Tag Archives

9 Articles
Super kompjuteri për lojëra dhe editim

Super kompjuteri për lojëra dhe editim

Maingear Rush është një kompjuter i dizajnuar veçanërisht për të përballuar edhe punët më të rënda si, video-lojërat moderne ose editimin multimedial më qetësi maksimale dhe përfomancën më të lartë.

Tani këto gaming kompjuter mund ta bleni edhe në tregun tonë ne gjirafa50.com

Dizajni është ndër aspektet që bie në sy më së shumti. Pjesa qendrore përbëhet nga alumini dhe metali 4mm i hollë, ndërsa në dy anët ka xham 5mm të tejdukshëm që shfaq gjithçka çka gjendet brenda kësaj bishe. Vjen me ngjyra të ndryshme dhe për ngjyrosje përdoret e njëjta metodë si tek veturat luksoze që quhet ElectroColor, që zgjatë shumë dhe reziston ndaj korrozionit.

Butonat ne pjesen anesore

Por pamja e jashtme nuk është i vetmi aspekt mahnitës. Brenda kutisë ka dy konfigurime opsionale që mund t’i zgjedh blerësi. Konfigurimi i parë i quajtur Intel Z270 përbëhet nga procesori Intel i7 7700K 4 bërthama deri në 4.5GHz Turbo, grafikë prej 4 njësive NVIDIA GeForce Titan X 12GB GDDR5 me konfigurim SLI dhe RAM memorie deri në 64GB DDR4-2666Mhz.

Konfigurimi tjetër, Intel X99, përbëhet nga procesori Intel i7 6950X 10 bërthama deri në 3.5Ghz Turbo, grafikë prej 4 njësive AMD Radeon R9 390X 8GB GDDR5 ose 4x R9 Fury X 4GB dhe memorie deri në 128GB DDR4-2666Mhz. Ka hapësirë për 6 hard disqe ose SSD, 4 njësi DVD/Blu-Ray dhe njësi furnizuse të rrymës Corsair Professional Digital Series 1500 Watt. Sistemi i ftohjes vjen me ftohje të lëngshme premium të punuar me dorë. E gjithë kjo paketë vjen me një peshë hiq më pak se 36Kg.

E për të reklamuar këtë produkt Maingear së bashku me kanalin më të famshëm ne YouTube, atë të PewDiePie, ka vendosur që një person fatlum ta shpërblej me këtë kompjuter duke lansuar lojën shpërblyese. Të gjithë mund të hyjnë përmes këtij linku https://maingear.com/promotions/pewdiepie.php

E për ata qe dëshirojnë ta blejnë çmimi i këtij kompjuteri me konfigurimin më bazik fillon nga 1667 Euro, ndërsa tek ne kemi zgjedh kompjuterin Aegis nga gjirafa50.com (kliko) /ameble.com

Nvidia prezanton kartën grafike GTX 960

Nvidia prezanton kartën grafike GTX 960

NVIDIA GTX-960Nvidia këtë javë ka prezantuar një kartë të re grafike në linjën Maxwell Power. Karta grafike GTX 960 vjen me një çmim ekonomik.

E dizenjuar për të ofruar një performancë të mirë me një çmim të arsyeshëm, Nvidia GTX 960 mund të jetë karta grafike perfekte nëse doni të ndërtoni një PC ekonomik ose nëse doni të ndërroni kartën grafike aktuale. Nvidia e quan kartën e re si “opsionin më të mirë në kategorinë e saj të çmimeve”.

Nvidia GTX 960 është ndërtuar me arkitekturën Maxwell dhe është e aftë të mundësojë luajtjen e video lojërave në 1080p me 60 imazhe për sekondë. Karta grafike ka 1,024 bërthama Cuda, 64 TMU (njësi të hartimit të imazhit) dhe 32 ROU (njësi të paraqitjes së imazhit).

Shpejtësia normale e kartës është 1127MHz por mund të arrijë deri në 1178MHz me një shpejtësi të kujtesës prej 9.3 Gbps dhe e gjitha deklarohet se punon pa zhurmë. Nvidia shpjegon më tej:

“GTX 960 është shumë e përshtatshme për lojërat e betejave multiplayer online. Karta kontrollon ventilatorët në mënyrë inteligjente dhe kjo bën që pajisja të punojë me 30W duke ofruar performancë në rezolucionin 1080p.”

GTX 960 do ta dalë në treg në muajt e ardhshëm për 199$ në ShBA dhe 130£ në Mbretërinë e Bashkuar. /ameble

Zyrtarizohet tableti NVIDIA Tegra Shield

Zyrtarizohet tableti NVIDIA Tegra Shield

NVIDIA njoftoi se ka përfunduar pajisjen e tyre të fundit, tabletin NVIDIA Shield e dedikuar për lojëra.

NVIDIA Shield Tablet vjen me një ekran 8 inç Full HD me një rezolucion prej 1920 x 1200 pikselëve i mbështetur nga procesori i ri NVIDIA Tegra K1 me shpejtësi prej 2.2Ghz.

Do të jenë dy modele të tableti NVIDIA Shield në dispozicion. Modeli me WiFi dhe vetëm 16GB hapësirë të brendshme dhe modeli tjetër me WiFi dhe 4G LTE me 32GB hapësirë të brendshme.

Tableti NVIDIA Shield gjithashtu është i pajisur me një kamerë frontale 5 megapiksel HDR si dhe një kamerë të pasme 5 megapixel me auto-fokus dhe HDR dhe do të vije me versionin e fudnit të sistemit Android 4.4 KitKat.

Sa i përket çmimit, modeli 16GB me WiFi do të ketë çmimin 299$ ndërsa modeli 32GB 4G LTE 399 $. /ameble

Nvidia prezanton kartelën e re grafike GeForce GTX Titan Z

Nvidia prezanton kartelën e re grafike GeForce GTX Titan Z

Nvidia në konferencën e tyre vjetore ka prezantuar kartelën më të re grafike GeForce GTX Titan Z. Kjo kartelë vjen me çmim 3000 $ (ose 2188 €).  Kjo kartelë posedon GPU të dyfishtë në thelb dy procesorë, me dy njësi Kepler-it dhe 12GB memorie e dedikuar për framebuffer. Thjeshtë, kjo është kartela më e avancuar që kur kompania ka filluar prodhimin e kartelave grafika të rangut të tillë.

NVidia GTX Titan Z

Edhe pse posedon një çmim tepër te lartë Nvidia ka thëne se kartela Titan Z përkrahë lidhjet multi-monitor 5k (me rezolucion 5120 x 2700 ) për lojëra të ardhshme.

Krye-shefi i Nvidia-s Jen-Hsun Huang ka prezantuar Titan Z në konferencën e tyre ku për fokus ishin lojërat, me ketë prezantim aj ka josh njerëzit që punojnë me teknologjinë 3D, krijojnë animacione etj. /ameble

Asus lanson kartelën grafike GeForce GTX Titan

Asus lanson kartelën grafike GeForce GTX Titan

Asus ka njoftuar për lançimin e kartelës grafike të fundit në partneritet me NVIDIA që quhet GeForce GTX Titan. Kjo kartelë ofron video performancën më të lartë nga NVIDIA të parë ndonjëherë dhe mban çmimin gjigant, sipas Asus do të ketë një çmim prej 999 $ (755 €).

Kjo kartelë posedon skajet 2688 CUDA dhe është e përshtatshme për PCI Express 3.0. Është e pajisur me 6 GB GDDR5 video memorie clocked në 6000 MHz. GPU është clocked në 876 MHz duke përdorur teknologjinë Nvidia GPU Boost 2.0.

GeForce GTX Titan shfaqet me dalje të shumta duke përfshirë DVI-D, HDMI dhe DisplayPort-en. Dimensionet e saj janë 10.5X4.38X1.5 inç. |ameble| [divider top=”0″]

NVIDIA zbulon procesorin Tegra 4i LTE, 2.3GHz

NVIDIA zbulon procesorin Tegra 4i LTE, 2.3GHz

Nëse ju nevojiten dëshmi se NVIDIA ka qenë serioze në lidhje me tregun e telefonisë mobile, mos shiko me shumë se Tegra 4i, të cilën kompania e ka prezantuar sot. Tegra 4i është zgjidhje plotësisht e dizajnuar për telefonat mobil, i cili ka një kombinim me një 28nm CPU, GPU, dhe modemin LTE të gjitha në vetëm një çip. Jo vetëm kjo, NVIDIA thotë së 4i është sa gjysma e madhësisë së rivalit të tij të ri Qualcomm S800.

Njëjtë si procesorët  tjerë Tegra 4i posedon 5 bërthama (R4 Cortex-A9) CPU, dhe vepron me shpejtësi maksimale 2.3GHz. Në përdorim normal ajo vepron si një çip 4 bërthamor, me bërthamën e pestë që e përdor si mbrojtës të baterisë. Pra me ketë performancë ky është në gjendje të shfaq pa problem rezolucionin 1080p.

NVIDIA ka njoftuar gjithashtu për një smartphone referimi që kompania e ka quajtur NVIDIA Phoenix dhe në të ka përdorë procesorin e ri NVIDIA Tegra 4i.

Edhe pse është prezantuar sot, një paraqitje dhe prezantim me të gjerë mund të paraqitet në Kongresi Botëror të Celularëve që fillon më 25 shkurt në Barcelonë. |ameble| [divider top=”0″]

Shfaqet zyrtarisht Procesori NVidia Tegra 4

Shfaqet zyrtarisht Procesori NVidia Tegra 4

NVIDIA ka arritur shumë sukses me procesorin e tyre Tegra 3, kurse tani në CES 2013 kanë njoftuar zyrtarisht për siç e quajnë ata procesorin me të shpejt në botë për smartphone dhe tableta, NVIDIA Tegra 4.

Sipas NVIDIA’s, Tegra 4 posedon 72 custom NVIDIA GeForce GPU cores, të cilat japin fuqi GPU’s në Tegra 3 gjashtë herë me shumë, listën e karakteristikave të Tegra 4 mund të shihni më poshtë.

  • GeForce GPU me 72 custom cores,
  • Quad-core ARM Cortex-A15 CPU, gjenerata e dytë e qëndrueshmërisë se baterisë
  • Arkitekturë kompjuterike për fotografi
  • Aftësia LTE me chipset opsional Icera i500
  • 4K ultra-high-def përkrahje të videos

Për më shumë detaje në lidhje me procesorin Tegra NVIDIA 4 mund te gjeni në faqen e internetit të tyre, nuk ka detaje ende se kur do ta shohim pajisjen e pare me Tegra 4. |ameble| [divider top=”0″]

NVIDIA Tegra 4 do të ofroj performancë të lart

NVIDIA Tegra 4 do të ofroj performancë të lart

Procesori NVIDIA Tegra 3 tanimë është bërë jashtëzakonisht i njohur, njeri prej procesorëve qe është përdorur në shumë prej smartphone-ve dhe tabletave të lartë që sot gjenden në dispozicion, dhe tani duket se kemi disa informata mbi procesorin NVIDIA Tegra të brezit të ardhshëm.

Sipas detajeve qe kanë rrjedhur, NVIDIA Tegra 4 do të ofroj performancë gjashtë herë me shumë se sa procesori i tanishëm Tegra 3, dhe do të mbështesë ekran më pixela deri në 2560X1600.

Procesori NVIDIA Tegra 4 zyrtarisht pritet të shpallet vitin e ardhshëm. |ameble|

[divider top=”0″]

AMD vs NVIDIA

AMD vs NVIDIA

Beteja në mes të AMD-së dhe NVIDIA-së në tregun e kartelave grafike për PC (Kompjuter) ende vazhdon, këtë javë të dyja kompanitë në kohë të njejtë kanë bërë publike Driver-a beta të ri, jo vetëm që do të përkrahin Windows 8 por edhe do ti japin performancë ekstra disa lojërave për PC.

Në uebfaqen e internetit të AMD-së, kompania ka njoftuar për lirimin e version-it  beta të driver-ave Catalyst 12.11 për disa nga kartelat Radeon të saj. Në mënyrë të veçantë, ata përkrahin Windows 8 për HD 5000, HD 6000 dhe HD 7000 seria Radeon (që gjithashtu përkrahin edhe Windows Vista dhe Windows 7).

Këta driver beta të ri ofrojnë performancë në rritje për lojëra të shumta të PC-ve, duke përfshirë Battlefield 3, Borderlands 2 dhe atë të fundit Medal of Honor: Warfighter. Përveç kësaj, pronarët e kartelave grafike AMD Radeon që janë pjesë e vjetër e serisë HD 2000, HD 3000 dhe HD 4000 që tani mund të shkarkoni versionin për Windows 8 të përshtatshëm me versionin e driver-ave Catalyst 10,6.

Edhe NVIDIA ka lëshuar versionet e reja beta të driver-ave GeForce 310,33. Ata mbështesin Windows XP, 7 dhe 8 në të dy pajisjet për kartela grafike në Desktop dhe Laptop. Tek kartelat e GeForce mund të vëreni rritjen e performancës në lojëra të tilla si Batman: Arkham City dhe të tjera. Kjo gjithashtu shton një numër të profileve të reja SLI dhe përkrahë 3D Vision në shumë lojëra aktuale dhe në ato të ardhshme për PC. |ameble| [divider top=”0″]