Tag Archives

12 Articles
Lansohen smartphone-t Oppo R9 dhe R9 Plus

Lansohen smartphone-t Oppo R9 dhe R9 Plus

Kompania Oppo në Kinë ka njoftuar për modelet e smartphone-ve të tyre të fundit Android, Oppo R9 dhe R9 Plus, të cilët posedojnë specifika gati të ngjashme.

Oppo R9 dhe R9 Plus

Oppo R9 vjen me ekran 5.5 inç Full HD me rezolucion 1920 x 1080 pikselë, është i pajisur me procesorin Mediatek Helio P10 dhe vjen me 4GB RAM. Karakteristikat tjera të R9-shit përfshijnë hapsirën për të dhëna 64GB, e cila më anë të kartelës microSD mund të zgjerohet deri në 128GB.

Gjithashtu është i pajisur me një kamerë frontale 16 megapikselë për selfie dhe video chat kurse në anën e pasme me 13 megapikselë për foto dhe video, po ashtu posedon teknologjinë e vetë kompanisë VOOC për ri-mbushje të shpejtë të baterisë dhe baterinë 2850 mAh.

Kurse Oppo R9 Plus është i pajisur me ekran 6 inç me rezolucion Full HD 1920 x 1080 pikselë, e mundësuar nga procesori Qualcomm Snapdragon 652, edhe ky gjithashtu vjen me 4GB RAM dhe 64GB hapësirën e brendshme, edhe kjo me anë të kartelës microSD mund të zgjerohet deri në 128GB. Edhe ky model i smartphone-it është i pajisur me kamera te ngjashme sikur modeli tjetër, mirëpo fuqinë e baterisë e ka 4120 mAh.

Të dyja smartphone-t vijnë me ndërfaqen Color OS 3.0 që është e bazuar në Android Lollipop. Çmimi për pajisjet fillon nga 431$ për R9 dhe 508$ për R9 Plus dhe pritet të fillojnë me shitje nga 24 Marsi dhe R9 Plus nga 12 Prilli. /ameble

Smartwatch i ardhshëm i Oppo-së me bateri që rimbushet brenda disa minutave

Smartwatch i ardhshëm i Oppo-së me bateri që rimbushet brenda disa minutave

Shumë kompani kohëve të fundit janë përqendruar në pajisje smartwatch, sigurisht për atë se kjo do të përdoret shumë në të ardhmen. Pajisje të tilla deri me tani kemi parë nga Samsung, Sony, LG, Motorola, Huawei, kurse tani nëse mund t’ju besojmë raporteve, kompania Oppo është ajo që pritet të nxjerr një orë të mençur (smartwatch).

Oppo Smartwatch

Por, çfarë mund të sjellë Oppo që të tjerët nuk e kanë bërë? Sipas thashethemeve, smartwatch i ardhshëm i Oppo-së është thënë të paraqitet me një teknologji të re që mundëson rimbushjen e plotë të baterisë së orës, për vetëm pesë minuta. Nëse kjo del të jetë e vërtetë atëherë është shumë mbresëlënëse dhe kështu do të mund t’i bindë konsumatorët të cilët nuk kanë qenë të interesuar deri më tani për të blerë një orë të tillë.

Nuk është hera e parë që Oppo ka arritur shpejtimin për rimbushje të baterisë. Më herët në pajisjet Find 7 dhe Oppo N3, kompania ka shfrytëzuar teknologjinë e tyre të shpejtë VOOC e cila ka përshpejtuar kohën për të rimbushur këto pajisje, dhe sipas kësaj ka shans që kompani ka arritur të adaptoj edhe më shumë ketë teknologji të cilën mund ta përdor në smartwatch të tyre.

Nuk është dhënë asnjë detaj apo spekulim se kur pritet që kompania Oppo të njoftoj për smartwatch-in e tyre. /ameble

Një video e re paraqet Oppo R5 ashtu siç nuk e kishit menduar

Një video e re paraqet Oppo R5 ashtu siç nuk e kishit menduar

Tashmë në vend të dytë si smartphone më i hollë në botë, Oppo R5 mendohet të jetë një pajisje delikate. Por kompania Oppo në një përpjekje për të na bindur se Oppo R5 nuk është aspak delikat, por ka një dizajn të qëndrueshëm, ka vendosur të publikojë një video ku tregohet smartphone në “teste” të ndryshme.

Në video tregohet Oppo R5 duke ndarë në mes molla dhe bostanë, duke thyer arra, duke gozhduar – të gjitha veprime të cilat nuk lejnë asnjë shenjë dëmtimi në pajisje. Nëse kjo nuk mjaftonte, Oppo vendosi të shtypte me gomën e makinës celularin. Menjëherë pas testit, tregohet ekrani i pathyer. Ne nuk mund të sigurojmë që me të vërtetë do të ndodhë kështu nëse e provojmë, por në video tregohet se R5 mund të përballojë këto teste./ameble

Zyrtare: Lansohet Oppo N1 Mini

Zyrtare: Lansohet Oppo N1 Mini

Oppo N1 MiniNë muajin Maj, Oppo kishte njoftuar se janë duke punuar për versionin miniaturë të pajisjes së tyre OPPO N1 duke mos ofruar detaje për harduerin dhe specifika të tjera që ky model i ri do të ofrojë.

Dhe tani, tre muaj më pas ky model është zyrtarizuar dhe është konfirmuar se do të vije me ekranin 5 inç HD i mbështetur nga procesori 4-berthamor Qualcomm Snapdragon 400 me shpejtësi prej 1.6GHz, 2GB RAM memorie dhe 16GB hapësirë të brendshme.

Karakteristikat të tjera të Oppo N1 Mini përfshijnë 13 Megapiskel kamerën rrotulluese, bateria e fuqisë 2,140 mAh, sistemi operativ Android 4.3 Jelly Bean dhe përkrahja e teknologjive Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS dhe 4G LTE.

Oppo N1 Mini tashmë është në shitje në Malajzi me çmim prej 438$, ndërsa aktualisht nuk ka informata për lansimin e pajisjes në tregjet e tjera globale. /ameble

Lansohet Oppo Find 7

Lansohet Oppo Find 7

Nëse nuk jeni të kënaqur me pikselat e smartphone-in tuaj, atëherë nga tani kompania Oppo ka një mundësi të mirë për ju. Prodhuesi kinez i smartphone-ve ka prezantuar modelin e ri Find 7, smartphone ky që nxjerr fotografi deri në 50-megapiksel. E përveç kësaj ky model ka një ekran që posedon jo më pak se 3 milionë pikselë.

Karakteristikat e kamerës 50-megapikselë, edhe pse teknikisht në imazhe nuk duket të jetë me e mirë se Nokia Lumia 1020, në fakt është një një trik softuerik sepse në të vërtetë sensori është 13-megapiskelë, por në opsionin Super Zoom, kjo kap 10 fotografi të shpejta dhe pastaj i kombinon ato në një foto të vetme super të mirë dhe krijon imazhin 50-megapikselë.

Ky model posedon ekranin Quad HD me madhësi 5.5-inç i mbrojtur me Gorilla Glass 3, procesorin 2.5GHz Qualcomm Snapdragon 801 dhe mund të incizoj video të kualitet 4k. Gjithashtu posedon 3GB RAM memorie, hapësira e brendshme për ruajtjen e të dhënave 32GB me mundësi zgjerimi me anë të portës microSD. Mund të lidhet me rrjetin 4G LTE . Çmimi i këtij smartphone-i do të jetë 599 $ (430 €).

[youtube id=”iZIJlWGHU40″ width=”600″ height=”350″]

 

Oppo Find 7 mund të vijë me kamerë 50 megapikselë

Oppo Find 7 mund të vijë me kamerë 50 megapikselë

Smartphone-i Oppo Find 7 po përgatitet të prezantohet në një ngjarje për shtyp që do të mbahet me datën 19 Mars në Pekin dhe paraprakisht në internet është shfaqur një foto e cila si duket është kapur me kamerën e këtij smartphone-i. Sipas të dhënave EXIF që shoqërohen me detajet e fotos, Oppo Find 7 do të vijë me kamerë masive 50 megapikselë, sigurisht se kjo ende nuk është konfirmuar nga Oppo.

Oppo Find 7

Foto më poshtë është e postuar në portalin Weibo që posedon rezolucion 816 x6120 pikselë dhe mund ta shihni në linkun e mëposhtëm të asaj uebfaqe si dhe të dhënat EXIF janë nga Oppo Find 7.

Find7 photo

Ky smartphone është përfolur të vijë me ekran 5.5 inç QHD me rezolucion 2560×1440 pikselë, procesorin 4-bërthamor Qualcomm Snapdragon 801. Oppo Find 7 pritet të jetë në dispozicion në dy versione, me ekran 5.5 inç QHD dhe një tjetër me ekran FHD me rezolucion 1920×1080 pikselë.

Karakteristikat tjera të tij do të përfshijnë memorien e brendshme 16GB, 3GB RAM dhe pritet të vijë me versionin Android 4.4 Kitkat. /ameble

Oppo Find 7 lansohet me 19 Mars

Oppo Find 7 lansohet me 19 Mars

Oppo Find 7Oppo në një uebfaqe kineze Sina Weibo ka shpërndarë një informatë apo ftesë për smartphone-in e tyre të ardhshëm Find 7, duke zbuluar se smartphone i ri do të prezantohet zyrtarisht më 19 Mars në një ngjarje në Peking. Në ketë ftesë thuhet “Find 7 [Are] coming,” si fjali duket një gabim gramatikor, mirëpo kjo rezulton në atë se Oppo po planifikon të nis modele të shumta të kësaj forme.

Oppo Find 7 do të vijë me dy variante 2K dhe 1080p, raporton Engadget duke cituar burimet të saj anonime. Përveç rezolucionit të ekranit nuk dihet shumë për pajisjen. Një spekulim i më hershem kishte shkruar se madhësia e ekranit do të jetë 5.5-inç.

Për fat të keq, OPPO Find 7 nuk do të paraqitet në ngjarjen MWC. /ameble

Lansohet Oppo R1

Lansohet Oppo R1

Edhe një model i ri i brendit kinez Oppo, është lanusar në treg.

Oppo R1

Modeli Oppo R1 ka madhësinë e ekranit 5 inç IPS me rezolucion 1280 x 720 pikselë i mbështetur nga procesori 4-bërtamor Mediatek MT6582 1.3 GHz dhe 1 GM RAM memorie.

Ka të integruar dy kamera, atë frontalen 5 Megapikselë e dedikuar për video thirrje dhe atë të pasmen 8 Megapikselë. Karakteristika të tjera përfshijnë hapësirën e brendshme 16 GB për ruajtën e shënimeve dhe instalimin e aplikacioneve, WiFi , Bluetooth dhe vjen me Android 4.2.2 Jelly Bean.

Pak a shumë është zhgënjyese se smartphone-i Oppo R1 nuk e përkrahë SD kartelën, pra hapësira e brendshme për ruajtjen e shënimeve është e kufizuar.

Oppo R1 është mund të porositet nga OPPO Online Store me çmim prej 410 $. |ameble|  

Oppo paralajmëron daljen në treg të smartphone-it N1

Oppo paralajmëron daljen në treg të smartphone-it N1

Oppo N1 lansimiDisa muaj më parë, Oppo kishte premtuar se smartphone-i i tyre i ri N1 do të dal në treg në Dhjetor, dhe ja tani kompania ka dhënë datën zyrtare të lansimit dhe çmimet për pajisjen, i cili vjen në dy modele njëri posedon sistemin Android me CyanogenMod kurse tjetri me sistemin e vet Color OS. Oppo N1 do të jenë në dispozicion duke filluar nga 10 Dhjetor në dy shtetet SHBA dhe Britani të Madhe për 599$ dhe 449 € të hapur (unlocked).

Oppo N1 posedon ekran 5.9 inç të plotë HD dhe rezolucion 1920 X 1080 pikselë, procesorin 4-bërthamor 1.7 Ghz quad Snapdragon 600, 2GB RAM, 16GB ose 32GB memorie e brendshme, kameren 13 megapikselë e cila mund të rrotullohet në 180 shkallë, baterinë 3610 mAh dhe në vete ka të instaluar versionin Android 4.2.

N1 është smartphone i parë i kompanisë, i zhvilluar së bashku me ekipin Cyanogen. Oppo N1 do të jenë në dispozicion përmes dyqanit online të kompanisë Oppo dhe nga Amazon. |ameble|

Prezantohet smartphone-i Oppo N1 me kamerë rrotulluese në 180 shkallë

Prezantohet smartphone-i Oppo N1 me kamerë rrotulluese në 180 shkallë

Kemi dëgjuar mjaft shumë në lidhje me smartphone e ri Oppo N1 sidomos gjatë javëve të fundit, është thënë se do të lansohet me 1 Shtator, pajisja tani është zyrtare dhe vjen me ekran 5.9 inç të plotë HD dhe rezolucion 1920 X 1080 pikselë.

Oppo N1 vjen me ngjyrat e veta bashkë me pamjen e ballinës në sistem operativ e cila është e bazuar në Android dhe përmban kamerën 13 megapikselë me sensor CMOS dhe aperture f/2.0, plus teknologjinë e vet të procesimit të quajtur Owl.

Ajo që është me interesante në lidhje me kamerën në ketë model është se mund të rrotullohet në 180 shkallë, që do të thotë se mund të përdoret gjithashtu si kamerë frontale ashtu edhe si e pasme, të cilat ofrojnë cilësi të njëjtë të imazheve. Për detaje të plota do të informojmë më kohë. |ameble|

Oppo N1 prezantohet më 1 Shtator

Oppo N1 prezantohet më 1 Shtator

Oppo ka postuar llogaritësin e kohës për smartphone-in Oppo N1 në faqen e tyre të Facebook-ut. Pra si duket kjo pajisje do të prezantohet zyrtarisht më 1 Shtator, ata gjithashtu kanë shënuar një datë tjetër më 23 Shtator që supozohet të jetë data kur pajisje do të dal në shitje.

Oppo N1

Oppo N1 është përfolur të vij me ekran 5 inç të plotë HD, me rezolucion 1920 X 1080 pikselë, si dhe procesori Qualcomm Snapdragon 800 me 2GB RAM. Ky model përfshijnë kamerën 12 megapikselë, kurse për të tjera detaje pritet të shohim javën e ardhshëm.

OPPO Electronics Corp, Ltd, është një prodhues elektronike të bazuar në Dongguan, Guangdong, Kinë. Linjat kryesore të saj produktit përfshijnë MP3 players, mediat portativ lojtarët, LCD-TV, eBooks, DVD / Blu-ray Disc lojtarët dhe telefonat celularë |ameble|

Smartphone “Oppo Find 5” për 499 $

Smartphone “Oppo Find 5” për 499 $

Është Smartphone kinez i bërë me Android, Oppo Find 5, sipas thashethemeve të deri tashme ka disa specifika mbresëlënëse dhe dizajn mjaft të hollë. Si duket mund të prezantohet shumë shpejt për tregun e Kinës.

Oppo me zyrë në SHBA ka njoftuar se Oppo Find 5 do të jetë i pranishëm edhe në SHBA dhe do të ketë çmimin prej 499 $ i zhbllokuar , për vende tjera nuk ka ende informacione.

Oppo Find 5 është me Android 4.1.2 Jelly Bean, smartphone ky me ekran 5 inç 1920×1080 Full HD bërë nga Gorilla Glass CORNING 2. Posedon procesorë 1.5GHz quad-core Qualcomm, 2GB RAM dhe 16GB memorie të brendshëm. Nuk dihet ende saktësisht se kur do të jetë në dispozicion, por shpresojmë se detajet e tij do të shfaqën në Pekin në ngjarjen e kompanisë me 12 dhjetor. |ameble| [divider top=”0″]