin LTE të gjitha në vetëm një çip. Jo vetëm kjo, NVIDIA thotë së 4i është sa gjysma e madhësisë së rivalit të tij të ri Qualcomm S800.

Njëjtë si procesorët  tjerë Tegra 4i posedon 5 bërthama (R4 Cortex-A9) CPU, dhe vepron me shpejtësi maksimale 2.3GHz. Në përdorim normal ajo vepron si një çip 4 bërthamor, me bërthamën e pestë që e përdor si mbrojtës të baterisë. Pra me ketë performancë ky është në gjendje të shfaq pa problem rezolucionin 1080p.

NVIDIA ka njoftuar gjithashtu për një smartphone referimi që kompania e ka quajtur NVIDIA Phoenix dhe në të ka përdorë procesorin e ri NVIDIA Tegra 4i.

Edhe pse është prezantuar sot, një paraqitje dhe prezantim me të gjerë mund të paraqitet në Kongresi Botëror të Celularëve që fillon më 25 shkurt në Barcelonë. |ameble| [divider top=”0″]

Tableti HP me NVIDIA Tegra 4 vjen në MWC 2013

Tableti HP me NVIDIA Tegra 4 vjen në MWC 2013

Me sa duket HP është duke punuar në një tabletë të ri që nga viti i kaluar, është duke u përfolur që pajisja të shfaqet me platformën Android nga Google dhe duket se do të jetë i pajisur me procesorin e ri NVIDIA Tegra 4.

Sipas disa raportimeve të fundit HP mund të zbulojë ketë tabletë të ri gjatë këtij muaji në Kongresin Botëror për Celular (Mobile World Congress – MWC), natyrisht kjo gjë për momentin është vetëm një thashetheme dhe se HP ende nuk kanë konfirmuar asgjë për ketë.

Ka pasur zëra së HP është duke punuar edhe në një smartphone Android, mirëpo nuk pritet që kjo pajisje të zbulohet në MWC 2013, edhe pse shefi ekzekutiv i kompanisë patë përmendur më herët se duhet nisur ndonjë smartphone për vitin 2013.

Ne të vërtetë ende nuk kanë asnjë detaj në lidhje me tabletin apo ndonjë smartphone, gjithçka mbetet të shihet ditët e ardhshme. |ameble| [divider top=”0″]